Jump to content
IGNORED

No job, no money, you're f***ed


Indy

Recommended Posts

Jobless rate bolts to 8.1 percent, 651K jobs lost

WASHINGTON ? The nation's unemployment rate bolted to 8.1 percent in February, the highest since late 1983, as cost-cutting employers slashed 651,000 jobs amid a deepening recession.Both figures were worse than analysts expected and the Labor Department's report shows America's workers being clobbered by a wave of layoffs unlikely to ease in the coming months."There is no light at the end of the tunnel with these numbers," said Nigel Gault, economist at IHS Global Insight. "Job losses were everywhere and there's no hope for a turnaround any time soon."February's net job loss came after even deeper payroll reductions in the prior two months, according to revised figures released Friday. The economy lost 681,000 jobs in December and another 655,000 in January.Employers are shrinking their work forces and turning to other ways to slash costs ? including trimming workers' hours, freezing wages or cutting pay ? because the recession has eaten into their sales and profits. Customers at home and abroad are cutting back as other countries cope with their own economic problems.Since the recession began in December 2007, the economy has lost 4.4 million jobs, more than half of which occurred in the past four months. President Barack Obama called that tally "astounding," but urged the American people to give him time to let his economic revival plans take root."This recovery plan won't turn our economy around or solve every problem," Obama said. "All of this takes time and it will take patience."With employers showing no appetite to hire, the unemployment jumped half a percentage point from 7.6 percent in January. That was the highest since December 1983, when the jobless rate was 8.3 percent.All told, the number of unemployed people climbed to 12.5 million. In addition, the number of people forced to work part time for "economic reasons" rose by a sharp 787,000 to 8.6 million. That's people who would like to work full time but whose hours were cut back or were unable to find full-time work.If part-time, discouraged workers and others are factored in, the unemployment rate would have been 14.8 percent in February, the highest on records dating to 1994.The pain hit blue- and white-collar workers, those without a high-school diploma and those highly educated. The jobless rate for people with a bachelor's degree or higher jumped to 4.1 percent last month from 3.8 percent in January. That's the highest on records dating to 1992.Meanwhile, the average work week in February stayed at 33.3 hours, matching the record low set in December.More positive economic news came from the Federal Reserve, which reported that consumer borrowing increased at an annual rate of $1.76 billion in the first month of the year. Economists expected borrowing to decline at a rate of $5 billion.Still, the small rise in January is unlikely to shake economists' views that borrowing will remain weak this year as consumers tighten their belts in the face of massive layoffs and the recession. Consumer spending accounts for about 70 percent of U.S. economic activity.On Wall Street, stocks surrendered early gains as the severity of U.S. job losses began to register with investors. The Dow Jones industrial average dropped about 110 points in afternoon trading and broader indexes also fell.Job losses were widespread last month.Construction companies eliminated 104,000 jobs. Factories axed 168,000. Retailers cut nearly 40,000. Professional and business services got rid of 180,000, with 78,000 jobs lost at temporary-help agencies. Financial companies reduced payrolls by 44,000. Leisure and hospitality firms chopped 33,000 positions.The few areas spared: education and health services, as well as government, which boosted employment last month.

Ovo nema kraja.A new wave of layoffs hit this week. General Dynamics Corp. said Thursday it will lay off 1,200 workers due partly to plummeting sales of business and personal jets that forced it to cut production. Defense contractor Northrop Grumman Corp., and Tyco Electronics Ltd., which makes electronic components, undersea telecommunications systems and wireless equipment, also are trimming payrolls.The country is getting bloodied by fallout from the housing, credit and financial crises_ the worst since the 1930s. And there's no easy fix for a quick turnaround, economists said.Even in the best-case scenario that the relief efforts work and the recession ends later in 2009, the unemployment rate is expected to keep climbing, hitting 9 percent or higher this year. In fact, the Federal Reserve thinks the unemployment rate will stay elevated into 2011. Economists say the job market may not get back to normal ? meaning a 5 percent unemployment rate ? until 2013.A onaj koji je medju najodgovornijima shiri optimizam.Fed Chairman Ben Bernanke told Congress earlier this week that recent economic barometers "show little sign of improvement" and suggest that "labor market conditions may have worsened further in recent weeks."

Edited by cedo
Link to comment
  • Replies 374
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    66

  • iDemo

    31

  • fonTelefon

    23

  • cedo

    15

Top Posters In This Topic

Kaze mi jedan od direktora danas da smo ok do 1. aprila.Ako do tada ne nadjemo [dovoljno] poslova, bice belaja.Banka nije odobrila overdraft, a [fiksni, konstantni] rashodi ce uveliko [35k mesecno?] prevazici prihode.

Link to comment
Kaze mi jedan od direktora danas da smo ok do 1. aprila.Ako do tada ne nadjemo [dovoljno] poslova, bice belaja.Banka nije odobrila overdraft, a [fiksni, konstantni] rashodi ce uveliko [35k mesecno?] prevazici prihode.
Koja je to oblast u kojoj radiš? Inače čini mi se da se kriza pomalo i podstiče, kao da je neko ispalio znak za start i sad ljudi masovno prestaju sa proizvodnjom i čekaju da vide šta će da se dogodi. Mislim jasno mi je da propadaju firme koje se bave prodajom magle, ali da su u tolikoj krizi i poslovi gde postoji konkretan proizvod za kojim postoji i potražnja, to mi već nije jasno.
Link to comment
Koja je to oblast u kojoj radiš? Inače čini mi se da se kriza pomalo i podstiče, kao da je neko ispalio znak za start i sad ljudi masovno prestaju sa proizvodnjom i čekaju da vide šta će da se dogodi. Mislim jasno mi je da propadaju firme koje se bave prodajom magle, ali da su u tolikoj krizi i poslovi gde postoji konkretan proizvod za kojim postoji i potražnja, to mi već nije jasno.
Arhitektura je u pitanju. Mada generalno je ovde takvo stanje za manje-vise sve u construction industry. Edited by jms_uk
Link to comment

Nema mi sheridana na ovoj temi da kaze da je sve u najboljem redu i da ce liberalizam pobediti, uz bogatu intervenciju drzhave, koja nije u stvari intervencija, nego samo neshto privremeno?

Link to comment

Bank of England rece da se nisu susreli sa ovakvom situacijom u oko 300 godina postojanja i da nemaju pojma da li ce intervencija da urodi plodom.U sta da investiramo ovih 75bn funti sto ce da nastampaju?

Link to comment
Arhitektura je u pitanju. Mada generalno je ovde takvo stanje za manje-vise sve u construction industry.
ok, kapiram da je to povezano sa viškom kuća koje niko više nema para da plaća? Meni mama radi u građevinskoj firmi, i kaže da je zasad ok, ali kažu da će u Srbiji malo kasnije da počne isto. fuf
Link to comment
Bank of England rece da se nisu susreli sa ovakvom situacijom u oko 300 godina postojanja i da nemaju pojma da li ce intervencija da urodi plodom.U sta da investiramo ovih 75bn funti sto ce da nastampaju?
Iskreno jms, ja ne znam ništa o ekonomiji, ali mislim da je sličnost sa devedesetima prilično evidentna. Zašto država daje novac na stabilizaciju banaka, a ne kontroliše kako se taj novac troši (primer sa menadžerima koji od tog novca sebi isplaćuju milionske plate i idu na milionske spa vikende). Meni ovo liči na delom realnu krizu, a delom jednu veliku pljačku. Mislim da te nove funte neće ni stići do investiranja.
Link to comment
ok, kapiram da je to povezano sa viškom kuća koje niko više nema para da plaća? Meni mama radi u građevinskoj firmi, i kaže da je zasad ok, ali kažu da će u Srbiji malo kasnije da počne isto. fuf
Mislim da je u vise u pitanju manjak ili ??? ili da volje da se ??? investiraju u izgradnju. Renoviranje/obnova/nadogradnja ide jos kako tako, ali novogradnja slabo.http://www.bdonline.co.uk/story.asp?storycode=3134115Ovde je broj arhitekata na birou za nezaposlene skocio 500 i nesto procenata, a firme se zatvaraju po nekoliko svake nedelje. I veliki otpustaju puno. Edited by jms_uk
Link to comment
Iskreno jms, ja ne znam ništa o ekonomiji, ali mislim da je sličnost sa devedesetima prilično evidentna. Zašto država daje novac na stabilizaciju banaka, a ne kontroliše kako se taj novac troši (primer sa menadžerima koji od tog novca sebi isplaćuju milionske plate i idu na milionske spa vikende). Meni ovo liči na delom realnu krizu, a delom jednu veliku pljačku. Mislim da te nove funte neće ni stići do investiranja.
Mnogi se to isto pitaju, ali niko ne daje odgovor...
Link to comment
Koja je to oblast u kojoj radiš? Inače čini mi se da se kriza pomalo i podstiče, kao da je neko ispalio znak za start i sad ljudi masovno prestaju sa proizvodnjom i čekaju da vide šta će da se dogodi. Mislim jasno mi je da propadaju firme koje se bave prodajom magle, ali da su u tolikoj krizi i poslovi gde postoji konkretan proizvod za kojim postoji i potražnja, to mi već nije jasno.
Razlog nastanka krize su nekretnine koje su opteretile banke. Banke su zbog velkih problema prestale da daju kredite ili ih daju nepovoljno. To je uticalo da se smanji uzimanje kredita sto je dovelo do toga da pocne masivan pad u oblasti nekretnina tj. gradjevinske industrije i auto industrije za pocetak to je dovelo do toga da pocne da se povecava nezaposlenost i stvoren je strah kod zaposlenih. To uzrokuje manju potrosnju u globalu sto pogadja skoro sve oblasti osim poljoprivrede i industrije proizvodnje hrane. To je spirala koja sama sebe hrani tj. sve vise se deblja prozdiruci sve vise.Vlade ubacuju novac tako sto se ili zaduzuju ili ga stampaju jer su vec pkusali sa kamatama i ne ide razlog za to je sto se pokusava nadoknaditi ogroman gubitak u vrednosti hipoteka kod banaka i osiguravajucih drustava a to iz razloga ako se desi pad velikih banaka i osiguravajucih drustava desei ce se haos ogromnih razmera jer ce cela privreda stati jer nece imati sta da je podstice da raste i jos ce se pojaviti gomila problema. Cuvena je panika iz Velike depresije kada su ljudi masovno povlacili svoju stednju u bankama stvorivsi jos veci haos. To ce u buducnosti stvoriti pritisak na valute i inflaciju i pitanje je dal ce se to moci iskontrolisati ali to je jedino resenje za politicare.
Link to comment
Razlog nastanka krize su nekretnine koje su opteretile banke. Banke su zbog velkih problema prestale da daju kredite ili ih daju nepovoljno. To je uticalo da se smanji uzimanje kredita sto je dovelo do toga da pocne masivan pad u oblasti nekretnina tj. gradjevinske industrije i auto industrije za pocetak to je dovelo do toga da pocne da se povecava nezaposlenost i stvoren je strah kod zaposlenih. To uzrokuje manju potrosnju u globalu sto pogadja skoro sve oblasti osim poljoprivrede i industrije proizvodnje hrane. To je spirala koja sama sebe hrani tj. sve vise se deblja prozdiruci sve vise.Vlade ubacuju novac tako sto se ili zaduzuju ili ga stampaju jer su vec pkusali sa kamatama i ne ide razlog za to je sto se pokusava nadoknaditi ogroman gubitak u vrednosti hipoteka kod banaka i osiguravajucih drustava a to iz razloga ako se desi pad velikih banaka i osiguravajucih drustava desei ce se haos ogromnih razmera jer ce cela privreda stati jer nece imati sta da je podstice da raste i jos ce se pojaviti gomila problema. Cuvena je panika iz Velike depresije kada su ljudi masovno povlacili svoju stednju u bankama stvorivsi jos veci haos. To ce u buducnosti stvoriti pritisak na valute i inflaciju i pitanje je dal ce se to moci iskontrolisati ali to je jedino resenje za politicare.
Teško mi je da shvatim da nekoliko nekretnina viška u USA dovodi do ogromne krize koja će po predviđanjima trajati i više od deset godina u celom svetu. Meni nekako logično da, ako su nekretnine u pitanju, mogu za to vreme sve da ih sruše ili izgrade opet ili šta god da im treba. Zar nije priča sa kućama samo okidač, a ne uzrok problema? Nije li poeta da se u finansijama vrte neke fiktivne pare, koje nikad nisu ni postojale? Takođe nije li poenta u tome da menadžeri koječega u bankama i korporacijama imaju mesečne plate koliko i nekoliko stotina njihovih radnika u zbiru, a to neko mora da plati? Nije li na kraju jedan od problema upravo pomenuto davanje novca bankarima koji ga stavljaju u svoje džepove umesto da se stabilizuju i daju kredite za nove poslove? I to novca koji nije ničiji, nego je otet od tih istih radnika? Izvini, ali meni liči na pljačku. I to kao ovu u Srbiji, svi vide da se nešto muti i znaju da ih se krade, ali ne možeš im ništa.
Link to comment
Teško mi je da shvatim da nekoliko nekretnina viška u USA dovodi do ogromne krize koja će po predviđanjima trajati i više od deset godina u celom svetu. Meni nekako logično da, ako su nekretnine u pitanju, mogu za to vreme sve da ih sruše ili izgrade opet ili šta god da im treba. Zar nije priča sa kućama samo okidač, a ne uzrok problema? Nije li poeta da se u finansijama vrte neke fiktivne pare, koje nikad nisu ni postojale? Takođe nije li poenta u tome da menadžeri koječega u bankama i korporacijama imaju mesečne plate koliko i nekoliko stotina njihovih radnika u zbiru, a to neko mora da plati? Nije li na kraju jedan od problema upravo pomenuto davanje novca bankarima koji ga stavljaju u svoje džepove umesto da se stabilizuju i daju kredite za nove poslove? I to novca koji nije ničiji, nego je otet od tih istih radnika? Izvini, ali meni liči na pljačku. I to kao ovu u Srbiji, svi vide da se nešto muti i znaju da ih se krade, ali ne možeš im ništa.
Nisu nekretnine visak okidac to je tacno. Sustinski, kriza je krenula jos pocetkom 80-tih i kraja dekade stagflacije u Americi. Krenula je stimulacija ogromne potrosnje od strane drzave tj. FEDa pre svih to je izazivalo balone na berzi poslednji pre ovoga bese onaj tehnoloski kada je Nasdaq rastao kao pomahnitao i kada se za gluposti na internetu moglo uzimati ogromno novca preko berze to je puklo uz to treba dodati Klintona i njegovu administraciju i odluke povezane sa deregulacijom pa onda 11. septembar. Posle 11.9.2001. berza je pocela da puca da bi se spaslo od od pada zbog pucanja balona kod Nasdaqa i soka 11.9 FED pocinje stilmuaciju davanje kredita za gradnju kuca. Ljudi shvataju da su uslovi izuzetno povoljni i krece bum. Da se razumemo vec tada su neki ljudi u javnosti upozoravali sta ce se desiti kao sto upozaravaju i danas na posledice ubacivanje jako mnogo novca ali oni su uglavnom ismevani a ljudi su pohlepni. Posto je traznja za kucama skocila cene su pocele da divljaju naravno da je svima to odgovaralo. Od banaka koje su imale zaradu sto kroz nove klijente sto kroz stimulaciju FED-a do obicnih ljudi koji su hteli sto vise da zarade pa su uzimali gomilu kredita na kraju se dosle do banke pocnu da daju kredite ljudima koji to ne mogu da plate, cene su strahovit skocile. Kada je doslo da se naplati od onih sto ne mogu da plate poceo je krah banaka jer nisu mogle da naplate ono sto su dale i prestale su da daju nove kredite ekspanzija kuca je stala jer i ovako ih je bilo previse sto znaci pad cena a to znaci i pad vrednosti hipoteka i banke pocinju da imaju ogromne probleme i tu krece spirala koja prozdire. Sa druge strane na berzi se trgovalo svacim i nicim to je tacno ali to izlazi na videlo tek kada su banke u problemima koja je uzrokavano balonom kod nekretnina.Problem je cena nekretnina i tzv. toksicne hipoteke. Ti bankari i menadzeri su krali i ranije i vise. Edited by Άρης
Link to comment

drug radi u arhitekturi i ocekuje da ce dobiti otkaz sada u martu. Samo sto njega vec zovu da radi kod jednog drugog arhitekte koji radi za saudijsku arabiju i imaju posla.Tamo su izgleda ozbiljno shvatili krizu i ulazu ogromne pare u infrastrukturu. A i kralj Abdula je star i zeli da ostane nesto iza njega.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...