Jump to content
IGNORED

Diskus hernia - i generalno stomak/ledja


Vasilij Zajcev

Recommended Posts

 

 

nemoj da mislish da je dosadno, samo treba da se promeni ugao gledanja. idesh na to da postanesh mnogo dobra iz toga. mada, jebemliga, kao da to ne vazi za sve.

ovo ću imati na umu, hvala.

 

kad se setim, i plivanje mi je nekada bilo i dosadno i jezivo i komplikovano i daleko... a sada sam car od redovnosti i kondicije.

Link to comment
  • Replies 341
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vasilij Zajcev

    42

  • wall

    29

  • Tihajeza

    22

  • gagilija

    22

spartanac mi je najblizi, neki vracar jos dolazi u obzir, eventualno lion.

jok, mislim da je ona negde oko cvijiceve.

 

ali naci cesh, ili cesh menjati dok ne nadjesh.

 

ili necesh imati uslova da menjash, pa cesh raditi shta ti kazu, kao ja ^_^

ali pilates instruktori su ok, ja sam ih videla desetak i nisu blesavi da ignorisju diskus, ako ga prijavish. ne verujem da ce da bude problema sa personalom bilo gde.

 

go girl :D

 

 

ovo ću imati na umu, hvala.

 

kad se setim, i plivanje mi je nekada bilo i dosadno i jezivo i komplikovano i daleko... a sada sam car od redovnosti i kondicije.

naravno, ja sam se i sa pilatesa prvih 6 msesci vracala plachuci ^_^

Edited by gospa buba
Link to comment

bas tako...nije svaka ista i ne pravi svima iste tegobe. sa istom dijagnozom neko je maltene pa nepokretan a neko kao da nema nikakvih smetnji. 

ja imam DH  L5S1 a  radim i jogu i pilates, ali tacno znam svoje granice a prilicne su. drugo, ja sam insturktor   joge i pilatesa i znam koje su kontraindikacije, i sta smem da radim i koliko.  radila sam i u ambulanti za fizikalnu terapiju, i to mi je dosta pomoglo. doduse ja nisam nikad bila kandidat za operaciju, otisla sam na MR sama jer svi pregledi kod fizijatra su ukazivali na isijas, a nije bio isijas. koji opet moze biti posledica diskus hernije.  tek nakon par meseci su shvatili da je to sakroilijacni zglob, sto moze biti jedna od posledica DH, ali sama hernija mi ne pravi nikakav problem. ona se vremenom isusi, povuce i prestane da pritiska zivac. i bog zna kad sam ja to zaradila, dugo sam se bavila plesom i kao i svi plesaci imam naglasenu lumbalnu lordozu i sijaset mikro povreda na koje ne obracas paznju kad si mlad i zbog toga sto show must go on pravilo vazi kad si na sceni...kuriozitet je da sam otisla kod nacelnika fizijatrije i reumatologije, velikog dr sci prim mr ...nema sta nije, koji mi je rekao da meni nije nista...da su to prolazne tegobe i da ce to vremenom proci, da nikako ne prekidam vezbanje i da samo smanjim za 30% kad napunim 50 godina.

samo sto kad udjes u to kolo fizijatri-terapeuti-kiropraktori ...muka ziva. da ne pricam gde sve nisam bila, jedino kod onog dinica nisam iz principa jer covek naplacuje 7 soma po terapiji. sujete kao planine...

ono sto je vazno to je da kicma mora da bude funkcionalna, da se pokrece u svim pravcima. znaci i blaga uvrtanja, i fleksije i ekstenzije. amplituda pokreta je presudna i tu je vazno naci svoju meru. naravno, bez jakih misica trupa (midera) nista. dozivotno se moraju raditi vezbe....

 

licno poznajem decka koji je imao trostruku DH, kandidat za operaciju, bivsi aikidista takmicar, predvidjali su mu da ce ostati nepokretan i on je to nekako izlecio, citaj povukle su se hernije i dehidrirale. isao je u skoplje gde su ga zavijali u neke meleme kao mumiju 7 dana i on sad nema nikakvih problema. ali ni ti diskusi vise maltene ne postoje, jer kad jednom odu cao zdravo. decko se bavi jogom i odlican je vezbac. da ne poverujes kad cujes njegovu anamnezu....

Auh, kako bi voleo da se nađemo i da te smorim a pitanjima za jogu i diskus herniju. :D

Ne može biti idealnije.

Hm... Sada ispade da je meni idealno što ti imaš dh ali nisam tako mislio.

Link to comment

@ wall

slobodno pitaj sve sto te zanima....ako mogu da pomognem, bice mi drago, znam kako je kad si u muci. veruj mi da u telefonu pored imena i oznake DH....zao mi samo sto nisam mladja, inace bih upisala i visu terapeutsku, ima i privatno ali mi mnogo skupo....da se uklompletiram.

 

a inace, svaki porast telesne tezine na naceta ledja samo jos  vise povecava tegobe...sto i nije neka novost, ali kad vec pricamo o lumbalnoj regiji, sedenje u kombinaciji sa gojaznoscu je bas tiha jeza :lolol:

Link to comment

a inace, svaki porast telesne tezine na naceta ledja samo jos  vise povecava tegobe...sto i nije neka novost, ali kad vec pricamo o lumbalnoj regiji, sedenje u kombinaciji sa gojaznoscu je bas tiha jeza :lolol:

 

hehe, pa ono, istina je, dosta sedim, ali gde me nagrdi još sa ovim :D

Link to comment

hehe taman posla...vidis da smo sapatnice....sve razumem, ali super je jer si aktivna i radis na tome. znas koliko ljudi poznajem  koji posle akutne situacije popiju lekove, prodju fizikalnu i to je to. posle zaborave i na vezbe i na sve sto im je receno....samo napred i naci ces adekvatnu aktivnost za sebe. ne odustaj od pilatesa....imam pitanje za tebe koje se tice  plivanja,  jer meni su rekli samo ledjno dolazi u obzir. jesu li i tebe ogranicili nekim stilom ili kako?

Link to comment

Nego kako ti od plivanja nije dobar stomak, ne plivas kraul? Jeste da nemam plocice kao ljudi iz teretane ali mi je stomak dovoljno jak i izgleda dobro - sve sta radim su plivanje i vezbe sa fizikalne za donji deo ledja koje aktiviraju i stomak (preporucih te vezbe na nekoj drugoj temi ovde)

Mislim da bi ti takodje bilo super da se konsultujes sa nekim ko daje vezbe na fizikalnoj, jer bi ti on objasnio sta smes a sta ne smes da radis, te ako krenes na neku od tih grupnih stvari da mozes da kontrolises sta se desava. Ja od kako imam raznih problema sa ovim onim delom ledja obracam paznju na to, odem kod fizijatra da me uputi ili iscimam drugaricu koja je skoro zavrsila skolu za to.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

@ wall

slobodno pitaj sve sto te zanima....ako mogu da pomognem, bice mi drago, znam kako je kad si u muci. veruj mi da u telefonu pored imena i oznake DH....zao mi samo sto nisam mladja, inace bih upisala i visu terapeutsku, ima i privatno ali mi mnogo skupo....da se uklompletiram.

 

a inace, svaki porast telesne tezine na naceta ledja samo jos  vise povecava tegobe...sto i nije neka novost, ali kad vec pricamo o lumbalnoj regiji, sedenje u kombinaciji sa gojaznoscu je bas tiha jeza :lolol:

Evo.

c5-c6 c6-c7 otišlo dobro. Trebao da operišem ali što zbog pomisli da ću morati odvojti par meseci za rehab, banje i sl. još nisam. A ima i drugih stvari zbog kojih nisam pogodan za uspavljivanje.

Ista stvar počela i s lumbalnim delom, treba da odem na MR ali to već danima odlažem. <_<

Elem, za vrat mi rekli samo statika, ali ako batalim sport ode kilaža i Trig u pm pa rizikujem.

Mnogi su mi preporučili jogu ali tu nemam blage veze šta se radi, koja joga... Glupo mi da odem i da pitam a iskreno nisam siguran ni da li bi ovi što vode te časove znali/hteli da daju odgovore.

Tamo gde idem na rekreaciju dolaze jogaši i ono što sam video mogao bih da pokušam jednom i da me sa strunjačom odnesu do bolnice.

Dakle, šta da jurim, koju vrstu(?) joge da tražim i da li uopšte da odlazim ako nisam tako... Flexi?

Link to comment

pa mozes neku terapeutsku jogu, mada je svaka terapeutska ako se posmatra sire, ali moja preporuka  hatha joga zbog statike i bolje kontrole. prijace ti sigurno, samo bez obrnutih polozaja, zabacivanja glave unazad i svega sto sabija vratne prsljenove. dozvoljeno je samo  izduzivanje, ono kroz teme glave prema plafonu  :)) ... trebalo bi da svaki iole ozbiljan instruktor to zna. staticke vezbe za vrat su ok, ja ih nekad radim na svojim casovima jer ne mogu nikom da naskode, a mnogima mogu da pomognu. sto se tice lumbalnog dela, bez snimka nista....pa ces onda znati gde je hernija, ako postoji, i sta dalje. i tu ima ogranicenja, ali hajde da o tome pricamo kad budes znao dijagnozu.

a to sto nisi flexi nema nikakve veze, sem ako nemas ambiciju da se uvrces u cvor, a nemas....ljudi imaju predrasude oko joge jer misle da tamo idu samo hiperfleksibilni ljudi, sto je delimicno tacno, ali daleko od toga da su svi takvi. fleksibilnost je nesto sa cime se rodis, to je (hiper)mobilnost zglobova i moze se i tu napredovati ali opet svako ima svoju granicu. pa cak i tu postoje 3 kategorije koje se ticu (hiper)fleksibilnosti ....ja sam  otprilike u drugoj, treca su kineski cirkus i cirque d'soleil.  ja nikad necu moci stvari koje oni mogu i to je tako, inace bih mogla da se ozbiljno povredim i cemu onda sve.

i to ne treba da te odbija, ima raznoraznih reakcija na jogu, ali ako si pazljiv, i ne ides preko granica svojih mogucnosti, sigurno je  da ces se bolje osecati.  joga nije samo istezanje i relaksacija, joga je aktivnost. misici su u kontrakciji bez prekida, zglobovi se "otvaraju" koliko se moze, i krajnji rezultat su benefiti. da ne pominjem vaznost vezbi disanja.  koga briga da li mozes most, spagu ili stoj na glavi. drugo, pojacava se svesnost i osecaj sopstvenog tela.

na zalost,  joga je sada toliko uzela maha da samo sto ne smisle i podvodnu jogu ili pri skoku sa padobranom, ali to je marketing i privlacenje ljudi necim "novim",  a trebalo bi da se  vise  gleda na njen terapeutski ucinak nego na akrobatiku. toga se pridrzavaju i neki  ovdasnji instruktori jer je edukacija takva da podrazumeva i medicinske predmete koje predaju ozbiljni ljudi sto sa difa, sto sa medicinskih fakulteta/skola....

 

nadam se da ovo nije  previse informacija odjednom....

Link to comment

imam pitanje za tebe koje se tice  plivanja,  jer meni su rekli samo ledjno dolazi u obzir. jesu li i tebe ogranicili nekim stilom ili kako?

 

Nego kako ti od plivanja nije dobar stomak, ne plivas kraul?

 

 

niko mi nije preporučio stil. ja umem da plivam samo prsno, kraul me niko nikad nije učio.

zapravo, do pre tri godine, mislim da sam ušla u bazen max. 10 puta u životu.

 

a opet, zašto leđno preporučuju za d.h.? kada sam bila na fizikalnoj, sve vežbe su se svodile na trbušnjake, i rekoše mi da je zategnut stomak ono što drži donji deo kičme, više nego leđni mišići.

Link to comment

joga nije samo istezanje i relaksacija, joga je aktivnost. misici su u kontrakciji bez prekida, zglobovi se "otvaraju" koliko se moze, i krajnji rezultat su benefiti. da ne pominjem vaznost vezbi disanja.  koga briga da li mozes most, spagu ili stoj na glavi. drugo, pojacava se svesnost i osecaj sopstvenog tela.

na zalost,  joga je sada toliko uzela maha da samo sto ne smisle i podvodnu jogu ili pri skoku sa padobranom, ali to je marketing i privlacenje ljudi necim "novim",  a trebalo bi da se  vise  gleda na njen terapeutski ucinak nego na akrobatiku. toga se pridrzavaju i neki  ovdasnji instruktori jer je edukacija takva da podrazumeva i medicinske predmete koje predaju ozbiljni ljudi sto sa difa, sto sa medicinskih fakulteta/skola....

 

+++

ja ne volim da budem navalentna ali mislim da je joga prava stvar, pogotovo kada se prevale neke godine i kada se više nije za đipanje

 

muž i ja idemo zajedno, trebale su mi godine da ga ubedim, a sada je revnosniji nego ja

ja sam nekada vežbala gmnastiku, nisam nešto elastična ali sam dosta snažna i nemam nekih problema posebnih tako da lepo napredujem i u tom smislu istezanja i uvrtanja

 

sa druge strane, moj muž je kada smo počeli bio u nikakvom stanju

on recimo nije uošte mogao da sedne na noge (onako kako japanci sede), bolelo ga je sve, kolena, listovi, skočni zglobovi, stopala, ma užas

danas (posle cca godinu dana) sedi u tom položaju i do 10 minuta

 

i upravo nam instruktor stalno govori da joga nije takmičenje i da svako treba da osluškuje svoje telo i mislim da je to pravi pristup

 

ovo pišem samo zbog onih koji se dvoume, tj. svako može da vežba jogu i mislim da baš svako od toga može da ima neki benefit

Link to comment

Tihajezo, kada sam imala svakodnevni jak bol u donjim ledjima, doktorka mi je rekla da malo oladim sa plivanjem dok sam na terapiji, a posle da ne plivam prsno ili da smanjim. Ledjno uvek preporucuju pre kraula, prvenstveno zbog vrata mislim.

Ako te ne mrzi, da li bi mi poslala tvoje vezbe za donji deo ledja (na pm ili ovde na temi), da uporedim sa mojim?

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Tihajezo, kada sam imala svakodnevni jak bol u donjim ledjima, doktorka mi je rekla da malo oladim sa plivanjem dok sam na terapiji, a posle da ne plivam prsno ili da smanjim. Ledjno uvek preporucuju pre kraula, prvenstveno zbog vrata mislim.

 

što zbog vrata, nemam herniju na vratu? pričamo o L4-L5 i L5-S1. ne znam kako prsno opterećuje donji deo leđa. plivam prsno već tri godine (ne umem drugačije), i bol se nije javljao, osim u periodima duže neaktivnosti, mnogo stajanja, a i to više kao opomena, ne onaj The bol.

 

Ako te ne mrzi, da li bi mi poslala tvoje vezbe za donji deo ledja (na pm ili ovde na temi), da uporedim sa mojim?

 

e ovo već ne znam kako da uradim. za vežbanje na strunjači, koju uredno držim urolanu već mesecima, sam neviđena lenčuga. lakše mi je da odem na sto plivanja, nego jednom da uradim 50 trbušnjaka u svojoj sobi.

ali evo po sećanju:

-ležiš na leđima i saviješ jednu nogu, guraš koleno ka sebi, a drugom rukom guraš koleno od sebe. pa naizmenično.

-

 

u stvari to je jedino čega se sećam :blush:

 

znam da se sve svodilo na vežbanje stomaka, i tako nešto je rekao terapeut.

onda sam se u isto vreme bacila na plivanje, i kako nemam probleme od tada, nisam širila priču, ni navike.

Link to comment

niko mi nije preporučio stil. ja umem da plivam samo prsno, kraul me niko nikad nije učio.

zapravo, do pre tri godine, mislim da sam ušla u bazen max. 10 puta u životu.

 

a opet, zašto leđno preporučuju za d.h.? kada sam bila na fizikalnoj, sve vežbe su se svodile na trbušnjake, i rekoše mi da je zategnut stomak ono što drži donji deo kičme, više nego leđni mišići.

jeste, ali zato sto kad radis vezbe lezis na podu, podizes se malo da napravis kontrakciju ali ti je donji deo ledja ispravljen i zasticen, blago se savijas u gornjem delu ledja, dok ti je lumbalni miran i uslovno receno opruzen. verovatno su ti i rekli da polako  guras trbusnjacima donja ledja u pod. naravno, ne da ti oci ispadnu vec blago. na taj nacin se sprecava sabijanje prseljenova i gnjecenje diskusa, mislim sad ja objasnjavam plasticno. ....kad plivas prsno, naglasava se lumbalna krivina i to ne pogoduje ni diskushernicarima, niti bilo kome ko ima bilo sta od lumbago sindroma. pitam te zato sto su meni rekli iskljucivo ledjno, jer te onda voda "podupire" i nema pritiska na lumbalni deo....

 

edit: jesu trbusnjaci vazni, ali su isto tako vazni i ledjnjaci....pri tom imas i misice koji su bukvalno kao korset ili ti mider, i obuhvataju ceo trup, nisu samo sa prednje strane....nije to bas tacno sto su ti rekli, naravno da su vazni stomacni misici jer njihovom atrofijom stomak ispada napolje, a lumbalna lordoza  se povecava i prsljenovi bivaju sabijeni, a cim su sabijeni trpe diskusi....ali je pogresno reci da nisu vazni misici ledja....oni su podupiraci sa zadnje strane, a trbusnjaci sa prednje....i dobroj posturi je potrebna ta sinergija....

Edited by gagilija
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...