Jump to content
IGNORED

Diskus hernia - i generalno stomak/ledja


Vasilij Zajcev

Recommended Posts

  • Replies 341
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vasilij Zajcev

    42

  • wall

    29

  • Tihajeza

    22

  • gagilija

    22

Teško je tu biti pametan.Nerv(i) trpe i oštećuju se. Operacija može a i ne mora pomoći.Nije retko da nakon operacije počnu da prave problem sledeći diskovi.Opet ako dođe do toga da "padne stopalo" ili se izgubi kontrola nad bešikom i crevima, nema druge, odmah nož.Svakako trebaš popričati sa više neurologa i neurohirurga. Idealno bi bilo iz različitih medicinskih centara.

Link to comment
Teško je tu biti pametan.Nerv(i) trpe i oštećuju se. Operacija može a i ne mora pomoći.Nije retko da nakon operacije počnu da prave problem sledeći diskovi.Opet ako dođe do toga da "padne stopalo" ili se izgubi kontrola nad bešikom i crevima, nema druge, odmah nož.Svakako trebaš popričati sa više neurologa i neurohirurga. Idealno bi bilo iz različitih medicinskih centara.
au, kad ovo pročitam mrzim sebe što sam preskočila plivanje juče!doca rekao da sam mirna sa operacijom sigurno narednih 20tak godina, ako vežbam redovno.
Link to comment

Vežba je (posebno za leđa) zakon. A nema bolje od plivanja.Vrat je malo drugačiji, no ima i za njega vežbi. Samo su ljudi često sami sebi najveći neprijatelj pa se sete vežbi kada ne mogu da se mrdnu od bolova.

Link to comment

bila sam dvaput prošle nedelje. a odredila sam sebi 4x, tri minimum. povremeno počnem da preskačem, ali zato je dobro da postoje ovakvi topici, da se naleti na njih kad treba :)

Link to comment
  • 1 year later...

posle tri godine plivanja, napravila bih jedan brejk sa mesec-dva nekog fitnesa.

pilates je smor, a skakanje mi zabranjeno. mislila sam da malo ladim sa skakanjem, ne dajem sve od sebe, ali da se koncentrišem na ruke i parter.

da li neko sa hernijom đuska aerobik uopšte?

Link to comment

sporo, dosadno. a i ne preporučuje se istezanje.

želim da aktiviram i zategnem mišiće koji su na plivanju zapostavljeni.

to prvi put čujem

 

 

 

Pored kiroprakse u lečenju diskus hernije kao mehano proceduru koristimo i intermitentnu trakciju (istezanje kičme). Dokazano je da se istezanjem na specijalnom apratu povećava intervertebralni prostor za 1,5 do 2,2mm. Istezanje dovodi do deblokade intervertebralnih (faset) zglobova, i istezanja ligamenata. Nađeno je da proširenje prostora od samo 0,2 mm zateze zadnji longitudinalni (uzdužni ligament) tako da on svojim zatezanjem vrši pritisak na ispupčenje "diksusa" koji potiskuje ka centru (napred), recimo kod protruzije diskusa. Pored toga pri intermitentnoj trakciji dolazi do istezanja mišića, ligamentata i fibro elastičnog tkiva što dovodi do smanjenja pritiska na nerve i krvne sudove a samim tim i do poboljšanja vaskularizacije a samim tim i do povlačenja edema (otoka) do koga dovodi diskalna protruzija (mehanička upala).  Po nekim autorima pri trakciji (istezanju) stvara se "mali" negativni pritisak koji zatim aspiracionim (usisavajućim) mehanizmima utiče na repoziciju prolabiranog nukleus pulpozusa (mekanog dela diskusa).  
Link to comment

verujem, ali mi rekoše profesionalci da se čuvam instruktora joge, ima ih raznih, ko zna ko ih je obučavao, neke vežbe pogoduju d.h., a neke nikako, a to treba oni da znaju, a često ne znaju.

ja bih neko vežbanje vulgaris, da zategnem gluteus, stomak i ostalo što plivanje neće.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...