Jump to content
IGNORED

Diskus hernia - i generalno stomak/ledja


Vasilij Zajcev

Recommended Posts

  • Replies 341
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vasilij Zajcev

    42

  • wall

    29

  • Tihajeza

    22

  • gagilija

    22

+++

ja ne volim da budem navalentna ali mislim da je joga prava stvar, pogotovo kada se prevale neke godine i kada se više nije za đipanje

 

muž i ja idemo zajedno, trebale su mi godine da ga ubedim, a sada je revnosniji nego ja

ja sam nekada vežbala gmnastiku, nisam nešto elastična ali sam dosta snažna i nemam nekih problema posebnih tako da lepo napredujem i u tom smislu istezanja i uvrtanja

 

sa druge strane, moj muž je kada smo počeli bio u nikakvom stanju

on recimo nije uošte mogao da sedne na noge (onako kako japanci sede), bolelo ga je sve, kolena, listovi, skočni zglobovi, stopala, ma užas

danas (posle cca godinu dana) sedi u tom položaju i do 10 minuta

 

i upravo nam instruktor stalno govori da joga nije takmičenje i da svako treba da osluškuje svoje telo i mislim da je to pravi pristup

 

ovo pišem samo zbog onih koji se dvoume, tj. svako može da vežba jogu i mislim da baš svako od toga može da ima neki benefit

 

skroz se slazem, i imate dobrog instruktora! :)  joga nikako nije takmicenje niti sa drugima niti sa samim sobom, prosto radis u granicama prijatnosti, polako, bez zurbe, bol ne sme da bude senzacija koju ces osetiti dok radis vezbe i  konstantna svesnost tela i svesnost disanja. muskarci su inace manje fleksibilni od zena, tako im je dato prirodno, ali ima i fantasticnih izuzetaka....tiha voda breg roni je princip koji bi trebalo imati na umu kad se krene u vezbanje. iako je joga staticna ili staticnija, povrede koje se tu mogu desiti su veoma ozbiljne i dugo traju - prepone, zadnja loza, lumbalna kicma....a recimo muskaraca ima procentualno najmanje na jogi upravo iz tog razloga, prvo sto su navikli uglavnom da vezbaju oruk i na snagu i skroz im je neobicno da nesto tako mirno i staticno moze da bude "trening". iako je joga praksa, a ne trening, ali da ne davim i sa tim aspektom joge.  ali kad se jednom "zaraze" onda su revnosni i disciplinovani. pogotovo ako su casovi koncipirani tako da se ne izostavlja joga nidra....ma nema boljeg osecaja kad vidis ljude sa ozarenim izrazom lica posle casa i kad ti kazu ovo je bas prijalo...i ono sto je isto dobro kod joge, je sto posle nekog vremena kad naucis polozaje, mozes da napravis rutinu za sebe i da je radis i kod kuce ili gde god ides, prostirke nisu skupe i ne zauzimaju mnogo mesta.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Naleteh na zanimljivu pricu oko disanja i ~rastezanja tela i misica. Zanimljivo je to o cemu zena prica, da raznim vezbama upravo za jacanje npr. trbusnog dela mi ~skracujemo sebe i da treba voditi racuna o tome da telo nije samo skup svojih delova.

 

 

 

 

Uradih danas i nije los osecaj posle njih, ali moram se naci jos sa nekim da me prekontrolise da li radim kao na snimku.

 

Nek proba jos neko ako zeli, pa da podeli utiske.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

meni ne prijaju trbusnjaci za kicmu jer me nekako stezu i  posle samo osecam pritisak na abdomen..bas to sto je zena rekla..a nekako intuitivno sam stalno disanjem istezala telo i ,,krckala,, kicmu

Link to comment

Naleteh na zanimljivu pricu oko disanja i ~rastezanja tela i misica. Zanimljivo je to o cemu zena prica, da raznim vezbama upravo za jacanje npr. trbusnog dela mi ~skracujemo sebe i da treba voditi racuna o tome da telo nije samo skup svojih delova.

 

 

Uradih danas i nije los osecaj posle njih, ali moram se naci jos sa nekim da me prekontrolise da li radim kao na snimku.

 

Nek proba jos neko ako zeli, pa da podeli utiske.

pa da, zato se na jogi rade vezbe disanja, najblagotvrnija je udjai pranajama,  ali i na pilatesu je akcenat na pravilnom disanju....pravilna postura otvara grudni kos i pluca, siri rebra i kontrahuje/isteze interkostalne misice, dijafragma spusta i podize pravilno a to ima veze i sa misicem koji se zove psoas i koji je najcesce problematican kod ljudi koji imaju problema u donjem delu ledja. produbljen temeljan udah koji daje osecaj prostora u grudnomn kosu i stomaku, kontrakcije trbusnog zida, ali ne stotine i stotine trbusnjaka, koje nekima jos gori problem naprave.  u pilatesu za pocetnike se to najbolje i vidi, dok se ne nauce polozaji i dah, a posle u zavisnosnosti od toga koji se problem ima ili nema, napreduje se i sa vezbama. ko ima problema u gornjem delu ledja, moze sebi samo vezbama disanja puno da pomogne zbog spazma u odredjenim misicima. jednostavno se ti misici opuste kroz vezbe disanja i bol postepeno nestaje. udjai pranajama je jako korisna.

Link to comment

pa da, zato se na jogi rade vezbe disanja, najblagotvrnija je udjai pranajama,  ali i na pilatesu je akcenat na pravilnom disanju....pravilna postura otvara grudni kos i pluca, siri rebra i kontrahuje/isteze interkostalne misice, dijafragma spusta i podize pravilno a to ima veze i sa misicem koji se zove psoas i koji je najcesce problematican kod ljudi koji imaju problema u donjem delu ledja. produbljen temeljan udah koji daje osecaj prostora u grudnomn kosu i stomaku, kontrakcije trbusnog zida, ali ne stotine i stotine trbusnjaka, koje nekima jos gori problem naprave.  u pilatesu za pocetnike se to najbolje i vidi, dok se ne nauce polozaji i dah, a posle u zavisnosnosti od toga koji se problem ima ili nema, napreduje se i sa vezbama. ko ima problema u gornjem delu ledja, moze sebi samo vezbama disanja puno da pomogne zbog spazma u odredjenim misicima. jednostavno se ti misici opuste kroz vezbe disanja i bol postepeno nestaje. udjai pranajama je jako korisna.

apsolutno.

 

upropastivshi prethodno donja ledja, sinoc sam uradila kompletan 1 pilates od sat vremena, bez da sam se setila da imam ledja. pri tome u realnom svetu ne mogu da sednem ni da ustanem a da ne umrem pri tome. dakle, sve je u stavu i izolovanju delova i disanju, neverovatna stvar -_-

Link to comment

staznam, sve sto ova teta prica mi ima smisla, voleo bih da se i sam pozabavim disanjem, sve dok ne dodje do te opaske o telu a ne delovima.

bas mi bezveze zvuci i ne kapiram kako je htela time da poentira.

 

niko normalan se ne lozi na bodibilding, uz pravilne vezbe istezanja sanse nema da se skrate misici i dobije taj kontraefekat o kome prica.

razvijeni misici sigurno ne znace sami po sebi kruto i neelasticno telo.

ono, apsolutno svaka fizicka aktivnost pogadja neku posebnu misicnu grupu, dok neku zanemaruje. jel to znaci da se treba odreci fizicke aktivnosti i osloniti se na disanje?

sto onda za demonstratora nije uzela nekog mojih ili valovljevih godina, a ne ovog deranina?

Link to comment

Toni, mozda je to vise usmereno publici onih youtube uputstava ~ "5 vezbi koje vam zatezu zadnjicu/stomak/xyz" na koje se vrlo lako uhvatis jer su zgodne vezbe a eto mozda ti neka generalno vise skodi nego sto pomaze jer ti ke nejasno na sta sve utice. Pa u smislu da pojasni sta se desava tokom tih konkretnih za stomak, jer je jacanje stomaka uvek preporuceno za provleme sa donjim delom ledja. Nisu bas svi svesni tela i medjusobnih veza unutar organizma.

 

Niti je rekla da ne treba raditi nista drugo, prica i jeste za ljude koji imaju tenzije u vratu i ledjima i kako ih se osloboditi, u ovim konkretnim snimcima. :)

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

A ja se jutros probudih ukocena :( vrat od pocetka do kraja, spoj vrata i ramena i do lopatica, bol i bol. Boli sve vreme, koji god polozaj da uzmem, a iz kreveta sam ustala jaucuci.

 

//Toni, mislim da sam listajuci na fonu videla da si negde pitao za preporuku za noviju seriju..probaj britansku "Utopia" iz 2013. (sezonu prvu, drugu nisam jos gledala)

Link to comment

A ja se jutros probudih ukocena :( vrat od pocetka do kraja, spoj vrata i ramena i do lopatica, bol i bol. Boli sve vreme, koji god polozaj da uzmem, a iz kreveta sam ustala jaucuci.

 

//Toni, mislim da sam listajuci na fonu videla da si negde pitao za preporuku za noviju seriju..probaj britansku "Utopia" iz 2013. (sezonu prvu, drugu nisam jos gledala)

ocu, hvala :)

Link to comment

A ja se jutros probudih ukocena :( vrat od pocetka do kraja, spoj vrata i ramena i do lopatica, bol i bol. Boli sve vreme, koji god polozaj da uzmem, a iz kreveta sam ustala jaucuci.

//Toni, mislim da sam listajuci na fonu videla da si negde pitao za preporuku za noviju seriju..probaj britansku "Utopia" iz 2013. (sezonu prvu, drugu nisam jos gledala)

Za ove stvari treba imati kragnu. "Polutvrda".

I slobodno nositi par dana, pogotovu kada se sedi, kljucka za računarom i sl.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...