Jump to content
IGNORED

No job, no money, you're f***ed


Indy

Recommended Posts

Ja ne shvatam cak ni to, posebno zato sto to niko ne pita kad se aplicira za posal u nekim drugim zemljama koje su takodje inostrane. Evo, ako se kurdi bude vracao u Srbiju, morace da nostrifikuje i nobelovu nagradu. Sta oni znaju s kim imaju posla.
Je@i ga - ovde (u Aus, prim iDemo) imas ako nisi do sada primetio - narocito kad su u pitanju drzavni poslovi - klauzule tipa
QUALIFICATIONS: - Degree in Engineering - Eligibility for membership of the Institution of Engineers Australia or equivalent
Da bi to (do)bio - prvo pod A moras da imas diplomu (moze i Visha Elektrotehnicka skola u Zvecanu) a potom pod B - da bi bio eligible (ranije je bilo iskljucivo da si member al' im je neko rekao da je to diskriminacija i da ne mora svako da bude "clan") - dakle - da bi bio eligible diploma mora da bude 'priznata'/'prepoznata' od nekakvog (valjda DEFT ili slicno) departmenta koji - kad su inzenjeri u pitanju - odluku o 'priznanju' prepusta udruzenju "The Institution of Engineers Australia". Nekad se to obavljalo rutinski ako je osoba bila nosilac aplikacije za vizu... Naravno, spisak ustanova cija se diploma priznaje je - sto se tice exYu - bio takav da se na njemu, nazalost, nije nalazila Visha Elektrotehnicka skola u Zvecanu ali je, bar nekad, inzenjersko krilo BUa prolazilo bez greshke. Ne znam kako je sada - u vreme Bolonje i ostalih zajeb@ncija... I jos nesto - ako si mislio da mozes da prodjesh po osnovu "or equivalent" - opet krivo - to se odnosi na ASCE (US) i slicna udruzenja iz UK, Singapura i... Mislim da se spisak tu zavrsava... I da znas da traze kad 'aplicirash' - ili pismo The IEAus (u kome se eksplicitno pominje i diploma koja nije iz Zvecana) ili dokaz o clanstvu - znaci cim si 'clan' - clanska karta dva prsta viri pa ne morash da nosi okolo i pismo... Sto bi neki ovde rekli - sve je to isto i tamo i ovde...
Link to comment
  • Replies 374
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    66

  • iDemo

    31

  • fonTelefon

    23

  • cedo

    15

Top Posters In This Topic

Ma da, poznato mi je vec da je sve isto, rekao si to nekoliko miliona puta... Nego, to sto si napisao nema nikakve veze, jedno je nostrifikacija diplome, a sasvim drugo cehovske sertifikacije (koje tradicionalno postoje za inzinjere, lekare, veterinare, zubare i sl.)Drugo, ako bas hoces, ima mnogo vise smisla pokazati da je visa mehanicarska iz Zvecana ili juznog Mumbaija nesto sto ima bilo kakve veze sa onim sto se u savremenom svetu smatra inzinjeringom (a sto uopste ne mora da bude slucaj), docim (za svega 1000 evra) dokazivati da master sa, npr, Univerziteta u Bolonji treba priznati kao master sa Univerziteta u Beogradu podseca na politiku visokog skolstva kako su je zamislili gospoda Cleese, Palin, et al.

Edited by Indy
Link to comment
Ma da, poznato mi je vec da je sve isto, rekao si to nekoliko miliona puta... Nego, to sto si napisao nema nikakve veze, jedno je nostrifikacija diplome, a sasvim drugo cehovske sertifikacije (koje tradicionalno postoje za inzinjere, lekare, veterinare, zubare i sl.)
Propustio si ovaj deo:
...da bi bio eligible diploma mora da bude 'priznata'/'prepoznata' od nekakvog (valjda DEFT ili slicno) departmenta koji - kad su inzenjeri u pitanju - odluku o 'priznanju' prepusta udruzenju "The Institution of Engineers Australia".
Link to comment

Ne vredi, nas dvojica ne mozemo da se razumemo ni uz pomoc konzilijuma prevodilaca. Niti ja vidim sta sam propustio (u pitanju je, kako lepo pise, cehovska sertifikacija), niti kapiram sta je tu isto kao i nostrifikacija diploma sa priznatih svetskih univerziteta u jednoj Srbiji (o cemu sam ja govorio). Neko od nas dvojice je corav, a mozda i ne bas narocito pametan, pa da idemo i posvrsavamo neke druge poslove, valja se...

Link to comment

Ако не платиш на мосту, платићеш на ћуприји; простири се према губеру; ко хоће веће, изгуби из вреће; ако купујеш често оно што ти не треба, скоро ћеш продавати оно што ти треба; богат је ко није дужан, а млад је ко је здрав; богатство мења ћуд, ретко набоље; ко високо лети, ниско пада; није сиромах ко мало има, већ ко много жели; раздрта врећа не може се напунити; сит гладном не верује; тешко је чувати туђе паре и своју жену; у гладним је очима сваки комад мали; у коло кад хоћеш, из кола кад пусте; што је више брдо, то дубља доља...

Dusty old libraries and scantily lit halls are apparently not a particularly stimulating environment. A mathmo takes refuge behind his pint of beer in the college bar. A lawyer emerges pale-faced and bleary-eyed from the shadows of the Bodleian, squinting short-sightedly at the oppressively lingering daylight. While sex at Oxford does (obviously) happen, for a breed of young and good-looking intellectuals we seem to be incredibly useless at getting out there and getting it on.
Извињавам се због троловања, али ово не могу да прећутим. Какав паћеник. Оксфорд је невиђено место за мување риба, или је бар био почетком 80-их. А пошто се никада не мења, не верујем да је и сада другачије. Мали град, у коме 70% становника има твентисамтинг, безброј буџака, феноменални пабови (нарочито по стандардима странаца, којих је ионако брдо), канали са чамцима за пантинг... Ја ту ништа не бих мењао. :Hail:
Link to comment
Propustio si ovaj deo:
Pre svega za iDemoa, da dopunim, "nostrifikacija" u Srbiji znači izdavanje nove srpske diplome koja je "ekvivalent", ne samo potvrdu (tj. sertifikat) da diploma koju imaš vredi (što je ovo što si ti naveo). Završiš sa time da imaš dve diplome, ili npr. dva doktorata. Vrlo je to različito, i donekle objašnjava a) zašto traje tako dugo, b) zašto je tako skupo i c) zašto u nekim slučajevima ljudi sa diplomama (a i masterima i doktoratima) sa najcenjenijih, ili barem svetski priznatih, univerziteta ne mogu da nostrifikuju diplome u Srbiji - nema "ekvivalenta". Navodio sam tamo primer mog mladog kolege koji master iz agribiznisa sa Univerziteta u Bolonji (bolonjska deklaracija, anyone) nije uspeo da nostrifikuje u Srbiji (agroekonomski odsek Poljoprivrednog fakulteta nema ništa "ekvivalentno"). Ako to nije ridikul, onda ne znam šta je.Ovo je problematika koja mi je, očito, vrlo bitna. Ne brinem se za svoj slučaj, jer mislim, tj. nadam se, da ekvivalent za ono što ja imam postoji na BU, već za nekog iz moje blizine koji ima "double degree" (šta bi to bilo u Srbiji?) iz "biomedical science" (šta bi to bilo u Srbiji)?
Link to comment
Pre svega za iDemoa, da dopunim, "nostrifikacija" u Srbiji znači izdavanje nove srpske diplome koja je "ekvivalent", ne samo potvrdu (tj. sertifikat) da diploma koju imaš vredi (što je ovo što si ti naveo). Završiš sa time da imaš dve diplome, ili npr. dva doktorata. Vrlo je to različito, i donekle objašnjava a) zašto traje tako dugo, b) zašto je tako skupo i c) zašto u nekim slučajevima ljudi sa diplomama (a i masterima i doktoratima) sa najcenjenijih, ili barem svetski priznatih, univerziteta ne mogu da nostrifikuju diplome u Srbiji - nema "ekvivalenta". Navodio sam tamo primer mog mladog kolege koji master iz agribiznisa sa Univerziteta u Bolonji (bolonjska deklaracija, anyone) nije uspeo da nostrifikuje u Srbiji (agroekonomski odsek Poljoprivrednog fakulteta nema ništa "ekvivalentno"). Ako to nije ridikul, onda ne znam šta je.Ovo je problematika koja mi je, očito, vrlo bitna. Ne brinem se za svoj slučaj, jer mislim, tj. nadam se, da ekvivalent za ono što ja imam postoji na BU, već za nekog iz moje blizine koji ima "double degree" (šta bi to bilo u Srbiji?) iz "biomedical science" (šta bi to bilo u Srbiji)?
Vish' kako neki put valja strpljivo.Nego, posto znamo da je 'sve to isto' - jel' postoji nesto slicno ovde?? Ili negde drugde? I, realno, cemu tacno to tamo sluzi??Ja sam, sa zakasnjenjem od 7-8 godina, shvatio da sam ovde mogao da 'dobijem' - sa nashih 5 godina studiranja a prema ovdashnjih 4 (plus 1 za MEngSc kroz kurs) - papir s kojim bi mi neko ovde (onaj gorepomenuti Department) 'priznao' - ili kako god - da je mojih tamo 5 godina isto sto i ovde 4+1 - ovo sam (sa zakasnjenjem) video kod nekih Rusa ciji je rezim studija/duzina u to vreme bio slican nashem. A ja k'o tenkre - navalim pa to pozavrshavam ovde... Ok, nije to isto al' opet - posto nisam video uzivo taj papir sto su Rusi dobili cenim da to lici makar malo vishe nego opsti slucaj na ovu tvoj pricu.Jel' te ne mrzi da malo elaborirash? Mislim - ono - elementarno - kako izgleda u drugom smeru (i da li izgleda) i cemu ustvari sluzi - osim za uredno pisanje Dr umesto PhD i Mr umesto MSc ili vec sta god.
Link to comment
...koji ima "double degree" (šta bi to bilo u Srbiji?) iz "biomedical science" (šta bi to bilo u Srbiji)?
Zivo me zanima da li uopste igde u Srbiji postoji nekakav realni ekvivalent za bilo kakav "double degree". Imao je moj drugar pravi ono - srpski pravoslavni "double degree" - zavrsio prvo 'slabu struju' pa posle i je@em-li-ga-kako-se-zvao racunarski smer na ETF - uredno polazuci sve sto se razlikovalo a imalo je toga dosta. U sustini - covek je imao srece da mu priznaju ono sto je bilo isto - fakat je bar ETF po tome bio human za razliku od nekih drugih. E da - nekad davno (valjda sedamdesetih godina) su, navodno, davali 2 diplome - opet na ETFu - elektro i matematiku na jednom (ili mozda dva) tadashnja smera. Legenda kaze.
Link to comment
I, realno, cemu tacno to tamo sluzi??
Ne zna niko tačno (osim, naravno, kao dopunski prihod nadležnom ministarstvu). Ne služi ničemu naročito, osim što je za zaposlenje (univerzitetsko/institutskog tipa, dakle ne kači svakog, mada ne znam gde bi se drugde neko sa postdiplomskim stepenima inače zapošljavao u Srbiji) nužan uslov da dobiješ neke poJene, što uglavnom ide iz objavljenih radova + nekoliko poJena za Dr, međutim ne i za PhD (dakle, bez konverzije PhD u Dr de facto nije moguće biti ni uzet u proceduru za takve poslove).Razlog zašto sam izgubio živce je što sam trenutno podvrgnut pomenutom rigmarolu, a ti našao da mi istouješ.(Molim da se termin "rigmarol(e)" pod hitno uvede u srpski, pošto mislim da je izuzetno adekvatan našem podneblju).
Link to comment
Bring it on! :P E sad, to čime se ti baviš, ne znam što bi se više usrećio u Serviji nego u severnijim krajevima. Ja bih pre krizu prezimio u severnim krajevima, nego ovde. Stvarno, ne znam šta ima da se vraćaš? Nije došao prvi milion za 5 godina, pa onda ništa, vrći se doma?
Ma finansijski razlozi su definitivno za ostanak u Svabiji, jer cak ako na jesen i ostanem bez posla dobijacu fin kes kao nezaposlen, profesionalano ne znam. Kasnije bi svakako bilo bolje ovde, tu se mixed-signal cipovima bavi samo jedna firma. Ali ipak ako i kada ostanem bez posla, privatni razlozi ce prevagnuti da se vratim. Prosto kao pasulj...
Link to comment

Schmelinže, ne traži zaveru gde je nema.Da GM nije dobio pare kada je dobio od države, bankrotirao bi do sada. što naravno ne znači da im treba dati pare. Naprotiv...

Link to comment
  • 2 weeks later...
663,000 Jobs Lost in March; Total Tops 5 MillionWith 663,000 more jobs disappearing from the American economy last month, swelling the total number of jobs surrendered to the recession beyond five million, the government?s response to the downturn is being put to a strenuous test.When drafting plans in January to spend roughly $800 billion to stimulate the deteriorating economy, the Obama administration operated on the assumption that the unemployment rate would reach 8.9 percent by the end of the year ? without the extra federal spending. Three months into the year, the unemployment rate has already soared to 8.5 percent, from 7.6 percent, the highest level in more than a quarter-century.DetaljiFew sectors of the economy were spared. Some details:Construction firms cut 126,000 jobs in March, 21st consecutive month of declines. Manufacturers sliced 161,000 jobs, 16th consecutive month of cuts. About 17,500 jobs were cut at motor vehicles and parts factories.Retailers cut 47,800 jobs. Nearly 12,000 of those layoffs came at car dealerships.Trucking companies cut 14,900 jobs.About 25,300 workers in the finance and insurance industry lost their jobs.Another 11,700 real estate workers lost their jobs.Temporary help firms cut 71,700 workers. The industry is often seen as an early indicator of shifts in the job market as firms sometimes hire temp workers before committing to take on full-time staff. Hotels cut 22,600 employees.State and local governments, which until recently had been one of the few bright spots in the job market, also cut workers in March, eliminating 12,000 positions. The federal government added 7,000 jobs.Health care remained one of the few areas where jobs were added. Firms in that sector added 13,500 jobs in March at doctor's offices, nursing homes and for home health aids. Hospitals, however, cut 700 workers, first decline in nearly five years. Edited by cedo
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...