Jump to content
IGNORED

Vase selo?


Maljutka

Recommended Posts

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Teja

    21

  • harper

    10

  • msmodesty

    10

  • Ros

    9

Top Posters In This Topic

Teorijski, ti si Šumadinac, kao i moj ćale. Praktično, sve je to Čarapanija.
Teorijski, ali samo po danasnjim standardima. Nekada se moj kraj vodio pod Temnic, dakle vise gravitirao ka Varvarinu nego prema Krusevcu. Vremenom se to menja. Po mentalitetu cini mi se da, barem do Trstenika, nema veze ko je sa koje strane Morave. Carapanija, sto ti kazes.Moj otac bi se mogao nazvati Sumadincem, ali on je iz onih sela koja krecu vec malo u brda, dakle onamo gde Pomoravlje prelazi u Sumadiju, a taj kraj je opet blizi po mnogo cemu Moravcima, nego Sumadincima iz KG, Knica, Rekovca i sl. A i govor je kosovsko-resavski, pri cemu ima varijacija u izgovoru nekih reci i lokalnim izrazima, ali dobro, ne zameram. :D Vidim da globalizacija i mas mediji radi svoje, pa i nase babe i dede dole gledaju Dnevnik i kupe aktuelne izraze, a bogami i akcente. Po malo :D U gimnaziji smo svi rokali lokalni govor, malo rafiniranu, urbanu varijantu, ali opet... Ja se posle asimilovao, sad mi naletese nenadano Trstenicanu u zivot, pa teskom mukom odrzavam akcEnat.
Link to comment

maman - ivanjicadeda - sveshtica kod ivanjice (pradeda - kragujevac; prababa - luke kod ivanjice)baba - lisa kod ivanjice (pradeda - lisa; prababa - negde iz kraljeva)sve je to taj neki kraj na dalje. otac - beograddeda - beograd (pradeda - beograd; prababa - beograd; svi ti tatini su beograd u nedogled iako su nekada davno dosli nekom juznom prugom)baba - knin (ta mi je baba najinteresantnija. njen neki prapradjed je bio pravoslavni episkop i stoji mu slika na lovcenu, ali baba je bila katolkinja. mislim, pradeda i prababa su zvanicno bili hrvati)selo je super. tamo sam imala prilike da nosam jaganjce u rukama po polju i da muzem kravu.

Link to comment
baba - knin (ta mi je baba najinteresantnija. njen neki prapradjed je bio pravoslavni episkop i stoji mu slika na lovcenu, ali baba je bila katolkinja. mislim, pradeda i prababa su zvanicno bili hrvati)
pradeda ti je vanbracno njegosevo dete, plod gresne ljubavi s lijepom a cednom kotorskom gospodjicom? :o brzo javiti isidori bjelici da ima temu za novi roman/film/feljton.
Link to comment
pradeda ti je vanbracno njegosevo dete, plod gresne ljubavi s lijepom a cednom kotorskom gospodjicom? :o brzo javiti isidori bjelici da ima temu za novi roman/film/feljton.
u to vreme nije postojala cedna bokeljka. da se ne lazemo.
Link to comment

nemoj tako mejdej ako boga znas. morala je i ta bokeljka jednom biti mlada i neiskusna.predlazem vojina cetkovica za ulogu njegosa. vesna vukelic vendi nek bude bokeljka.

Link to comment
nemoj tako mejdej ako boga znas. morala je i ta bokeljka jednom biti mlada i neiskusna.predlazem vojina cetkovica za ulogu njegosa. vesna vukelic vendi nek bude bokeljka.
:lol: Ti si jedan vrag. :smajliShtoTreseGlavuLevoDesno:
Link to comment

Ја сам Бачванка из Србобрана, а од '95. на емотивном боравку у Новом Саду.Памтио је Сентомаш и боље дане, био варошица, али сад је права паланчица са тенденцијом суноврата у дрвено село. Тамо су ми салаш, имање, животиње, биљке, леније, јендеци, тавани, штале... Моја шема:Родитељи СрбобранциБабе и деде: троје Бечејци, један Србобранац.Прабабе-деде: четворо Бечејаца, једна Молкиња, двоје Србобранаца и једна Банаћанка. Најдаља позната генетика досеже чак до Сомбора.

Link to comment
Kako je ovo cudno.Ja sam ovde jedina koja je iz Istocne Srbije.
pa sto cudno, budi prakticna, odmah pokreni neku akciju za zastitu manjinskih PPPrava :lol: mozes da napravis koaliciJoni sporazum sa 1 Beogradjaninom koji je jos veca manjina na forumu :P ustvari ova PPPetnogeneza je zaista interesantna, na neki nacin obesmiljava sve one desnicarske teze o krvii&tlu, Balkan je oduvek bio mesto migracija i tumbanja i naprosto je apsurd pridavati tome neki preveliki znacaj osim ako neko bas ne voli da se bavi etnologijommhmmm, da pokusam da vidim:otac Beogradmajka Beograddeda po ocu Leskovac (dosao u BG 1930)baba po ocu Novo Milosevo, nekad Beodra, Banat (dosla u BG 1930)deda po majci Bobota, Slavonija (dosao u BG pred Balkanske ratove)baba po majci Beograd (i svi njeni preci dokle seze porodicna predaja uz ubacivanje jedne Austrijanke i jednog Austrijanaca iz Beca 80-ih godina 19. veka)prababe i pradedovi znaci iz istih lokaliteta koji su pomenutina zalost familija mi se nije nesto razmnozavala tako da sada nemam rodjaka van BG, nesto rodjaka po liniji babe po ocu imam u Zrenjaninu ali sam pogubio kontakte sa njima odavno, po ocevoj liniji imam rodjake u Australiji (deca deda strica koji je tamo otisao 1945 posle ratnog zarobljenistva), mamina familija zivi u BG ali ni sa njom ne odrzavam neke kontakte, vidjamo se samo na porodicnim sahranama, tjah.primecujem da postoji 1 fenomen kod mojih predaka, najimucnija linija je bila beogradska, po zenskoj liniji sa mamine strane bili gradjevinski preduzimaci u 19. veku, to je dakle potencijal za 1 kvalitetno musko sponzorisanje ali nista nisam uradio po tom pitanju da opravdam teznje muskih predaka, valjda su mi nedostajali odredjeni kvaliteti :lol: mali off topik: meni su mnogo interesantnije klasne odrednice nego etnicke, mozda se jedared pokrene i takva tema, sta cu kada od srednjoskolskih dana verujem da su klase mnogo bitnije nego rase :) eto, ja sam 1 kvalitetni malogradjanin :lol: , svi preci sa majcine i oceve strane su mi prakticno bili zanatlije i trgovci dokle sezu porodicne predaje, koje uostalom i ne idu dublje od 19. veka sto je istorijski sasvim logicno Edited by Pontijak
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...