Jump to content
IGNORED

Yokoso! Japan


Yoyogi

Recommended Posts

da, to su ti. u, bre, pa ti bas znas.sta znam, mene takvi dziberi opako iritiraju i stvarno sam hteo da idem da provociram. samo, nije bila situacija, bio sam sa nekim starijim ljudima tu, pa nisam hteo da kaljam reputaciju dobrog decka...jebiga, imam 2m, pa sam k..cevit kad odem tamo cool.gif

Link to comment
Da li je tačna popularna predstava da Japanci nikada ne ukazuju na propuste u ponašanju?
Tacno je da ne ukazuju na licne atribute - na kosu, odecu, sminku, izgled uopste.Sa dvojicom kolega na rucku, kazem jednome koji je dosao suncem opaljen, znao sam da je igrao golf, "Bio si izlozen suncu?".Nije znao kako i zasto da odgovori...onda mu ovaj drugi kaze na japanskom (sto sam razumeo) "takvi su stranci, govore uvek direktno".Taman da se pojavis na poslu bez prednja gornja dva zuba, niko ne bi pokazao da primecuje, taman posla da pita sta ti se desilo.Nikad ne postavljaju pitanja vezana za nesto van posla - nista "kako zena, kako deca", nikad ne pitaju sta radis za vikend ili kakav je bio vikend.Na propuste u ponasanju ukazuju - ako nesto sto radis nije dozvoljeno na mestu gde se nalazite, u smislu da te obaveste o postojanju nekog pravila.Na primer, zabranjeno je snimanje video kamerom na nekom mestu, o obaveznom izuvanje cipela u nekim restoranima...Ovo gore vazi uvek i za sve i to je uglavnom ono sto vide turisti, ljudi na proputovanju i uopste oni koji su u Japanu dovoljno kratko da se oko njih ne vredi truditi.Kad ovde zivis, onda tek pocinje: seciranje svakog pokreta, izgovorene reci, postupka, do nezamislivih detalja. Po firmama svako stalno nekoga ocenjuje, prosudjuje, razmislja kako da ga popravi kao da je ovaj dete. U godisnjem sastanku gde menadzeri (ukljucujuci i mene) ocenjuju i rangiraju svoje timove, cuo sam cak i ovo "Taj ne moze da dobije tako visoku ocenu, u aprilu prosle godine neki ga je pitao za nesto a on je dugo cutao pre nego sto je (tacno) odgovorio". Takvu stvar na Zapadu niko ne bi primetio ili je ne bi pamtio da je potegne protiv nekoga godinu dana kasnije.Dodaj na to duge sate i godine koje se provode na poslu pod takvim pritiskom i dobijes objasnjenje za silna samoubistva. Svako se userava da ce nekome da se zameri, taman posla da neko donese odluku nasamo i da neko time nije zadovoljan. Zato se sve radi u grupama, niko pojedinacno nije odgovoran i sve ide koncenzusom.To dovodi do groteskne situacije: cela generacija baby boomers moze se nazvati "generacija u stalnom ocekivanju daljih uputstava". Upravo zato sto se panicno plase da ce se ponasati na nacin ili uraditi nesto sto se nekome ne bi dopalo. Tezi ili ponovljeni propusti u ponasanju su kreirali one beskucnike sto zive u satorima oko Tokyo Metroplitan Government. Niko od njih nije bio beskucnik, svi su bili negde po firmama i radili - dok nekome nije prevrsilo da im ukazuje na propuste a oni da ih ignorisu.Tako, ona "ne ukazuju na propuste u ponasanju" vazi uglavnom za turiste. Edited by Yoyogi
Link to comment

eto nekih stvari koje je Yoyogi naveo koje ne volim oko Japana.dodao bih i manjak emocija, narocito u javnosti. dosao sa zenom, sacekali nas njeni, ni da se izljube/izgrle, pa cak ni ruku da pruze, a nisu se videli par godina...mogu da zamislim kako je u firmama, narocito kad su visoki polozaji u pitanju, kao sto Yoyogi kaze - brrrr... sledim se kad pomislim i srecan sam da nema sanse da ikad budem u toj poziciji.

Link to comment

Yoyogi, u julu dolaze zagrebacki Seven That Spells na turneju. to ne sme da se propusti! ne znam koliko si ljubitelj muzike, ali ako jesi ovo treba da se vidi...

Link to comment
nego, Yoyogi, jesi li pazario Gorski Vijenac na japanskom? ja uzeo, ekskluzivno izdanje, ogromno, tvrde korice, bogato ilustracijama...
moze neka slika skenirana? bas me interesuje.... mi smo slali kasete guslara pre 25 godina zeni prijatelja mog tate, japanki muzikologu. trazila zena....
Link to comment

ybt, bas su ti Japanci neka surova rasa.ja tamo ne bih opstala ni nedelju dana.interesantno, skoro smo imali neku debatu o smrtnoj kazni na FR casovima, Japanka je bila za iz sve snage.nikako ne razumem njihov sistem razmishljanja.

Link to comment
moze neka slika skenirana? bas me interesuje.... mi smo slali kasete guslara pre 25 godina zeni prijatelja mog tate, japanki muzikologu. trazila zena....
ne mogu da skeniram, ali cu da fotografisem - knjiga je ogromna. opaka fora za gusle!!! ja kad sam bio tamo nalazio sam hrpu nase muzike na plocama, mada uglavnom pank i hardkor. a u svakoj radnji imas da kupis diskove Duska Gojkovica te bleh muzike...allegra, nemoj tako da sudis na osnovu te jedne Japanke. ne slazem se da ijedna nacija razmislja isto, pa ni Japanci. to je isto kao kad bi sad tebe neko optuzio da si ratn zlocinac samo zato sto si iz Srbije.
Link to comment
ne mogu da skeniram, ali cu da fotografisem - knjiga je ogromna. opaka fora za gusle!!! ja kad sam bio tamo nalazio sam hrpu nase muzike na plocama, mada uglavnom pank i hardkor. a u svakoj radnji imas da kupis diskove Duska Gojkovica te bleh muzike...allegra, nemoj tako da sudis na osnovu te jedne Japanke. ne slazem se da ijedna nacija razmislja isto, pa ni Japanci. to je isto kao kad bi sad tebe neko optuzio da si ratn zlocinac samo zato sto si iz Srbije.
pa i nije na isnovu te jedne, ako iscitas celu temu ima dosta stvari koje ukazuju na isto, te ljudi rade dok ne svisnu, ne zale se na ista dok ne dobiju nervni slom, ako ga dobiju pak, niko ih nikada vise nece zaposliti, pa onda tu dodaj malo i ono klanje kitova...ne kazem da su svi takvi, ali ocigledno da ta nacija fercera na krutim i rigidnim pravilima koja u osnovi nisu human-friendly
Link to comment
pa i nije na isnovu te jedne, ako iscitas celu temu ima dosta stvari koje ukazuju na isto, te ljudi rade dok ne svisnu, ne zale se na ista dok ne dobiju nervni slom, ako ga dobiju pak, niko ih nikada vise nece zaposliti, pa onda tu dodaj malo i ono klanje kitova...ne kazem da su svi takvi, ali ocigledno da ta nacija fercera na krutim i rigidnim pravilima koja u osnovi nisu human-friendly
Ajde da postavimo kontru:- Mogu da ne rade nista ili da zabusavaju- Mogu da se pri tome zale na sve i svasta- Mogu da nemaju kruta ili nikakva pravila. korupciju, neodgovornost- Mogu da budu beda i sirotinja, da im ukidaju struju, ne ciste ulice, da im saobracaj ne radi- Mogu da budu beznacajna zemlja a ne druga ekonomija na planetiSada, svako "Mogu" pretvori u "Ne mogu"?
Link to comment

sto se kitova tice, osim ako je osoba koja se protivi tome striktni vegeterijanac nema razloga za zalbu - zivotinja je zivotinja, a da li je svinja, ovca, krava, zivina ili kit razlike nema. da to rade Englezi ili Amerikanci niko se ne bi bunio, ali posto su to "kosooki krivonogi" Japanci ceo beli, mahom Anglo svet dize frku.meni je krivo da nisam imao sanse da probam kita kad sam bio tamo, ali nadam se tome ove godine cool.gif za ovde druge stvari... takvo poredjenje moze i sa nama da se napravi. koliko sam ja primetio Japan i Japanci se menjaju, samo ti stereotipi od pre milion godina ostaju, tj. sporo se menjaju. ja sam se iznenadio koliko sam visokih Japanaca i Japanki video tamo, a uvek su vazili za jednu od najnizih nacija na planeti. masa Japanaca koji dodju u Australiju su skroz "otovrenih" pogleda na svet, a pretpostavljam da ih tek masa takvih ima tamo...elem, duga prica i zahteva dublju raspravo, ali nismo ovde da bi raspravljali...

Link to comment
sto se kitova tice, osim ako je osoba koja se protivi tome striktni vegeterijanac nema razloga za zalbu - zivotinja je zivotinja, a da li je svinja, ovca, krava, zivina ili kit razlike nema. da to rade Englezi ili Amerikanci niko se ne bi bunio, ali posto su to "kosooki krivonogi" Japanci ceo beli, mahom Anglo svet dize frku.meni je krivo da nisam imao sanse da probam kita kad sam bio tamo, ali nadam se tome ove godine cool.gif
Do 1850. godine Japanci nisu znali za govedinu ili svinjetinu. Te zivotinje se nisu gajile, nisu cak ni postojale na ostrvu. Riba (kao glavna hrana), perutnina, zecevi.Za vreme 3 veka totalne izolacije, da bi sprecili stanovnike da beze brodovima, cak su i dimenzije i sposobnosti camaca i brodova bile ogranicene tako da ne mogu da odu (i prezive) vrlo daleko od obale, misleci pre svega na Havaje. Lov na kitove je postojao od pocetka 17. veka ali je, zog ogranicene sposobnosti brodova bio umeren i izlovljavanje nije bila opasnost.Za to vreme, Amerikanci su polovili sve okolo Japana do te mere da su istrebili kitove kao vrstu.Zeleni i ostali artie-fartie tada nisu postojali da protestvuju protiv stampanja knjige Moby Dick, dobra sansa da su je u skoli progutali kao lektiru i nista.Zato Japanci danas treba da idu na Juzni pol u lov. Jeo sam kitovo meso, bilo je pohovano kao "smudj orli". Ukus je bio nesto kao pohovana nekiseljena cvekla. Sigurno ima i drugih nacina.
Link to comment
sto se kitova tice, osim ako je osoba koja se protivi tome striktni vegeterijanac nema razloga za zalbu - zivotinja je zivotinja, a da li je svinja, ovca, krava, zivina ili kit razlike nema. da to rade Englezi ili Amerikanci niko se ne bi bunio, ali posto su to "kosooki krivonogi" Japanci ceo beli, mahom Anglo svet dize frku.
Upravo sam procitao:Canada said that hunters can kill 275,000 harp seals and 8,200 hooded seals during the 2008 Atlantic seal hunt, expected to begin later this month. New measures aimed at making the hunt more humane and staving off European trade sanctions are set to begin this year.
Link to comment

Ovo je negde u avgustu 2006. Dok sam ulicom nailazio, vidim dvoje sredovecnih ljudi kako se naizmenicno slikaju sa ovom gradjevinom u kadru. Vidim, kao da traze na sta da postave kameru pa da se zajedno uslikaju. Kako sam prisao, pitaju me da ih slikam. My pleasure.To je bilo njihovom kamerom. Mojom, evo gde su hteli da ovekovece trenutak:krab1.jpgVerovatno su bili na kratko, mozda su i bili unutra prethodne veceri pa su hteli da snime po danu.Kad sam nastavio, cujem u pozadini "What a beautiful castle". Znaci, niti su bili niti su znali sta je taj "castle.Mesto je restoran, star 20 godina. Kopija je Nagoya Castle, ima one kitove na vrhu.Specijalizovan je za jela od krabe. Ova kraba na stubu se okrece, svetli nocu. Ovaj kiosk dole je "take away" jeftinija jela sa menija. Ispod je parking za goste.krab2.jpgNikakav hram, nista sa religijom, uglavnom je sve u vezi sa japanskom klopom. Kada pokazuju slike sa ovim mestom u Americi, niti oni niti oni koji gledaju znaju sta je to u stvari. Misle - japanski zamak.

Link to comment

"Sve je lako kad si mlad..." kaze jedna pesma od Prljavog Kazalista.Dok ne dodje na javljanje na oglas za posao u mestu koje nije tamo gde zivis.Prvo pitanje je - gde cu da stanujem? I poslodavci obicno misle da je to tvoj problem. Koliko bolnica, skola i firmi nisu dobile ljude da rade za njih jer - gde da se stanuje.Nije tako mladim Japancima (i Japankama). Firme na platu dodaju "housing allowance", dovoljan da se plati (za njihove standarde) skroman smestaj.Nisu samo pare dovoljne. Niko ne izdaje stan nekome tek tako - mora da stoji firma iza njega/nje. Evo sta pripravnici dobiju sa te dve stvari. Slikao sam u junu 2006. garsonjeru mog pripravnika u koju sam trebao da ga uvedem i dam mu kljuceve.Ovo je zgrada. Puna pripravnika kao sipak (nema "ilegalaca"):gar1.jpgKuhinjica, potpuno funkcionalna:gar2.jpgIma sve osnovne stvari:gar3.jpgMali flat screen TV, DVD player:gar4.jpgRadni sto, besplatan 100Mbps Internet. Ima i balkon:gar5.jpgI malo kupatilo, skoro kao WC u avionu, samo sa tusem. Kada je obavezna, Japanci ne idu na spavanje bez tople kupke pre toga:gar6.jpgIma i "catch": ovo vazi dok se ne ozeni/uda. Nema dovodjenja seksualnih partnera - to anulira ceo aranzman. Ima neko ko motri ko ulazi i izlazi.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...