Jump to content
IGNORED

Vase selo?


Maljutka

Recommended Posts

Izvini, ali to naprosto nije istina. Citava sela iz okoline Svrljiga kao Buchum, Lukovo, odakle su moji, su se doselila u Zajecar sredinom proslog veka, a ne pre II sv. rata. Kad su se u Zajecaru otvorile fabrike kao Kristal i Porcelan, tada je i Kotlujevac kao naselje nikao. Znam pouzdano da se celo Kusavrana selo, koje je blizu Dimitrovgrada, doselilo tu. Mozes misliti kako oni pricaju.Moja prababa zivi u Zajecaru od 60-ih god. proslog veka, prica torlacki itekako, poznaje sve ljude koji su se iz njenog, a i iz drugih sela tu doselili, redovno ih obilazi. Svi oni govore torlacki. Njuhova deca i unuci, mozda sa tobom ne bi tako pricalli, ali znaju oni to i govore tako medjusobno. I to nije nekoliko porodica, ima ih mnooogo, citava naselja.Smesno mi je to sto me ubedjujes kako nema tamo nema necega sto je svuda oko mene i sto vidim svaki put kad odem tamo. @gazza:Ne kazem ja da se u Zajecaru nije govorilo pravilno, niti da nema ljudi koji govore pravilno, ali je danas bar pola Zajecara prica svakojako. Kad sam bila klinka, nisam smela nista da kazem tako, keva bi me ubila. A danas ona prica cist torlacki, prosto ne znam koji joj je vrag, sto je starija sve gore prica.
Postoje oko Zajecara tzv.torlacka sela, ljudi i sami sebe nazivaju i dan danas Torlacima, ali je to recimo 30% selau opstini ( ili bivshem srezu) Zajecar. U Lukovu zive Romi," rade "svi u Bechu, kuce su im sa labudovima i lalvovimau avliji, osim toga svako zna da je Lukovo selo Roma. Romi govore neke svoje varijante srpskog, a sto nema veze sa Zajecarom.Ti zaboravljash da je Zajecar svega 4 km udaljen od Bugarske , a desetak km vishe od Rumunije.Prema tome svakakvih lingvistickihg meshavina tu ima. Postoje torlacka sela, vlashka,bugarska,janjevska,ali i kosovska. A tih kosovskih ( recimo Zvezdan) ima barem toliko koliko i torlackih.Svakojako se u Zajecaru ne govori, i ja sam tamo cesto,postoji radio, cak i TV, a kao sto i sama znashpostoji i pozorishte , a valjda se Pop Cira i Pop Spira ne prevode i ne izvode na torlackom. Na zajecarski zivot i kulturu (Ako tako ensto i postoji) mnogo su vishe uticaja imali ljudikoji nemaju veze sa ovim Torlacima. To bi bila Rgotina, ali i taj Goljami Izvor,mesto rodjenja Nikole Pashica.Nisu ti seljaci nikada bili tamo neka "elita" pa tako i nisu mogli da svoje seljacke obicaje ,ukljucujuci i jezikprenesu na lokalce.Moja porodica se doselila 1923 u Zajecar i pokushavali su ( kao i svaki doseljenik) da se prilagodetamosnjim obicajima,lingvistiku incl. Edited by Teja
Link to comment
  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Teja

    21

  • harper

    10

  • msmodesty

    10

  • Ros

    9

Top Posters In This Topic

Ako sam ja Romkinja onda u Lukovu zive Romi. :blink: Postoje dva sela Lukova, jedno je na putu od Zajecara prema Paracinu, a drugo kod Svrljiga. Uostalom, dala sam ti link.Vidi, ja verujem da si ti sentimentalna prema rodnom gradu, ali nema svrhe praviti od njega nesto sto nije. Kakva crna zajecarska elita? :lol: RTZ, Magnum radio, nesrecno pozoriste, koje cas gase, cas ga otvaraju.... Pozoriste, koje osim Zoranovih dana, ima dve predstave za 10 godina. Naravno da se u pozoristu predstave ne izvode na torlackom, ali se ne izvode i na zajecarskom, nego na sumadijsko-vojvodjanskom dijalektu. Koliko god su glumci u stanju da izlome jezik.Zajecar je u potpunosti seljacki grad, ma koliko ti to ne zelela da priznas. Osim nekih 1000 ljudi, koji zive oko Skvera, u naselju Kraljevica, svi ostali su dosli oz raznih sela. Iz Rgorine, Zvezdana, Lenovca, Grlista, Grljana, Gornje Bele Reke, Donje Bele Reke, Miniceva, Planinice..... i nekih mnogo daljih. Udji u bilo koju kucu u Kotlujevcu, Podlivu, Oskorusi i videces da imaju babe i dede, ako ne i roditelje u tim selima. Svi oni su dovoljno brojni da se zaposle u opstini, sudu, televiziji, radiju, pozoristu i da ostvare svoj uticaj. Pa covece, sudije u zajecarskom sudu pricaju samo o tome ko cime zaprasuje vinograd, odlazu rocista da bi stigli da odu na njivu.... A ti mi govoris o uticaju Pasica. Seti se jos nekog osim njega i Radmilovica za koga mozes da kazes da je ostavrio pozitivan kulturni uticaj na Zajecar.Bosko Nicic? :lol:

Edited by Paprichica
Link to comment
Ako sam ja Romkinja onda u Lukovu zive Romi. :blink: Postoje dva sela Lukova, jedno je na putu od Zajecara prema Paracinu, a drugo kod Svrljiga. Uostalom, dala sam ti link.Vidi, ja verujem da si ti sentimentalna prema rodnom gradu, ali nema svrhe praviti od njega nesto sto nije. Kakva crna zajecarska elita? :lol: RTZ, Magnum radio, nesrecno pozoriste, koje cas gase, cas ga otvaraju.... Pozoriste, koje osim Zoranovih dana, ima dve predstave za 10 godina. Naravno da se u pozoristu predstave ne izvode na torlackom, ali se ne izvode i na zajecarskom, nego na sumadijsko-vojvodjanskom dijalektu. Koliko god su glumci u stanju da izlome jezik.Zajecar je u potpunosti seljacki grad, ma koliko ti to ne zelela da priznas. Osim nekih 1000 ljudi, koji zive oko Skvera, u naselju Kraljevica, svi ostali su dosli oz raznih sela. Iz Rgorine, Zvezdana, Lenovca, Grlista, Grljana, Gornje Bele Reke, Donje Bele Reke, Miniceva, Planinice..... i nekih mnogo daljih. Udji u bilo koju kucu u Kotlujevcu, Podlivu, Oskorusi i videces da imaju babe i dede, ako ne i roditelje u tim selima. Svi oni su dovoljno brojni da se zaposle u opstini, sudu, televiziji, radiju, pozoristu i da ostvare svoj uticaj. Pa covece, sudije u zajecarskom sudu pricaju samo o tome ko cime zaprasuje vinograd, odlazu rocista da bi stigli da odu na njivu.... A ti mi govoris o uticaju Pasica. Seti se jos nekog osim njega i Radmilovica za koga mozes da kazes da je ostavrio pozitivan kulturni uticaj na Zajecar.Bosko Nicic? :lol:
Pa rekoh vec, Svrljig je za nas iZ Zajecara kao recimo i Lazarevac ili BUjanovac. Znamo da je u Srbiji. al ne znamo bash tacnogde. Lukovo je jedino pravo selo :D Ljudi uvek dolaze i odlaze. Pa zar i Beograd ,Nish i Novi Sad,London,Zagreb ili Berlin nisu takvi?Pa kako uopste i nastaju gradovi.A sto ljudi ne bi imali babe i dede u nekim vukojebinama?U zajecarskom pozorishtu, od kako postoji, a postoji dugo, uvek je jezik bio srpski,glumci su bili s konca i konopca ali su uvek svi i zavrshili pozorishnu akademiju ( a ista , kao sto znamopostoji samo u Beogradu).Gimnazijska generacija sadasnjeg nam premijera bila je jedna od najuspeshnijih u istoriji( zajecarskoj).On je jedan od retkih koji je u Srbiji. Ostali su po belom svetu( uglavnom USA) a tamo su zaistau medjuvremenu i profesori raznih matematika i informatika.Lepa i pametna deca se svuda radjaju. Nema veze da li su im babe seljanke i da li su koristile4 padeza( ili jedan).Ma sta kazesh, sudije odlazu rocista da bi isli da kopaju kukuruz?Aj oladi malo, ali stvarno.
Link to comment
Pa rekoh vec, Svrljig je za nas iZ Zajecara kao recimo i Lazarevac ili BUjanovac. Znamo da je u Srbiji. al ne znamo bash tacnogde. Lukovo je jedino pravo selo :D Aj oladi malo, ali stvarno.
Nema frke. I onako se ponavljas.
Link to comment
Pa rekoh vec, Svrljig je za nas iZ Zajecara kao recimo i Lazarevac ili BUjanovac. Znamo da je u Srbiji. al ne znamo bash tacnogde. Lukovo je jedino pravo selo :D Ljudi uvek dolaze i odlaze. Pa zar i Beograd ,Nish i Novi Sad,London,Zagreb ili Berlin nisu takvi?Pa kako uopste i nastaju gradovi.A sto ljudi ne bi imali babe i dede u nekim vukojebinama?U zajecarskom pozorishtu, od kako postoji, a postoji dugo, uvek je jezik bio srpski,glumci su bili s konca i konopca ali su uvek svi i zavrshili pozorishnu akademiju ( a ista , kao sto znamopostoji samo u Beogradu).Gimnazijska generacija sadasnjeg nam premijera bila je jedna od najuspeshnijih u istoriji( zajecarskoj).On je jedan od retkih koji je u Srbiji. Ostali su po belom svetu( uglavnom USA) a tamo su zaistau medjuvremenu i profesori raznih matematika i informatika.Lepa i pametna deca se svuda radjaju. Nema veze da li su im babe seljanke i da li su koristile4 padeza( ili jedan).Ma sta kazesh, sudije odlazu rocista da bi isli da kopaju kukuruz?Aj oladi malo, ali stvarno.
A zasto se svadjate?
Link to comment
A zasto se svadjate?
Ma vruće im i dosadno... Ne obraćaj pažnju...Elem:tata Bgd.mama Zemunočeva strana: deda Zadar, baba Kula;- poreklo prezimena Rijeka Crnojevića, pa preko 100tinak i kusur godina življenja između Silbe i Zadra zbog svađe sa proitalijanskom familijom deda projugosloven došao u Bgd. između dva rata.mamina strana: deda Pančevo, baba Kragujevac; - poreklo prezimena Brač; početkom 19 veka prepredak je popalio plen braći posle nekog gusarenja i zapalio u Srbiju i preko Kozarske krajine završio u Pančevu.Teče i strine su fala dobrom Bobu, imale to selo i vodili me ko malog da vidim domaće životinje van zoološkog vrta... ;)
Link to comment

kakva vrucina - najvisa nam je danas dosegla 19 i bili smo jako srecnia to o selu i poreklu - ne vidim i dalje da je za vas to bilo i malo bitno i da ste zbog tog i tog dede/babe ispali ovakvi ili onakvii jednostavno ne mogu da verujem a da ne kazem da mi ide na nerve da stavrno ima toliko ljudi koji nisu skupljali jaja uvece, koji nisu cuvali krave od 4 ujutru, koji nisu stavljali stajsko djubrivo rukama u rupe za krompir ili skupljali jaja od zlatice...ne znam ko mi je bio pradeda, znam da je jedan popizdeo i otisao da zivi u posavsko/kolubarske mochvare sam u kolibi ali sam sve to radila na selu iako mi roditelji nisu bili zemljoradnici.za dva dana idem u MOJE selo koje nas je usvojilo u kom nema rodbine 5 generacija unazad ali imam dve usvojene tetka Nade,jednu usvojenu tetka Zoru i cika Momira koji me vole vise nego rodjene tetke.

Link to comment
Tata i Mama - selo Lok, kod Titela...Mamina strana se doselila u taj Lok, verovatno, u vreme velike seobe Srba pod Čarnojevićima...Tatini otac i majka su iz Kovilja, i verovatno su se njihovi preci doselili u Kovilj veoma rano, moguće negde u vreme osnivanja Koviljskog manastira... Tako da sam ja Lala od glave do pete...
Lok i Kovilj još uvek nisu u Banatu, tako da teško da si Lala. ipak si samo Bačvan.
Link to comment
Lok i Kovilj još uvek nisu u Banatu, tako da teško da si Lala. ipak si samo Bačvan.
Pa dobro sad... :) Kod mene u porodici se govorilo za sve Bačvane i Banaćane da su Lale... Ali OK, poštujem i ispravljam... Bačvanin od glave do pete...
Link to comment
Ako sam ja Romkinja onda u Lukovu zive Romi. :blink:
У том Лукову (у општини Бољевац) на које је мислила Теја живе влахофони Роми који се највећим делом Србима изјашњавају, затим Власима а потом Ромима. Чувени по томе што уз пут који води до Зајечара праве троспратне виле финансиране из Франкфурта са све скулптурама лавова на улазу cool.gif То је ипак по мени крајње мерило џиберлука каквог срећом, у добром делу Зајечара ипак нема, чиме год се бавили глумци и судије. Зајечар је од раног 19. века, преузевши примат и чело округа Извору, и те како стасао у град и развио градску културу. Није имао такав уплив странаца и стручњака какав један Бор али је ипак био градић, пре Другог светског рата и након истог (када је многим домаћицама ископана башта да би се уградила канализација).Мајка Зајечарка (наравно cool.gif), баба из Шљивара, деда из Извора, оног Големог што спомене Теја мада га ми Срби викамо Великим cool.gif С очеве стране Стара Херцеговина (Мируше, сада под Билећким језером) и Срем (Карловци). Edited by savindan
Link to comment
У том Лукову (у општини Бољевац) на које је мислила Теја живе влахофони Роми који се највећим делом Србима изјашњавају, затим Власима а потом Ромима. Чувени по томе што уз пут који води до Зајечара праве троспратне виле финансиране из Франкфурта са све скулптурама лавова на улазу cool.gif То је ипак по мени крајње мерило џиберлука каквог срећом, у добром делу Зајечара ипак нема, чиме год се бавили глумци и судије. Зајечар је од раног 19. века, преузевши примат и чело округа Извору, и те како стасао у град и развио градску културу. Није имао такав уплив странаца и стручњака какав један Бор али је ипак био градић, пре Другог светског рата и након истог (када је многим домаћицама ископана башта да би се уградила канализација).Мајка Зајечарка (наравно cool.gif ), баба из Шљивара, деда из Извора, оног Големог што спомене Теја мада га ми Срби викамо Великим cool.gif С очеве стране Стара Херцеговина (Мируше, сада под Билећким језером) и Срем (Карловци).
Vidi,vidi, ti moj zemljak :D Od kud bre znash da se bash iz Frankfurta finanisiraju ovi lavovi i labudovi.?Kad prodjem sve Mercedesi iz Bech :D Nisam nikada uspela da odem u Veliki Izvor iako mi je ispred nosa, a nedavno slucajno saznala de je Veliki Izvor poznat po konjima.Da je konj neki prestizni "subjekat" i da ga ima skoro svaka porodica. Onako just for fun. I da je tako od davnina.Znash ti nesto vishe o tome. Si jahao konja kod dede?
Link to comment
Od kud bre znash da se bash iz Frankfurta finanisiraju ovi lavovi i labudovi.?Kad prodjem sve Mercedesi iz Bech :D
upravo tako. koliko ja znam, frankfurtska dijaspora je iz negotina i okoline.
Link to comment
upravo tako. koliko ja znam, frankfurtska dijaspora je iz negotina i okoline.
Iz Negotina i okoline da, ali su to i pravi Vlasi. Nego vidi se da slabo poznajesh taj kraj.Romi su druga pricha i stvarno su ovi moji svi u Bechu. Poznam ih odma po akcentu :D
Link to comment
i jednostavno ne mogu da verujem a da ne kazem da mi ide na nerve da stavrno ima toliko ljudi koji nisu skupljali jaja uvece, koji nisu cuvali krave od 4 ujutru, koji nisu stavljali stajsko djubrivo rukama u rupe za krompir ili skupljali jaja od zlatice...
jesam ja!zaboravih da zapljunem i jos jedno selo.fontainebleau.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...