Jump to content
IGNORED

Alternativna medicina


Teja

Recommended Posts

nema šta da veruje ili ne veruje, njemu pomaže i to je činjenica. nije to stvar za verovati ili neverovati (ako stvarno redovno radi analize i dobri su rezultati)

 

 

 

To uopšte nije "činjenica" što ti zoveš tom rečju u svom pisanju. To što opisuješ je stvar percepcije, a činjenice od naše percepcije je praktično nemoguće razlikovati bez pomoći naučnog metoda (kojeg nema u homeopatiji).

 

(Što se tiče boljih rezultata, mi ne znamo zašto su oni bolji, ako su zaista bolji. Različite numeričke vrednosti merenja su različite samo po prostoj intuiciji, a nauka poseduje metodologiju kojom se može utvrditi da li su te vrednosti i zaista različite... mi to ništa ne znamo u ovom slučaju. Dakle, jeste stvar vere.)

Link to comment

Ređa se post per second otprilike.

 

nema šta da veruje ili ne veruje, njemu pomaže i to je činjenica. nije to stvar za verovati ili neverovati (ako stvarno redovno radi analize i dobri su rezultati)

 

 

Nije to činjenica, bre. Ne funkcionišu stvari tako. Ako se neko oseća bolje dok nešto radi, ne znači da mu to što radi direktno i činjenično pomaže. To je placebo ili samo slučajnost. Imam prijatelja koji veruje u ishranu na osnovu krvne grupe i počeo je da se bavi time pre jedno osam meseci i nikad se bolje nije osećao. Usput je kupio motor i našao super ribu i krenuo mu posao i stesao se i ušao u formu i oseća se nikad bolje. Ali to ne znači da mu je bolje zato što je u nekom časopisu našao takvu očiglednu besmislicu i da mu ishrana na osnovu krvne grupe pomaže za bilo šta osim psihološki.

 

 

ne razumem ovaj fejspalm. govorim konkretno o sebi i svojoj bolesti. medicina ne zna tačno razlog i kaže mi da treba da se manje nerviram.

da, prevaranti nude lek. činjenica je da se ispostavi da i nije baš nešto koristan i da košta dosta :D, ali bar ga nude kao lek. a čak nije ni štetan :D.

 

To se onda ne zove lek.

Link to comment

 

Mislim da se brkaju pojmovi medicine kao naučne grane i medicine kao prakse lečenja ljudi. Kad napišeš "klasična medicina ne nudi lek, samo ispegla posledice" to je dovoljno da pokaže da veze nemaš sa onim prvim, a logično je pretpostaviti da si imao loša iskustva sa drugim.

 

I poslednje što treba da se uradi je da se lično loše iskustvo prebaci da bi se diskreditovala medicina. I uopšte nije logično tražiti "pomoć sa strane", jer to nije pomoć, to je šarlatanstvo ili jednostavno očaj. Može isto tako biti logično da odeš u crkvu, zapališ tri sveće i 40 dana naglas da mantraš molitvu Svetoj velikomučenici Ekaterini Aleksandrijskog i da se zbog toga osećaš bolje, ali to nije medicina.

 

upravo tako. i jedno i drugo. nemam veze sa medicinom kao naukom, nego sa doktorima :D. i nisu to čak ni loša iskustva, saslušaju me, popričamo, sve je redu.

ni ne pokušavam da diskreditujem ništa, nismo se razumeli. meni je izvanredno pošteno što mi oni kažu tako kako je i šta treba da radim da minimuzujem posledice. naravno da je to neuporedivo sa šarlatanima koji imaju lek za sve, samo vi dajte meni toliko parica.

 

a onda dolazimo do ovog drugog, u fazonu, 'ajd da probam, šta me košta'.

 

 

 

To se onda ne zove lek.

 

apsolutno se slažem.

 

 

To uopšte nije "činjenica" što ti zoveš tom rečju u svom pisanju. To što opisuješ je stvar percepcije, a činjenice od naše percepcije je praktično nemoguće razlikovati bez pomoći naučnog metoda (kojeg nema u homeopatiji).

 

(Što se tiče boljih rezultata, mi ne znamo zašto su oni bolji, ako su zaista bolji. Različite numeričke vrednosti merenja su različite samo po prostoj intuiciji, a nauka poseduje metodologiju kojom se može utvrditi da li su te vrednosti i zaista različite... mi to ništa ne znamo u ovom slučaju. Dakle, jeste stvar vere.)

 

da, u pravi si ovde.

 

edit: zar nije baš bila neka tema o alternativnoj "medicini".

 

edit 2 : evo je http://www.parapsihopatologija.com/forums/index.php?showtopic=9237

Edited by Lezilebovich
Link to comment

upravo tako. i jedno i drugo. nemam veze sa medicinom kao naukom, nego sa doktorima :D. i nisu to čak ni loša iskustva, saslušaju me, popričamo, sve je redu.

ni ne pokušavam da diskreditujem ništa, nismo se razumeli. meni je izvanredno pošteno što mi oni kažu tako kako je i šta treba da radim da minimuzujem posledice. naravno da je to neuporedivo sa šarlatanima koji imaju lek za sve, samo vi dajte meni toliko parica.

 

a onda dolazimo do ovog drugog, u fazonu, 'ajd da probam, šta me košta'.

 

To apsolutno razumem, samo sam osetljiv na ove stvari jer se tako hrane lešinari i hijene, a to uvek počne da se koti kad dođe loše vreme. Sad sam i ja shvatio da je tvoja uopštena slika u stvari samo lično iskustvo, da lekari nemaju pojma šta je tebi i da mogu samo da saniraju tvoje probleme. :)

Ali, vidi, kad bi postojala sredstva, tvoja tačna dijagnoza bi pre ili kasnije morala da se pronađe, ili bi ušao u udžbenike sa sasvim novim medicinskim stanjem. Srećno, u svakom slučaju.

Link to comment

Prvo nije tačno. Nije "navedeno da homeopatija daje rezultate", štaviše nedvosmisleno je prikazano i naglašeno da homeopatija ne daje BAŠ NIKAKVE rezultate. Neću da verujem da si zloban, možda samo nisi razumeo šta si video. Subjektivni osećaj pacijenta i trenutno olakšanje nisu nikakav dokaz da neki lekovi rade. Psihološki efekti dobrog pristupa i placebo efekti nemaju veze sa homeopatijom, odnosno to nije homeopatija.

Прочитај опет.

Лепо сам навео да на клиничким испитивањима хомеопатија не даје резултате.

Али хомеопатско лечење у Британији је дало резултате - и навео сам да то јесте због психолошког приступа.

Овде је чланак о томе да здравствени систем у ВБ даје паре хомеопатама. Даје јер имају резултате.

http://www.dailymail.co.uk/health/article-2267120/Homeopathy-rubbish-shouldnt-available-NHS-says-chief-medical-officer.html

 

Ne znam da li si nekada imao prilike da ideš u bolnicu, i nema potrebe sada da pričamo o ličnim stvarima, ali evo, znam da slomljena noga boli i da taj bol postaje podnošljiviji istog sekunda kada se nađeš u ordinaciji i ortoped počne da ti prilazi. Tako ljudi funkcionišu, nema tu nikakve magije.

Лежао сам скоро у болници. За четири дана нисам много разговарао са лекарима. И ово што јесам боље да нисам.

Водио своје пуно пута у болницу.

Два блиска рођака су ми лекари.

Видео сам из прве руке да се са пацијентима поступа као са врећама кромпира.

Има и позитивних примера, могу и њих да наведем. Али ако идеш на слепо пре ћеш налетети на лоше искуство.

 

Није тајна успеха хомеопатије у некој науци које нема, него што је савремено здравство преоптерећно и мало се бави пацијентом.

Link to comment

pwn

 

 

imam inace prejezivo iskustvo sa nasom najboljom homeopatkinjom i njenom ekipom.

na srecu samo na nivou dijagnostike, posto sam na mestu skapirao da je sve teska prevara, a bez nekog predznanja.

da, isao sam tamo, ali iz jednog jedinog razloga, nisam vise znao sta cu, pa jos i to da probam, jer satro nista ne kosta, sem vrlo skupog pregleda. 

+ apsolutno identično iskustvo sam imao, ne znam da li je najbolja ali je predsednik neke njihove udruge i ujedno pedijatar

Link to comment

To apsolutno razumem, samo sam osetljiv na ove stvari jer se tako hrane lešinari i hijene, a to uvek počne da se koti kad dođe loše vreme. Sad sam i ja shvatio da je tvoja uopštena slika u stvari samo lično iskustvo, da lekari nemaju pojma šta je tebi i da mogu samo da saniraju tvoje probleme. :)

Ali, vidi, kad bi postojala sredstva, tvoja tačna dijagnoza bi pre ili kasnije morala da se pronađe, ili bi ušao u udžbenike sa sasvim novim medicinskim stanjem. Srećno, u svakom slučaju.

 

znaju lekari šta je meni, ali ne leče :( (nije sad da umirem od toga, ali može da bude jako jako neprijatno). nebitno, previše sam otišao daleko ... na kraju smo se razumeli :)

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Razumeo sam te da govoriš uopšteno, da medicina ne nudi lek nego pegla posledice, za razliku od nadrilekara koji...

Budući da si govorio konkretno o sebi, zanemari taj deo mog komentara. Imam mišljenje o toj temi, ali nije u redu da popujem drugima o njihovim životnim izborima.

 

Nadrilekari treba da budu raskrinkavani na sve moguće načine.

 

Moji stari roditelji sa godinama gube vezu sa zdravim razumom, pod stare dane su počeli da veruju nekoj biorezonantnoj dijagnistici (teški hoštapleraj).

Posledica toga je da se ne vakcinišu protiv gripa zato što im je rečeno da su alergični na sastojke vakcine.

Sada su u opasnosti da stradaju zbog komplikacija izazvanih gripom, zato što je neki prevarant rešio da tako zarađuje za život.

 

 

edit: @Lezilebovich  (zaboravih da kvotujem)

Edited by Frile
Link to comment

Прочитај опет.

Лепо сам навео да на клиничким испитивањима хомеопатија не даје резултате.

Али хомеопатско лечење у Британији је дало резултате - и навео сам да то јесте због психолошког приступа.

Овде је чланак о томе да здравствени систем у ВБ даје паре хомеопатама. Даје јер имају резултате.

http://www.dailymail.co.uk/health/article-2267120/Homeopathy-rubbish-shouldnt-available-NHS-says-chief-medical-officer.html

 

Лежао сам скоро у болници. За четири дана нисам много разговарао са лекарима. И ово што јесам боље да нисам.

Водио своје пуно пута у болницу.

Два блиска рођака су ми лекари.

Видео сам из прве руке да се са пацијентима поступа као са врећама кромпира.

Има и позитивних примера, могу и њих да наведем. Али ако идеш на слепо пре ћеш налетети на лоше искуство.

 

Није тајна успеха хомеопатије у некој науци које нема, него што је савремено здравство преоптерећно и мало се бави пацијентом.

 

Ja sam rekao da nije tačan tvoj zaključak iz one Dokinsove emisije. Članak koji si linkovao ne govori to što si prepričao da govori - "здравствени систем у ВБ даје паре хомеопатама. Даје јер имају резултате."

 

 

The Department of Health said it is up to local NHS organisations to decide whether to fund it.

 

 

Dakle, ne piše da rade. Homeopatski lekovi nisu zabranjeni jer nisu štetni. A to što nisu štetni ne znači da su korisni. Čitaš i ne razumeš šta čitaš.

 

I ponovo, briga za bolesnog i dobri maniri NISU homeopatija, to nema veze sa njihovim tretmanima, već sa manirima. Kao što sam napisao Lezilebovichu, mešaš medicinu kao nauku i medicinu kao praktikovanje lečenja ljudi.

Link to comment

Ево Докинсове емисије.


Хомеопатија почиње од око половине.


https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=VCbVAr3iGWo#t=1406


 


Пар података из емисије:


- Дупло слепо тестирање је показало да хомеопатски лекови ништа не раде (што сам навео и у првом послу)


- хомеопатски лекар проводи са пацијентом скоро сат времена, обичан лекар око 8 минута. По свој прилици резултати лечења спадају под психолошки или плацебо ефекат - такође наведено. Ригорозно тестирање као код обичне медицине није спроведено.


- у емисији је наведено да је Британски здравствени систем скоро платио реновирање хомеопатске болнице 10 милиона фунти, и више пута поновљено да порезници плаћају овакво лечење.


Мој је закључак да им дају паре јер имају некакве резултате. Не разумем да би им давали икакве паре да не успевају ништа. Резултати јесу плацебо и сл.


 


Ја лично не бих ишао код хомеопата и одговорио бих друге да тамо иду.


Али ја не критикујем хомеопатију, ту је јасно о чему се ради. 


Имамо далеко опаснију ситуацију да људи губе поверење у савремену медицину јер лекари не посвећују довољно пажње пацијентима. Ту нису криви лекари, већ систем који их преоптерећује. Просечан пацијент ако не запише све симптоме скоро и да нема времена да их каже лекару.


Link to comment

ali fakat uzasan odnos dobrog dela nasih lekara (dodao bih i neukost i vanserijsku aroganciju) nista ne govori o homeopatiji.

to su 2 odvojene pojave.

Исти је проблем и код нас и у свету. Мало времена и пажње се посвећује пацијенту и зато се отвара место за разне преваранте, алтернативне лекаре и лекове.

Сва та алтернативна лечења не могу да прођу озбиљна тестирања.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...