Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

red piskota poprskanih rumom

visnje skuvas s malo gustina i secera po ukusu

time zalijes piskote

kad se ohladi odozgo ja bih cokoladni ganas, al posto ne sme laktoza kupi dr etker krem za torte od cokolade ili vanile po zelji i umuti ga s mlekom bez laktoze.

eto, sad sam to sklepala za tebe :)

Link to comment

Da li neko ima kakav recept za kolac sa visnjama koji se ne pece i u koji ne ide nista sto sadrzi laktozu? :D

evo i ja da dodam jedan recept...to su kao mafini jer ih pravim u tom plehu, u korpicama, ali mogli bi se praviti i u obicnoj tepsiji pa seci na kocke... 

dakle, u to testo idu dve solja brasna, jedna solja kisele vode, jedna solja secera, jedna solja ulja /ja koristim maslinovo, ali bi ti mozda mogla staviti i onaj margarin sa ukusom vanile npr./ dve supene kasike kakaa, dve supene kasike mlevenog lanenog semena, mesavinu zacina cimet - karanfilic - djumbir, jedan prasak za pecivo, aromu ruma i jednu solju ociscenih visanja... sve ovo sa zacinima i aromama je opciono, stavi sta volis od toga, ja stavljam sve navedeno. ja ne koristim jaja pa to sve pravim bez njih /zato stavljam mlevene lanene semenke, ti ne moras ukoliko stavis jaja/, ali mislim da bi bilo bolje sa jajima, pa stavi tri jaja npr. takodje, ako je suvise gusto, dodaj kisele vode po potrebi. stavis one papirne korpice u rupe pleha, ulijes smesu i peces na 180 stepeni oko 40 minuta. ako pravis u plehu i seces na kocke, stavi secer u prahu gore ili jos bolje istopljenu crnu cokoladu /ili cokoladu za kuvanje/, 100gr sa pola margarina ili sa uljem preko kolaca kada se ohladi. stavi i frizider i seci kad se cokolada malo stegne.

Link to comment

nego, sad sam se nesto asocirala pa bih da priupitam ajvi jel gustin tj skrob, po necemu izasao na los glas :-) meni palo na pamet da ga stavljam u neke kolace koje pravim sa brasnom od prosa ili heljde, a koji zbog toga obicno budu previse suvkasti i sipkavi, pa rekoh mozda bi gustin pomogao da testo bude mekse i bolje? znam da je od kukuruza, da je gluten fri, da ima malo kalorija i da je manje kiseo nego ostala meka brasna, ali ne znam da li bi mogao znog necega biti i los? 

Link to comment

nego, sad sam se nesto asocirala pa bih da priupitam ajvi jel gustin tj skrob, po necemu izasao na los glas :-) meni palo na pamet da ga stavljam u neke kolace koje pravim sa brasnom od prosa ili heljde, a koji zbog toga obicno budu previse suvkasti i sipkavi, pa rekoh mozda bi gustin pomogao da testo bude mekse i bolje? znam da je od kukuruza, da je gluten fri, da ima malo kalorija i da je manje kiseo nego ostala meka brasna, ali ne znam da li bi mogao znog necega biti i los? 

 

 

 

po meni je na losem glasu jer je cist uh ali ja sam low carb....a nekome ko sve jede je svejedno..ugl neka jede ko sta hoce..

Link to comment

ok, hvala ti...znam kako ti jedes, a znam i da si puno i sa raznih izvora iscitavala stvari o namirnicama, pa rekoh, jel ima nesto bas lose o gustinu. ali, sem UH za koje naravno da znam da ih ima, ako nema jos nesto lose, nije zgoreg da ga ponekad koristim umesto belog brasna, za kao sto rekoh, doradu testa od prosa i heljde...:-) posto sam ja na protein free ishrani, nemam bas previse da biram /mada bi bilo najlogicnije i verovatno najzdravije da sam na ro ishrani, ipak ne mogu, skroz me taj koncept ubaci u neki bolesnicki filing, svakog casa mislim samo o bolesti, a to mi bas ne prija...:-)

Link to comment

moja majka je kad smo bili klinci pravila sledece - umuti sam od belanaca i secera, u to ubaci iseckane jagode ili visnje, onako bogato, zatim jos malo domuti, baci u modle i u zamrzivac. mi to zvali sladoled, jeli kao blesavi. 

 

a englezi imaju nesto sto zovu summer pudding i jako je ukusno al zahteva vremena. uzme se obla cinija i namaze puterom, cisto da se ne zalepi ono sto dolazi kasnije. zatim se uzme razno letnje bobicasto voce (kupine, maline, jagode, borovnice.. isecka se i iscedi se sok. u taj sok se umacu kriske belog tost hleba i tim se oblozi cinija iznutra. zatim se u sredinu ubaci to voce s malo secera i fino stutka. prekrije se hlebom opet umocenim u taj sok. na to se stavi neka teglica, nesto tesko svakako, i ostavi se u frizider preko noci. sutradan se izvadi, uzme se tanjir ili posluzavnik, stavi preko, okrene i ispadne sasvim ukusan letnji kolac. to je letnja verzija bread and butter pudinga, sirotinjski kolac al jako ukusan. jos ako se jede sa slagom ili sladoledom, super. 

Link to comment

Doneo nam neki dobri glivar lisičarke i provalio nam fazon: prvo se prokuvaju i baci prva voda (kao suljpa) i onda izgube onaj glupi ljutkasto-kiseli ukus, kaže da taj ukus nemaju kad ih sprema neposredno pošto ih ubere, dobijaju ga kasnije.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...