Jump to content
IGNORED

Vase selo?


Maljutka

Recommended Posts

Vidim da se tu nastavlja, pa da se nadodam..Djedovska loza sa ćaćine strane vuče na Đurđevac, đe se navodno u 1600/1700 doselilo iz Istočne Bosne/Peštera/Kosova, na što podsjeća donekle maskirano shqipoidno prezime koje nosim. Priča je totalno nepotvrđena, ali prezime definitivno navodi na taj pravac. Vidjeh ga titlovano 1995. za jednog intervjuiranog starca u Srebrenici za vrijeme onog Ratkovog obilaženja Potočara.S babine strane - Tirol i Č3ška.S majčine strane - isti areali ko i kod djedova/baba, ako su i neki drugi meni je to nepoznato.

Link to comment
  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Teja

    21

  • harper

    10

  • msmodesty

    10

  • Ros

    9

Top Posters In This Topic

Nigde nema takvih šumskih jagoda kao na Klekovači i lešnika kao u Ljeskovici.elem, Krajišnik + Šumadinka = Ja
ovo za sumske jagode potpisujem.takodje, Krajišnik + Šumadinka = Ja cool.gifedit: nigde=nidje. Edited by A_PACH
Link to comment
Nigde nema takvih šumskih jagoda kao na Klekovači i lešnika kao u Ljeskovici.
Ima, ima :). U Poljicu.Ja mislio da je Drvar dovoljno seoski, kad ono treba ici detaljnije. Poljice i Motike, izmedju Drvara i Glamocha.Kad god bih ishao tamo i kao dete, a i kada sam odrastao sa istim dechijim entuzijazmom trebalo bi mi sat vremena da dodjem do dedine kuce (a put od stanice do kuce se prelazi za 5-10 minuta) beruci ljeshnike. Mmm..A shumske jagode. Umalo su me stajale glave. Kao deca, shetajuci sa ocem i bratom po shumskim proplancima i naravno beruci shumsko voce, mi smo zverali okolo ne gledajuci kuda idemo sve dok stari nije viknuo "zmija". Ukopali smo se u mestu, a poskok mi je otpuzao petnaesetak santimetara ispred nogu u prvi zhbun. Srce je ostalo u petama.I ovo shto si napisala o rodoslovu se podudara sa dokumentima koje je sabrao moj stric (sin dedinog brata), malo izmenjeno a i ne znam toliko detalja: po majchinoj liniji, inače, imam rodoslov do x godina u nazad kad su iz zadarskog zaledja doselili u okolinu Drvara. Pre Dalmacije u Crnoj Gori a pre Crne Gore na Kosovu. Tako nekako. Verujem da je put mnogih iz tih krajeva slichan. Edited by cedo
Link to comment
Ima, ima :). U Poljicu.Ja mislio da je Drvar dovoljno seoski, kad ono treba ici detaljnije. Poljice i Motike, izmedju Drvara i Glamocha.I ovo shto si napisala o rodoslovu se podudara sa dokumentima koje je sabrao moj stric (sin dedinog brata), malo izmenjeno a i ne znam toliko detalja: po majchinoj liniji, inače, imam rodoslov do x godina u nazad kad su iz zadarskog zaledja doselili u okolinu Drvara. Pre Dalmacije u Crnoj Gori a pre Crne Gore na Kosovu. Tako nekako. Verujem da je put mnogih iz tih krajeva slichan.
Vidiš koliko nas ima?! Nameće se pitanje čiji je (pra)deda je bio ključni čovek prilikom Maršalovog bekstva?Ma svako ima nekog ko je pisao te rodoslove. Ovi s kevine strane po tome su prošli boga oca, prešli ceo balkan, ubijali neke turke, menjali prezime, pa zbog osvete išli na mars...
Link to comment
Ovi s kevine strane po tome su prošli boga oca, prešli ceo balkan, ubijali neke turke, menjali prezime, pa zbog osvete išli na mars...
Tako je i bilo. Moje prezime se pominje i kod muslimana u malo izmenjenoj formi, i kod albanaca isto tako u izmenjenoj formi. Ko je ubijao zulumdzije bezhao je u brda, ko nije ostajao je dole gde je lakshi (da li?) zhivot... Valjda se sada krug zatvorio.
Link to comment

Ja nigde nisam ni pomenula Turke, a što se tiče porekla predaka imam sve crno na belo, što bi rek'o Šojić - papiritje. :)Plod istraživanja i kopanja nekoliko istoričara, najpre iz radoznalosti zbog prezimena a zatim i proučavanje saxon minersa na Balkanu.

Edited by Valkyrie
Link to comment

šta je ovo već ste neko prelo započeli hehee.. i ja prijavljujem lovačke priče o uskocima u familiji, bilo je tu i nekih suvenira, par kubura koje je jedan rođak s ponosom čuvao, navodno autentični primerci korišćeni u uskočkim akcijama...šta znam, meni je i dalje pred očima slika Valk kako sa lokalnim seoskim curama bere jagode i lešnike (takođe, potpisujem), dok je seljanke odmeravaju i čekiraju po čemu je toliko posebna ta cura iz Bg...

Link to comment
šta znam, meni je i dalje pred očima slika Valk kako sa lokalnim seoskim curama bere jagode i lešnike (takođe, potpisujem), dok je seljanke odmeravaju i čekiraju po čemu je toliko posebna ta cura iz Bg...
Ja sam veća seljanka od njih, ipak imam 50% Šumadije snajka.gif
Link to comment
hehe cuvena prica kako su nam preci ubijali turke te zbog toga bezaline bi turaka bilo na ovim prostorima da su sve price istinite
Ne znam o svim prichama, ali ove moje su od nekih starih ljudi.Ono shto mi se dodatno daje za pravo da smatram te priche istinite jeste moje prezime koje je toliko nesvakidashnje (verujem da je shansa da znash nekoga sa tim prezimenom ravna nuli) da se nalazi u vishe vera i naroda u razlichitoj formi shto ce reci da ti ljudi vrlo verovatno imaju iste korene, a nije nastalo kao plod nekog imena, zanimanja, promene da bi se sakrila vera,... U svakom sluchaju, interesantno.Nego, Glen/moj kolega, gde cemo na prelo. Il na Kordun il u Lichko selo :). Edited by cedo
Link to comment
ako je bitno da se upotrebi neki egzotičan smajli onda ok, ali realno ga prećera. gde mi je ona slika pred očima... a ha evo... milina gledati.
Ja pod ''seljanka'' ne mislim ništa loše, naprotiv, žarko želim da obučem jednom narodnu nošnju da vidim kako mi stoji. Meni ceo taj etno-šljivici i livade-style ima neki specijalan šmek. A ako je bitno da se tebi ne narušava image bosonogih jedrih devojaka u glavi - pardon, keep going.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...