Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

Da li ima negde garam masala u bg-u?
ja naravno nemam odgovor, javice se vec neko ko zna bolje, ali ako nadjes jos kumin, mozes i sam da je napravis, koliko vidim imas sve ostalo sto treba...
Link to comment

bilo je da se kupi garam masale po biošpajzima, ja nisam odavno uzimala, ali trebalo bi da ima. probaj na uglu svetogorske i vlajkovićeve, ili u onom u hilandarskoj. bio je jedan dobar biošop u kapetan mišinoj, preko puta ventila, gastronom se zvao (tu su imali razne mešavine začina na meru), ne znam da li još postoji. vračarci će znati ima li na kaleniću.

Link to comment

bilo je garam masale brenda Zest, pod kojim se i danas prodaju kardamom, kumin i turmerik, medjutim garam masale nema vec neko vreme...ali garam masalu zaista nije tesko napraviti u solo verziji, u sustini trebaju ti zacini koji se smatraju za tople u ajurvedskoj podeli, tipicno karanfilic, crni biber, kumin, kardamom i cimet.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

@vodebele : Domaća garam masala je daleko bolja od bilo koje kupovne. Evo recepta :sastojci :pola kore cimeta (2,5-3cm)2 crna kardamom6 zelenih kardamoma8 karanfilića1 kašičica crnog bibera1 muškatni cvet11/2 kašičica kumina1 star aniseOvo su začini koje ja koristim za pripremu garam masale. Mislim da crnog kardamoma, star anisea i muškatnog cveta nema kod nas pa ih slobodno izostavi. Muškatni cvet možeš zameniti tako što ćeš narendati malo muškatog oraščića, star anise fennelom ili anisom, a crni kardamom, nažalost, nema alternativu.Sve začine osim star anisea treba pre mlevenja da prepečeš kako bi im otklonio sirov ukus i dao malo boosta. Star anise, baš kao i anis i fennel, je jako aromatičnan začin koji bi bio prenaglašen kada bi i njega prepek'o.Nakon što zagreješ manji tiganj, smanji vatru na pola, pa počni da dodaješ začine prema redosledu koji sam gore ispisao. Cimetu treba četiri, pet minuta, crnom kardamomu tri, zelenom kardamomu, karanfiliću i biberu dva, muškatnom cvetu i kuminu minut. Dok ih pečeš mešaj ih povremeno drmusajući tiganj.Curd nije kajmak već kiselo mleko koje moraš prethodno da oslobodiš viška vode:Najjednostavnije ti je da staviš kiselo mleko u cediljku (sa sitnim rupicama kao za čaj), pa cediljku iznad sudopere, pa čekaš jedno pola sata da voda iscuri iz kiselog mleka. To ti je curd. Pre nego što ga dodaš u jelo lagano ga umuti kako ti se ne bi napravile gromuljice.Ako ne praviš sam kokosovo mleko, već koristiš ono iz konzerve, odvoj' pavlaku sa vrha. Pavlaku lagano promešaj i dodaj je u jelo na samom kraju, a ostatak kokosovog mleka prema receptu.Prijatno! :)

Link to comment

Hvala za savete. Nasao sam gomilu zacina u onom marketu na chuk. padini ispod crkve. Ali garam masala se izgleda mora napraviti sam.rezwalker,imam kokosovo mleko i nekakav kokos u prahu (zove se coconut powder, prevedeno kokosovo brasno). Nikad nisam koristio ovo drugo, pa da li znas, moze li se ono koristiti umesto mleka, kako i u kojim razmerama?

Link to comment
ja otkako sam otkrio klasicni krambl, ne pravim nista nikad nikako drugacije. jednostavno.brasno (recimo 300g) - puter (200g) - secer (200g)puter iseckati na kockice (na sobnoj temperaturi) ubaciti u brasno, zavrnuti rukave i gnjaviti i mrviti dok ne dobije zrnastu strukturu (hlebne mrvice). dodati secer (pre toga odvaditi par kasika za voce) i pazljivo promesati da struktura ostane zrnasta.jabuke ocistiti i iseckati na kockice da bude oko 500g ociscenih (mene tako ucili, tako radim - a u kockice je lakse dodati drugo voce ko zeli/voli), dodati kasiku brasna (ravnu), par kasika secera (onaj sto je odvojen za jabuke) i ko voli cimet/orascic/grozdjice i statijaznam sta jos i to dobro izmesati.pleh namazati puterom, ubaciti jabuke, prekriti mrvicama i u zagrejanu rernu (180 stepeni) jedno 40-45 minuta da se fino ispece - zlatno zuto, standard)e, da - ko voli moze manju kolicinu brasna da zameni pahuljicama po izboru tako da kolac dobije hrskavu strukturu. meni bude zanimljivo.ja ga volim dok je vruc sa sladoledom od vanile.
+1000krambl izuva kakav je slatkis a nista jednostavnije...sad vidim da sam pogodila mere,posto sam tragala za dobrim receptom, to je ta razmera samo duplo manje - 150g brasna,100g putera,100g secerai meni se cini da ce preuzeti primat kada su pite sa jabukama u pitanju :P
Link to comment
imam kokosovo mleko i nekakav kokos u prahu (zove se coconut powder, prevedeno kokosovo brasno). Nikad nisam koristio ovo drugo, pa da li znas, moze li se ono koristiti umesto mleka, kako i u kojim razmerama?
Kokos u prahu je bolja varijanta od onog u konzervi. Rastvaranjem kokosovog praha u manjoj količini vode dobijaš kokosovu pavlaku, dok rastvaranjem u više vode dobijaš mleko. Oba ova ekstrakta kokosa su ti potrebna za kuvanje. Tako dobijeno kokosovo mleko dodaješ u početnoj fazi kuvanju - u njemu krčkaš meso, povrće, šta već. Kokosovu pavlaku dodaješ bukvalno na samom kraju. Ona ima fukciju da zgusne kari i da mu da ukus kokosa. Jako je korisno da nabaviš i kokosovo ulje.Kokosovo mleko u konzervi, kao što sam ti napomenuo, sadrži i mleko i pavlaku. Međutim, problem je što te pavlake nekad ima jako malo ili ni toliko. U svakom slučaju, ukoliko je ima, moraš da je izdvojiš. Nikada nemoj ceo sadržaj konzerve da suneš jer ćeš upropastiti jelo. Kokosova pavlaka se uvek dodaje na kraju i ne kuva se više od minut, i to na tihoj vatri, jer u suprotnom, umesto da zgusne sos ona će ga pretvoriti u supu.Najbolje kokosovo mleko i pavlaka se prave od samog kokosa. Nako što ga razbiješ, iz kokosa vadiš "meso" i narendaš ga. Tako narendan kokos stavljaš u gazu, zategneš i cediš u posudu. To što dobiješ je prvi kokosov ekstrakt, odnosno, pavlaka. Zatim stavi svo to kokosovo meso, koje si prethodno cedio, u drugu činiju. Dodaj vode kolko ti je potrebno za kuvanje, i pusti da malo odstoji. Nakon toga ceo zadržaj sipaj kroz cediljku u treću posudu, a kokos koji ti je ostao u cediljki, dobro nagnječi većom kašikom kako bi kompletan sadržaj kokosa iskoristio. Tako se dobija drugi kokosov ekstarkt, odnosno, kokosovo mleko. Edited by rezwalker
Link to comment

@vodebele : Slobodno napravi sam garam masalu i obavezno je pravi sa prethodno prepečenim začinima u zrnu i kori. Razlika između tako napravljene garam masale i one koju napraviš od unapred samlevenih kupovnih začina, ili začina koje nisi prepek'o, je nebo i zemlja. Da ti ne pominjem da je miris sveže pripremljene, tek samleven garam masale, nešto najlepše što ljudsko čulo mirisa može da oseti. :)E, da, još nešto; nakon što začine prepečeš, pusti ih da se ohlade pa ih onda samelji. Ukoliko vrele začine staviš u blender i kreneš da ih melješ, postoji velika šansa da ti začini zagore, pošto se sečivo blendera brzo usija.

Edited by rezwalker
Link to comment
E, da, još nešto; nakon što začine prepečeš, pusti ih da se ohlade pa ih onda samelji. Ukoliko vrele začine staviš u blender i kreneš da ih melješ, postoji velika šansa da ti začini zagore, pošto se sečivo blendera brzo usija.
:frust:
Link to comment

Kupio kod kineza sečuan sos i ojster sos pa sam rešio da napravim neki kombo sa govedinom.Isekao govedinu (100gr po osobi) na sitno i izlupao da može da se obradi za kratko vreme.Za jednu osobu: Jedan seckani šampinjon, deo seckane šargarepe i kupusa po želji. Može kineski kupus, može radič da se doda, može praziluk, može grašak, šta god.U svakom slučaju, prvo oprljite na ulju onu govedinu i dodate malo ojster sosa. 5 minuta na jakoj vatri u tiganju je dovoljno. Sklonite to u neku činiju. U isti tiganj ubacite povrće i propržite, možete dodati malo, baš malo belog vina da se lakše ukuva i ne zalepi. Ja sam iskoristio krčki prošek, neka ide život.Nakon par minuta dodate kašičicu sečuana da zaljuti, odmerite dobro da ne preterate. Dodate i ojster sosa iz flašice takođe po želji i vratite ono meso. Samo pazite da ne bude preslano, dozirajte i probajte jer je lako preterati.Prljite to još nekoliko minuta, da postignete da se obari ono najzahtevnije povrće.Paralelno sa celom akcijom skuvati pirinač, a super je da u vodu dodate malo šafrana i kurkume da oboji i dotera ukus a da istovremeno ne izdominira.

Edited by pacey defender
Link to comment

Govedinu za stir fry najlakše pripremiti tako što se zamrzne (ne mora sasvim) i tako zamrznuta tanko iseče (skoro na listiće).Prženje traje kratko, ne duže od par minuta.

Link to comment

@renne, veliko, veliko izvinjenje, jer moram da te zamolim da mi napišeš recept koji si već jednom pisao a ja negde zaturila i sada ne mogu da ga nađema to je ono, kako ti pečeš prasetinu u rerni a da ispadne lepo pečena, tj. ne presušena, a sa hrskavom koricom (nešto na klocne, ako se dobro sećam)napiši mi ponovo, pliz,pliz, ovaj put ću da sačuvam na nekoliko mesta

Link to comment

evo renneovog bozanstvenog praseta. ja sam ga sacuvala na sigurnom mestu :thumbsup:

Posted 25 April 2013 - 11:08:05Ja ga dobro posolim i ostavim tako jedno sat vremena. Onda ide u pekač na klocne. U pekač, ili tepsiju ako se nema dotični sipam oko deci vode i dec piva. Premažem kožicu sa malo masti. Poklopim pa u rernu na maximum jedno 10minuta. Onda smanjim vatru na 180 stepeni i ne diram sat i 45 minuta. Onda otrkijem i držim jos 10 minuta.Bude savršeno krckava kožica, ispekao nedavno za mladence celo tako. Kačio sam i fotke ovde.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...