Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

Hvala, skroz si ubola. Malo sam i ja kopala i stvarno je sve na liniji toga. Jedino sto sam smetnula sa uma, u stvari, da sam u tom trenutku imala kao projektni zadatak nesto posno od kestena. Ne moz' biti kremasto i slasno sa vodom i secerom da ga ubijes. Elem, bacam se na puter i pavlaku, pa javljam rezultat. 

 

Inace, htedoh reci jos onda - u toj staroj poslasticarnici gde kolace prodaje bakica koja ima ladnu trajnu kao nacrtanu i iza nje tri ogromna friza iz (valjda) 50ih, pojela sam najbolji kesten pire u poslednjih nekoliko decenija. No bullshit pakovanje, ona kutijica od PVC-a u koju mi moja Stana na zemunskoj pijaci pakuje kajmak, cena 110 din, ukus odlican, cak i slag je pravi. Imali su gomilu nekih starinskih kolaca po istoj ceni. Mene najvise obradovale one rum snite sa roze fondan glazurom i nekim patispanom crvene, zelene i roze boje, ono sto se jelo pre 200 godina, srce mi zaigralo kad sam to videla. :)

moze, moze... sojino mleko, umesto vode i kokosov puter (ne ulje nego bas puter!) umesto maslaca i bude bas super. naravno, i rum pride.

ali, to ti je za neki drugi put ;-)

Link to comment

je l zdrao neko u milici na dnu skadarlije? spolja mi deluje bzvz.

 

meni pao na pamet triglav. ne znam da li sam ga ikad jela, verovatno nikad, bio je na repetoaru hotelskih poslasticarnica u eseferjot: srneca ledja, triglav, mora da je bilo jos nesto... dakle, o triglavu slabo na netu, nema slika, nigde nema ni recepta, al iskopam da ga prave u milici. njima kolace pravi poslasticarka milica, koja je radila u poslasticarnici hotela jugoslavije. 

moracu da se zrtvujem za istrazivacko novinarstvo... 

 

Ja jeo Triglav više puta u hotelu Jugoslavija, to je bila glavna stvar u jednom trenutku dečaštva. Bio je super.

Link to comment

Hvala, skroz si ubola. Malo sam i ja kopala i stvarno je sve na liniji toga. Jedino sto sam smetnula sa uma, u stvari, da sam u tom trenutku imala kao projektni zadatak nesto posno od kestena. Ne moz' biti kremasto i slasno sa vodom i secerom da ga ubijes. Elem, bacam se na puter i pavlaku, pa javljam rezultat. 

 

Inace, htedoh reci jos onda - u toj staroj poslasticarnici gde kolace prodaje bakica koja ima ladnu trajnu kao nacrtanu i iza nje tri ogromna friza iz (valjda) 50ih, pojela sam najbolji kesten pire u poslednjih nekoliko decenija. No bullshit pakovanje, ona kutijica od PVC-a u koju mi moja Stana na zemunskoj pijaci pakuje kajmak, cena 110 din, ukus odlican, cak i slag je pravi. Imali su gomilu nekih starinskih kolaca po istoj ceni. Mene najvise obradovale one rum snite sa roze fondan glazurom i nekim patispanom crvene, zelene i roze boje, ono sto se jelo pre 200 godina, srce mi zaigralo kad sam to videla. :)

 

 

mozda i nisam. gledala sam juce frikomov kesten i ostale kesten piree. u njima ima od 72 do 75 posto kestena, ostalo secer u prahu. (nije los sastav, ocekivala sam da je mnogo gore)

 

svraticu u milicicu na triglav. 

Link to comment
  • 2 weeks later...

pravila sam ove kuglice od suvih sljiva, cokolade, oraha i ruma. ja sam svoje uvaljala u kakao, posto sam lenja poslasticarka. odlican recept.  

aj lepa ljubim te josh jedno dva nechega ovakvog da predlozish, da se umesi brzo, moze i da se peche, nije problem. nego kao da isfejkujemo neshto posno ^_^

 

al da bude druge boje :lolol:

 

a i ostali, ne chasite chasa -_-

Link to comment

brka pravio juče na rtsu nešto što se meni sviđa idejno. 

kolač od sira i bundeve! 

 

naravno da ga je on usro na kraju nekakvom glazurom pa onda još sladoled. i to quatro.  :cry:

Link to comment

dakle, kolač od suvih šljiva i čokolade, modifikovani recept http://www.davidlebovitz.com/chocolate-cake-recipe-prunes/

 

200g suvih šljiva

oko 100ml ruma za natapanje šljiva (ja sam pomešala rum i neki voćni čaj koji je mirisao na rum)

300g čokolade za kuvanje

175g putera

5 jaja

2 kašike šećera

1 kašičica ekstrakta vanile (ja sam sipnula malo više)

50g brašna

75g prepečenih lešnika (mlevenih)

 

šljive preliti rumom ili kombinacijom rum/čaj i ostaviti preko noći. ja sam koristila one mesnatije suve šljive.

 

natopljene šljive ocediti od tečnosti i samleti u blenderu. preostalu tečnost popiti.

čokoladu otopiti sa puterom i pomešati sa mlevenim šljivama.

ostaviti da se prohladi.

odvojiti belanca i žumanca pa ih zasebno umutiti sa po jednom kašikom šečera (može i bez šećera što se mene tiče).

umućena žumanca pomešati sa čokoladom/sšljivama, brašnom, lešnicima i vanilom.

na kraju dodati sneg od 5 belanaca i sve pomešati.

peći oko 45 min na 180. ja sam pekla 50 min.

cela kuća je božanstveno mirisala.

ostaviti da se ohladi u plehu. ja sam pekla u ovakvom

 

chocolate-cake-recipe3.jpg

 

danas sam je probala. :heart: :heart: :heart:

 

božanstvena je.

 

sočna, mirišljava, preukusna i nije preslatka.

može da se servira uz ulupanu slatku pavlaku ali je mene mrzelo :piggy: bez obzira što je imam u frižideru.

 

definitivna preporuka

darling obavezno probaj!

Link to comment

kesten kuglice? kesten pire iz margarinskog pakovanja pretvoris u kuglice i umaces u cokoladu? to sad izmisljam, al cini mi se da je izvodljivo.

Tako sam ja jednom, samo ubacila višnjicu u sredinu.
Link to comment

nisam :d

 

e odlichne su kuglice od shljiva samo sam ih sinoc na ladno premesila u prah shecer ^_^

 

ali kako da kazem imaju 1 potencijal -_-

Edited by gospa buba
Link to comment

da, da, ostrim se ja na nju godinu dana otkako sam videla recept, jedino nikako da dodje na red. cak sam i sljive kupila i kad im je proso rok zavrsile su u ovim bubinim kuglicama :) dobro, ubedila si me, sklepacu je do kraja meseca. izbacicu sav secer, naravno ;)

 

 

gledam recept, ti si dodala lesnike,ja cu prvi put cisti recept, posle modifikacije.

Edited by darling
Link to comment

da, da, ostrim se ja na nju godinu dana otkako sam videla recept, jedino nikako da dodje na red. cak sam i sljive kupila i kad im je proso rok zavrsile su u ovim bubinim kuglicama :) dobro, ubedila si me, sklepacu je do kraja meseca. izbacicu sav secer, naravno ;)

 

 

gledam recept, ti si dodala lesnike,ja cu prvi put cisti recept, posle modifikacije.

cuvene Bubine pokvarene kuglice:) 

Link to comment

pravila sam ovaj stolen  

 

 

s izmenama: 300 grama grozdjica, 300 grama kandirane pomorandze (umesto po 90 grama od raznih), 100 grama secera (umesto 300) i 250 grama sira abece (umesto maskarponea). divan je. odlian recept. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...