Jump to content
IGNORED

Zubari i informacije o kasapljenju vilica


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

kako se zove materijal kojim se 'ubija' zivac i materijal kojim se prave privremene plombe?i sta sve moze biti bela, kredasta tacka pri ivici zuba koja se pojavi i nestane? secam se da je to cesto izlazilo deci i da su valjda govorili dsa je to znak manjka minerala, kalcijuma koliko se secam.

Link to comment
kako se zove materijal kojim se 'ubija' zivac i materijal kojim se prave privremene plombe?i sta sve moze biti bela, kredasta tacka pri ivici zuba koja se pojavi i nestane? secam se da je to cesto izlazilo deci i da su valjda govorili dsa je to znak manjka minerala, kalcijuma koliko se secam.
"Ubica" ima razna imena, zavisi od proizvođača, grupni naziv je "sredstva ze devitalizaciju pulpe" (maštovito, nema šta). U principu su mešavina toksično/nekrotičnog medikamenta (paraformaldehid najčešće, ranije korišćeni preparati na bazi arsenika) i antiseptika, a u zavisnosti od proizvođača u mix može da uleti i neki mumifikator, antibiotik, anestetik... Ovo za privremene ispune ti je obično neki porozniji samovezujući cement koji može da sadrži kojekakve dodatke, šio mi ga Đura...To belo kredasto je početni karijes, tj demineralizacija gleđi koja nije prouzrokovala defekt na površini gleđi. Pravilnim pranjem zuba i upotrebom fluora se to sanira bez potrebe za bušenjem i krljanjem.
Koliko u Srbiji košta proteza koja nije fixna ?edit : za korekciju zagrižaja
Zavisi, ima dosta različitih mobilnih ortodontskih aparata, samim tim im je i cena drugačija. Najbolje da odvedeš dete kod specijaliste ortodonta da bi tačno znao kakva mu terapija treba. Ne mogu ni da lupim cifru, može biti stotinak evra, može biti par stotina, zaista zavisi od aparata.
Link to comment
Zavisi, ima dosta različitih mobilnih ortodontskih aparata, samim tim im je i cena drugačija. Najbolje da odvedeš dete kod specijaliste ortodonta da bi tačno znao kakva mu terapija treba. Ne mogu ni da lupim cifru, može biti stotinak evra, može biti par stotina, zaista zavisi od aparata.
OK. Hvala puno
Link to comment
"Ubica" ima razna imena, zavisi od proizvođača, grupni naziv je "sredstva ze devitalizaciju pulpe" (maštovito, nema šta). U principu su mešavina toksično/nekrotičnog medikamenta (paraformaldehid najčešće, ranije korišćeni preparati na bazi arsenika) i antiseptika, a u zavisnosti od proizvođača u mix može da uleti i neki mumifikator, antibiotik, anestetik... Ovo za privremene ispune ti je obično neki porozniji samovezujući cement koji može da sadrži kojekakve dodatke, šio mi ga Đura...To belo kredasto je početni karijes, tj demineralizacija gleđi koja nije prouzrokovala defekt na površini gleđi. Pravilnim pranjem zuba i upotrebom fluora se to sanira bez potrebe za bušenjem i krljanjem.
hvala, hvala...vama vezbe ko da drzi lukrecija bordzija :Dimam i podpitanje:da li je moguce da nesto sto je pocetni karijes jednog dana bude tu, a sledeceg ga nema? jel izvodljivo to ili se u takvom slucaju moze raditi i o necemu drugom? recimo ja - imala sam ponekad te tacke na zubima, ali ni tada, a ni tokom sledecih 20 godina koliko je od tada proslo nije na tim zubima pronadjen karijes. i nikad nisam uocila neki uzrok koji cini da se pojave ili da se povuku. a rutina pranja zuba za to vreme nepromenjena. citam da je moguce da je to i od fluorizacije, ali nije mi jasno da li do nje dolazi u prvim godinama ili u pre rodjenja.
Link to comment

Moguće je da nestane jer se izvrši remineralizacija gleđi, a pošto nema defekta na površini prilikom pregleda se ne utvrđuje prisustvo karijesa. Prekomerno unošenje fluora može da uzrokuje slične kredaste mrlje po zubima, ali su one ireverzibilne, ta gleć je dosta krta i brzo se javlja defekt, a i realno sumnjam da su bila izložena velikim količinama fluora kao dete, jer se u Srbiji voda ne fluoriše (osim u Pančevu i Užicu) a sumnjam da si jela one tabletice fluora kutlačom.

Link to comment

kakav spidi odgovor! hvala opet.one roze tabletice u obdanistu? mmmm, isla sam na spavanje samo da bi njih dobila. al ja sam od onih od kog su morali da kriju i perlice ribljeg ulja da se ne bi overdozirala :D

Link to comment
Mealno sumnjam da su bila izložena velikim količinama fluora kao dete, jer se u Srbiji voda ne fluoriše (osim u Pančevu i Užicu) ...
Pa da, ovo sve objašnjava, meni je baš bilo čudno što su svi ovde jeli te tabletice sa fluorom samo ja nisam.
Link to comment
Izvinjavam se ako bilo, dve jednostavne informacije:1) koliko cesto treba da se koristi konac za zube i cemu to sluzi zapravo?
Eo mene teta zubarka nema dva sata špotala kak to ne radim, ier već mi dve od tri zadnje intervencije radi u interdentalnom nečistilištu. Zajebani mi zubi, ulazi mi svašta između, ne ide tako lako van, izgleda ću morat probat nać neke rašlje da između njih zataknem konac inače nema puno smisla, međ kutnjake jedva ubacim konac uz jedvite jade.
Link to comment

Fala, rašlje su mi glavne. Problem je kaj su mi zubi gore stisnuti ko vojska u stroju, i onda konac (odozgor) uđe tek iz 5 pokušaja, nakon što mi je 4 puta pobjegao iz stiska prstitja uslijed velike vlačne sile uslijed velikog otpora. A ja nisam tak uporan dečko i onda mi se nakon par dana više ne da.Naravno, meseko etc. uvijek nekako upadne. Kokice uglavnom više i ne jedem zbog toga, pozabijaju mi se oni ostaci ljuske međ fube.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...