Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

Imam pitanjce. Bila prosle nedelje do one old skul slaste M&M u Albanske spomenice sto (kao) diluje kesten pire. E cvrc, nije kesten pire nego kesten brasno, koje je sasvim jedna druga zverka od kesten pirea. Probala da napravim kesten pire po receptu nekog pastry chefa s neta. Kaze covek, skuvaj sirup od secera, zagrej ga na 116 stepeni, sipaj to u kesten brasno - ispadne neka suva smesa koja se ne da istisnuti u one glistice. Onda dodala glukozni sirup, opet ga kuvala i bajala mu, on kao zadrzava vlagu, nista, corak. Dodala jedno pola case vode u sve to, tek onda se sve to pretvorilo u koliko-toliko normalno stisljivu smesu, ukusno je, ali jos uvek to nije seksi kao kesten pire.

Jel' neko od vas uzimao tamo to kesten brasno i sta mu je radio? 

Link to comment

Imam pitanjce. Bila prosle nedelje do one old skul slaste M&M u Albanske spomenice sto (kao) diluje kesten pire. E cvrc, nije kesten pire nego kesten brasno, koje je sasvim jedna druga zverka od kesten pirea. Probala da napravim kesten pire po receptu nekog pastry chefa s neta. Kaze covek, skuvaj sirup od secera, zagrej ga na 116 stepeni, sipaj to u kesten brasno - ispadne neka suva smesa koja se ne da istisnuti u one glistice. Onda dodala glukozni sirup, opet ga kuvala i bajala mu, on kao zadrzava vlagu, nista, corak. Dodala jedno pola case vode u sve to, tek onda se sve to pretvorilo u koliko-toliko normalno stisljivu smesu, ukusno je, ali jos uvek to nije seksi kao kesten pire.

Jel' neko od vas uzimao tamo to kesten brasno i sta mu je radio? 

 

 

nisam kuvala, al imam misljenje, sigurna sam da u kesten pire ide masnoca, da ne moze bez maslaca. ako neko ima u kuci pakovanje kesten pirea, ono sto lici na na margarin, nek slika deklaraiciju pa cemo da rekonstruisemo odnose. 

 

kad na srpskom guglas kesten pire, vecina recepata sadrzi puter, na primer, ovaj, ko obian pire, mleko maslac, samo sto je zasecereno.

 

http://zena.blic.rs/recepti/recepti-redakcije/1426/Kesten-pire-za-sladokusce

 

 

a taj tvoj recept sa secerom i glukozom mi lici na one dzemove od kestena koji su francuski i meni su bzvz, odnosno nejestivi. ovaj, na primer

 

bonne_maman_chestnut_spread_370g.jpg

Edited by darling
Link to comment

je l zdrao neko u milici na dnu skadarlije? spolja mi deluje bzvz.

 

meni pao na pamet triglav. ne znam da li sam ga ikad jela, verovatno nikad, bio je na repetoaru hotelskih poslasticarnica u eseferjot: srneca ledja, triglav, mora da je bilo jos nesto... dakle, o triglavu slabo na netu, nema slika, nigde nema ni recepta, al iskopam da ga prave u milici. njima kolace pravi poslasticarka milica, koja je radila u poslasticarnici hotela jugoslavije. 

moracu da se zrtvujem za istrazivacko novinarstvo... 

Link to comment

nisam kuvala, al imam misljenje, sigurna sam da u kesten pire ide masnoca, da ne moze bez maslaca. ako neko ima u kuci pakovanje kesten pirea, ono sto lici na na margarin, nek slika deklaraiciju pa cemo da rekonstruisemo odnose. 

 

kad na srpskom guglas kesten pire, vecina recepata sadrzi puter, na primer, ovaj, ko obian pire, mleko maslac, samo sto je zasecereno.

 

http://zena.blic.rs/recepti/recepti-redakcije/1426/Kesten-pire-za-sladokusce

 

 

a taj tvoj recept sa secerom i glukozom mi lici na one dzemove od kestena koji su francuski i meni su bzvz, odnosno nejestivi. ovaj, na primer

 

bonne_maman_chestnut_spread_370g.jpg

Hvala, skroz si ubola. Malo sam i ja kopala i stvarno je sve na liniji toga. Jedino sto sam smetnula sa uma, u stvari, da sam u tom trenutku imala kao projektni zadatak nesto posno od kestena. Ne moz' biti kremasto i slasno sa vodom i secerom da ga ubijes. Elem, bacam se na puter i pavlaku, pa javljam rezultat. 

 

Inace, htedoh reci jos onda - u toj staroj poslasticarnici gde kolace prodaje bakica koja ima ladnu trajnu kao nacrtanu i iza nje tri ogromna friza iz (valjda) 50ih, pojela sam najbolji kesten pire u poslednjih nekoliko decenija. No bullshit pakovanje, ona kutijica od PVC-a u koju mi moja Stana na zemunskoj pijaci pakuje kajmak, cena 110 din, ukus odlican, cak i slag je pravi. Imali su gomilu nekih starinskih kolaca po istoj ceni. Mene najvise obradovale one rum snite sa roze fondan glazurom i nekim patispanom crvene, zelene i roze boje, ono sto se jelo pre 200 godina, srce mi zaigralo kad sam to videla. :)

Edited by Nico
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...