Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

eh nisam ga na kraju pekao sam, već kod majstora koji nam to radi godinama unazada (prvo nije imao mesta, posle smo se ipak dogovorili)on to peče na ražnju, a soli 24h raniej ubrizgavanjem slanog rastvora u meso. (ima mašinu, neki kompresor)bilo je vrhunsko.ali oprobaću se i ja valjda uskoro.

Link to comment

Evo ovako, za litar majoneza:- 4 kuvana žumanca (belanca idu u salatu)- 2 sveža žumanca- 1.5 do 2 isceđena limuna ili limete (limete su obično manje pa opušteno može i 3 komada)- 3-4 kašičice senfa (estrogen ili dižon)- 1l ulja (suncokretovo ili grožđano, može čak i maslinovo ali to je ekstrem koji još nisam isprobao)- malo soli za sam kraj procesa (2 kašičice)Ključna tajna preneta sa kolena na koleno: pre pravljenja sve sastojke treba pripremiti i ostaviti da odstoje najmanje 6 sati (poželjno i više) na sobnoj temperaturi.Pravljenje je jednostavno ali zahteva budističko strpljenje: izgnječiti kuvana žumanca, dodati im ona dva sveža i malo limunovog soka, onda uključiti mikser i cepati kašiku po kašiku ulja, veoma lagano. Ne mora kap po kap, to je mit, ali mora polako a dobar mikser je preduslov. Ostatak limunovog soka se dodaje povremeno, kada majonez krene da se baš previše zgušnjava. Na samom kraju umutiti senf i so koji se mogu pojačati po želji.Na ovu količinu majoneza ide ruska ovako:1kg krompira (obaren u slanoj vodi, na tihoj vatri, duže kuvanje, da bude normalno ali čvrsto skuvan, negde oko 35 minuta recimo)2 poveća komada pilećih prsa1kg šargarepe (može da skuva zajedno sa piletinom, uz dodatak celera i peršuna ostaće bruka dobra supa)1 velika tegla kornišona (800gr) ili dve manje od 450gr1 kesa smrznutog graška (450 gr)200gr pršute, goveđe ili svinjske (može i šunkica naravno, ali kad se već qrčimo...)8 kuvanih jaja koja se kompletno iseckaju u salatu, sve sa žumancimaMali saveti za seckanje:Krompir je najbolje seći nožem za sir (onim što ima šupljine u sečivu) jer se tako neće lepiti za nož - prvo na pola, pa na listiće, pa na štapiće, pa na sitne kockiceKrastavci mogu isto takoZapravo i šargarepa može isto takoJaja uzduž precvikati žicom, pa onda na pola, pa odjednom na kockice i listićeKornišoni, piletina i pršuta na što sitnije kockiceMoja dva pravila:1. Što sitnije sečena, to bolja salata (ali stvarno je velika razlika - iz ovog razloga ne koristim smrznute mešavine već kuvam povrće)2. Nikako ne potapati salatu u majonez (ovo je naravno stvar ukusa ali ja preferiram "suvlju" varijantu koja ne pliva u majonezu, ma koliko bio kvalitetan)Od gore navedenih količina dobijaju se dve, onako, baš lepo napunjene činije. Za jednu činiju naravno sve količine prepoloviti, s tim da količina žumanaca kod majoneza treba da ostane ista (4 komada).Gosti su dobili lep dekor sa osiromašenim sadržajem al' pošto za bolje ne znaju bilo im je super. Ja prigrlio onu manje atraktivnu, eno je i dalje okovana lancima u frižideruPicture4.jpg?noCache=1390837643Picture3.jpg?noCache=1390837643A ovako je izgledalo posle ničim izazvanog smrta miksera:Picture1.jpg

Edited by beowl
Link to comment

:)za mene to i dalje ne postoji -_- i kome treba majonez pored 1 holandez sosanego nema smisla da se covek koji bas voli nesto,kao beowl rusku salatu,muci sa klasicnim nacinom i ceka 6sati da se ugreju namirnice...

Edited by ivy
Link to comment

ja sam iz ruske odavno izbacila sve mesnato, te pravim neku varijantu francuske salateima u njoj dosta korenastog povrća (mrkva, celer, paškanat, peršun), graška, krompira,kiseli krastavčići, majonez i to je tomajonez pravim sama sa maslinovim uljemobzirom da se kod nas ta salata jede isključivo uz pečenje, onda mi je meso u njoj čist višak i nekako mi smeta

Link to comment
Ni meni to ne ide, ali kad čovek voli, šta da mu radiš
ma nek cvjeta tisuću cvjetova, nisam ono napisao da bih njemu nesto prebacio.nego sam probao da zamislim ukus i nije mi se svideo :Dja ne volim ni piletinu u ruskoj salati, a ne stavljam ni krompir..kuvana sunka, kuvana jaja, mnogo krastavcica, sargarepa, grasak i majoneza tek koliko da poveze.sad udrite :D
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...