Jump to content
IGNORED

Alternativna medicina


Teja

Recommended Posts

@gagilija

 

Naravno da nije ta narukvica, rekla sam magnetni krevet, i to je bila prva terapija koju sam imala u pomenutom domu zdravlja.

 

Inače moje iskustvo sa alternativnim načinima lečenja, kad zvanična medicina nije davala rezultate,

završilo se pančnim bežanjem iz ordinacije™, kad sam shvatila da taj svemogući™ neće ni 

pogledati gomilu snimaka i nalaza i da će procesu izlečenja pristupiti golom snagom svojih ruku.

Edited by svashtabezneshto
Link to comment

izvini nisam videla celu recenicu. pa ne znam, meni od svega toga sto ima na fizikalnoj je jedino pomagao tens, cak sam se i nosila mislju da kupim jedan polovni aparat da imam za kucnu upotrebu....ali ne moze se sve time izleciti...na magnetima sam bila i ja, ali nisam uocila neko posebno poboljsanje, rekli su mi da ce se smiriti bol. jeste dok sam lezala, ali posle se opet javio.

Link to comment

ovo sto si napisao u poslednjoj recenici nema veze sa stanjem stvari, ja to nigde nisam napisao. samo sam ti rekao da mi je osoba koja nema formalno medicinsko obrazovanje citajuci rezultate analiza napravljenih za vreme lecenja jednog simptoma savrseno tacno postavila dijagnozu x godina kasnije iz sasvim drugog specijalistickog domena. ono o cemu pisem je nedodirljivost specijalisticke medicine ciji je broj zrtava zapravo ogroman, daleko veci nego nadrilekara i homeopata. 

 

Ma verujem ti, ali u ovom kontekstu ipak ispada nekakva odbrana/validacija nadrilekarstva, zato kažem. Činjenica da je medicinski sistem u Srbiji sranje ima milion uzroka, ali nijedan od njih nije loš bazični koncept zapadne medicine kao takve, niti je za većinu ljudi rešenje ići od jednog do drugog vrača dok neki ne ubode u čemu je problem.

 

Sad mi pada na pamet, ako te je endokrinolog pustio bez uputa za nefrologa, možda je očekivao od lekara opšte prakse da te tamo pošalje? Ovde kod mene jedan specijalista može da te šalje kod drugog izdavanjem internih uputa, ali mislim da nije obavezan to da radi - može i da te samo odjebe nazad kod GP sa svojim nalazom, pa on neka tumači...

Link to comment

 

 

bottom line je da svako danas ima pravo da bira nacin na koji se leci i da je to kompletno u redu. smejati se homeopatama ili bilo kome ko trazi drugacije lecenje moze samo neko ko nikada u zivotu nije bio kod lekara za ozbiljniju stvar od kijavice.

aj ne jedi govna kad ti nije nuzda.

i genije, niko se ne smeje onome ko trazi lecenje, ne znam gde si to video.

Edited by ToniAdams
Link to comment

u holandiji se pod nazivom 'homeopatski' mogu zapravo naci razni biljni preparati. nekako je naziv usao u upotrebu za takve supstance: obicno neskodljive, moguce dobre, relativno blage, a nedovoljno ispitane da bi se prodavale u pravim apotekama. znam recimo neciju bebu kojoj je pomogao 'homeopatski' lek za grceve, a zapravo ekstrakt kamilice. mozda je slicno u nemackoj? 

 

Nazalost, ne. Ne radi se doduse o ogromnom broju ljudi i daleko je od mainstreama (edit: u stvari, nije toliko daleko, ali ... vidi u nastavku posta), ali je mnogo prihvacenije nego sto bi covek mislio. U smislu, nije rasejani pokupio pricu o chemtrailsima u Srbiji, nego negde gde to ovako na papiru ne bi ocekivao.

 

Za Novu godinu smo bili kod prijatelja gde je zena pobornik homeopatije. Jednom smo dosli i do toga, ali sam se potrudio da ne ulazim u raspravu, jer ta tradicija na kraju ima i neke dobre strane, a to je da ljudi ne preteruju. Ne bi lecili ozbiljnu bolest globulijima™. Sigurno da ima i takvih, ali opet manje nego u sludjenoj Srbiji. Moj lekar opste prakse inace radi i akupunkturu, ali je vec pomenuo da mu je dosta i ako je placebo, jer je imao slucajeve ljudi s migrenama gde je nakon puno pokusaja jedino to pomoglo. U principu, ovo napisano na poslednjih par strana pogadja poprilicno u metu; ljudima se prosto svidja da im se poklanja paznja (koju misle da zasluzuju). Vremenom sam prihvatio da ne moze svaka ludost da se iskoreni, tako da mi ostaje samo da se nekako borim s tim u direktnoj okolini; zena mi je nazalost sucker za takve stvari. Kad smo vec kod toga, neko je kacio Randia pre par strana i mogu samo da kazem da to nije nacin da se dopre do sledbenika homeopatije. Da je do razumnog i razuma, nikad ne bi ni poverovali u to. Insistiranje na cinjenicama verovatno samo doprinosi da se osecaju glupo i proizvodi kontra efekat.

Edited by Venom
Link to comment

to sa empatijom, kolicinom vremena posvecenom pacijentu, organizacijom, brojem pacijenata...  jeste ozbiljna tema.

i deluje kao zatvoren krug u kome novac i licnost lekara imaju presudnu ulogu. pa kako se kom pacijentu zalomi.

a alternativci™ vrebaju ogroman prazan prostor.

 

 

Doctor, Shut Up and Listen

 

A doctor’s ability to explain, listen and empathize has a profound impact on a patient’s care. Yet, as one survey found, two out of every three patients are discharged from the hospital without even knowing their diagnosis. Another study discovered that in over 60 percent of cases, patients misunderstood directions after a visit to their doctor’s office. And on average, physicians wait just 18 seconds before interrupting patients’ narratives of their symptoms. Evidently, we have a long way to go.

Edited by Takeshi
Link to comment

Dok sam studirala sam vrlo cesto imala problema sa grlom, isla sam u studentsku polikliniku u Krunskoj i doktorka mi je posle nekog vremena dala da pijem homeopatski lek (mislim da se zvao "tonsilotren"). Iskreno se ne secam da li bi mi pomogao, a vec dugi niz godina ga ne kupujem, vec se tretiram zalfijom i Tantum verdeom.

Link to comment

Mom ocu su severno korejski doktori akupunkturom spustili pritisak sa 220 ili tako nešto toliko nisko da se onesvestio od niskog pritiska. Pri tome je on bio ekstremno racionalan čovek

 

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Link to comment

moja uslovno receno negativna reakcija na kosticev tekst je proizvod toga sto mislim da homeopatija nije najveci problem nacina lecenja vecine ljudi danas. da je sranje biti "angazovan" i baviti se raskrinkavanjem jedne prilicno ocigledno dubiozne metode koju ionako apliciraju mikroprocenti kada postoji daleko veci problem sa kojim se svako od nas susrece a to je etablirana medicina koja je simptomska i specijalisticka. ako nemas srecu da dobijes kompletan tretman a to je ono kako prodje vecina pacijenata, ona je bazirana na lecenju simptoma a ne uzroka, i to najcesce prvo uocenih simptoma. ako lezis u bolnici sa upalom pankreasa a recimo povrh svega imas los rezultat na bubrezima, ogromna je verovatnoca da taj rezultat niko nece shvatiti ozbiljno ili jos gore, proci neprimecen, jer ce se tobom baviti specijaliste endokrinolozi a ne nefrolozi, a njih ne zanima stanje tvojih bubrega sem ako vec ne umires pred njima. a kad za 5 godina dobijes simptome insuficijencije bubrega i kada pokazes te rezultate nefrologu, on ce te sa pravom pitati pa ko vas je to lecio pre pet godina.

to se desava i u daleko razvijenijim i bolje organizovanim sistemima od naseg upravo zato sto je to proizvod toga sto je medicina odavno prestala da bude holisticka i postala specijalisticka, tako da funkcionise po protokolima za bolesti. to bi bilo super kada bi na vrhu piramide lekara stajao neko ko moze da sagleda sve moguce aspekte vase bolesti ali je to prosto neisplativo, i funkcionise potpuno proizvoljno, od pacijenta do pacijenta. a osnova holistickog tretmana je da ti lekar posveti vreme da bi mogao da dobije sto vise informacija. a to je opet nemoguce u ovakvom sistemu.

 

+1

Хтео сам али нисам стигао да погледам текст. Већ из коментара се види да је у целој овој гунгули кренуо да критикује оно што је најлакше, и да заобиђе проблем.

 

Превентива је код нас жалосно запостављена. Код мене у фирми на пет година плаћају систематски преглед - законски за преглед очију. Ја сам тестирао све живо што сам могао и консултовао се са рођацима о резултатима. А колеге које сам питао су ишле само на обавезан минимум. Прилично ми је чудно да се не провериш кад те већ терају и плаћају.

 

----

 

Иначе ми је скоро брат хирург преносио разна искуства из света.

Најбољи утисак ми је оставио добар пример како се превентивно бори против рака:

једном годишње се пацијент пријави у болницу на преглед од неколико дана. Раде се анализе крви на све маркере рака, као и остала испитивања по потреби. То је врхунац превентиве коју данашња медицина може да да.

Зачкољица: болница је Бети Форд а клијенти су милионери.

 

Link to comment

 

У страној штампи најозбиљније саветују да се запише све што треба да кажете лекару, јер већина заборави кад их лекар прекине, а лекар не пита све што треба. То је код американаца, не код нас.

Мој теча, стари инжењер, је отишао и корак даље: осим тога је нацртао и графикон крвног притиска током недеље. Тако је лекару довољан само један поглед да сними ситуацију.

 

Данас рекламирају напредне справице за то:

серију додатака за АјФонове који бележе притисак, шећер и сл.

Код лекара покренеш програм и он види све резултате током дужег периода. Чак има и опција да у случају опасности аутоматски зове лекара.

Link to comment

a jesi li ga pila razblazenog u vodi, onaj fazon kap na 15l?

Pitas za tonsilotren? Moje su bile tabletice i pile/sisale su se valjda do 8 dnevno (ali nisu septolete i te ostale skupe bombone)

 

Znam coveka kome je akupunktura sredila bol u ledjima - kako on kaze, ali ne znam tacne detalje njegove boljke, sem da je radio kao gradjevinski radnik (skele, nosenje tereta i slicno).

 

Onda sam i sama otisla kod tog njegovog doktora Kineza zbog problema sa stopalom, upravo zato sto mi niko od redovnih lekara nije nasao ni uzrok bola niti sta da radim (sem neke lujke koja je po rentgenu rekla da imam giht), a davila sam se sa tim godinu dana. Doca je inace imao nekakvu diplomu sa univerziteta NYU..zanimljivo mi je bilo da je on prvi covek koji je odmah trazio da pogleda oba stopala, za razliku od ortopeda, fizijatra i ostalih kod kojih sam isla. Ne bih rekla da mi je tih nekoliko (inace bolnih) tretmana akupunkture pomoglo, ali nisam ih ni imala puno.

 

Spasio me je na kraju cika u prodavnici Rudo koji mi je gledao stopalo i objasnio sta se desava i odakle vrlo moguce potice problem (kada je pogledao rentgen, rekao je da se to na snimku odmah vidi, sam mi je pokazao mesto..), ali je sve vreme govorio ~"znate ja nisam doktor ali mislim to i to". Cak mi je napisao telefon da mu se obavezno javim posle dve nedelje da vidi kako mi ide. Sad su mi ulosci najbolji prijatelji :)

Link to comment

Pitas za tonsilotren? Moje su bile tabletice i pile/sisale su se valjda do 8 dnevno (ali nisu septolete i te ostale skupe bombone)

 

 

pa eto, od homeopatskog po svemu sudeci imaju samo ime.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...