Jump to content
IGNORED

Vase selo?


Maljutka

Recommended Posts

mi vojvodjani interno znamo ko je lala, bacvan ili sremac, ali moras znati da smo mi svi prema spoljasnjem svetu - lale.tako i da je radisa donekle u pravu. istini za volju ja uvek kazem da sam sremac.
Recimo, to sam napisao i gore, kod mene u familiji su Sremci uvek bili Sremci, a svo ostali Lale... Nisam na to obraćao pažnju ranije, ali, sad kad to tako postaviš ispadne malo glupo... Ili smo Sremci, Lale i Bačvani ili smo svi Lale...I da, ja obično kažem da sam Lala, lakše objašnjavati...Inače, apropo ovog ko je odakle, jednom sam imao dosta ne prijatnu situaciju... Nova koleginica, došla u kancelariju, ide neobavezna priča, i tako, iz nigde, pitanje, odakle su tvoji došli u Vojvodinu... Ja zabezeknut, prvo glupo to pitati nekog, a drugo ne znam šta da odgovorim... Pa kažem, niodgde, odavde su... Kaže ona meni, nemoguće, ovde su svi došli ili iz Bosne ili iz Crne Gore ili su Mađari... Probam ja da joj objasnim, da su moji porodični koreni duboko vezani za Vojvodinu... Ne vredi... Na kraju je meni, ona objašnjavala da nisam PRAVI Srbin, nego posrbljen Mađar... Jer, njoj su rekli da je pre WWI u Vojvodini bilo jako malo srba, koji su bili više Mađari nego Srbi... I da ti nisu PRAVI Srbi... Ja sam samo slegao ramenima... Sa takvima se ne vredi raspravljati...I tako... Ne znam što sam ovo ispričao... Valjda mi je dosadno na poslu, a ovo sranje koje testiram radi brzinom ranjenog puža... Edited by radisa
Link to comment
  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Teja

    21

  • harper

    10

  • msmodesty

    10

  • Ros

    9

Top Posters In This Topic

Recimo, to sam napisao i gore, kod mene u familiji su Sremci uvek bili Sremci, a svo ostali Lale... Nisam na to obraćao pažnju ranije, ali, sad kad to tako postaviš ispadne malo glupo... Ili smo Sremci, Lale i Bačvani ili smo svi Lale...
kopka me nešto oko Lala u Beogradu, imam u preduzeću troje koje znam pobolje, cura iz Rume u ranim 20im, lik novosadista u srednjim 30im, i još jedan u poznim 20im koji je čini mi se iz Sombora. e, svo troje su radikalno suzbili svoj lalinski akcenat ili se trude, momci su fiksirali neki dorćolski bg dijalekat, a klinka rumljanka ga tu i tamo otegne ali ide na neki književni sterlilni izgovor.zašto, nije mi jasno. kažu, zajebavali su ih ranije, ali imam kolega i dukljana i šumadinaca i bosanaca, i svi manje više koriste svoj izvorni izgovor, sa uobičajenim vrdanjem iz ekavice i ijekavicu. ok, ovo je više za jezičku pdf diskusiju ali kad smo već tu jel ima tu nečega, nekog kompleksa recimo, ili je moje zapažanje čista slučajnost?
Link to comment
kopka me nešto oko Lala u Beogradu, imam u preduzeću troje koje znam pobolje, cura iz Rume u ranim 20im, lik novosadista u srednjim 30im, i još jedan u poznim 20im koji je čini mi se iz Sombora. e, svo troje su radikalno suzbili svoj lalinski akcenat ili se trude, momci su fiksirali neki dorćolski bg dijalekat, a klinka rumljanka ga tu i tamo otegne ali ide na neki književni sterlilni izgovor.zašto, nije mi jasno. kažu, zajebavali su ih ranije, ali imam kolega i dukljana i šumadinaca i bosanaca, i svi manje više koriste svoj izvorni izgovor, sa uobičajenim vrdanjem iz ekavice i ijekavicu. ok, ovo je više za jezičku pdf diskusiju ali kad smo već tu jel ima tu nečega, nekog kompleksa recimo, ili je moje zapažanje čista slučajnost?
Ne znam šta da ti kažem... Moguće da ljudi hoće da se adaprtiraju... Verovatno delom zato što ih zajebavaju, a delom to ide samo...Evo, moja žena, rođena Tuzlanka, od 12 do 19 živela u Valjevu, posle došla i ostala u NS... Razvlači gore nego ja... Prosto smešno, a ona uopšte ne primećuje, dok ne počne da priča sa njenima...Pričali smo o tome, kaže ona nikada nije o tome razmišljala, prosto došlo, pričala kao i svi oko nje, jer se družila sa Novosađanima, i samo se nametnulo... Meni je i to u krajnjoj liniji logičnije, nego kad pričam sa trećom, četvrtom genercijom potomaka iz 8 ofanzive, a oni još pričaju kao da su došli juče iz Drvara ili iz CG... Mislim, ne smeta mi, naravno, ali mi je prosto čudno da nije bilo nimalo želje za aklimatizacijom... A možda nije bilo ni mogućnosti, ko će ga znati... Edited by radisa
Link to comment
kopka me nešto oko Lala u Beogradu, imam u preduzeću troje koje znam pobolje, cura iz Rume u ranim 20im, lik novosadista u srednjim 30im, i još jedan u poznim 20im koji je čini mi se iz Sombora. e, svo troje su radikalno suzbili svoj lalinski akcenat ili se trude, momci su fiksirali neki dorćolski bg dijalekat, a klinka rumljanka ga tu i tamo otegne ali ide na neki književni sterlilni izgovor.zašto, nije mi jasno. kažu, zajebavali su ih ranije, ali imam kolega i dukljana i šumadinaca i bosanaca, i svi manje više koriste svoj izvorni izgovor, sa uobičajenim vrdanjem iz ekavice i ijekavicu. ok, ovo je više za jezičku pdf diskusiju ali kad smo već tu jel ima tu nečega, nekog kompleksa recimo, ili je moje zapažanje čista slučajnost?
Da,kompleks je to neki´jer su primetili da to ljude nervira. Nervira i mene, a imam srecu da su mi tri dobre ( usput i jedine)prijateljice iz AP. Dve su Madjarice jedna Srpkinja al ga bre rastezu do bola. A uvek me uredno pitaju ( ima tome i dvajes godina)dal ga mnogo rastezu. Sto je najblesavije, tako i nemacki govore. A i inache, u suretima sa ljudima iz Vojvodina , uvek bi me pitali dal ga soproshtenjem mnogo rastezu :) Mene samo nervira kad telefoniramo jer prodje zivot dok zavrshe prostu rechenicu.Al ja sam Vlajna, cicija pa gledam kolko koshta razgovor :D Edited by Teja
Link to comment

stvar je u okruzenju. ako se dodjosi masovnije dosele u neko mesto, onda obicno tu stvore svoj mikrouniverzum, tj najvise se druze i razgovaraju medju sobom. onda i nije cudno sto sacuvaju svoj nacin govora nekoliko generacija. a mogu cak i da uticu na domoroce. moja ex riba (iz vrbasa, nekakva ukrajinka) je znala da ponekad ispali neku rec sa crnogorskim akcentom, potpuno nesvesna.

Link to comment
stvar je u okruzenju. ako se dodjosi masovnije dosele u neko mesto, onda obicno tu stvore svoj mikrouniverzum, tj najvise se druze i razgovaraju medju sobom. onda i nije cudno sto sacuvaju svoj nacin govora nekoliko generacija. a mogu cak i da uticu na domoroce. moja ex riba (iz vrbasa, nekakva ukrajinka) je znala da ponekad ispali neku rec sa crnogorskim akcentom, potpuno nesvesna.
Ja govorim ( a i Glen ) o ljudima koji su dosli u neka druga okruzenja, kod njega u Beograd, kod meneu Nemacku. Onda su primetili da ih ljudi malo zacudjeno gledaju ( cak i kad nemacki govore) i otudato da pokusavaju da se prilagode. Pa normalno je to tako.
Link to comment
ovo mi se već ne sviđa, par južnoprugaša i šačica ravničara monopolizovala topik. vreme je za balvan revoluciju braćo brđani.ako ikad, sad je pravi trenutak da se kudravi digne iz mrtvih.
Mogu da se kandidujem za kapitena tima brdjana, buduci da mi je keva iz sela koje se zove, pazi sad ovo, Prekobrdje. :lol: Dakle, nije ni brdo nego jos preko njega. Ako ste nekada isli kolima kroz kanjon Platije, setite se onih najsurovijih, najkrsevitijih i najokomitijih stena i... voila. Odatle ima samo bijednih tri sata helikopterom do porodicne kucice u cvecu (sada pokojnih) dede i babe u koju sam uspeo da se uz pomoc specijalnih jedinica probijem ukupno dva puta. Na zalost. Obozavao sam to selo u kojem je prava avantura otici do komsija za solju ulja ili tako nesto ako ti zafali ali fucking gradsko dete nije uspevalo nijednom da ostane u tom selu duze od par dana a da se gadno ne razboli, povredi ili priredi neku drugu vrstu horora (pad sa "greda" (tako zovu vece stencuge), close encounter sa zmijama i ostalim kucnim ljubimcima, itd.) ukucanima. Nista zivopisnije za dete ne postoji nego jedno takvo divljacno selo, mozes istovremeno da budes i Mister No, i Dzim iz Dzungle, i Tarzan, i Sandokan, i Dejvi Krokit, i Zagor Te-Nej i ko ti god drugi padne na pamet od tih sumsko-planinskih naturalnih heroja.Posebna pogodnost je sto su u krug dokle moze da dobaci top od 130 mm sa reaktivnim punjenjem ljudi imali samo jedno prezime. Mogao sam da hodam po ceo dan u jednom pravcu a da ne vidim nikog ko mi nije bio familija, ukljucujuci tu i vukove i medjede koji su zimi redovno gostovali u torovima. :lol: Dakle, u ciju god baciju da svratis na suvo meso, sir iz kace ili kisjelo mlijeko mogao si da uzmes koliko ti treba i sve ostaje u porodici. Nekada je to bio deo jednog velikog bratstva dok jedan iz bratstva nije pokazao posebno zanimanje za skupljanje turskih glava, za sta se nekada dobijala titula i pravo da taj deo bratstva prekrstis po svom imenu. Siroti moracki vojvoda nije ni slutio kakvu i koliku bulumentu ce to njegovo ime proizvesti, ali eto. Ostade od njega citavo jedno prezime + citava jedna ofucana sablja koja se kao porodicna relikvija cuva kod najstarijih cerki ili sinova (napredna crnogorska porodica - zene imaju ista nasledna prava <_< ).Caletova strana - flat structure. Samo bijedni Zlatar i Nova Varos. Nema ni dve hiljadarke nadmorske visine. <_< Nikada nije bilo vredno odlaska i taj deo porodice mi je ostao anoniman. Edited by harper lee
Link to comment
Da,kompleks je to neki´jer su primetili da to ljude nervira.
Nije to kompleks, to je želja da se prilagodiš okolini i ne izdvajaš iz iste...A za Miralema :) Jako, Ukrajinaka sa crnogorskim akcentom... To je baš to, aklimatizacija na sredinu, bez obzira na poreklo...
Link to comment
Pričali smo o tome, kaže ona nikada nije o tome razmišljala, prosto došlo, pričala kao i svi oko nje, jer se družila sa Novosađanima, i samo se nametnulo... Meni je i to u krajnjoj liniji logičnije, nego kad pričam sa trećom, četvrtom genercijom potomaka iz 8 ofanzive, a oni još pričaju kao da su došli juče iz Drvara ili iz CG... Mislim, ne smeta mi, naravno, ali mi je prosto čudno da nije bilo nimalo želje za aklimatizacijom... A možda nije bilo ni mogućnosti, ko će ga znati...
Da, ovo mi je skroz blesavo. Bio neki lik Perovic sa Novosadskog univerziteta koji nam je drzao neka predavanja u Zajecaru. Sve vreme dok je pricao mislio sam da je sa fakulteta iz Niksica dok mi jedan kolega iz Novog Sada nije rekao da je covek Vojvodjanin, rodjen u Vrbasu, i da predaje u Novom Sadu, te da nikad nije ni ziveo ni predavao u Crnoj Gori. Covek je odguslao svoje (uzgred, krajnje nezanimljivo) predavanje kao da je pre desetak minuta doputovao sa Cetinja iz kojeg pre tog dolaska u Zajecar nije nogom krocio. Nije nista strasno, covek govori kako hoce da govori, ali meni je to iskreno malo sasavo.
Link to comment
Samo ako pijesh rakiju od drenjina :lol:.
Kao svaki pravi highlander pijem samo single malt.A drenjine apliciras direktno sa grma. Ko ce da se jebava da od toga pravi rakiju.
Link to comment
Da, ovo mi je skroz blesavo. Bio neki lik Perovic sa Novosadskog univerziteta koji nam je drzao neka predavanja u Zajecaru. Sve vreme dok je pricao mislio sam da je sa fakulteta iz Niksica dok mi jedan kolega iz Novog Sada nije rekao da je covek Vojvodjanin, rodjen u Vrbasu, i da predaje u Novom Sadu, te da nikad nije ni ziveo ni predavao u Crnoj Gori. Covek je odguslao svoje (uzgred, krajnje nezanimljivo) predavanje kao da je pre desetak minuta doputovao sa Cetinja iz kojeg pre tog dolaska u Zajecar nije nogom krocio. Nije nista strasno, covek govori kako hoce da govori, ali meni je to iskreno malo sasavo.
hm, da, perović je počeo da priča ijekavski pre 20ak godina - tako sam čuo. knjige su mu, takođe, na "crnogorskom". ipak, što se tiče ovoga, "da nikada nije ni živeo, ni predavao u cg", to nije tačno. predavao je na filozofskom fakultetu u nikšiću, i ekonomskom fakultetu u podgorici [valjda]. a, da je dileja - jeste.
Link to comment
^^ Mi pečemo u Ljeskovici rakiju od drenjina (tzv Dreeenja) što nas kvalifikuje za uber-brđane. Aco, nisam.
Ma, peku i ovi moji od cega god hoces. Od drenjina, dzenarika (divljih sljiva), raznih planinskih trava i drugih prirucnih sredstava. Neki ravnicari je peku i od lubenica. :huh: Ne bih ja to prob'o, osim ako bas nema nista drugo. Nisam ljubitelj ovog novokomponovanog fensi "aaaahhhh dobrrra" hype-a kad je domaca rakija u pitanju. Brdska ili dolinska, svejedno. <_<
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...