Jump to content
IGNORED

Vase selo?


Maljutka

Recommended Posts

jesam ja!zaboravih da zapljunem i jos jedno selo.fontainebleau.
:lol: vish, kad ima tako zvucno ime nije blam sto je selonego - ja sam imala decka koji me ostavio za super-trouper *beogradjanku* sa pedigreomoom cool.gif ladno ga bilo blam, kako ovde cuh od dareta <_< sto sam bila iz sela do kog ne idu CHAK!!!!! ni trocifreni GSP-ovinego Lasta :o e, pa super - eno ga u Beogradu, razveden -_- godine i godine su proshle - i sramota me je sto me je bilo sramota sto sam dete sa sela.
Link to comment
  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Teja

    21

  • harper

    10

  • msmodesty

    10

  • Ros

    9

Top Posters In This Topic

a to o selu i poreklu - ne vidim i dalje da je za vas to bilo i malo bitno i da ste zbog tog i tog dede/babe ispali ovakvi ili onakvii jednostavno ne mogu da verujem a da ne kazem da mi ide na nerve da stavrno ima toliko ljudi koji nisu skupljali jaja uvece, koji nisu cuvali krave od 4 ujutru, koji nisu stavljali stajsko djubrivo rukama u rupe za krompir ili skupljali jaja od zlatice...
Provodio godišnje 2 meseca u planinskom selu od 12 kuća.Čuvao krave(Ljubova, Šarova, Ljeposava i Radova(djavo u telu krave angry.gif )) i ovce(Žuja-Radovina sestra po ponasanju). Jednom ujutru i jednom predveče. Odgajio nekoliko jagnjadi na cuclu. Vodio konje na ispašu. Njih smo pripinjali(vezali) za kočić lancem od oko 15m. Jašio konje bez sedla na putu kući. Pošto budu žedni posle ispaše trče kao ludi kući, a ja gore bez sedla. Nezgodno. Jednom tako pao. Srećom na travu, ali dobio kopitom po listu noge(kako po listu? ne znam). Na jedan Petrovdan gledao kako se kobila ždrebi u jednom šumarku gde je bila na ispaši. Pomagao ždrebetu da se prvi put digne na noge. Nazvao ždrebe Petra. Čistio za stokom djubar. Tamo se kaze kidao djubar.Kosio ručnom kosom i kosačicom. Jednom mi se prevrnula kosačica na jednoj kosini. Prevrtao i grabio seno. Dio seno uz stožinu. Sadio i okopavao mnogo toga. Skidao i te jebene zlatice sa krompira(krompijera).Pomagao u klanju jagnjadi, svinja i teladi :s_c: . Djed svaki put pri klanju molio Boga da mu oprosti i ako je bio komunista. Ako nekog zanima, najžalije mi je bilo gledati klanje teleta.Isao u drva. Umalo nisam odfikario palac sa nekim sekirčetom. Bio samo polovicno uspešan :) Nekoliko puta ceo osinjak me bocnuo. Imao tamo dva psa. Žuću i Kujicu. Pas se tamo zove ceko.I sve to i jos mnogo toga do 12. godine jer je tad pocela familija da mi dolazi u Beograd traktorima.Ne znam koliko je uticalo na to što sam danas, ali me za to baš i zabole. Verovatno jeste, ali bitnije su mi te uspomene/iskustva iz detinjstva na koja sam bio ponosan jos kao klinac i kojih se nisam nikad stidio i ako su neka strogo gradska deca pokušavala da mi zbog toga prikače neke epitete. Kako ih nisam fermao 2% . brzo su odustajali.
Link to comment
Provodio godišnje 2 meseca u planinskom selu od 12 kuća.Čuvao krave(Ljubova, Šarova, Ljeposava i Radova(djavo u telu krave angry.gif )) i ovce(Žuja-Radovina sestra po ponasanju). Jednom ujutru i jednom predveče. Odgajio nekoliko jagnjadi na cuclu. Vodio konje na ispašu. Njih smo pripinjali(vezali) za kočić lancem od oko 15m. Jašio konje bez sedla na putu kući. Pošto budu žedni posle ispaše trče kao ludi kući, a ja gore bez sedla. Nezgodno. Jednom tako pao. Srećom na travu, ali dobio kopitom po listu noge(kako po listu? ne znam). Na jedan Petrovdan gledao kako se kobila ždrebi u jednom šumarku gde je bila na ispaši. Pomagao ždrebetu da se prvi put digne na noge. Nazvao ždrebe Petra. Čistio za stokom djubar. Tamo se kaze kidao djubar.Kosio ručnom kosom i kosačicom. Jednom mi se prevrnula kosačica na jednoj kosini. Prevrtao i grabio seno. Dio seno uz stožinu. Sadio i okopavao mnogo toga. Skidao i te jebene zlatice sa krompira(krompijera).Pomagao u klanju jagnjadi, svinja i teladi :s_c: . Djed svaki put pri klanju molio Boga da mu oprosti i ako je bio komunista. Ako nekog zanima, najžalije mi je bilo gledati klanje teleta.Isao u drva. Umalo nisam odfikario palac sa nekim sekirčetom. Bio samo polovicno uspešan :) Nekoliko puta ceo osinjak me bocnuo. Imao tamo dva psa. Žuću i Kujicu. Pas se tamo zove ceko.I sve to i jos mnogo toga do 12. godine jer je tad pocela familija da mi dolazi u Beograd traktorima.Ne znam koliko je uticalo na to što sam danas, ali me za to baš i zabole. Verovatno jeste, ali bitnije su mi te uspomene/iskustva iz detinjstva na koja sam bio ponosan jos kao klinac i kojih se nisam nikad stidio i ako su neka strogo gradska deca pokušavala da mi zbog toga prikače neke epitete. Kako ih nisam fermao 2% . brzo su odustajali.
12 kuca!!!!!pa ti si bio bre u velgradu!!!provodila 2po 2 mesecaleti i 15 dana zimi u selu od 4 kuce!!! (u medjuvremenu resto - zivela u selu od 2000 stanovnika :Pi radila sve to - mama sad kaze - mi smo vi avs decu iskorishcavali - ma jok, bilo je bas coolsamo sto sam ja padala mnogo, mnogo vise puta sa konja. jednom otvorila kisobran, konj se propeo i ja pala pravo na dupe na kamenili kad smo se popeli 50-al metar u visinu da nadjemo chetnichke pecine - nasli pecine, ali pune zmija pa kad smo bezali ja pala i kotrljala se tih 50 metara nizbrdro po kamenju - misli da sam mrtvadrugi put me zadrzala bodljikava zicaSandzak :wub:i prva ljubav - i prvi verski zaplet,da ne kazem sukob u familiji - yuuu, pa on je musliman jeste - e?Indy - sramota me,sramota.
Link to comment

Pokojni baba i deda koliko znam su iz istog sela kao i tata a to je Kozhuar kod Uba. Tipicno nizijsko selo gde su sve kuce na max 10m jedna od druge i u selu svi nose prezime kao i ja osim jedne familije koja je imala isto ali ga je promenila pre brdo godina zbog neke svadje oko imanja/zhena/ko zna cega. Ima nesto imanja i shljivika dole od kojih cale svake godine pravi rakiju a u zadnje vreme se okrenuo tome da vise sredjuje i odlazi. Valjda to ide sa godinama kao i pihtije.Ovi zivi baba i deda sa majcine strane su dole na jugu nekih 50ak km od Djavolje Varosi u selu Tochane. Tipicno brdsko selo u izumiranju. Najmladji staln stanovnici imaju preko 5 banki a kada je pre nekih mesec dana bilo jedno retko vece porodicno okupljanje spavao sam u kuci pored u kojoj niko nije spavao bar 15 godina. Sto se kuca tu tice svaka je razlicita i nisu srodnici a nalaze se u najboljem slucaju na kilometar jedna od druge a vecina nije ni naseljena.Ja nesto nisam vezan za sela pa slabo zalazim po istima. U caletovom sam zadnji put bio 99 zbog radi bombardovanja tj ideje da se tu sakrijemo od istog sto je donekle i funkcionisalo dok posle mesec dana nisu poceli da postavljaju PVO u selu pored i da traze kuce gde se mogu smestiti vojnici. U maminom sam bio sad pre mesec dana a pre toga sigurno ne 4-5 godina. Doduse u moju odbranu kada sam bio klinac pomagao sam oko seoskih poslova ali je ipak moj brat to radio sa vise entuzijazma od mene.

Link to comment
Pa dobro sad... :) Kod mene u porodici se govorilo za sve Bačvane i Banaćane da su Lale... Ali OK, poštujem i ispravljam... Bačvanin od glave do pete...
:) razuman Bačvan, to je lepo
Link to comment

Po očevoj liniji, inače, imam rodoslov do 200 godina u nazad (baš nacrtano porodično stablo), od trenutka kad su od Grahova doselili u okolinu Drvara. Pre Grahova su bili u Dalmaciji, pre Dalmacije u Crnoj Gori a pre Crne Gore na Kosovu kod Vuka Brankovića gde su bili barjaktari u njegovoj vojci (da, da, to je ta izdajnička fela). Dalji preci su saskog porekla, kod Vuka su došli na Novo Brdo da se bave rudarstvom, a moje prezime je danas zastupljeno tacno duž putanje kojom su Sasi prošli u XIII veku da bi došli do rudnika. Ima nas medu Srbima, Mađarima, Hrvatima, Česima, Slovacima i nešto Poljaka.

Кецман(овичь) твоя фамилия?

Link to comment
upravo tako. koliko ja znam, frankfurtska dijaspora je iz negotina i okoline.
Јесте, моја грешка, не Франкфурт већ Беч. Задовољни? cool.gif Тејо, где ме нађе с коњима, књига "Велики Извор кроз векове II" Сергија Калчића (Зајечар, 1998) баш одељак о Коњичком спорту започиње напоменом да се свака друга кућа у Извору бавила узгајивањем тркачких коња, па чак и оне сиромашније, да су многи успешни џокеји још из 19. века по хиподрормима од Лондона до Пеште били заправо Изворци :)По књизи су наводно Изворци још од доба доласка Турака били узгајивачи коња. Наводно су Турци по освајању Црне Реке (илити данашње Зајечарске општине а и шире) основали ергелу у Великом Алапину (на чијим темељима ће касније настати Извор). Наводно је султанова кћи била власница ергеле иако нажалост Калчић ни за једну тврдњу не наводи писани извор што значи да је ствар локалног предања (и тиме подложно преувеличавању).Даље наставља приповедање да је крајем 18. века видински паша Пазван-Оглу (побуњеник против Порте 1793.) укрстио домаћу пасмину с арапском. Наводно је због ергеле и књаз Милош толико лобирао код руског двора да посредују у његовим преговорима са Портом да Извор припадне аутономној кнежевини Србији. Милош је наводно уступио Ражањ и околину као и Књажевац (онда познатији као Гургусовац) само да би добио Извор - ова места ће 1833. ући у састав проширене аутономне кнежевине.Ја особито нисам никада имао прилике да јашем коња, мој деда Изворац је био зет на кућу (домазет) у Шљивару, код романизованих Словена који су се Србима изјашњавали, и то у од Бога и предака размаженој породици пољопривредника и сточара (документ из 1878. говори о сточном фонду од 40 грла крава). По причи моје мајке, прадеда Шљиварац а не деда Изворац (већ градски господин са послом у финансијском сектору), је раније држао коња. Претпостављам да је деда Изворац радо заменио коња за бицикл cool.gif 1950-их баш да би себе раздвојио од урбаних сељака о коме је писано везано за судије и глумце. Прадеда је оматорио а коњ био исувише захтеван (мораш да му редовно пружаш прилику да се растрчи) тако да је замрла шљиварска ергела. Коње пак дан данас имају Карловчани, нажалост, ја немам никаквог искуства у том послу баш као ни у узгоју и прављењу вина. Само скупљам аренду и купујем вино кад навратим. cool.gif
Link to comment

ovo mi se već ne sviđa, par južnoprugaša i šačica ravničara monopolizovala topik. vreme je za balvan revoluciju braćo brđani.ako ikad, sad je pravi trenutak da se kudravi digne iz mrtvih.

Edited by MaryPoppins
Link to comment
ovo mi se već ne sviđa, par južnoprugaša i šačica ravničara monopolizovala topik. vreme je za balvan revoluciju braćo brđani.ako ikad, sad je pravi trenutak da se kudravi digne iz mrtvih.
Ja p®ozivam i No. 7 da se javne ovde :)
Link to comment
Lok i Kovilj još uvek nisu u Banatu, tako da teško da si Lala. ipak si samo Bačvan.
mi vojvodjani interno znamo ko je lala, bacvan ili sremac, ali moras znati da smo mi svi prema spoljasnjem svetu - lale.tako i da je radisa donekle u pravu. istini za volju ja uvek kazem da sam sremac.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...