Jump to content
IGNORED

Zubari i informacije o kasapljenju vilica


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

koje su to intervencije na zubu prilikom kojih bi ti dala/trazila opstu anesteziju?
Da uprostim, i da se umešam:U modernoj stomatologiji, jedan od osnovnih principa je PAIN CONTROL, odnosno, raditi na prvom mestu BEZBOLNO (komforno za pacijenta ali i za stomatologa).Lokalna anestezija, ukoliko se pravilno aplikuje, u najmanjim dozama omogućava tu komfornost. To podrazumeva i sam čin aplikovanja anestezije.U nekim slučajevima, anestezija se NE DAJE, zato što nekada nije indikovana!Primer: ukoliko se "leče kanali iglicama™", pa saam pacijent pomaže stomatologu da odredi GDE je vrh korena!Što se tiče totalne anestezije, to se radi u specijalizovanim klinikama, najčešće na Stomatološkom fakultetu i VMA, Primer: Najčešće je indikovana kod pacijenata koji su ometeni u razvoju. Zašto?Naime, kod takvih pacijenata je, u najvećem broju slučajeva, stanje usta i zuba u poprilično lošem (zapuštenom) stanju, i ovakvim anesteziranjem se, najčešće, u jednom aktu sanira sve što je indikovano za: vađenje, plombiranje, kiretaža džepova... tj. SVE što pod lokalnom anestezijom ne bi moglo da se uradi (čitaj. sve što ne bi mogao dok je takav pacijent svestan).Kod ovih pacijenata je moguće komforno raditi i u lokalnoj anesteziji, ali to je sve stvar slučaja™.Ne zaboravite, nakon totalne anestezije, obavezna je i hospitalizacija u trajanju od nekoliko dana.Znači, totalna anestezija ne predstavlja standardnu indikaciju za "šire narodne mase", već je usko indikovana za specijalne "slučajeve". Da li postoje neželjeni efekti? Naravno.Gore navedeni primer je samo jedan od slikovitih koje sam mogao da navedem.
Link to comment
Primer: ukoliko se "leče kanali iglicama™", pa sam pacijent pomaže stomatologu da odredi GDE je vrh korena!
Mnogo ugodnije za rad, i tebi i pacijentu, a da ne pričam koliko je pouzdanije od reakcije pacijenta.372.jpg
Link to comment
Mnogo ugodnije za rad, i tebi i pacijentu, a da ne pričam koliko je pouzdanije od reakcije pacijenta.372.jpg
Apex locator aka. Apex finder je metoda poprilično zastupljena danas, ali ipak, ume opasno da slaže, naročito ako postoji supuracija™ ili npr. široka delta™ u kanalu ;) Veruj mi, probao sam, mnoge kolege su kupile i stavile u fiJoku ;) Stomatolog, kome je ovo potrebno, očigledno nije baš vičan endodonciji :lol: ili je pak, diplomirao™ u Pančevu cool.gif Edited by LudiKure
Link to comment
U nekim slučajevima, anestezija se NE DAJE, zato što nekada nije indikovana!Primer: ukoliko se "leče kanali iglicama™", pa saam pacijent pomaže stomatologu da odredi GDE je vrh korena!
Podseti me kad te sretnem da ti polomim noge kad vec nisam onom veseljaku koji mi je to radio i zbog kojeg sam zubare godinama zaobilazio u sirokom luku a da prethodno nisam bio posteno naoruzan. <_<
Link to comment
Podseti me kad te sretnem da ti polomim noge kad vec nisam onom veseljaku koji mi je to radio i zbog kojeg sam zubare godinama zaobilazio u sirokom luku a da prethodno nisam bio posteno naoruzan. <_<
Javi se šefe slobodno, kažu da imam laku ruku ;)
Link to comment
Javi se šefe slobodno, kažu da imam laku ruku ;)
Imam i ja laku ruku ali zato tesko naoruzanje. :lol: Zezam se malo ali se oko ovog iskustva nimalo ne zezam. Covek me je upropastio tom teorijom "ne moze anestezija jer mi tvoja reakcija pokazuje dokle je koren (uproscavam ali znaces sta je tacno mogao da kaze)" da bi mi kasnije stomatolog iz jedne od najuglednijih klinika u Beogradu kod kojeg sam se presaltao i kojem sam ovo ispricao objasnio da se prosto radi o tome da sa anestezijom samo zubar mora da bude mnogo pazljiviji i da je ta teorija o bolu kao nuznom indikatoru goli kurac. Sad, ja kapiram da i kod vas ima razlicitih misljenja o tome ali posto sam oportunista radije cu se prikloniti onom misljenju koje ne boli. :D
Link to comment
Apex locator aka. Apex finder je metoda poprilično zastupljena danas, ali ipak, ume opasno da slaže, naročito ako postoji supuracija™ u kanalu ;) Veruj mi, probao sam, mnoge kolege su kupile i stavile u fiJoku ;) Stomatolog, kome je ovo potrebno, očigledno nije baš vičan endodonciji :lol: ili je pak, diplomirao™ u Pančevu cool.gif
Mislim da je i reakcija pacijenta nedovoljno pouzdana, jednostavno ljudi razlicito reaguju na razlicite nadrazaje pa ne bih rekla da je dovoljno oslanjati se na to. Cini mi se da je kombinacija lokatora i kontrole pomocu snimka najefikasnija (: Bezbolnost tretmana je ipak nesto cemu se tezi, a kako stvari stoje nekoriscenje anestezije na duge staze donosi vise stete nego koristi (evo npr. prica harper leea o izbegavanju zubara) (: Then again, ja sam sasvim svez kolega, ali da mogu da biram, uvek bih birala kombinaciju rdg + apex lokator za endodonciju (: Edited by Dina
Link to comment

"Napipaću apex-osetiće pacijent-Simić sam Zorka" pristup drugih kolega mi je već nabacio dosta posla oko revizija i gangrena. Iako novce volim, nikako ga ne preporučujem. Radimo sa ljudima, ne veš mašinama, tako da sam pobornik egzaktnih pokazatelja a ne Alan Čumak metoda. Supuracije ima, al ima i koferdama i papirnih poena. Jbg, živim u 21. veku pa nešto nemam potrebu da šljakam kao da sam u 19.

Link to comment
"Napipaću apex-osetiće pacijent-Simić sam Zorka" pristup drugih kolega mi je već nabacio dosta posla oko revizija i gangrena. Iako novce volim, nikako ga ne preporučujem. Radimo sa ljudima, ne veš mašinama, tako da sam pobornik egzaktnih pokazatelja a ne Alan Čumak metoda. Supuracije ima, al ima i koferdama i papirnih poena. Jbg, živim u 21. veku pa nešto nemam potrebu da šljakam kao da sam u 19.
Šefe™,Znam da će se teacher naljutiti, ali usrao si svoje "argumente" sa izjavom da radiš uz pomoć KOFERDAMA :isuse: , ajde bar da si rekao SAUGERA i sestre koja posušuje non stop (kao na zapadu i USA, ako nisi bio tamo)...ali koferdam...pa to si jedino zapamtio iz knjige Bolesti zuba - klinika, i eventualno video profesora Ivanovica koji radi sa jednim jedinim koferdamom koji fakultet uopšte i poseduje... :isuse: U tvojim postovima je bar 70% neistine, pričaš kao da si primarijus stomatologije, a nabio si preko 6.000 postova na forumu :lol::lol::lol: Da toliko radiš, i da si toliko iskusan kao što to prodaješ mnogim laicima ovde, ne bi visio na kompu i forumima, nego bi radio non stop i visio na simpozijumima. Mnogo veći stručnjaci, pogotovu akademski priznati doktori, ne pričaju tako kako ti pričaš...stavi prst na čelo malo i razmisli o tvom "attitude" :mellow: Daj batali bre stav: Sve je to u redu, ali valjda JA znam (Miki Đuričić) , neozbiljno deluješ dok ljudi čitaju, a trebaće ti klijentela kad (ako) počneš ozbiljno da se baviš stomatologijom.P.s.Otišao sam u jebeni off topic, najebaću kod teachera provereno, ali ovo sam morao da napišem jer ne mogu da čitam baljezgarije.Tema je bila totalna anestezija. Ja sam definitivno PROTIV, osim u usko idnikovanim situacijama. Edited by LudiKure
Link to comment

Ja molim da mi ne daju anesteziju i posle kukam, jer me boli. A moja zubarka podrzava to o bolu i skakanju na stolici. Jos mi, medjutim, nije objasnila sta to tacno znaci.Odbijam anesteziju jer obicno posle ne mogu ceo dan da dodjem sebi. Imam osecaj ko da nosim 200 grama cementa u ustima.

Link to comment

jedared bio kod zubara da mi brusi zub, naravno i uz anesteziju mi je bilo grozno, i kaze on meni evo posle tebe dolazi matorac kome brusi komplet zube i to bez anestezije, ja neverujuci seo i saceko da matori dodje i uverio se, kakav ludak

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...