Jump to content
IGNORED

Diskus hernia - i generalno stomak/ledja


Vasilij Zajcev

Recommended Posts

  • Replies 341
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vasilij Zajcev

    42

  • wall

    29

  • Tihajeza

    22

  • gagilija

    22

samoubedi se ASAPDH je jedna od onih "poroznih" bolesti, kao zubi, ne regulises jedno zariste - odma se javlja novo. i da, (prvo) hirusko saniranje vrlo retko znaci i umetak...samo se odsece deo diska koji je "iscureo" izmedju prsljenova. taj medjuprsljenski prostor ostaje isto suzen ali se skida kompresija sa nerva i sa kineziterapijom mozes da ojacas taj deo kao da nikad nista nije bilo...sto ti je dobro zbog zastitnih polozaja. ovako kad si pod upalom ne mozes da ih vezbas, a ostecenje se siri...inace, operacija DH LS kicme se preporucuje u jednocifrenom % slucajeva, pa mozes da iskoristis tu statistiku da na vreme krenes sa vezbama...

Link to comment

nije kao da se nista nije desilo, necu da lazem, ali je neuporedivo sa akutnom fazom. nemam sad vremena da detaljisem, izlazim s gajbe...napisacu kasnije vise

Link to comment
samoubedi se ASAPDH je jedna od onih "poroznih" bolesti, kao zubi, ne regulises jedno zariste - odma se javlja novo. i da, (prvo) hirusko saniranje vrlo retko znaci i umetak...samo se odsece deo diska koji je "iscureo" izmedju prsljenova. taj medjuprsljenski prostor ostaje isto suzen ali se skida kompresija sa nerva i sa kineziterapijom mozes da ojacas taj deo kao da nikad nista nije bilo...sto ti je dobro zbog zastitnih polozaja. ovako kad si pod upalom ne mozes da ih vezbas, a ostecenje se siri...inace, operacija DH LS kicme se preporucuje u jednocifrenom % slucajeva, pa mozes da iskoristis tu statistiku da na vreme krenes sa vezbama...
Kao što sam možda već pisao, na VMA sam imao zakazanu operaciju negde jula meseca, dva diska C5-C6 i C6-C7, napolje i dva plastična, e sada kakvo je stanje ja ne znam ali tako rekao hirurg.Problem s vratom je što se ne može puno učiniti vežbama, za razliku od leđa, tako mi opet rekli doktori, fizioterapeuti i sl.Još se nisam operisao, jer su sledeća dva neurohirurga bila za varijantu da guram dokle mogu pa onda operacija, navodno nije isto kada se čeprka po vratnom ili po LS delu kičme, a i plastični diskovi su svakom generacijom sve bolji pa...I izgleda da si apsolutno upravu za DH i "poroznost", trenutno vrat mi je manje problematičan (subjektivno) nego LS kičme, a pre nisam imao nikakvih problema s njim.
Link to comment

vratni deo je opasniji, ali lumbalni nezgodniji jer udara u noge i baca u krevet...

Zajcev, a jel tebi sada sve OK u tom smislu? Skinuli su ti kompresiju sa nerva i sad sa kineziterapijom ojačavaš taj deo? I sve je kao da se nikad nista nije ni desilo?
znaci, vec sam napisao da nije kao da se nista nije desilo...uz malu ogradu da sam ja zaboravio kako izgleda dan kad te ledja ne bole, pa je pitanje sa kojim periodom da poredim. poslednju deceniju zivim s bolomelem, mnogo je bolje nego pre operacije. nema onog zesceg bola, sevanja u nogu, ogranicenja pokreta i savijenosti...bar ne na prvi pogled. radio sam proveru balansa i i dalje sam npr 56/44% oslonjen na levu nogu (kod muskaraca je npr 52/48 neka normala, retko ko ima savrseno rasporedjenu tezinu na obe noge). ono sto je zajebano jeste npr neko ustajanje iz sedeceg/lezeceg polozaja ili nagli pokreti...tu ti misici imaju "memoriju" da mogu da izvedu nesto, a u medjuvremenu su skraceni volumeni, pa se desi "ziganje". ako koristis tih par zastitnih polozaja i fora sa ustajanjem/dizanjem sto te nauce fizioterapeuti, nemas frkejbg, tu je i moja lenjost...ljudski mozak je napravljen da zaboravlja lose stvari, pa tako propadnu i odluke o redovnom vezbanju/plivanju. kada napravim 2-3 plivanja nedeljno i uradim po seriju trbusnjaka dnevno, bola gotovo da nema. a kasnim i sa jogom, koju sam planirao pod obavezno...bruka dobra stvar za razgibanost i ovakve probleme. joga i pilates... i da, kilaza! ja sad osetim promene na +/-1kg, a stesao sam se prilicno 10ak dana posle operacije sam igrao stoni tenis, na nepuna 3meseca i prvi basket, a za par dana idem na skijanje na kome cu proslaviti pola godine od intervencije. po meni je to sasvim dobra dinamika oporavka, mada kazem - ja sam rekonvalescentski proces ispostovao 70ak%. moze to mnogo bolje/brze
Link to comment
vratni deo je opasniji, ali lumbalni nezgodniji jer udara u noge i baca u krevet...
Bravo, upravo je tako.Vrat izaziva glavobolje, otkaz ruke(a), povraćanje, nesvestice i sl što može da bude jako nezgodno a dugročno i opasno, kao i sama operacija istih, ali LS su me mnogo više izbacila iz funkcije.Prvi put u životu sam osetio šta znači da ne možeš nešto što si do juče uzimao "zdravo za gotovo" :mellow:
Link to comment
  • 5 weeks later...

jbt meni sada žao što sam ti 1 na ovoj temi napisao "gde da bubim da prođe" misleći kako je to što imaš već sutra ti je bolje. ima više od nedelju dana (tačnije ovo je 2 nedelja) kako ne mogu normalno da funkcionišem. sedeo sam na stolici i kao da se protegnem kad odjednom osetim bol kod leve lopatice i kičmenog stuba i kako je vreme prolazilo, bol je počeo da se širi na vrat. ok, dešavalo mi se to i ranije, ali ne kada sam budan nego kada ustanem iz kreveta i prođe za 1 do 2 dana. ovo mi je bilo čudno što se desilo preko dana. iskuliram i sačekam jutro, ništa, samo se bol pojačao. već me je nervoza uhvatila. kada je došlo vreme spavanja sa nadom sa otišao u krevet misleći da sutra MORA da mi bude bolje. jbt. probudim se i osetim bol i padnem u očaj. kako su dani prolazili i bol se nije povlačio ili jenjavao, krenem da pijem brufen od 400. i super je bilo tih čuku-dve dok je delovalo, ali kada je prolazio bol se vratio. nedelju dana se mažem konjskom mašću i to me je takođe ubedačilo jer sam mislio da će sve mnogo brže da prolazi, ali nije :( ti si mi onda pao na pamet i setio sam se ove teme. danas mi je 1 dan bolje i imam neki optimizam da će sutra biti još bolje. ono što treba definitivno da uradim kada skroz prođe jeste da radim i nađem neke vežbe i da smanjim sedenje na stolici. i sada dok pišem nisam kool. moram da pazim kada se okrećem ili kada se protežem. ovo što si napisao da je ljudski mozak napravljen da zaboravlja loše je dobro imati u mislima kada sve prođe. znam iz pročitanog da ovo što se meni desilo nije ni prineti tvojoj boljki koju si imao, hteo sam samo moju bezvezariju da ispravim nekako ovim postom.

Link to comment
  • 3 weeks later...

tek videh ovo. opusteno bre, nikad ja ne uzimam neznanje za zlo ljudima...a prizeljkivati saznanje (kad je u pitanju bolest) mi je tek sickjebiga, nadam se da nije DH vrata...vec sam pisao Luki i wall-u o tome, najzajebaniji oblik. nije bolno ko ovo moje, ali hronicnost/hir.intervencija/rehab nosi 10x vise rizika...

Link to comment
  • 5 months later...

Moracu da iskoristim ovu temu, ne znam koju drugu. Elem, pre nekih 8-9 dana sam se ukocio u lumbalnom delu, bio na terapiji 2 dana, sredjen od strane kiroprakticara i stanje pocelo da se poboljsava, juce i danas skoro ne osecam bol, ponekad samo prenese mi se u nogu, ledja ok. Medjutim danas na poslu (na kom sam i dalje) istripovao sam se jer mi desna ruka upala u neko polu utrnuto stanje, tj nesto izmedju utrnutosti i onog dela koji sledi posle trnjenja - kad krv ponovo procirkulise. Imam potpun osecaj u ruci i mogu da je koristim ali se ne osecam "skroz normalno", ne znam ni kako bih to opisao. Recimo da mi je ruka nekih 20% kao tudja. Moze biti da ima veze sa dugim sedenjem u odredjenom polozaju i rada sa prokletim misem desnom rukom a mozda i postreakcija proslonedeljne ukocenosti. Ne znam da li da se ozbiljnije istripujem i pojurim pomoc (koga :unsure: ?!) ili da pustim da se stvar mozda resi sama od sebe. Ruka me ovako zeza zadnjih 2 sata, u kontinuitetu. U medjuvremenu setao, istezao se, masirao ruku, sve zivo radio da je trgnem ali stanje isto. :(

Link to comment

a ukočio si se iz čista mira ili si podizao neki teret?To što opisuješ sa rukom se zovu parestezije i uzrok može da bude počev od kičmene moždine, preko ramena pa do same šake. Dokle se "penje" taj osećaj, jel nastao naglo ili si i ovih dana osećao neku nelagodnost, jel zahvata neke prste, jel imaš neki čudan osećaj kad savijaš/opružaš šaku ili podlakticu(da je kao feder, ruka ti se sama savije/padne više nego što hoćeš da pomeriš)? A u opticaju su fizijatar, ortoped i neurolog.

Link to comment
a ukočio si se iz čista mira ili si podizao neki teret?To što opisuješ sa rukom se zovu parestezije i uzrok može da bude počev od kičmene moždine, preko ramena pa do same šake. Dokle se "penje" taj osećaj, jel nastao naglo ili si i ovih dana osećao neku nelagodnost, jel zahvata neke prste, jel imaš neki čudan osećaj kad savijaš/opružaš šaku ili podlakticu(da je kao feder, ruka ti se sama savije/padne više nego što hoćeš da pomeriš)? A u opticaju su fizijatar, ortoped i neurolog.
Nisam do sada imao nikad slicne tegobe. Osetio sam to recimo odjednom, mozda nisam ceo dan obracao paznju tek kad je postalo "cudno" i neprijatno posvetio sam mu paznju. Akcenat neprijatnog osecaja je u predelu sake i zgloba, mada se penje i gore do ramena, vise pak u podlaktici. Van toga nista, ledja i vrat ok. Ukocio sam se prosle nedelje iz cista mira, sedeo malo povijen par minuta i kad sam ustao ne mogu da se ispravim. Tako me drzalo 2-3 dana pa se bol prevalio na cela ledja, tj misice koji su valjda trpeli opterecenje jace nego inace tih dana pa se upaili (bar sam ja tako razumeo).Sad sam relativno ok u tom lumbalnom delu, mada i dalje ne bas "ko nov". Ovaj cudan osecaj me ne napusta, kao da naizmenicno osetim trnjenje i blagu oduzetost (ali stvarno blagu - 10% recimo, ruka funkcionalna) pa potom popustanje i osecaj kad se povrati cirkulacija sa onim "iglicama". Skroz istripovan osecaj...
i urolog - mozda je sedeo na ruci (da deluje kao tudja), pa mu sad frka sto ne prolaze zmarci. ja to cesto radim na poslu :D
Prepisujes, vec sam procitao foru googlajuci razne forume u potrazi za resenjem :D Mada desava se da imam toliko posla da mogu sedeti na obe ruke, istina je :P , ali ovaj put nije to slucaj. Bas naprotiv. Edited by ducca
Link to comment
Sad sam relativno ok u tom lumbalnom delu, mada i dalje ne bas "ko nov". Ovaj cudan osecaj me ne napusta, kao da naizmenicno osetim trnjenje i blagu oduzetost (ali stvarno blagu - 10% recimo, ruka funkcionalna) pa potom popustanje i osecaj kad se povrati cirkulacija sa onim "iglicama". Skroz istripovan osecaj...
ne reče jel zahvata neki prst, ruka sa strane dlana ili nadlanice? I šta podrazumevaš pod oduzetošću, gubitak osećaja ili slabost (da ne možeš da stisneš pesnicu, ispada ti olovka, etc).U svakom slučaju zvuči kao kompresija nerva, a tačno kog i tačno gde... skokni do fizijatra, ja mogu samo da nagađam ovako.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...