Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Shvatam da se ovo koristi u 'legalnim' dokumentima a znam i kontekst. Zanima me samo da li postoji neki laicki prevod na srpski (koji se ne bi koristio u 'legalnim' dokumentima)? Hvala

 

"Клаузула о солемнизацији"

Link to comment

Ako majka proda stan i zeli taj novac da prosledi detetu, mora li da se radi ugovor o poklonu? Iz poreske smo dobili telefonski odgovor da ne mora, ali to uzimamo sa rezervom.

 

Problem sa ugovorom o poklonu je sto iziskuje direktnu dinarsku transakciju, a novac dobijen od prodaje stana je u devizama, sto znaci da bi morali da ga konvertuju u dinare, prebace, pa ponovo konvertuju u devize, sto je nepotrebno placanje duple konverzije.

Link to comment
41 minutes ago, goofs said:

Ako majka proda stan i zeli taj novac da prosledi detetu, mora li da se radi ugovor o poklonu? Iz poreske smo dobili telefonski odgovor da ne mora, ali to uzimamo sa rezervom.

 

Problem sa ugovorom o poklonu je sto iziskuje direktnu dinarsku transakciju, a novac dobijen od prodaje stana je u devizama, sto znaci da bi morali da ga konvertuju u dinare, prebace, pa ponovo konvertuju u devize, sto je nepotrebno placanje duple konverzije.

 

Što ne podigne majka devize u kešu i da detetu na ruke, makar i u više navrata?

Link to comment

@Ayatollah

 

Pa zato sto ce u banci pitati odakle joj pare, ne moze da ih uplati na racun tek tako. Sad, postoji opcija da banka prihvati mamin kupoprodajni ugovor i samo potpisanu izjavu za poreklo tog novca, ali je brine onda da poreska ne krene da ceslja nesto oko porekla tog novca.

 

Druga opcija je da se uradi direktan transfer deviza sa mame na cerku, sto bi trebalo da je moguce po zakonu o deviznom poslovanju 

 

Quote

Banka na zahtev rezidenta može vršiti prenos sredstava u devizama sa deviznog računa tog rezidenta na njegov devizni račun kod druge banke, a na zahtev rezidenta - fizičkog lica i na devizni račun člana porodice kod te ili druge banke, uz dokaz da je u pitanju supružnik ili srodnik do trećeg stepena srodstva.

 

ali opet ja sam duduk za ove stvari pa nisam siguran.

Link to comment
1 minute ago, goofs said:

@Ayatollah

 

Pa zato sto ce u banci pitati odakle joj pare, ne moze da ih uplati na racun tek tako. Sad, postoji opcija da banka prihvati mamin kupoprodajni ugovor i samo potpisanu izjavu za poreklo tog novca, ali je brine onda da poreska ne krene da ceslja nesto oko porekla tog novca.

 

Druga opcija je da se uradi direktan transfer deviza sa mame na cerku, sto bi trebalo da je moguce po zakonu o deviznom poslovanju 

 

 

ali opet ja sam duduk za ove stvari pa nisam siguran.

 

Pa dobićete priznanicu u banci prilikom isplate keša sa računa, odnesete to i ugovor o kupoprodaji stana, eventualno ugovor o poklonu od dva-tri člana, i to bi trebalo da bude dovoljno. Druga alternativa vam je ta po ZDP, ali znam da banke vrlo nerado transferišu devize unutar Srbije između fizičkih lica, jer to po pravilu ne može, plus mislim da taj transfer košta nešto posebno.

  • Hvala 1
Link to comment

Može sigurno detetu da se doznači bez problema (može i unuku, mužu itd. do "trećeg kolena") ali se naravno plaća provizija koja na vrednost stana nije baš mala. Alternativa je ovo što je rekao @Ayatollah ili može da ovlasti dete po računu pa da ono podigne ceo iznos. Ja sam tako radio.

Link to comment

Proveriti sa majčinom bankom visinu provizije ako obe imaju račun u istoj banci, može biti značajno jeftinije, možda i bez provizije. Priloži se izvod iz matične knjige rođenih i vozi.

Link to comment

Kad se registruje preduzetnička radnja, znam da sedište ne mora biti mesto prebivališta, ali da li morate na neki način biti vezani za mesto registracije (npr. vlasništvo nekretnine tamo ili član porodice koji tamo živi)?

 

Link to comment

Ne mora nista, s tim sto treba biti obazriv sa dve strane:

 

- test samostalnosti nalaze da radis u svojim prostorijama sto je, najlogicnije, tamo gde je registrovana firma. Nije nuzno, samo vidi da pokrijes ovaj slucaj nekim vidom objasnjenja, ugovora o zakupu ili slicno.

 

- ako planiras da otvaras firmu u manjim selima radije nego u velikim gradovima, cuvaj se lokalnih inspektora i serifa koji ce da te smaraju i cesljaju fakture i papire jer zele nesto sitno ispod stola, a i nemaju puno drugih pravnih subjekata pa im se moze. Licno mislim da to cimanje nije vredno te sitne ustede.

Link to comment

Tast hoće da otvara firmu na neko selo na jugu gde mu nevenčana supruga ima neke njive, tako je i čuo za njega. Nema tu ni adrese, ni nekretnine, niti sedišta gde se ekčli sedi... 

 

1 minute ago, Hamlet Strašni said:

Uzgred, mozes da registruješ i posebnu adresu na koju ce ti stizati zvanicna posta koja je drugačija od sedišta. 

Ovo znam, hvala.

Link to comment

Sjediste firme na njivi, tesko da moze. Treba mu ugovor o zakupu nekog prostora. Moze i jedne sobe u necijoj kuci. Ali onda je obavezan i da stvarno vlasniku placa zakup kako pise u ugovoru.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...