Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

hvala drugari, što se soljenja tiče, tu preferiram salamurenje kojim me je gazza prosvetlio.pošto je celo sepra, ide 20 litara vode, 5 šolja soli i 3 šolje šećera, pa u tome oko dan i po. bude slano svuda isto, ravnomerno, do koske.polivaću pivom svakako.a ti, cmrlj, jel umeš nekad nekome da napišeš išta što nije majin index - povuci me za prst da prdnem glupava doskočica ili si i inače bolid?

Edited by banatjanin
Link to comment

Za vikend ostvarih zanemarljiv korak za kulinarstvo ali ogorman za pojedinca koji se seče na rusku salatu...Elem, dolazio buljuk rodbine u goste, žena i tašta blagovremeno spremile bureke (sir, meso), gözleme sa sirom i sudžukom (sine, koje je to zlo...), salatu od paprike i patlidžana, bulgur salatu i sve nešto u tom fazonu, a ja se zainatio da napravim rusku salatu što godinama nisam radio... između ostalog i zbog toga što ovaj recept počiva na domaćem, ručno umućenom majonezu (ništa Thomy, Dijamant i te fore).U Turskoj se inače ruska salata zove američkom (NATO rečnik jbg) i gde god je služe to je kršina neopevana. U redu, ni u Srbiji ne postoji restoran koji služi neku dobru domaću, ali ovo ovde je baš dno dna. I tako se ja nabrijem da, kao u dobra stara vremena, iseckam krompir, kornišone, šargarepu, pileća prsa i goveđu pršutu, i sve to umešam sa majonezom, graškom i sitno iseckanim jajima. Majonez sam umutio od 25% suncokretovog ulja i 75% ulja od koštica grožđa (Olitalia), uz malo soli, soka od limete i nezaobilaznog dižona (ovaj put varijanta sa medom, da malo zasladi). Negde u pola procesa mi je naređeno da batalim goveđi pršut i jaja kako ne bismo previše rizikovali jer ovde ti sastojci nikad, ali nikad ne idu u bilo kakvu salatu, pa kao, da ne rizikujemo da se gostima ne dopadne... Ali brate mili, kakva je to ruska bez jaja i pršute/šunkice... Stoga sam tvrdoglavo napravio jednu zasebnu posudu sa svim sastojcima i sad ću danima uživati u sadržaju iste, nakon što su gosti utamanili onu osiromašenu.Ugođaj naravno ne bi bio kompletan kada mikser ne bi krepao na pola mućenja majoneza, tako da je ostatak posla odrađen ručno i uz gomilu psovki koje je gospođa filozofski usvojila kao deo recepta. Ukrašena sirotinjska činija je poslužena gostima koji su se raspametili od gušta a ja evo već treći dan forsiram onu drugu činiju. Nije što je moj ali majonez je stvarno super ispao, lep, gust i blago kiselo-sladak od limete i dižona. Koga ne mrzi da se malo ozbiljnije posveti seckanju i stvarno nasecka sastojke na sitno, dobiće bruka dobru rusku. Recite ako je neko zainteresovan za recept :)

Link to comment
hvala drugari, što se soljenja tiče, tu preferiram salamurenje kojim me je gazza prosvetlio.pošto je celo sepra, ide 20 litara vode, 5 šolja soli i 3 šolje šećera, pa u tome oko dan i po. bude slano svuda isto, ravnomerno, do koske.polivaću pivom svakako.a ti, cmrlj, jel umeš nekad nekome da napišeš išta što nije majin index - povuci me za prst da prdnem glupava doskočica ili si i inače bolid?
i, kako ispalo (moguće da je bilo na nau iting, ne ispratih)?inače, ovo za sirće je super tip koji pokupih negde na netu, te in vivo isprobah - ispari, ali kožica bude fenomenalno rešprobaj sledeći put
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...