Jump to content
IGNORED

Strana vina


Zverilla

Recommended Posts

Hteo bih da kupim neki sampanjac za koji sam spreman da potrosim 2000 dinara. E sad, posto nisam imao prilike da isti kupujem previse cesto potreban mi je savet. Znaci gde i koji sampanjac kupiti u bg-u?Pozdrav
hm, za te pare sampanjac bas kao takav, nemam pojma. najblize je verve clique, bazicni model ali mislim da je malo jace od 2000din, blize 3000. u svim vidjenijim vinarijama u centru grada.
Link to comment

i am happy to report:aivalis nemea 2005, žalim slučaj što ne mogu da postavim etiketu, tim pre što je to 'aivalis' napisano po grčki i to švrakopisom. etiketa je plava, gore ima neku sliku u boji, pozni grčki romantizam, rekao bih.osećam se pomalo krivim što navukoh gazzu da proba i gnuša se grčkih vina. ono što sam od flaširanih probao (sa izuzetkom skourasa koji popljuvah na ovim stranicama) bilo je sasvim solidno. kir gianni je okay (makedonija, offshot boutari familije, dobro mućka), pappaioannou majstori sa peloponeza (mada je gazzi ona jeftinija sorta mirisala na buđ (bghostu nije posle derbija) a imamo i za repete. aivalis je još jedan od vinara sa peloponeza, ovu sam bocu uzeo na preporuku istog čoveka koji mi je u vinariji u loutrakiju rekao da ne žalim onih 16 jura za papaiouannou old vines...i nisam pogrešio. ovo je vino isto hit, mislim da je bilo oko 10 jura i sećam se da je lik rekao kako je neverovatno da je neko smirio agiorgitiko (crnog đorđa) za samo dve godine, pošto to obično mora mnogo duže da odstoji. vino je mekano, dugo, puno i aromatično, ali potpuno old school, ništa izmotavanje na prvu loptu. nešto barika i nešto šljive, quaffable sa 13,5% bez problema. radi se o novoj vinariji, postoji tek deset godina a tek sedam izbacuje vina, od sada mi je na listi kad se nađem dole...

Link to comment
dobar savet. moj prijatelj je odlucio da naruci 200l ovoga posto je kupio bure od inoksa za svoj podrum na fr. gori. verujem da ce mu trebati filter, ne bih primetio da se u jednoj vinskoj casi na kraju veceri koju sam stavljao u masinu nije nasao talog kakav nisam video u zivotu, uopste ne preterujem kada kazem blato.
Tako se uglavnom i preuzima od dobavljaca - vlasnika vinograda. Nemoj da te zacudi da ti citava casa ostane crvena nakon sto je iskapis. Inace su ta vina iz orahovackih zupa ostala manje-vise nepoznata zahvaljujuci smrdljivom "Orvinu" koji je tamosnje grozdje otkupljivao, unakazivao a zatim tako unakazene u obliku vina (poznatije flase su bile Game, Burgundac i Amselfelder) izbacivao na trziste. Ko je znao za jadac nabavljao je direktno od malih vlasnika. Ta zupa ima inace izvanredno pogodnu klimu, bogatu i raskosnu zemlju, koje pogoduju rastu rasnih sorti grozdja, tako da se ne moze puno promasiti sa izborom. Jedino im je tehnologija uvek bila goli qratz, ali kod manjih dobavljaca na to je moglo da se zazmuri.
Link to comment
Hteo bih da kupim neki sampanjac za koji sam spreman da potrosim 2000 dinara. E sad, posto nisam imao prilike da isti kupujem previse cesto potreban mi je savet. Znaci gde i koji sampanjac kupiti u bg-u?
Bez namere da se previshe trtim na temi koju ne poznajem preterano, ako nemas nekih velikih premisljanja, u domenu onoga sto bi zeleo tj. ispod 2000 kinti, mislim da je vise nego ok izbor "zlatna radgonska penina" koje se u merkatoreu mozes pazariti za nesto ispod 1500 dindzi ... sad da li je kvalitet isti kao pre koju deceniju, o tome posle praznika ...
Link to comment

prekjuče uveče, par drugara i vrhunska klopa u Jataku, NSsami poneli vinauz karpaćo od lososa i brancina i škampe (kingove) u pestu išao, premijerno za svu trojicunos iznenađujući, jeste čist sovinjon, ali neuobičajeno voćkast. prvo citrusi, limeta, grejp, a tek u pozadini špargla, sveži paradajz, pa mrva tropika tipa ananasa. dosta slojevita aroma. kad je odstojao u kibli i više se ohladio, u sledećim čašama je zeljeasti karakter bio izraženiji, sovinjonskiji. napad srednje jak, nisam očekivao, jer su gotova sva vina novog sveta koja sam probao do sad, pa i takođe novozalendska Montana, pomerale napadom glavu unazad. Ovo je dovoljno prefinjeno, a kompleksno. i u ustima neočekivan, hrskave, izražene kiseline, ali meke, lepe, uklopljene. Veoma punog tela i aroma koje evoluiraju na papriku, vrežu paradajza i dalje voće, puno voća. Završni, očekivano, vrlo dug. Ne gubite ga iz usta ni posle zalogaja. Moram da dodam, i uz pomenutu klopu vrhunski par, bez greške.U svetovima košta oko 30evra boca na polici, kod nas za trećinu skuplji. vredi.Volim montepulčano i tačka. Jako volim Mašarelijev montepulčano. Jako volim Mašarelijev način barikiranja i drvo koje koristi. Jbg, pristrasan, šta ću. Vino je, treba li dodati, na temu Marine i Iskre (ne treba opis, jel?). Znam samo odprilike koliko će koštati, pa neću da lupam. Ali ispod 5 000 neće biti. Dakle vrhunski, ali moram da primetim da ću se radije mašiti za dve boce Iskre za te pare. Uz to išao teleći bajar u sosu od smrčka i jagnjetina, jednostavna, u demiglasu.Ovo je bilo bolno razočaranje. Mesecima sa sam se sladio samo čuvajući i pazeći bocu ovog pasita (vin santo, slatko vino iz Toskane (kjanti klasiko), od malvazije i trebjana), koju sam od dobrog prijatelja dobio na poklon. Medjutim, pasito nije podneo svoje godine, vino je potpuno otišlo. Oksidiralo, otišlo u brendi, u maderizacijuuuu, bruhuuuuu :cry: Ipak smo popili po čašu, tužni, i otišli do drugog restorana da tugu utopimo u Graffigna šardoneu (i to je relativno novo u Srbalja, argentisko). Kad smo kod tog šardonea, prilično dobar pazar za 650 kinti.

Edited by banatjanin
Link to comment

u lave, vidim da se otvorilo. taj klaudi bej je 1 opasno vino, već sam ga probao u pešti, po toj ceni od 30 jura, imaju u vinariji kod bazilike, redovno.gemma stoji na buretu u srpskoj kući vina da prolaznici bale. volim i te crne etikete. e da, biće bar 5 somova, dakle, ako vam se rodi koje čeljade, ubodete šesticu na lotou ili, još bolje, sedmicu...graffigna sardone nisi okacio, al zato imamo dva klaudi beja... ^_^

Link to comment
gemma stoji na buretu u srpskoj kući vina da prolaznici bale. volim i te crne etikete. e da, biće bar 5 somova,
amada, nego ova moja boca nije odavde. prava, originalna italijanka, stigla busom pravo iz Djanijevog podruma
graffigna sardone nisi okacio, al zato imamo dva klaudi beja... ^_^
znam, ali sam nesto glup da promenim. nejde sa editom...
Link to comment
  • 2 weeks later...
wfa003E.jpglandskroon shiraz 2005, interesantno slab udar alkohola na nos obzirom da je 14%. totalno ukroćen širaz, malo mi čak i nedostaje australijskog divljanja. barik, začin (etiketa kaže cimet, nisam osetio), dosta puno ali ne mogu da ga uhvatim.
Link to comment

E kako mi se dopada taj australijski tradicionalizam.I ja sam jednom sa nekim prijateljima kupio malo grozdja na kvantasu da probamo da pravimo vino, pa mi dodjose neke drugarice iz srednje skole( sto kaze Pikac) da pomognu da se mulja i tako ostadose neke slicice i lepe uspomene....a vino...aaa da, vinooo...

post-179-1200320875.jpg

Edited by Corkscrew
Link to comment
obikwapn7.jpgJedno od onih sve brojnijih vina pravljenih za izvoz, sto na etiketi imaju neku lokalnu zivotinjicu i na zadnjoj etiketi pricu u vezi s tim. A sve je naivno pocelo od malog zutorepog kengura... Obikwa Cabernet Sauvignon 2006 (A$9.90) iz rejona Western Cape, Juzna Afrika. Ko zeli nesto sofisticirano i kompleksno nek' trazi dalje, a ko hoce vino koje ce lepo otpratiti neki komad mesa ili (mesno) mediteransko jelo, a za rel. male pare, imace priliku da - ispod screwcapa - omirise kakao (od hrastovine), ribizlu i suve sljive; ukus, malo trpak (ali podnosljivo) sa crvenim vocem i zelenom baburom / zacinom (ima nesto sto bi se zvalo "zemljasto vegetativno"); finis srednje duzine. Nije skupo (mada ima sad i boljih vina za taj novac), a nije ni lose. Edited by Indy
Link to comment

dzabaleska je ta gema stvarno... :)now pijing230200887.jpgcalvet reserve 2003, bordo pazareno u austriji za 8,99. zalosno je koliko ova vina kostaju kod nas.sto rece jednom gazza - koka kola. kad otvoris dobar bordo znas sta da ocekujes. tu je malo sumskog voca, 12,5 alkoholesa, okej telo i sve smireno, tanini pod konac i ne previše barika.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...