Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

za koliko vremena se sada zavrsava ostavinska rasprava od trenutka smrti ostavioca. je l ima neki prosecni period?
Verovatno zavisi od grada, pa i opstine.

Za caleta sam predao pocetkom septembra u sudu, jos uvek me nisu obavestili koji notar preuzima ostavinski postupak.

Za kevu u sred korone je trajalo oko pola godine, s tim sto je notarka umrla, pa je druga preuzela. A i sama ostavina je bila jednostavna za resavanje.
  • Hvala 1
Link to comment

Malopre zvao Prvi osnovni sud, dali mi preko telefona broj predmeta za ostavinu i ime notarke. Trebalo im je 17 dana da odrede notara.

Sad notar pravi smrtovnicu, pa to vraca sudu, koji zakazuje ostavinsku raspravu kod notara :isuse: mogli su i komplikovanije.

  • Hvala 1
Link to comment

I da zavrsim misao, zvao sam gospodju koja radi smrtovnice.

Na opstini Palilula u BG radila su samo 2 beleznika, pa im se nakupilo. Sad ih je vise.

Trenutno smrtovnice se pisu za juli mesec.

Sto u prevodu znaci, podneo sam u septembru, krajem septembra doslo do notara da radi smrtovnicu, kad ce doci na red, ko zna.


Smrtovnica mora da se ispise u roku od mesec dana, a bice duze zbog dosta predmeta. Onda Sud dobija smrtovnicu, pa ima mesec dana, verovatno i vise, da to vrati notaru.

Notar ima rok 6 meseci da zakaze rociste za ostavinu, ukratko nista pre marta, sto se mog predmeta tice.





Za kevu u sred korone je trajalo oko pola godine, s tim sto je notarka umrla, pa je druga preuzela. A i sama ostavina je bila jednostavna za resavanje.


Pogresio sam, za mamu je trajalo 10 meseci.

Link to comment
2 hours ago, Frank Pembleton said:

Dakle ako se naslednik odriče nasledstva u ostavinskom postupku on ne može snositi nikakvo izmirivanje dugova?
E da oko tih dugova, jel oni moraju biti "napomenuti" u ostavinskoj raspravi i šta ako se "pojave" kasnije posle ostavinske?







... Shiit has hit the fan
 

Ne moraju biti pomenuti. 

Samo onaj naslednik koji ne prihvati nasledni deo ne odgovara za obaveze. Ko prihvati, ili ustupi drugom odgovara

Link to comment

A ko utvrdjuje visinu tj. vrednost naslednog dela? Posto se dug nasledjuje samo do te cifre, zar ne?

Mislim, to ostavlja ozbiljne prostore za malverzacije i fantomska dugovanja kroz raznorazne izvrsioce na ime preminulog.

 

A i inace to sa ostavinskim raspravama je bezobrazluk, ti ne mozes da raspolazes imovinom koja ti sleduje po pola godine - godinu. Preminuli ako je imao auto na svoje ime, ti ne mozes da ga prebacis na svoje ime i registrujes, ne mozes ni da ga prodas, a ako nemas obezbedjeno neko parking mesto negde dodje pauk i odnese te.

Link to comment
37 minutes ago, goofs said:

A ko utvrdjuje visinu tj. vrednost naslednog dela? Posto se dug nasledjuje samo do te cifre, zar ne?

Mislim, to ostavlja ozbiljne prostore za malverzacije i fantomska dugovanja kroz raznorazne izvrsioce na ime preminulog.

 

A i inace to sa ostavinskim raspravama je bezobrazluk, ti ne mozes da raspolazes imovinom koja ti sleduje po pola godine - godinu. Preminuli ako je imao auto na svoje ime, ti ne mozes da ga prebacis na svoje ime i registrujes, ne mozes ni da ga prodas, a ako nemas obezbedjeno neko parking mesto negde dodje pauk i odnese te.

Često je to jasno.

Ako naslijedis nekretninu u vrijednosti od 50.000 eura, a ostavilac je pozajmio 5.000 koje nije vratio onda je jasno da nasljednik odgovara za dug od 5k.

Ako je ostavilac digao kredit u iznosu od 5k eura a nasljednik naslijedio njegovu štednju u iznosu od 3k onda je dužan platiti 3k banci.

 

Kad se vrijednost naslijeđene imovine ne moze egzaktno utvrditi, onda se utvrđuje veštačenjem.

  • Hvala 1
Link to comment

pitanje za pravnika-pravednika

 

sta treba da radim da dobijem spisak ljudi na platnom spisku, posto imamo te fantomski zaposlene i dokurcilo mi sve, hocu da objavim negde nesto

jel to mogu ja traziti il mora preko onog za informacije od javnog znacaja il sta, totalni sam duduk za te pravno administrativne stvari

 

takodje, sistematizacija radnih mesta, koja je skandalozno promenjena..treba mi isto posrednistvo il imam pravo traziti na poslu?

 

hvala

Link to comment

Ti licno podnosis zahtev za pristup informacijama od javnog znacaja. Sistematizaciju mozda i dobijes, spisak zaposlenih ti nece dati, sa obrazlozenjem da se time zadire u njihovu privatnost. 

Link to comment

nikako, to sa privatnoshcu u drzavnoj sluzbi je sad nova fora. ko da im, u najmanju ruku, trazish medicinski karton da nosish kuci.

uvek mozesh da trazish da vidish shta ce da se desi. kod mene su trazili, dobili, ischachkali vecu mechku, ali se nece desiti nishta. osim shto uchesnici operacije imam utisak da vec merkaju gde ce da se pakuju. teshko je raditi u osvernichkom okruzenju.

sent from novi mnogo jak bubamoto.





  • +1 1
Link to comment

pa ne trazim visinu zarade, samo platni spisak, al razumem da je tako namesteno da bi mogli to da rade

nista mi nije jasno, vase pravo na privatnost da budete lopovi

kao pravo da okolo sirim zarazu

Link to comment
pa ne trazim visinu zarade, samo platni spisak, al razumem da je tako namesteno da bi mogli to da rade
nista mi nije jasno, vase pravo na privatnost da budete lopovi
kao pravo da okolo sirim zarazu
Pa verovatno je i to ko gde radi pitanje zaštite ličnih podataka.
Ja kapiram to kao što recimo u SZ upravnik može da podatke o izmirivanju obaveza stanara, ali mora da zatamni to za ostale stanare. On to sme da vidi i da deluje po tom pitanju, ostali stanari ne.
Verovatno ti možeš da napišeš prijavu određenom organu i on da ti odgovori šta je konstatovao da li su lopovi ili nisu...







... Shiit has hit the fan

Link to comment
3 hours ago, Frank Pembleton said:

Ja kapiram to kao što recimo u SZ upravnik može da podatke o izmirivanju obaveza stanara, ali mora da zatamni to za ostale stanare.

Hehe, kod nas u zgradi upravnik jednom u 6 meseci napravi excel tabelu, svi stanari, pa kolone po mesecima i markerom obojena polja ko je koji mesec platio/nije uplatio.

Onda to iskopira u xy primeraka i polepi na svakom spratu i vratima zgrade...

Link to comment
4 hours ago, InvisibleLight said:

pa ne trazim visinu zarade, samo platni spisak, al razumem da je tako namesteno da bi mogli to da rade

nista mi nije jasno, vase pravo na privatnost da budete lopovi

kao pravo da okolo sirim zarazu

Ako imate obavezu objavljivanja bilansa stanja i uspeha, vidi se koliko ide na zarade pa se može računati koliko je to otprilike glava.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...