Jump to content
IGNORED

Vase selo?


Maljutka

Recommended Posts

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Teja

    21

  • harper

    10

  • msmodesty

    10

  • Ros

    9

Top Posters In This Topic

da se pohvalim, ja imam 2 sela. prvo je u crnu goru, ako se i moze nazvati selom. 4 kuce u planinu, redovnih stanovnika 1- neka dosadna baba. domace zivotinje: pcele, koje su me izujedale jer sam otisao da ih gledam zvacuci cokoladu. ostale zivotinje: zmije, kornjace i zabe, koje kolektivno zovu zabe, ne bi li ustedeli. od privrednih objekata ima vinogradi i neka rupcaga kojoj tepaju da je bazen. kulturna bastina: mogile, skupina cudno oblikovanog kamenja, a po imenu pretpostavljam da je neko staro groblje. ko zna sta bi tu arheolozi iskopali, kad bi hteli da se drkaju po vukojebinama.drugo selo je u okolinu od prokuplje.
Moj otac je rodjen u nekom selu koje vishe ne postoji. Znachi nema ni jedne kuce , a o stanovnicima i da ne govorim.Selo je, recimo negde pored nekog Aleksinca, al u planini ( pojma nemam kojoj).Posto je vec kao dete doshao u Nishja kazem uvek da mi je tatko iz Nish. Frku sam imala onomad kada sam morala da uzimam njegovu krstenicu (iliti cuveni izvod iz maticne knjige) jer ziv covek nije znao koja opstina sada za te ,tamo rodjene ljude,nadlezna. Medjutim, u Zajecaru u policiji su mi progledali kroz prste, pa je moj "predmet" tako proshao.Kao kruna svega pre nekoliko godina stigne njemu neki aber da je nasledio zemlju u tom svom nepostojecemselu i da treba placa porez :lol: A tu zemlju oporezuju valjda po osnovici kao i neku na Dedinju.Nego sam ja napravila akciju da se zemlja pokloni u dobrotvorne svrhe.Mislim da niko ne kaze da je okolina od Prokuplje.Bilo bi korektno oko(lo) ili josh bolje na Prokuplje.
Link to comment
Zanimljivo da mi iz Srbije kazemo da smo iz grada,sela a Licani da su od (nekuda).Valjda i Crnogorci tako govore.
Licani koriste ono od u smislu da oni nisu iz nekog odredjenog grada nego iz nekog sela pored tog mjesta. Npr kad kazu da su iz Korenice znaci da su zivjeli u Korenici a od Korenice znaci da su zivjeli u nekom selu pored za koga niko nije cuo.
Link to comment

Ćale je rođen u Banjaluci ali je već sa neka četiri meseca otišao u Mostar, deda bio vojno lice. Sad, deda je rođen u Krivaji kod Prijedora, a pradeda u Kamenici kod Drvara gde su došli iz Dalmacije, ne znam kog mesta. S te strane mi je selo Krivaja a tamo ne idem jer ljudi nisu normalni a noću imam gušenje iz ko zna kog razloga. Baba je iz Kuča, al je kao dete otišla na Kosovo, u to selo takođe ne idem. Keva je rođena u Budnju kod Foče, i njeni roditelji isto. Tu je neki pra-pradeda kupio carsko imanje od nekog turčina i to selo je carsko potpuno, ima nekakve pećine, stare puteve zarasle u šumi... Tamo idem rado mada ne tako često kao pre.

Link to comment

Tata i Mama - selo Lok, kod Titela...Mamina strana se doselila u taj Lok, verovatno, u vreme velike seobe Srba pod Čarnojevićima...Tatini otac i majka su iz Kovilja, i verovatno su se njihovi preci doselili u Kovilj veoma rano, moguće negde u vreme osnivanja Koviljskog manastira... Tako da sam ja Lala od glave do pete...

Edited by radisa
Link to comment
Licani koriste ono od u smislu da oni nisu iz nekog odredjenog grada nego iz nekog sela pored tog mjesta. Npr kad kazu da su iz Korenice znaci da su zivjeli u Korenici a od Korenice znaci da su zivjeli u nekom selu pored za koga niko nije cuo.
Ma razumela sam ja kada se to "od" koristi. Nego pokushavam da se oBsetim kako bi to bilo na momnarecju, ali mi nista pametno en pada na pamet.Ili prosto recheno to "od" u tom obliku u Srbiji se ne koristi.Uvek bi pitanje glasilo" iz koju si ti kucu,selo,varosh,familiju", ali nikadasa "od". Brema je tako kod mene u Istocnu Srbiju ;)
Link to comment

Ih bre Tejo, zar se u ne kaze : Od kude si?Ja sam od kude Zajecar isto. Mama i njeni, takodjer, prababa/deda iz sela oko Svrljiga, koja su sad pusta.Tata i svi njegovi iz Zagubice, koja kao nije selo, ali je selo pa nema gde.

Edited by Paprichica
Link to comment
Ih bre Tejo, zar se u ne kaze : Od kude si?Ja sam od kude Zajecar isto. Mama i njeni, takodjer, prababa/deda iz sela oko Svrljiga, koja su sad pusta.Tata i svi njegovi iz Zagubice, koja kao nije selo, ali je selo pa nema gde.
U Svrljig se bice tako kaze. U Zagubicu se srpski i ne zna :D Vlaski je tamo jezik pod 1.Tako mi je zao da se nash drug i dragi forumash BalU ne javlja,On je specijalac za Zagubicu :Hail: U Zajecaru se tako ne govori. Od kude i tako.Pa varos to bre ;) Ja,Nikola Pashic,Zoran Radmilovic i ova smlata od premijera nam, svi smo bre isliu istu gimnaziju. Pa nas uchli na 7 padeza i gramatike cool.gif E da, umoljavaju se moderatori da ovo prenesu na onu galeriju dijalekata.Imala bi kojeshta josh da kazem, al nema veze sa ovi seljaci sto vole ljute paprike :wub: Edited by Teja
Link to comment
Licani koriste ono od u smislu da oni nisu iz nekog odredjenog grada nego iz nekog sela pored tog mjesta. Npr kad kazu da su iz Korenice znaci da su zivjeli u Korenici a od Korenice znaci da su zivjeli u nekom selu pored za koga niko nije cuo.
sad si me podsetio, Šerbedžija je iz sela Bunić kraj Korenice. što se mojih tiče ne znam toliko, čekam da se moji vrate s mora za neke detalje, ali baba i deda s kevine strane su iz Like, deda iz sela Mazin okolina Gračaca (valjda) a baba ne znam. juče se nešto čuo sa tetkom i ona krene sa suludom pričom da je babin pradeda valda rođeni brat Teslinog oca, kaže doneće mi rodoslov da se uverim, ma nije joj dobro... sve u svemu, kolonizovani su posle drugog rata u Filipsdorf ili Filipovo koji je postao Bački Gračac. živeli su u švapskoj kući pošto su folksdojčeri proterani i poubijani, tu je keva rođena. ima tu raznih priča, tipa raskopavanje zidova i traganje za blagom koje su švabe sakrili itd. tamo nisam bio još od '91. kada je baba umrla (deda još '85) pa je kuća otišla na doboš i promenila dva-tri vlasnika do danas, a čujem da su se skoro pojavili i potomci prvobitnih vlasnika Švaba.ćaletov zavičaj je Glamočko polje jugozapad BiH, bilo u sastavu Srpske pa posle Oluje je Federacija. sa dedine strane familija je poreklom negde od Sinja, to je što znam, uglavnom dedina kuća je trošna ali je ostala čitava, dok su recimo nove kuće od strica i tetke spaljene '95te kada su deda i baba izbegli. tamo nisam bio još od '90te. od znamenitosti nema ništa osim spomenika i spomen parka Ivo Lola Ribar koji je tu zaginuo pri poletanju sa partizanskog aerodroma. malo južnije je Livno koje je većinski hrvatsko tako da je bilo tarapane pogotovo u drugom ratu kad su ustaše dedi poklale prvu ženu i četvoro dece. posle rata se ponovo oženio i dobio ćaleta i još dvoje. znači da nije bilo ujaka ne bi se ni ja zapatio, fala im hehehe...dakle po poreklu sam dupli krajišnik pa nije ni čudo što mi je Josip Pejaković idol, a keva i ćale se savatali u studenjaku početkom '70ih pa malo kasnije sam rođen na Voždovcu.
Link to comment
U Svrljig se bice tako kaze. U Zagubicu se srpski i ne zna :D Vlaski je tamo jezik pod 1.Tako mi je zao da se nash drug i dragi forumash BalU ne javlja,On je specijalac za Zagubicu :Hail: U Zajecaru se tako ne govori. Od kude i tako.Pa varos to bre ;) Ja,Nikola Pashic,Zoran Radmilovic i ova smlata od premijera nam, svi smo bre isliu istu gimnaziju. Pa nas uchli na 7 padeza i gramatike cool.gif E da, umoljavaju se moderatori da ovo prenesu na onu galeriju dijalekata.Imala bi kojeshta josh da kazem, al nema veze sa ovi seljaci sto vole ljute paprike :wub:
A ko u Zajecaru zivi nego dosljaci iz od okolo Svrljiga? E i ja sam u tu istu Gimnaziju isla, al' to nema veze, prica se tako u Zajecaru, narocito po obodima. ;)
Link to comment
A ko u Zajecaru zivi nego dosljaci iz od okolo Svrljiga? E i ja sam u tu istu Gimnaziju isla, al' to nema veze, prica se tako u Zajecaru, narocito po obodima. ;)
U Zajecaru zive Zajecarci,uglavnom.Moguce ja da neki ljudi pricaju tako, ali se u Zajecaro tako ne govori.Svrljig je oprilicno udaljen od Zajecara. Deca iz Svrljiga idu u gimnazije u Nish,Pirot.Svrljig je od Zajecara udaljen ( valjda i 80 km sto je za Srbiju,ovako malu relativno velika udaljenost).I da ponovim, nije to narecje koje se govori u Zajecaru. To je neki torlacki dijalekt.Ja ne znam nikoga ( osim svoje babe iz Kalne) ko je tako govorio.Zaista ne znam nijednu dushu koja je iz Svrljiga. Eto, sada znam da si ti igrom slucaja ishla u istu gimnaziju.I tako ste u toj gimnaziji medjusobno komunicirali?
Link to comment
Levach, sinko. Levach.
Tehnički, i Levač i Temnić spadaju pod Šumadiju, bar su mene tako učili.
Keva je rođena u Budnju kod Foče
Čuo sam da tamo imaju opasan teferič.
Link to comment

Koliko vidim, Krajina rula cool.gif Otac: Drvar, u selu Ljeskovica je familija a on se rodio u Uvali, na Klekovači. Inače je deda imao stan u Banja Luci ali je baba otišla na selo preko leta pa se moj tata tamo rodio. Dedin brat se oženio Riječankom pa imam tamo tetke i strica (doduše on je pomorac pa skoro nikad ni nije u Rijeci) i njihovu decu. Tata je osnovnu školu završio u Rijeci a gimnaziju u Banja Luci. Trenutno mi je sva familija skoro sa očeve strane u Banja Luci, u selo kod Drvara su se vratili samo neki dalji rođaci i starci (osim moje babe kojoj ne damo).

Po očevoj liniji, inače, imam rodoslov do 200 godina u nazad (baš nacrtano porodično stablo), od trenutka kad su od Grahova doselili u okolinu Drvara. Pre Grahova su bili u Dalmaciji, pre Dalmacije u Crnoj Gori a pre Crne Gore na Kosovu kod Vuka Brankovića gde su bili barjaktari u njegovoj vojci (da, da, to je ta izdajnička fela). Dalji preci su saskog porekla, kod Vuka su došli na Novo Brdo da se bave rudarstvom, a moje prezime je danas zastupljeno tacno duž putanje kojom su Sasi prošli u XIII veku da bi došli do rudnika. Ima nas medu Srbima, Mađarima, Hrvatima, Česima, Slovacima i nešto Poljaka.

Majka: Aranđelovac, Darosava. Familija došla još pre Hrista iz Sandžaka, vec vekovima je 100% Šumadija. Svi iz porodice su bili popovi ili učitelji pa su im i prezime promenili u čast ovih prvih.

Bogata i ugledna porodica, ganjali politiku oduvek (Jevrem Grujić mi je ded-ded-ded-ded-ujak) pa posle rata malčice zbog toga i najebali jer je pradeda po babi mislio da je skroz normalno da se kandiduje za poslanika na listi Milana Grola, jer je to bio i pre rata. Proglasili ga za kulaka i oterali u Zabelu, kasnije umro od ciroze jetre a da u životu nije popio ni kap rakije. Pradeda po dedi bio kraljev gardista, otišao kući posle 11-dnevnog rata, partizani ga mobilisali '45 i odveli na Sremski front. Njegov rođeni brat je bio u četnicima što je više uticalo na sudbinu familije nakon rata nego činjenica da je pradeda na Sremskom frontu spasao živote svim svojim vojnicima (celo nas selo okumilo zbog toga posle rata) obzirom da je bio školovani oficir.

Otac i majka se (što bi reko Glen) savatali '70-ih u Studenjaku. Posle nekoliko godina eto sestre i mene. Češće idem u Aranđelovac kod maminih jer je bliže, ali volim i svoje selendre uBosni, sa sve svojim ledenim potocima i keltskim grobljem. Nigde nema takvih šumskih jagoda kao na Klekovači i lešnika kao u Ljeskovici.elem, Krajišnik + Šumadinka = Ja

Edited by Valkyrie
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...