Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Da, tu bi se postavilo oitanje dvostruke prestacije: ko ustvari daje izdrzavanje, da li onaj iz prvog ili onaj iz drugog ugovora, pa bi je 1 ugovor mogao da bude fiktivan

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Поготово ако је исти садржај. Ако би нпр један имао обавезу да даје паре и обезбеђује доктора, а други да живи у заједници, одржава кућу и слично то би имало више смисла.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Spominjao sam moj slučaj čukanja u garaži kada sam se prislonio na auto toliko da basicly nisam ni osetio. 

Slučaj završen nedavno presudom od 10k dinara 2 dana pred zastarevanje (:sad:), ali na moju veliku žalost, stigla i odluka suda na NBG da moram da isplatim i osiguranje koje je isplatilo oštećenog, ali mene tereti jer sam napustio mesto udesa. Pisali su pre 2 godine zahtev da se uplati, ali sam u dogovoru sa drugarom advokatom odgovorio po njegovim instrukcijama i nisu se javljali. Verovatno su čekali presudu.

Danas ću mu post ekspressom poslati sve  što sam dobio (gomila papira, slika i sl), iako sams vestan da su mi šanse male. Jedino što meni kao laiku za izvlačenje pada na pamet je činjenica da sam ja od suda oslobođen za taj prekršaj napuštanje mesta udesa, već sam osuđen za tu drugu tačku optužnice.


Drugar je baš dobar advokat i imam puno poverenje u njega, al čisto da vidim šta kažu koleze. Iznos nikako nije simboličan, tipa 55.000 + troškovi.

 

Link to comment

@Mil@n

Sud u parničnom postupku nije vezan presudom prekršajnog suda, pa čak ni oslobadjajucom presudom u krivici (vezan je samo osudjujucom krivičnom peesudom). 

U parnicnom postupku bi se svakako izvodili svi dokazi, a jedan od njih bi bio zapisnik policije, saslusanje svedoka i tome slično. 

Eventualno bi mogao da osporavas visinu isplacene stete, ali bi te to na kraju kostalo mnogo vise od tih 55k (troskovi vestacenja i advokata druge strane bi pali na tebe). 

Savet, dogovori da platis na 10 rata i plati

Link to comment

Ako sam teretani dao broj telefona i (cini mi se) jmbg, da li mogu da trazim brisanje licnih podataka kad prestanem da koristim njihove usluge ? Znam da gdpr u eu ima tu opciju, ali ne znam da li to postoji kod nas

Link to comment
Just now, Lezilebovich said:

Ako sam teretani dao broj telefona i (cini mi se) jmbg, da li mogu da trazim brisanje licnih podataka kad prestanem da koristim njihove usluge ? Znam da gdpr u eu ima tu opciju, ali ne znam da li to postoji kod nas

generalno da, naš ZZPL je prilično u skladu sa GDPR, po nekim pitanjima je čak i oštriji. Naravno, uvijek je pitanje da li će da ispoštuju, da li su šupci (dešavalo se, drugaricu zlostavljali neki koji su naslijedili bazu podataka neke kozmetičke kompanije, mjesecima je zvali na neke promocije, čak tvrdi da su je stalkovali), ali ako naletiš na bilo kakvu zloupotrebu a da je potekla od njih, možeš da ih tužiš.

  • +1 1
Link to comment
Ako sam teretani dao broj telefona i (cini mi se) jmbg, da li mogu da trazim brisanje licnih podataka kad prestanem da koristim njihove usluge ? Znam da gdpr u eu ima tu opciju, ali ne znam da li to postoji kod nas
Nek ti renne opriča kako su se proveli sa jednim takvim slučajem...







... Shiit has hit the fan

Link to comment
8 hours ago, Moća said:

Na koji nacin srpski drzavljanin osudjen na kaznu zatvora u inostranstvu moze istu odsluziti u Srbiji?

 

ja bih kreno od toga da prvo vidim u kojoj državi je osuđen na kaznu zatvora, a zatim da li sa tom državom imamo potpisan ugovor

 

imaš npr. Ugovor između Republike Srbije i Republike Slovenije o međusobnom izvršavanju sudskih odluka u krivičnim stvarima ("Sl. glasnik RS - Međunarodni ugovori", br. 5/2012) gde član 10. glasi:

 

"(1) Ako je lice koje je državljanin jedne od država ugovornica ili lice koje na njenoj teritoriji ima prebivalište, u drugoj državi ugovornici pravnosnažno osuđeno za krivično delo na kaznu zatvora ili mu je izrečena druga mera koja podrazumeva lišenje slobode, svaka država ugovornica može da zamoli da se izvršenje kazne zatvora ili druge mere koja podrazumeva lišenje slobode, prenese u onu državu ugovornicu čiji je osuđeno lice državljanin ili u kojoj ima prebivalište.

(2) Bez obzira na odredbu stava (1) ovog člana, samo država izricanja može da zamoli za izvršenje kazne zatvora ili druge mere koja podrazumeva lišenje slobode, ako se ne radi o prenosu izvršenja kazne uz premeštaj lica.

(3) Pri izvršenju kazne uz premeštaj lica, ovaj ugovor ne isključuje pravo osuđenog lica, njegovog zakonskog zastupnika, bračnog druga, vanbračnog partnera, srodnika u pravoj liniji, brata ili sestre, da podnese molbu za prenos izvršenja sudu koji je doneo odluku, ili nadležnom organu države izricanja ili države, čiji je osuđeno lice državljanin ili u kojoj ima prebivalište.

(4) Sud ili nadležni organ države izricanja daće osuđenom licu pouku o mogućnostima za izdržavanje kazne zatvora ili druge mere koja podrazumeva lišenje slobode u državi čiji je državljanin ili na čijoj teritoriji ima prebivalište."

 

koliko je meni poznato ovakvi ugovori postoje sa državama koje su bivše republike SFRJ, sa Austrijom......to treba proveriti prvo.......država i ima li ugovora 

Edited by Ted
Link to comment

U pitanju je Svajcarska.
Ako sam dobro razumeo ovo gore treba se sa presudom iz Svaj. obratiti nasem Min.pravde da zatrazi prebacivanje lica iz Svaj. u Srb.?

Sent from my M2101K7BNY using Tapatalk

Link to comment
14 minutes ago, Moća said:

U pitanju je Svajcarska.
Ako sam dobro razumeo ovo gore treba se sa presudom iz Svaj. obratiti nasem Min.pravde da zatrazi prebacivanje lica iz Svaj. u Srb.?

Sent from my M2101K7BNY using Tapatalk
 

 

izgleda da sa Švajcarskom važi Konvencija o izdavanju krivaca između Srbije i Švajcarske od 16/28 HI 1887. godine

 

tako pronalazim na linku https://www.mpravde.gov.rs/tekst/25628/svajcarska.php

 

tu možeš i da skineš tekst konvencije

 

adresa za početak bi bila Ministarstvo pravde, Sektor za međunarodnu pravnu pomoć 

Link to comment

evo još.......posle tri sata, pošto su me uhvatili u mašinu ovde 

 

ZAKON O MEĐUNARODNOJ PRAVNOJ POMOĆI U KRIVIČNIM STVARIMA ("Sl. glasnik RS", br. 20/2009)

 

2. IZVRŠENJE STRANE KRIVIČNE PRESUDE UZ PREMEŠTAJ

Izvršenje uz premeštaj

Član 65

Državljanin Republike Srbije koji u stranoj državi izdržava krivičnu sankciju koja se sastoji u lišenju slobode može biti premešten u Republiku Srbiju u cilju izdržavanja krivične sankcije.

Saglasnost za premeštaj osuđenog iz stava 1. ovog člana daje ministar nadležan za pravosuđe. Saglasnost može biti uskraćena ako je osuđenom u trenutku podnošenja molbe preostalo da izdrži manje od šest meseci krivične sankcije koja se sastoji u lišenju slobode.

Načelo specijaliteta

Član 66

Ako bude premešten u Republiku Srbiju, osuđeni ne može da bude pritvoren, krivično gonjen ili podvrgnut izvršenju krivične sankcije za krivično delo izvršeno pre predaje, osim za delo za koje je premešten.

Odredba stava 1. ovog člana neće se primeniti:

1) ako se osuđeni izričito odrekao garancije iz stava 1. ovog člana;

2) ako osuđeni, iako je imao mogućnosti, nije napustio teritoriju Republike Srbije u roku od 45 dana od dana uslovnog otpusta ili izdržane kazne, ili ako se vratio na teritoriju Republike Srbije.

Dokumentacija

Član 67

Uz zamolnicu se prilaže overeni prepis strane krivične presude i izjava osuđenog da je saglasan sa premeštajem.

Pretpostavke za premeštaj

Član 68

Premeštaj osuđenog u Republiku Srbiju radi izvršenja strane krivične presude može se izvršiti ako su ispunjene pretpostavke predviđene članom 7. ovog zakona i jedna od sledećih pretpostavki:

1) da će izvršenje krivične sankcije u Republici Srbiji poboljšati izglede za društvenu rehabilitaciju osuđenog;

2) da je osuđeni saglasan sa premeštajem.

Postupak

Član 69

Odredbe člana 61. stav 1, 2. i 4. i čl. 62. do 64. ovog zakona shodno se primenjuju na postupak izvršenja strane krivične presude uz premeštaj.

Izreka presude kojom se dozvoljava izvršenje strane krivične presude uz premeštaj sadrži i odluku kojom se odobrava premeštaj osuđenog.

 

 

 

 

Link to comment

Koliko iznosi novcana kazna za ometanje poseda? Postoji pravosnazna izvrsna presuda, smetalac poseda nije postupio po resenju suda. Da li se za svako sledece smetanje poseda novcana kazna uvecava i koliko?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...