Jump to content
IGNORED

Vase selo?


Maljutka

Recommended Posts

O, Sotono, jos jedan Trstenicanin u mom zivotu :D Ali ja sam jos malo nizvodno. Ti si blizi Radosu, a ja Miskovicu :D Tebi bolje.
Da ti nisu cimerke iz Trstenika? Si leva ili desna obala? I okle ono bi Baki?Ontopić: ćaletovi svi sa leve strane Z. Morave, kevini sa desne, svi zajedno opština Trstenik. Možda je neka prababa došla sa područja neke 2. opštine, ali o tome nemam podatke. Kevini u 19. veku došli iz Vučitrna, ćaletovi oduvek u istom selu.
Link to comment
  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Teja

    21

  • harper

    10

  • msmodesty

    10

  • Ros

    9

Top Posters In This Topic

negde mi je daleko važnija lična geografija mog života, od geografije predaka koje nisam upoznao i koji vrlo slabo učestvuju u formiranju mog identiteta. tako ja svojim zavičajem smatram sva mesta na kojim sam spoznao Život. to je pre svega Gradnulica u Zrenjaninu na kojoj sam odrastao. kraj sa svojim prašnjavim ulicama, letima, zimama, svinjokoljima i musavom decom, zatim Novi Bečej, tačnije njegov ljutovski kraj sa velikom starom kućom, prababom, domaćom testeninom, krompirom iz masti, ovčijim kiselim mlekom, voćem, ledinama, kanalima i kubicima, pa Pestiš, zabito i predivno planinsko selo u Toplici, blizu ničega, ali opština Prokuplje, sa prababom i pradedom, grobljem Lukovića na kom su i danas grobovi od oca mog čukundede (kako se to zove?) pa nadalje. tamo sam upoznao planinu, klenove, vrganje, kajmak, crepulju i sač, nekuvano mleko, krave, livade, šume, šljivovicu, petrolejsku lampu... zatim Tisa, koja je moja lična sveta voda, svih 25 leta provedenih tamo u sojenici sa mladjom sestrom, ocem i njegovom drugom ženom, u čamcu, na vodi, sa ribarima, u topolovoj šumi, na pesku i blatu, pored kotlića i tanjirače, vatre i piva, bos i čupav. Zatim Molat, opet moj dalmatinski raj, ribarsko ostrvo kraj Zadra, sa prvim ulovljenim šparima, suncem, solju, borovinom, cvrčcima, sa "amo ća", opet ribarima, prstacima, rakovima, gradelama, gostionom Javor, lukom i brodovima Punat i Postira. i konačno Novi Sad, kao i Skoplje i dobar deo Makedonije, sa vinom, vinom i vinom, jagnjetinom, kukurekom, uzom, makedonskom salatom, sa sakanjem, kilometrima, suncem, ohridskom pastrmkom, makalom, opet sakanjem, muzikom, skopskom Vodenicom, Kamnikom, Destanom, Ljucom, simitom, ljudima, Mavrovom, makedonskim jezikom.inače, moji, po muškoj liniji, su poreklom iz brda ponad Kotora gde nam se pominj prezime u nekom manastiru još 1187. godine, stigli u okolinu Sjenice, pa u Toplicu. očeva majka je iz porodica poreklom iz okoline Peći. Sa majčine strane, po dedi, Banaćani, tamiški militarci vuku korene od Bugara paulana, izbeglih od pogroma. po njenoj majci varošani, Bečkerečani sa mešanim srpskim, slovačkim i mađarskim porekom.

Edited by banatjanin
Link to comment
Da ti nisu cimerke iz Trstenika? Si leva ili desna obala? I okle ono bi Baki?
Ne, ne, cimerke su Vranje/Topola. LM, ja sam leva obala - Prekomoravac, sto bi rekli Krusevljani. Baki je iz Bosnjana, odakle je i familija Miskovic. Ne volemo ih tradicionalno, mislim Bosnjance, oni svoje zene ne pustaju iz kuca da ih ne bi varale i tuku ih sto ne radjaju musku decu. Mi smo ovamo svecki ljudi, evropskih shvatanja. Ontopik, donekle, nas pomoravski kraj se u davna vremena naseljavao iz pravca J. Morave, I. Srbije/Bugarske i Kosova. S obzirom da je teritorija bila tokom 17. i 18. veka na putu silnim vojskama koje su oslobadjale svako malo, mislim da i nije bas bilo uslova da se zapate neka narocita naselja dok se situacija nije malo smirila. Tako ispade da se moje selo prvi put pominje u austrijskim obavestajnim dokumentima koja su pripremana za potrebe rata sa Turskom 1788. Posle je kraj bio granican dok Knjaz nije izdejstvovao pripajanje sest nahija (ako se ne varam 1833.), pa su na leve obale Morave dolazile srpske porodice iz raznih juznih krajeva, sto se nastavilo i kasnije. Mamina porodica se moze naci na nekim popisima sredinom 19. veka, vec pocetkom XX to su bili ugledni domacini, na vreme se prvobitno akumuliralo. Tatini su, po legendi o osnivanju klana, utekli od bugarsko-turskog zuluma, po prici je izvesno da se to desilo pre 1870-ih godina.
Link to comment

Ja Banja Luka.Majcini iz Omarske(Prijedor-Bosna)Ćaletovi iz Boboljusaka (Drvar-Bosna), ali su se preselili u jedno selo(Kestenova Korita) pored Donjeg Lapca(Hrvatska), kad je bio beba, pa to i smatram za moje selo jer sam tu provodio leta(zakljucno sa 94'). Inace, imam neku staru vojnu kartu celog tog kraja koja je bas detaljna i na kojoj se vidi svaka kuca, pa me s vremena na vreme pokusavaju uputiti ko je, gde, sta itd.

Edited by deeps
Link to comment
dovodis u pitanje ozbiljnost mog postovanja na jednom ovakvom topiku?
nemoj tako Kraljice Margo.zna se kod vas red i rod.za mene usvojenu posavku-srbijanku Lajkovac je grad, Obrenovac vec metropola :) a Luxembourg centar Evrope :lol:
Link to comment
dovodis u pitanje ozbiljnost mog postovanja na jednom ovakvom topiku?
neee, samo sam hteo da potvrdim da si mi jos veca zemljakinja od msmodesty i najveca istomisljenica na svetu sto se tice omiljenog sela.
Link to comment
neee, samo sam hteo da potvrdim da si mi jos veca zemljakinja od msmodesty i najveca istomisljenica na svetu sto se tice omiljenog sela.
auuuuu, ovo se zove kolaboracija kojoj se nisam nadala...posle ovoga, cenim da bi trebalo da se proteraju svi lajkovchani iz obrenovca angry.gif
Link to comment

proteran sam odavno :lol: geografija je egzaktna po tom pitanju - koreni su od brave margot udaljeni 10 km, a od tebe 40-ak.

Edited by Billy Parsons
Link to comment
proteran sa odavno :lol: geografija je egzaktna po tom pitanju - koreni su od brave margot udaljeni 10 km, a od tebe 40-ak.
vidis, bas me to intersuje, to sa geografskim duzinama i shirinama pa tako da se vratimo temi i korenima:Roots_25th_Anniversary_Edition.jpgmene i dalje intresuje koliko vas stvarno definise to odakle su vam *PRETECI* ?
Link to comment
Otac -Zagrovic opstina KninDjed-istoBaba- Biskupija opstina KninMajka- Plavno opstina KninDjed- istoBaba- Prljevo opstina Gracac :o
wubmeni prababa (dedina majka) iz biskupije. mama - novi sad :(baba - stubline kod obrenovcadeda - golubić kod kninaćaletova strana nije zanimljiva - sve novi sad i neko selo kod kikinde, al ne znam koje je. ravnica je, dosadno.
Link to comment

Ja sam prvi izrod koji se odmetnuo od sela. Čaletova linija - selo Ribaševina kod KosjerićaKevina linija - selo Zlakusa kod UžicaI tako unazad do askurđela...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...