Jump to content
IGNORED

Strana vina


Zverilla

Recommended Posts

to sam i ja pomislio. mora da je neki nazi otišao tamo da gaji vino za vreme kaudilja.
Pa nije iskljuceno ni to, nego danas ( a o tome se u vinskim kuloarima prica vec nedeljama) izashlo na videlo,da italijanskim vinarima predstoji opet uzasan skandal jerbo su po drugi put ( prvi put valjda bilo 1980 kada jebilo i smrtnih sluacjeva)meshali sok od grozdja sa raznim otrovima. Ovde se radi o nekim jeftinim vinima koja se (ali samo u Italiji) pazare u tertrapaku i kostaju 70 centi kilo.Medjutim ta italijasnka justicija ( koja tu i tamo zna stvarno da bude uzorna i jako zivahna) ode i u Toskanuda vidi kako tamo stvari stoje. I vidi cuda otkrivaju i pravi skandal. Evo teksta na engelskom (mrzelo em da prevodimsa nemackog).. Elem na televizijama i breacking news u vezi najcuvenijeg vina ( a i jako skupog) a sve pred cuvenisajam vina u Sieni:Montalcino vineyards http://www.jancisrobinson.com/articles/20080404_1

Edited by Teja
Link to comment
... meshali sok od grozdja sa raznim otrovima. ...ode i u Toskanu ...
Malo je to nezgodno iskombinovano, nema veze jedno s drugim (na srecu). U prvom slucaju radi o "koktelu" opasnom po zdravlje dodavanom u vino (L'Espresso ne spominje tacno o kojim hemikalijama se radi, ali su potencijalno kancerogene); u drugom se radi o dodavanju merloa i drugih bordo sorti u sandjoveze (od koga bi u celosti trebalo da se pravi brunello di montalcino). Ovo drugo nije neko veliko iznenadjenje... (za mene su veci prekrsaj cene za koje se prodaje dobar brunello... "prekrsaj" zdravog razuma, tj.)
Link to comment
Malo je to nezgodno iskombinovano, nema veze jedno s drugim (na srecu). U prvom slucaju radi o "koktelu" opasnom po zdravlje dodavanom u vino (L'Espresso ne spominje tacno o kojim hemikalijama se radi, ali su potencijalno kancerogene); u drugom se radi o dodavanju merloa i drugih bordo sorti u sandjoveze (od koga bi u celosti trebalo da se pravi brunello di montalcino). Ovo drugo nije neko veliko iznenadjenje... (za mene su veci prekrsaj cene za koje se prodaje dobar brunello... "prekrsaj" zdravog razuma, tj.)
Da.Indy,definitivno dve razlicite stvari. Malo cudan tajming da se i ovo sa Toskanom onako prepliice sa ovim otrovanim vinima.Koliko sam mogla da razumem radi se ( kod ovih od 70 centi u tetrapaku) o meshavini nekih hemikalija za djubrenje pa sepominje cak i sona kiselina (Salzs?uere) :o Za ova cuvena i skupocena vina iz Toskane naravno nema veze trovanje, nego nedozvoljeno dodavanje ovog boldovanog.U Italiji ( a valjda i svuda odim onih Bordo grand cru vina) dozvoljeno je da se povrshine vinograda povecavaju,pa valjda otuda i ova gramzivost vinara.
Link to comment
MLH698%20Cune_Vina_Real_Crianza.jpgovo izgleda po španiji carrefouru košta 6 evra, u ostatku evrope malko više...cvne vina real crianza 2003, super riohicabure, dužina, na kraju aromatično, višnješpanija rula
Link to comment
14615_0.jpgfabelhaft 2006 douro, portuguesh naravnoblend nekih crnih sorti za koje nisam siguran šta su tačno, Tinta Roriz, Touriga Franca, Tinto C?o i Tinta Barrocapazar za 9,99 u weinco, esterrajh, što znači da sigurno može i za manje negde drugde. punch je super ali nije divlji.vrlo new world - voćno, mlado, puno, sočno. dugo na kraju. živelo dobro vino po poštenim cenama.
Pa, ova sorta Tinta Roriz, je u stvari isto što i španski tempranillo, samo portugalski naziv. Ove ostale sorte se sve koriste za porto ili bar nešto slično. U osnovi volim više špance, nego Portugalce (mislim na vina, kao ljudi, Portugalci su mi nešto simpatičniji) i slažem se sa tobom da španija zna baš da rula!Juče ode jedan dobar Douro, Foral, maltene iste sorte kao i pomenute. Neznam kolko je ovde (poklon je bio), ali mislim da su to vina do 15$, čak je ovo možda ispod 10. Edited by C žeton
Link to comment

Umoljava se Genosse Indy da da kratak osvrt na Rioja vina.Meni ta vina ne prijaju ( a vidim Larko ih obozava).Postoji neki miris,ukus u njima koji mi nije prijatan.Ili sam totalno inficirana Bordo vinima pa sve sto je malodrugacijeg uskusa,arome ,meni to kao dodje cudno.

Link to comment

Pa ako to gore sto opisuje Larko stvarno kosta 6 eu, onda se i meni svidja :D (mada nisam probao). Inace, oni su dosta napredovali u zadnje vreme, mislim Riohanci. Dolazili su ovde da vide kako Oziji prave Tempraniljo, pa se ponesto i kod njih promenilo... I seminare odrzavaju tamo o Australiji (pdf flajer).Ima ovde o tome lepo, ali posto nisi ljubitelj engleskog, evo ukratko:"Danas, mnogi Rioha proizvodjaci biraju 1 internacionalni stil crvenog vina: vrlo tamne boje, gust, veoma punog tela i cesto sa naglasenim ukusom na hrastovo bure. Da bi u tome uspeli, grozdje ubiraju kada je najzrelije moguce - jako obojeno i visoko u seceru - tako da i vino ima visok udeo alkohola. Takodje ogranicavaju prinos grozdja da bi pojacali koncentraciju sire. Vina uglavnom stavljaju u nove male hrastove burice, uglavnom francuske, ili francuske i americke. Rezultirajuce vino definitivno nije Rioha koju je pio vas otac. Moderni stil Riohe privlaci mnogo potrosaca koji su naviknuti na tamna, tanicka, intenzno aromaticna, zrela, barikirana crvena vina, koja se danas prave sirom sveta".El' nisam dobar?

Edited by Indy
Link to comment
"Danas, mnogi Rioha proizvodjaci biraju 1 internacionalni stil crvenog vina: vrlo tamne boje, gust, veoma punog tela i cesto sa naglasenim ukusom na hrastovo bure. Da bi u tome uspeli, grozdje ubiraju kada je najzrelije moguce - jako obojeno i visoko u seceru - tako da i vino ima visok udeo alkohola. Takodje ogranicavaju prinos grozdja da bi pojacali koncentraciju sire. Vina uglavnom stavljaju u nove male hrastove burice, uglavnom francuske, ili francuske i americke. Rezultirajuce vino definitivno nije Rioha koju je pio vas otac. Moderni stil Riohe privlaci mnogo potrosaca koji su naviknuti na tamna, tanicka, intenzno aromaticna, zrela, barikirana crvena vina, koja se danas prave sirom sveta".El' nisam dobar?
Ti si,kao i uvek jedno veliko :heart: Moj otac sigurno nije pio Rioha vina, ali sam ih ja pila poodavno, zakljucila da nisu moj ukus i vishe ih nikada nisamni probala.Ali ,kako ti kazes,situacija se promenila pa sada imaju vishe tanina,tamna su kao i Bordo vina,pa valjda otuda da postaju jako popularna. Aj cu se i ja bacim u trosak pa isprobam tu novu ,modernu liniju.Ali znam da cu se vratiti na ova Bordo. Cena je manje vishe ista ( oko 10-12 Eura neka kao malo "plemenitija")pa se onda pitash zasto da zbog mode nesto i menjash.
Link to comment

Meni Rioja ne prija nikako, ne razumem se nesto posebno u vina, al' glava hoce da mi prsne posle bilo kakve njihove flase. Ribera del Duero je zakon, jeste malo skuplje u proseku, ali je mmmmmhm.Moj favorit, nedje oko 23 evrica:Ribera%20del%20duero%20003.jpg

Link to comment

da pitam strucnjake - gde da za sto manje para (i koliko para!!) nabavim u beogradu ili srbiji ovo:

7 x bottles of white wine from belowPuligny or Chassagne Montrachet orChablis or , at a push , St Aubin - MUST BE PREMIER or GRAND CRU ANDEARLIER THAN 20044 x bottles of red wine from belowBrunello di montalcino - ?97 / ?99 / 2001Barolo - ?96 ? 2001Ch?teauneuf du Pape - ?98 - 2004 but NOT 2002Red burgundy ? Premier Cru 2002
od muke samo pevam omiljenu od idola 'pomoć pomoć pomoć'!!
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...