Jump to content
IGNORED

Diskus hernia - i generalno stomak/ledja


Vasilij Zajcev

Recommended Posts

verujem, ali mi rekoše profesionalci da se čuvam instruktora joge, ima ih raznih, ko zna ko ih je obučavao, neke vežbe pogoduju d.h., a neke nikako, a to treba oni da znaju, a često ne znaju.

 

to je, nažalost tačno

Link to comment
  • Replies 341
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vasilij Zajcev

    42

  • wall

    29

  • Tihajeza

    22

  • gagilija

    22

verujem, ali mi rekoše profesionalci da se čuvam instruktora joge, ima ih raznih, ko zna ko ih je obučavao, neke vežbe pogoduju d.h., a neke nikako, a to treba oni da znaju, a često ne znaju.

ja bih neko vežbanje vulgaris, da zategnem gluteus, stomak i ostalo što plivanje neće.

 

ako su ti rekli da se cuvas joge, koja je uglavnom staticna ako izuzmemo vinjasa stil i astangu....kako te nisu upozorili na te dinamicne aktivnosti. kakav aerobik, tu tek nema kontrole jer si stalno u ritmu i pravis iznenadne pokrete.... ako te ta regija zanima, onda iskoraci i ono sto su ti pokazali na fizikalnoj od trbusnjaka. kako ti se od pilatesa nije zategao stomak nije mi jasno?  sto ne probas da radis pilates na riformer spravama, jeste skuplje ali mnogo drugacije od mat pilatesa i poluindividualni je pristup jer se obicno radi u grupama do 3-4

Link to comment

pilates sam probala jednom u životu i bilo dosadno.

ali izgleda jedino to smem.

znači aerobik ne? ni neka light varijanta, bez mnogo skakanja?

Edited by Tihajeza
Link to comment

kod mene u teretani vezba tip koji se oporavlja od operacije diskus hernije. ima trenera koji ga vodi kroz vezbe snage. ima ogranicenja, al evo kad se prisecam, vidim ga i kako radi cucnjeve i zgibove. 

Link to comment

pilates sam probala jednom u životu i bilo dosadno.

ali izgleda jedino to smem.

znači aerobik ne? ni neka light varijanta, bez mnogo skakanja?

naravno da smesh pilates, pilates je dizajniran da drzi kichmu pod kontrolom. jebiga sad ako je dosadno. moje iskustvo je i inache da mnogo zavisi ko drzi, moze da bude dosadno, a moze da bude i agresivno. ali shto se tiche kichme, verujem da je najbezbednije, samo treba da neprekidno drzish u glavi taj osnovni polozaj tela i da se popravljash u svakom trenutku u smislu polozaja i tu nema shta da ti se desi chudno.

 

 

i da poznajesh svoja ogranichenja. i da kazesh tom ko drzi da si sa kichmom, onda i oni posebno paze, i daju ti bezbednije alternative.

 

plus mislim da danas ne postoji lajt aerobik.

Edited by gospa buba
Link to comment

bas tako...nije svaka ista i ne pravi svima iste tegobe. sa istom dijagnozom neko je maltene pa nepokretan a neko kao da nema nikakvih smetnji. 

ja imam DH  L5S1 a  radim i jogu i pilates, ali tacno znam svoje granice a prilicne su. drugo, ja sam insturktor   joge i pilatesa i znam koje su kontraindikacije, i sta smem da radim i koliko.  radila sam i u ambulanti za fizikalnu terapiju, i to mi je dosta pomoglo. doduse ja nisam nikad bila kandidat za operaciju, otisla sam na MR sama jer svi pregledi kod fizijatra su ukazivali na isijas, a nije bio isijas. koji opet moze biti posledica diskus hernije.  tek nakon par meseci su shvatili da je to sakroilijacni zglob, sto moze biti jedna od posledica DH, ali sama hernija mi ne pravi nikakav problem. ona se vremenom isusi, povuce i prestane da pritiska zivac. i bog zna kad sam ja to zaradila, dugo sam se bavila plesom i kao i svi plesaci imam naglasenu lumbalnu lordozu i sijaset mikro povreda na koje ne obracas paznju kad si mlad i zbog toga sto show must go on pravilo vazi kad si na sceni...kuriozitet je da sam otisla kod nacelnika fizijatrije i reumatologije, velikog dr sci prim mr ...nema sta nije, koji mi je rekao da meni nije nista...da su to prolazne tegobe i da ce to vremenom proci, da nikako ne prekidam vezbanje i da samo smanjim za 30% kad napunim 50 godina.

samo sto kad udjes u to kolo fizijatri-terapeuti-kiropraktori ...muka ziva. da ne pricam gde sve nisam bila, jedino kod onog dinica nisam iz principa jer covek naplacuje 7 soma po terapiji. sujete kao planine...

ono sto je vazno to je da kicma mora da bude funkcionalna, da se pokrece u svim pravcima. znaci i blaga uvrtanja, i fleksije i ekstenzije. amplituda pokreta je presudna i tu je vazno naci svoju meru. naravno, bez jakih misica trupa (midera) nista. dozivotno se moraju raditi vezbe....

 

licno poznajem decka koji je imao trostruku DH, kandidat za operaciju, bivsi aikidista takmicar, predvidjali su mu da ce ostati nepokretan i on je to nekako izlecio, citaj povukle su se hernije i dehidrirale. isao je u skoplje gde su ga zavijali u neke meleme kao mumiju 7 dana i on sad nema nikakvih problema. ali ni ti diskusi vise maltene ne postoje, jer kad jednom odu cao zdravo. decko se bavi jogom i odlican je vezbac. da ne poverujes kad cujes njegovu anamnezu....

Link to comment

naravno da smesh pilates, pilates je dizajniran da drzi kichmu pod kontrolom. jebiga sad ako je dosadno. moje iskustvo je i inache da mnogo zavisi ko drzi, moze da bude dosadno, a moze da bude i agresivno. ali shto se tiche kichme, verujem da je najbezbednije, samo treba da neprekidno drzish u glavi taj osnovni polozaj tela i da se popravljash u svakom trenutku u smislu polozaja i tu nema shta da ti se desi chudno.

 

 

i da poznajesh svoja ogranichenja. i da kazesh tom ko drzi da si sa kichmom, onda i oni posebno paze, i daju ti bezbednije alternative.

 

plus mislim da danas ne postoji lajt aerobik.

+1

 

ma ima onaj kao low impact...ali to moze i sama kod kuce, ako vec placa bolje da placa pilates i to u nekom dobrom studiju. pilates je najbolji jer je to snaga kroz stabilizaciju, ima i istezanja, ali opet nije tako ekstremno kao u jogi. plus sto na jogi ljudi vole da su fleksbilni pa rade i vise nego sto bi trebalo, cak i oni koji nemaju nikakav problem. i onda istegnu ligamente i povrede se iako mi se sto hiljada puta ponovi da je manje ipak vise...i da treba da slusaju svoje telo. i onda bude kriv instruktor, mada ima i onih koji iako su prosli edukaciju, jednostavno nemaju dovoljno iskustva....

Link to comment

sporo, dosadno. a i ne preporučuje se istezanje.

želim da aktiviram i zategnem mišiće koji su na plivanju zapostavljeni.

power joga mozda? moj utisak je da je ona mnogo agresivnija na mishice nego na koske, malo ponavljanja, mnogo izdrzaja. nisam stekla utisak da udara mnogo na kichmu i nije bash bash dosadna. a isto moze da se dozira. ono, sve moze da se dozira.

 

ja sam se zakashljala pre dva meseca i preseklo me uredno preko karlice, negde ispod bubrega, popreko. nisam prekidala nikakve treninge, ali to samo znachi (a) da mi nije nishta i (b) da su i pilates i power joga dosta neinvazivni na taj deo. i da sam bila utrenirana pre toga.

 

ako si u gradu negde (mislim, s turske strane) mogu da proverim gde je moja bivsha instruktorka pilatesa, poshto je preshla preko reke, pa da probash da pratish nju, ona je boginja pilatesa?

Edited by gospa buba
Link to comment

"zorana perfect diet".

umirem :rolf:

mada ne znam shta je.

 

nemoj da mislish da je dosadno, samo treba da se promeni ugao gledanja. idesh na to da postanesh mnogo dobra iz toga. mada, jebemliga, kao da to ne vazi za sve <_<

 

 

 

edip@gagi. jao low impact. radila sam i to. to je tek dosadno, aerobik smrti ^_^

Edited by gospa buba
Link to comment

 

 

ako si u gradu negde (mislim, s turske strane) mogu da proverim gde je moja bivsha instruktorka pilatesa, poshto je preshla preko reke, pa da probash da pratish nju, ona je boginja pilatesa?

spartanac mi je najblizi, neki vracar jos dolazi u obzir, eventualno lion.

Link to comment

idi na probni cas u afc  star dole u vojvode dobrnjca, zakazni probni kod ovih koji imaju riformer, ima i star i trazi tamaru jer u beogradu nema boljeg instruktora i edukatora od tamare vracar ratkovic. ima i jos nekoliko studija koji imaju pilates sprave, pa probaj....trebalo bi da je svuda probni cas besplatan....izdvoj nedelju-dve da isprobas i odluci....najbolje ces sama oceniti sta ti odgovara....

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...