Jump to content
IGNORED

Vase selo?


Maljutka

Recommended Posts

oh, kaki smo brđani, užasno sam ponosna :)samo ovaj od gore, od ljubinja me malkice plaši :unsure:
Što?Pokupio sve najbolje: moja mora da je zadnja, planem kao heksan, vredan kao lenjivac :lol: Inače rođen u Sarajevu što je dakako ostavilo traga.
Link to comment
  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Teja

    21

  • harper

    10

  • msmodesty

    10

  • Ros

    9

Top Posters In This Topic

Ja pod ''seljanka'' ne mislim ništa loše, naprotiv, žarko želim da obučem jednom narodnu nošnju da vidim kako mi stoji. Meni ceo taj etno-šljivici i livade-style ima neki specijalan šmek. A ako je bitno da se tebi ne narušava image bosonogih jedrih devojaka u glavi - pardon, keep going.
nemoj biti vražja odma, može i u nošnje pa u berbu opušteno, evo menjam slajd pred očima... i sad je još bolje! imam negde u šteku ličku kapu pa ću ti dati da šetaš po faksu.meri, i treba da si ponosita, jer si ti simbolično otvorila ovaj etno fest sa par onih postova na votsapu.
Link to comment
U Zajecaru zive Zajecarci,uglavnom.Moguce ja da neki ljudi pricaju tako, ali se u Zajecaro tako ne govori.Svrljig je oprilicno udaljen od Zajecara. Deca iz Svrljiga idu u gimnazije u Nish,Pirot.Svrljig je od Zajecara udaljen ( valjda i 80 km sto je za Srbiju,ovako malu relativno velika udaljenost).I da ponovim, nije to narecje koje se govori u Zajecaru. To je neki torlacki dijalekt.Ja ne znam nikoga ( osim svoje babe iz Kalne) ko je tako govorio.Zaista ne znam nijednu dushu koja je iz Svrljiga. Eto, sada znam da si ti igrom slucaja ishla u istu gimnaziju.I tako ste u toj gimnaziji medjusobno komunicirali?
To nema nikakve veze sa decom. Ja govorim o ljudima koji su proteklih 50 godina naselili Zajecar. Zasto su sva sela iz tog torlackog kraja pusta? Ko to po tvom misljenju zivi u Kotlujevcu, Podlivu, Oskorusi, Vlacicu? To jesu Zajecarci, ali oni koji zive u Zajecaru manje od 50-60 god. Ne vidim kakve veze slucaj ima sa tim sto sam ja isla u konkretnu gimnaziju? Pa nisam ja iz Svrljiga, nikad ga nisam ni videla, kad smo vec kod toga.Mi u skoli nismo tako pricali, osim kad se zezamo, ali nase babe pricaju tako. S obzirom na to koliko baba u Zajecaru ima, moze se reci da se u Zajecaru govori tako. Edited by Paprichica
Link to comment
chekaj ti ne bi trebalo da si paprichica nego paprichka, koliko se ja u taj torlachki razumem;)
Pa ono jes, nego iskvario me taj zajecarski. :D
šušpica takođe, ako me sećanje ne vara
To nikad nisam cula. Kaze se i chushki, al to stvarno vise niko ne govori.
Link to comment
To nikad nisam cula. Kaze se i chushki, al to stvarno vise niko ne govori.
ja znam za šušpe, ali moguće da grešim. biće rovereno prvom prilikom, pa ću da dopunim post.
Link to comment
To nema nikakve veze sa decom. Ja govorim o ljudima koji su proteklih 50 godina naselili Zajecar. Zasto su sva sela iz tog torlackog kraja pusta? Ko to po tvom misljenju zivi u Kotlujevcu, Podlivu, Oskorusi, Vlacicu? To jesu Zajecarci, ali oni koji zive u Zajecaru manje od 50-60 god. Ne vidim kakve veze slucaj ima sa tim sto sam ja isla u konkretnu gimnaziju? Pa nisam ja iz Svrljiga, nikad ga nisam ni videla, kad smo vec kod toga.Mi u skoli nismo tako pricali, osim kad se zezamo, ali nase babe pricaju tako. S obzirom na to koliko baba u Zajecaru ima, moze se reci da se u Zajecaru govori tako.
Da, sada sam sve i skapirala. Pominjesh Svrljig, al nikada tamo nisi bila , dochim da ne znash ni gde je tachno. Inache ne bi u jednom dahu rekla daA ko u Zajecaru zivi nego dosljaci iz od okolo Svrljiga? Zivi u Zajecaru i Kurta i Murta , al bre niko iz Svrljiga :lol: Svrljig je daleko. Izmedju Pirota,Nisha i Knjazevca. Nix Zajecar.Ne govori se u Zajecaru taj torlachki. Cak ni u zezanju. Nazalost, to je jezik koji vishe i ne postoji.Pominjesh neka nova naselja tipa Kotlujevac. Pa tamo su se naseljavali ovi siromasi iz okoline Kalne josh pre WWII.Ali su te bake i deke zaista vec odavno na groblju, njihova deca ( a to je moja majka na primer)nisu nikada preuzeli taj torlacki jer , kao i svuda, ljudi koji imaju vishe od dva grama mozga u glavi, pokusavajuda se prilagode domicilnim obicajima. A u to spada i govor,narecje.
Link to comment

istina je, taj 'gradski' zajecarski je u stvari nekada bio vrlo cist - stari zajecarci su puno polagali na to i po govoru tacno mogao da prepoznas ko je ko. na pijaci je uvek bio urnebes - seljanke koje govore apsolutno nerazumljivo, torlachki, vlashki, neke svoje razne varijacije (a tamo svako vece selo ima svoj dijalekt).tek kada je industrijalizacija krenula da prazni okolna sela i da puni grad, sve to je preplavilo zajecar pa je ta bizarna mesavina pobedila.

Link to comment

zaječarci koje poznajem govore pravilno. samo se prilikom akcentovanja nekih reči vrate u rodni kraj.tvrde da svaki zaječarac ima po neku reč (kašika, cipela, ogledalo), koja im izleti iz usta kao da su sada u zaječaru.tvrde da je to doživotno i neizlečivo. meni je to baš simpatično.

Link to comment
zaječarci koje poznajem govore pravilno. samo se prilikom akcentovanja nekih reči vrate u rodni kraj.tvrde da svaki zaječarac ima po neku reč (kašika, cipela, ogledalo), koja im izleti iz usta kao da su sada u zaječaru.tvrde da je to doživotno i neizlečivo. meni je to baš simpatično.
To Mammy :wub: To je i jedina razlika izmedju nekog zajecarskog i recimo beogradskog akcentovanja.Meni licno to pravi gadne probleme jer u Zajecaru ( a cesto sam tamo) mi nekakododje glupavo da ne akcentujem tako kako se to tamo radi, a opet sama sebi dodjem smeshna kada to radim. Ali radim, ko pcelica Maja.Gazza je u pravu kad kaze da je Zajecarcima ( ali je isto i u Negotinu i Knjazevacu slucaj, Bor jevec deseta pricha, tamo i ne znaju za torlachki) uvek bilo jako vazno da pravilno govorea to ukljucuje i svih sedam padeza.
Link to comment

moji svi preci su živeli u gradovima. ako pomenem da su imali zemlju, pa time i sela, koja su im raznim agrarnim reformama oduzeta, bojim se da će se na mene dići i kuka i motika. jedini iz familije koji je bio sa sela je moj pokojni teča, baš iz gore više puta pominjaneljeskovice, između grahova i drvara. bio je bolji čovek od svih nas zajedno i više sam ga volela od pojedinih rođaka, mada su i oni bili sasvim fin svet.

Link to comment
Da, sada sam sve i skapirala. Pominjesh Svrljig, al nikada tamo nisi bila , dochim da ne znash ni gde je tachno. Inache ne bi u jednom dahu rekla daA ko u Zajecaru zivi nego dosljaci iz od okolo Svrljiga? Zivi u Zajecaru i Kurta i Murta , al bre niko iz Svrljiga :lol: Svrljig je daleko. Izmedju Pirota,Nisha i Knjazevca. Nix Zajecar.Ne govori se u Zajecaru taj torlachki. Cak ni u zezanju. Nazalost, to je jezik koji vishe i ne postoji.
Izvini, ali to naprosto nije istina. Citava sela iz okoline Svrljiga kao Buchum, Lukovo, odakle su moji, su se doselila u Zajecar sredinom proslog veka, a ne pre II sv. rata. Kad su se u Zajecaru otvorile fabrike kao Kristal i Porcelan, tada je i Kotlujevac kao naselje nikao. Znam pouzdano da se celo Kusavrana selo, koje je blizu Dimitrovgrada, doselilo tu. Mozes misliti kako oni pricaju.Moja prababa zivi u Zajecaru od 60-ih god. proslog veka, prica torlacki itekako, poznaje sve ljude koji su se iz njenog, a i iz drugih sela tu doselili, redovno ih obilazi. Svi oni govore torlacki. Njuhova deca i unuci, mozda sa tobom ne bi tako pricalli, ali znaju oni to i govore tako medjusobno. I to nije nekoliko porodica, ima ih mnooogo, citava naselja.Smesno mi je to sto me ubedjujes kako nema tamo nema necega sto je svuda oko mene i sto vidim svaki put kad odem tamo. @gazza:Ne kazem ja da se u Zajecaru nije govorilo pravilno, niti da nema ljudi koji govore pravilno, ali je danas bar pola Zajecara prica svakojako. Kad sam bila klinka, nisam smela nista da kazem tako, keva bi me ubila. A danas ona prica cist torlacki, prosto ne znam koji joj je vrag, sto je starija sve gore prica.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...