Jump to content
IGNORED

Zubari i informacije o kasapljenju vilica


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Ja sutra kod cika zube :cry: . Ustvari, ide moj muz pa sa njim da mi bude lakse. Mislila sam da jednu krunicu od metal-keramike zamenim krunicom od cirkonijuma. Kad otvorite sajt bilo koje stomatoloske ordinacije, svi hvale taj materijal, prozracan, zubi izgledaju kao pravi, naravno tu su i slike "pre" i "posle" da dokumentuju vestinu proteticara.Mislila sam da staru krunicu zamenim tom novom, ali zubar je mom muzu rekao da izmedju metal - keramike i cirkonijuma nema gotovo nikave razlike u estetici ako se dobro napravi. Razlika je u tome sto se ako imate m-k krunicu, desni vam se povuku nakon nekog vremena, povuku se i sa cirkonijumom, ali posle duzeg perioda, a to vreme se meri u godinama npr. 5, 10 cak 15 god. ( zavisi od materijala ).Tako da nisam pametna , treba da se mucim da skidam ovu staru, da metnem novu, a ispade skoro isto :mellow: . Joj, kad vam stavlja ono zeleno ili koje vec boje kao plastelin u usta :isuse: da uzme otisak. Jedino sto cena nije ista m-k 100 evra, a cirkonijum 200 i to mi imamo neki popust 10 - 15 % zato sto je zubar prijatelj mog oca.Nista, videcu, nego ovo sam napisala da znate, vidim da se mnogo insistira na tom materijalu, verovato zubari spopadaju pacijente da rade takve krunice da bi im uzeli 2x vise. A zamislite ko radi mostice, proteze.Ovaj je rekao mom muzu istinu, a pitanje je da li svima govri ;) .Edit :Najbolje je kad citiram samu sebe, narcis :wub: , nego vidim sta sam gore pisala.

jos mu stavlja neke od cirkonijuma, ima da nas odere :isuse: , al zato :D .
Sve zaisi od vestine proteticara, a i od toga kakav vam je osmeh :D ili :) . Npr. mojoj drugarici je taj isti zubar napravio keca, nema sanse da se provali, ali od cirkonijuma, pa reko i ja, ali ona ima bas lep osmeh i toliko je maltretirala tehnicarku da joj je ova rekla da je pogesila struku :lol: . Na kraju dosta zavisi i od tehnicara, ako ne potrefe nijansu, dzabe sve.Dzaba ste brusili. Edited by Krotka
Link to comment
Razlika je u tome sto se ako imate m-k krunicu, desni vam se povuku nakon nekog vremena, povuku se i sa cirkonijumom, ali posle duzeg perioda, a to vreme se meri u godinama npr. 5, 10 cak 15 god.
Kod m-k krune kada se desni povuku obicno se vidi rub krune na kom prosijava metal ili bar opaker i to upada u oci, kod cirkon ili alumina(po meni estetski jos bolje) kruna taj rub je skoro iste boje kao bruseni zub ispod tako da se manje vidi, inace samo povlacenje desni vise zavisi od drugih faktora nego od materijala od kojega je kruna napravljena.A sto se estetike tice mislim da su bezmetalne krunice ipak bolje, sa manje brusenja se dobija bolji efekat. Ko moze sebi da priusti neka se ne dvoumi.
Link to comment
Kod m-k krune kada se desni povuku obicno se vidi rub krune na kom prosijava metal ili bar opaker i to upada u oci, kod cirkon ili alumina(po meni estetski jos bolje) kruna taj rub je skoro iste boje kao bruseni zub ispod tako da se manje vidi, inace samo povlacenje desni vise zavisi od drugih faktora nego od materijala od kojega je kruna napravljena.A sto se estetike tice mislim da su bezmetalne krunice ipak bolje, sa manje brusenja se dobija bolji efekat. Ko moze sebi da priusti neka se ne dvoumi.
Ne znam da li si zubar po profesiji, evo ja sam juče bila i pitala dvojicu, obojica pred penzijom, ne negiraju da je bezmetalna za nijansu bolja, protetičar mi je objašnjavao kako se prave jedne, a kako druge, što sam odmah zaboravila, budući da me nije "živo zanimalo", šta se i kako peče i koliko puta. Naglasio je to da se zub na koji ide bezmetalna krunica manje brusi, a takođe da on, ako sam dobro shvatila, već u početku ima boju vašeg zuba, a na metal se nabacuju slojevi karamike (valjda sam nešto i zapmtila).Moja pitanja su bila konkretna da li je bezmetalna keramika neki novi trend i reklamira se zbog toga što su krunice 2x skuplje ili zaista vredi, dati 2x više. Protetičar je rekao da je skoro sve jedno, oralni hirurg se skoro složio sa njim. Obojica su naglasila više puta umeće tehničara, na kraju ispade da je ta karika u lancu, poslednja, najvažnija, ako on dobro napravi, obojica kažu se razlika skoro ne vidi i da metal - keramika može dobro da izgleda. Pitanje je i koje zube radiš ove napred ili one sa strane, ako neko radi rekonstukciju čitave vilice i stavlja bezmetalnu karamiku onda ... koliko zuba x 200 EUR :blink: . Nije ni čudo da mnoge ordinacije praktično žive od "medicinskog turizma", gledala sam sajtove, jedni obezbeđuju noćenje u Hajatu sa plaćenim taksijem, drugi su kupili ili izmajmili kuću i lepo nepravili apartmane za višednevni boravak.Problem je u novcu, kao i u bezmalo svim stvarima, bezmetalne su 2x skuplje, pa ako se radi više zuba, još ako radi dvoje, onda... moj muž se odlučio za metalnu, ja za bezmetalnu, što je i zubar pozdravio, budući da žena treba da bude lepša, kao i on bi tako - sebi metalnu, ženi bezmetalnu :wub: .Nego krenemo mi liftom, sretnemo dečka - komšiju koji je završio faks, kažemo mu gde idemo, on kaže da je poslednji put bio kod zubara u 3. osnovne, a zubi savršeni ( ni ne pere ih, šala, šala ), genetika. A još mu sestra završila stomatologiju, kad neko ima sreće, zaista ima :D .Meni našao još 2 karijesa, ali to ne brine toliko mislim da nisu veliki i da nije otišlo preduboko, svakodnevno vršim samoinspekciju zuba u ogledalu, ali izgleda da to nije dovoljno :o .Ono što me brine je proces na zubu koji nije dobro popunjen :unsure: . Lepo se vidi na snimku, kanal, kontrast koji ide skro do vrha, ali ne sasvim i gore neka tačkica. Pitala sam šta ćemo sad, kaže ništa, to može da miruje, ko zna od kada ga imam, ali i da bukne kad mi padne imunitet. Baš me razveseli, načinili mi dan lepšim. A način da se zub leči je da se recne mesko ( desni ) pa odozgo OMG :isuse: . Sećam se da mi je jedna zubarka punila zub, prvo slikala, napunila, pa opet slikala, mislim da je to jedini ispravn način, ovaj koji mi je punio zub na kome sada imam proces je očito to radio ofrlje, ali ko bi se setio svih zubara, ordinacija u kojim sam bila, a i šta mi vredi.Poseban fenomen su zubari sa pokvarenim ili loše napravljeni zubima :blink: . Jednom mi je u studentskoj radila zubarka kojoj su zubi bili crni od karijesa, a ovaj protetičar koji je toliko mator i koji se sav trese, napravio je sigurno na 1000 - de radova, sebi gore opalio bele zube, a dole mu ostali njegovi žuti, kao najgora socijala, možda planira i dole bele, pa dok ne skupi kintu, ili ostalo te boje, pa da se ne baci ;) . To mi liči na fenomem šustera koji uvek ima najgore cipele, doduše ja iz svog iskustva znam samo ova 2 primera, obično se zubari pobrinu o svojim zubima. Jedan mi je da bi u posao uveo kolegu rekao : Evo on MENI popravlja zube. Ne, nego ih popravljaš sam sebi :rolf: .Eto nekoliko iskustava iz zubarske ordinacija, lepo je što možemo da pišemo i da ih razmenjujemo, malo se i šalimo, kad već nismo te sreće da smo bili jednom kod zubara u trećem osnovne i imamo sestru stomatologa :D .
Link to comment

u 17:30 imam zakazno kod zubara. svestan sam da me nece boleti, svestan sam da cak i ako me boli nece biti nista strasno i da ja u principu dobro podnosim bol, ali dzabe sve to. imam strah od zubara i par sati pre nego sto treba da krenem preznojim se nekoliko puta. sada sam morao da skinem majicu kolik sam se oznojio a uopste nije vrucina u mom stanu.edit - zvao me zubar da mi kaze da ne moze danas i da dodjem u cetvrtak. jupiiii :D

Edited by kojot
Link to comment
u 17:30 imam zakazno kod zubara. svestan sam da me nece boleti, svestan sam da cak i ako me boli nece biti nista strasno i da ja u principu dobro podnosim bol, ali dzabe sve to. imam strah od zubara i par sati pre nego sto treba da krenem preznojim se nekoliko puta. sada sam morao da skinem majicu kolik sam se oznojio a uopste nije vrucina u mom stanu.edit - zvao me zubar da mi kaze da ne moze danas i da dodjem u cetvrtak. jupiiii :D
hm, sad ima da se znojis do cetvrtka.
Link to comment
  • 3 weeks later...

koji je ovo novi đir sa "estetskom" stomatologijom (sve više ordinacija koje se tako zovu). mislim, jel se u međuvremenu odvojila nekakva subspecijalizacija iz estetske stomatologije (nasuprot funkcionalne?) ili je to marketinško izmišljanje tople vode?

Link to comment

ne, al naglasavaju taj aspekt, nasuprot istofunkcinalnoj ali manje lepoj alternativi.mada ima i onih sto ugradjuju cirkone, samo iz estetskih raloga. i zlatni zub :Dima i 'estetska' ortodonciju, tj lingvalne ortodontske aparate koji se apsolutno ne vide (stavljaju se s unutrasnje strane zuba)ja sam kod zubara svake 3 nedelje, I have been braced for 15 months :D (ocu odgovarajuci smajli)

Link to comment

Да ли је чињеница да сам сваки пут после анестезије код зубара ошамућен цело поподне ствар моје писхолошке кењкавости или је то стварно могуће?Данас сам добио пола инекције за интервенцију од 15 минута и осећам се као да су ме тукли, а тако је увек.

Link to comment
  • 1 month later...

nedavno sam procitala dve informacije o zubima. prva da je zube najbolje prati minimum 20 minuta posle jela (a ne odmah nakon istog) zbog dejstva kiselina i druga da je zube najbolje prati pre dorucka, a ne nakon. ovo drugo sam i ranije radila jer mi je prosto navika da po otvaranju ociju prvo ide higijena pa onda sve ostalo dolazi u obzir, a nisam znala da postoji i medicinsko opravdanje za to. koliko je to zaista bitno? da li stvarno oni preveliki entuzijasti koji trce da operu zube u roku od odmah nakon jela zapravo cine svojim zubima vise stete nego koristi?

Link to comment

Tjah, ovo za pranje zuba 20 min nakon obroka se kao zasniva na tome da u ustima posle jela ostane i dosta kalcijuma iz hrane, pa kao doci ce do lokalnog deponovanja u gledj. Mislim, svakako da hoce, al sumnjam da je to kolicina koja radikalno menja shvatanje nastanka karijesa i remineralizacije gledji. Sve mi se cini da je neko googlao po netu za neku rubriku o zdravlju u nekim novinama, pa to izvukao i prezvakao. Ja u strucnim publikacijama nisam naleteo na to kao relevantan podatak za struku (ne poricem mogucnost da sam neuk).Ovo za pranje pre dorucka ima logike, jer se nocu natalozi najvise plaka, pa bi neadekvatnim pranjem posle dorucka (dvaput levo, dvaput desno, kasnim na posao jbt, pljuc) postojala mogucnost da cetkica ukloni samo meke naslage od hrane, a ne i ceo plak.Odacu ti jednu malu tajnu: the good book kaze da je potrebno da skoro 48 sati plak bude fiksiran za povrsinu zuba da bi poceo da se razvija karijes. Dakle, cisto iz antikariogenog ugla, bilo bi dovoljno jedno pranje dnevno da bi smo bili bezbedni. Ali, veliko ali, to pranje bi moralo da bude potpuno savrseno i da ukloni 100% plaka. Posto je to apsolutno nemoguce, savetuje se vise pranja dnevno (ujutru, kad se moze posle obroka, pred spavanje)jer se tako statisticki povecava verovatnoca da ce cetkica makar jednom u 24h preci svaki kvadrtni milimetar svakog zuba u glavi.Da ne davim previse, peri zube bar 2-3 puta dnevno, gornje zube "kako kisa pada" donje "kako trava raste" :D , peri i jezik, cesto menjaj cetkicu, koristi pastu sa fluorom, flosuj ili koristi water pick i smanjices sansu za karijes na minimum.

Link to comment
Да ли је чињеница да сам сваки пут после анестезије код зубара ошамућен цело поподне ствар моје писхолошке кењкавости или је то стварно могуће?Данас сам добио пола инекције за интервенцију од 15 минута и осећам се као да су ме тукли, а тако је увек.
sto ne bi bilo moguce. ja sam od zubarske anestezije malo shamucena do uveche, a od neke lokalne za 1 malu intervenciju navr glave sam bila ochajna cela 2 dana. to naravno ne menja intenzitet moje ljubavi prema dobroj anesteziji :D
Link to comment
Da ne davim previse, peri zube bar 2-3 puta dnevno, gornje zube "kako kisa pada" donje "kako trava raste" :D , peri i jezik, cesto menjaj cetkicu, koristi pastu sa fluorom, flosuj ili koristi water pick i smanjices sansu za karijes na minimum.
a kako mi sto koristimo elektricne cetkice da peremo?ili da se vrnemo na rucne?
Link to comment
Da ne davim previse, peri zube bar 2-3 puta dnevno, gornje zube "kako kisa pada" donje "kako trava raste" :D , peri i jezik, cesto menjaj cetkicu, koristi pastu sa fluorom, flosuj ili koristi water pick i smanjices sansu za karijes na minimum.
samo da pohvalim water pick, više nemam problema sa džepsima
Link to comment
Polako, bez pritiska, oprezno oko desni. Vrlo su zajebate te elektricne ako se nepravilno koriste.
dobro je. tako i radim. :)koliko su takve dobre za decu? ovde ima gomila elektricnih da se kupi za decu od 3 godine i vise. moja cera me nekako zavidno gleda kad uvece porodicno peremo zube i vidim da bi htela da proba.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...