Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

pelmenje su ruski ravioli

 

spremale su ga babe kad oplete zima, nabrašnjeno ostavljale u džak a džak u sneg iza kuće  :lolol:

 

onda su uzimale iz džaka koliko im treba za ručak

obična ruska klopa

 

a sada fenseraj  :fantom:

Link to comment

istko mi edt. samo da dodam da ne mislim ništa loše o tom što katamaran ima nameru da pravi pelmenje, naprotiv, za to navijam svim srcem, dosta smo mi žeme izgarale pored šporeta  -_-  

 

no ja to samo onako, malo zapažam

Link to comment

naravno

 

edi:

nego, meni bilo simpatično ono sa babom i džakom pa htela da podelim

a to je živa istina, to mi pričala jedna poluruskinja-poluukrajinka iz kijeva čija je baba baš tako radila i ona ta sećanja nosi iz detinjstva

Edited by dùda
Link to comment

Daleko su peljmeni od fenseraja al je men prijatno iznenadilko sto ih je tako jednostavno napraviti. Ima kod njega na kanalu i recept za borsch

Link to comment

Uz nekog smuđa, pazario juče od ribara i tolstolobika, trokilaša, za 150 dinara kilo

 

Očistio, oderao ga, otfikario masne delove i skinuo meso sa kostiju - dobio oko kile. Proterao dvaput  kroz mašinu za meso, najsitnija šajbna, a samleo i kocku dimljene slanine i dva cena belog luka. Dodao prezle i jedno jaje, so, biber, dobro izmesio i napravio pljeske.

 

Na gril tiganju, totalna pizdarija, mnogo dobro ispalo.

Link to comment

Najbolje ako imaš mlevenu ovcu, razmera 60-40

So, biber, soda bikarbona malo procesiranog belog luka.

Poenta je da radiš meso, makar pola sata rukama, da krene termička obrada, onda da odstoji makar dva sata i to je to

Link to comment

Najbolje ako imaš mlevenu ovcu, razmera 60-40

So, biber, soda bikarbona malo procesiranog belog luka.

Poenta je da radiš meso, makar pola sata rukama, da krene termička obrada, onda da odstoji makar dva sata i to je to

Eh sad ovcu....

Link to comment

mnogo dobar recept nasla na tanjiru /blog/ za kasu od sirove heljde i voca. super lako, brzo i po meni najbolji dorucak tipa musli, kasa itd...ja sam ga, od dana kada sam procitala recept, pravila svakog dana, sa smrznutim bananama, jagodama, sojinim mlekom i mlevenim lanenim semenkama i zaista je sjajan! poput vocnog jogurta, ali malo gusci, ili kao neki puding... moji momci takodje obozavaju, tako da smo sad resili sta cemo doruckovati do kraja leta, najmanje...istina, nekad mi dosadi slatkasti dorucak, pa cu tad preci na sendvicice od tonusa i avokada, to je takodje ona postovala, mada ja to rabim vec dosta dugo /jedino mi malo skup avokada da ga bas cesto i u sendvic stavljam, svakako ga kozumiram u jutarnjem zelenom smutiju koji pijem kad ustanem. a kasu i sendvic nosim na posao  za malo kasnije

Link to comment

mnogo dobar recept nasla na tanjiru /blog/ za kasu od sirove heljde i voca. super lako, brzo i po meni najbolji dorucak tipa musli, kasa itd...ja sam ga, od dana kada sam procitala recept, pravila svakog dana, sa smrznutim bananama, jagodama, sojinim mlekom i mlevenim lanenim semenkama i zaista je sjajan! poput vocnog jogurta, ali malo gusci, ili kao neki puding... moji momci takodje obozavaju, tako da smo sad resili sta cemo doruckovati do kraja leta, najmanje...istina, nekad mi dosadi slatkasti dorucak, pa cu tad preci na sendvicice od tonusa i avokada, to je takodje ona postovala, mada ja to rabim vec dosta dugo /jedino mi malo skup avokada da ga bas cesto i u sendvic stavljam, svakako ga kozumiram u jutarnjem zelenom smutiju koji pijem kad ustanem. a kasu i sendvic nosim na posao  za malo kasnije

ja jedem "sirovu" heljdu.

to je pečena heljda,valjda se zove kaša, koju samo prelijem vrelom vodom i ostavim da upije tečnost i nabubri. višak vode ocedim pa u to dodajem grčki jogurt, voće i začine po želji. ništa šećer, ništa med. mene heljda dugo drži sitom, duže nego ovsene pahuljice i chia.

Link to comment

Eh sad ovcu....

 

1.5 kg junetine od vrata (ili plećke)

0,5 kg ovčetine (jagnjetinje) od vrata (ili plećke).

3-4 čena bijelog luka

so

 

Priprema:

1. Meso izreži na kocke i posoli.

2. Prokuhaj 3-4 zgnječena čena bijelog luka u vrlo malo vode (otprilike 100 ml) i ostavi da se ohladi i prelij preko mesa.

3. Meso pusti da odstoji preko noći u frižideru.

4. Sutra samelji meso dva puta na srednju veličinu (broj 3) sa mašinom za meso. Dobro izmješaj rukama ili mašinom za tijesto ako je imaš.

5. Ovu smjesu pokrij i ostavi van frižidera na sobnoj temperaturi jedno 4-5 sati a onda skloni u frižider. Ovu smjesu možes držati u frižideru, upotrebljivo je do 2 dana.

6. Prije samog oblikovanja ćevapa (pečenja) dodaj po želji malo sode bikarbone (ili malo kisele vode) u smjesu da bi ćevapi bili vazdušasti i da odskaču kad se peku.

7. Ćevape oblikuj, pritisni kroz limenu špricu za tufahije/ćevape da budu kompaktni. Zamoli nekoga da ti to pošalje iz Sarajeva, to košta nekoliko KM.

8. Peci na roštilju na jakoj vatri (po mogućnosti na drvenom uglju – charcoal). Stalno premazuj rešetku roštilja sa ovčijim (goveđim) lojem dok roštiljaš. Nemoj da prepečeš, jer ce biti tvrdi i suhi. Sredina ćevapa mora biti malo roza boje kad je pečen.

9. Rasijeci somune na pola, pa ih napari na roštilju preko ćevapa.

10. Serviraj ćevape sa crnim lukom isjeckanim na kockice i šoljom hladnog jogurta.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...