Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Evo cele priče:http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5%A1tvo/1416807/Kupili+problem+umesto+stana.html

subota, 12. okt 2013, 19:30 -> 19:47 Kupili problem umesto stanaU Srbiji nije retkost da se isti stan proda po nekoliko puta. Međutim, peripetije zbog jednog stana u Beogradu, koji je jedna porodica kupila, a druga, kako tvrdi, dobila na poklon, za rubriku su "Verovali ili ne". Kupac, agencija za nekretnine i država, međusobno se optužuju za propuste.Da bi se osigurala pri kupovini, porodica Marjanović je angažovala i agenciju za nekretnine i advokate. I jedni i drugi potvrdili su da je sve legalno. U katastru je stan bio uknjižen na prodavca.Pripremile Aleksandra Milivojević i Bojana MlađenovićKupac Dragoslav Marjanović kaže da je, kada je rešio da kupi stan isplatio novac u banci i da je platio sve po proceduri, za državu, ugovore, predugovore i proviziju agenciji."Ušli smo u stan, deset puta pre toga smo bili u stanu, uvek su nam otvarali ti ljudi koji su prodavali stan", objašnjava Marjanović.Četiri dana posle kupovine, na vratima stana je osvanula poruka - javite se da se dogovorimo u vezi sa stanom. Poruku je potpisala druga porodica koja tvrdi da je stan dobila na poklon pre osam godina, i to od supruga žene koja je porodici Marjanović prodala stan."Pošto smo videli da je problem, mi smo tražili od Agencije da se nađe gospođa koja je prodala stan, nama da se raskine ugovor, jer nismo hteli da kupimo problem, nego stan", kaže Dragoslav Marjanović.Nisu je našli, niti su uspeli da raskinu ugovor. Po savetu advokata, Marjanovići su počeli da renoviraju stan. Tada je, kako tvrde, druga porodica ušla u posed i, uz pretnje, izbacila majstore."Ja sam otišao u policiju sa advokatima i podneo krivičnu prijavu. Prijavio sam ceo slučaj. Rekli da babi ne mogu da oduzmu novac, da ne mogu nikako da me zaštite u smislu da joj popišu imovinu ili bilo šta, ako je ona napravila neku prevaru, niti mogu da mi obezbede da ja uđem u stan i da živim tamo normalno", kaže Marjanović.Na osnovu krivične prijave, Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu podnelo je 11. jula 2013. godine zahtev za sprovođenje istrage zbog izvršenja krivičnog dela prevara u saizvršilaštvu.Marjanovići su platili porez na prenos apsolutnih prava, čime se dokazuje vlasništvo nad nekretninom.Stan uknjižen na ženu koja ga je prodala Problem je nastao kod knjiženja. U katastru su za RTS potvrdili da je stan uknjižen na ženu koja je prodala stan.Marjanovići nisu mogli da ga uknjiže, jer je porodica koja tvrdi da je stan dobila na poklon 2005. godine prva podnela zahtev, ali sedam godina kasnije - i to samo sat vremena nakon što su Marjanovići uplatili svih 56.000 evra za stan."Što se tiče ponošenja zahteva i datuma moramo da poštujemo načelo prioriteta i stariji je u vremenu jači u pravu, i uvek prethodne zahteve rešavamo prve", kaže Miljana Kuzmanović Kostić iz katastra.U međuvremenu, katastar je obavestio Marjanoviće da se postupak uknjiženja odlaže, dok se ne reši sudski spor oko toga koji ugovor važi - njihov o kupoprodaji ili onaj o poklonu iz 2005. godine. Agencija preko koje su Marjanovići kupili stan tvrdi da je i ona obmanuta."Manjkavost cele priče je dovođenje u zabludu nas i našeg advokata da postoji ugovor iz 2005. godine koji nigde nije bio prikazan", kaže vlasnica agencije za nekretnine Ljubica Štivić.Prema njenim rečima, to nije promaklo agenciji, već to nije prikazano u sudu,"Nigde u sudu, 2005. godine nije zaveden ugovor o poklonu. Čiji je to propust?", pita Ljubica Štivić.Porodica koja tvrdi da je dobila stan na poklon kaže da će se sve rešiti na sudu. Proces može da traje godinama, tokom kojih će se, u lancu kupac - agencija za nekretnine - država, međusobno optuživati za propuste.
Link to comment

Porodici mog decka se desila malo drugacija situacija. Naime, ljudi su oglasili stan na prodaju i kada se pojavio kupac, otisli u sud da potpisu ugovor da bi se ispostavilo da je komsija iz zgrade uknjizio njihov stan kao svoj i obrnuto. Da skratim, to se izdesavalo pre dve godine minimum i jos uvek se spore oko toga da se to ispravi ukatastrima. Da napomenem da je to uradjeno namerno, samo nisam sigurna sta je tacno bio razlog ili mozda cak nije ni rekao sta je iza cele price, samo odugovlaci o obecava da ce to srediti.

Link to comment

Nije loše pri prodaji stana/nekretnine ukoliko se vodi na jednu osobu, zatražiti overenu izjavu bračnog druga o saglasnosti za prodaju tom kupcu. Nije mi jasna gornja priča - kako je poklonoprimac podneo zahtev za uknjižbu ako mu ugovor nije overen? Kako sam ukapirao situaciju sad niko nije uknjižen, a spor teče.. Prioritet bi trebalo da ima teretni ugovor nad dobročinim

Link to comment

Ukoliko ugovor o poklonu nije overen zahtev bi trebalo da bude odbijen. (Nistav je, nedostatak forme)Agencija je mozda znala ali nije morala da zna za shemu. Zasto bi znali? Ugovor o poklonu je zakljucen prije pocetka rada jedinstvenog registra i sudski sluzbenik nista nije mogao znati. Ozbiljna prevara.Edit: a sto se tice katastra, iz te sam zgrade izlazio tresuci se.

Edited by nautilus
Link to comment

Neko je tu dodatno muljao, ili je postojala konekcija prodavca ne samo sa kupcem nego i sa poklonoprimcem sinhronizovano, jer ne postoji logika da ovi sede napenaljeni da podnesu zahtev za uknjižbu i da znaju da su pare legle u banci, ili rade radnju ko nekad overitelji u sudu s dojavama, ne znate šta se sve dešava, teoretski uvek možeš da se zajebeš, ne postoji čista situacija.Kupuješ stan, na dan upate proveriš, uzmeš vl list, sve čisto, okreneš leđa, pođeš ka sudu da overiš ugovor, u tih pola sata sat, podnet zahtev za uknjižbu - a bilo je i podvarijanti ranije dok nije postojao registar, a on je i dan danas faličan.Kupuješ stan, sve okončaš posle godinu dana pojavi ti se sestra/brat /dete prodavca i obavesti te da je davno pokrenut postupak za njegovo lišenje poslovne sposobnosti o čemu ti, naravno pojma nisi imao, nije okončan, ne možeš da gledaš u bob, čovek lucidan, normalan, pretpostavka je da je poslovno sposoban. Ne možeš ga pitati dok pregovarate - izvinite, jeste li normalni? Sve sam to imao u praksi, i falsifikovana punomoćja (opet overitelj) dok je vlastodavac na drugom kontinentu, a ti dok kupuješ to ne znaš, a dok se stvari isprave, ne možeš da ujuriš svoje pare niti svojinu..

Link to comment

Da li neko od pravnika možda ima na engleskom Pravilnik o kancelarijskom i arhovskom poslovanju i voljan je da mi prosledi :) Ili da me uputi gde da tražim. Na srpskom naravno imam .

Link to comment
  • 4 weeks later...

čitam o ovoj pljački intese i nije im jasna jedna stvar. Ako je uradio sam ovo iz kvota, kako je to protivzakonito ?

Osumnjičeni Slobodan Nikolić iskoristio grešku u softveru, koji je Nikolićev račun punih mesec dana uvećavao za onoliko para koliko je on podizao s bankomata
Link to comment
čitam o ovoj pljački intese i nije im jasna jedna stvar. Ako je uradio sam ovo iz kvota, kako je to protivzakonito ?
Trebao je da javi banci da ima viška para, inače je meni logično da je znao šta se dešava.No, interesantno je ovo sa tehničke strane, takve greške™ u softwareu su nemoguće bez ljudskog uticaja. U suštini, stanja na računima se prate na dosta nivoa, i bilokakvo iskakanje bi trebalo da alarmira na dosta nivoa.
Link to comment
Mozda ima veze sa sticanjem bez osnova.
To je parnica. Nema krivice u tome sto je dizao pare sa svog racuna koliko god da ih je tu bilo. Nacin na koji su te pare tu legle je druga stvar. Ukoliko u tome ima njegovih prstiju onda moze biti price o krivicnom djelu.
Link to comment

I ja mislim da ovde banke pokušavaju da ne rastrube način koji je koristio SN. Postoji nekoliko varijanti za pravnu kvalifikaciju zavisno od činjeničnog stanja, a najverovatnije je utaja (ako je zaista greška softvera).

Link to comment

Opet ja sa pitanjima. Tetka moje majke je umrla februara 1999. Secam se da je placena neka, za to vreme, poveca taksa za prenos(oko 16 hiljada). Tetka je njen deo(soba i hodnik), prepisala meni, no ja sam se odrekao u majcinu korist(jer je taksa za prenos, na mene, bila neka smesno velika cifra).Pre par dana, ako me secanje ne vara zivimo u 2013. godini, stigao je porez na imovinu na ime moje majke(za tekucu godinu), kao i na ime njene pokojne tetke Dusice(za 2011.) Cela kuca je u vlasnistvu moje majke(nakon provere u katastru). Da li je ovo jos jedan fantomski pokusaj popunjavanja budzeta?

Link to comment

To je neka zavrzlama tj. nerad u poreskoj verovatno. Odneses lepo u poresku list nepokretnosti i pitaš šta ćemo sad? :)Imam ja jedno pitanje za iskusnije kolege. Kod davanja ostavinske izjave naslednik može da ovlasti drugo lice specijalnim punomoćjem da umesto njega da izjavu. Pitanje da li može ovlastiti samo advokata ili može bilo ko osim naslednika?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...