Jump to content
IGNORED

stednja


nexus13

Recommended Posts

moje pitanje se odnosilo na societe general i procenu njihove sigurnosti. da odgovorim sam sebi na isto pitanje u vezi marfin ili moskovske banke umem, hvala:)
Societe Generale (majka firma, naravno, ne Societe Generale Srbija) ima grcke obveznice u vrednosti od oko 6% svog kapitala, sto nije malo. Naravno, ne zna se kako se ce dalje odvijati situacija oko grckog duga (otpisi i ostalo), tj. koliko ce im se smanjiti kapital, ali meni to ne zvuci previse primamljivo. Kod BNP Paribas je pomenuti procenat 8%, tako da mi je ona gorelinkovana lista 50 najsigurnijih banaka prilicno nelogicna. Sto se tice ponuda u nedelji stednje, eliminacijom po razlicitim osnovama, ja sam kao u izboru najbolje ponude (za mene i moju odnos prema riziku) dosao do ovih oko 5%. Izvinjavam se sto odgovaram u petak, nadam se da nije prekasno, tek sad sam video temu. Doduse, u mnogim bankama uslovi iz Nedelje stednje vaze do kraja meseca.
Link to comment
Societe Generale (majka firma, naravno, ne Societe Generale Srbija) ima grcke obveznice u vrednosti od oko 6% svog kapitala, sto nije malo. Naravno, ne zna se kako se ce dalje odvijati situacija oko grckog duga (otpisi i ostalo), tj. koliko ce im se smanjiti kapital, ali meni to ne zvuci previse primamljivo. Kod BNP Paribas je pomenuti procenat 8%, tako da mi je ona gorelinkovana lista 50 najsigurnijih banaka prilicno nelogicna. Sto se tice ponuda u nedelji stednje, eliminacijom po razlicitim osnovama, ja sam kao u izboru najbolje ponude (za mene i moju odnos prema riziku) dosao do ovih oko 5%. Izvinjavam se sto odgovaram u petak, nadam se da nije prekasno, tek sad sam video temu. Doduse, u mnogim bankama uslovi iz Nedelje stednje vaze do kraja meseca.
ne razumem, sta je tvoja preporuka?
Link to comment
ne razumem, sta je tvoja preporuka?
Ja sam eliminisao Societe zbog stvari koje sam naveo. Eliminisao sve Grke iz poznatih razloga, Hypo zbog afera koje su ih pratile u poslednjih godinu dana (ne kod nas, nego u Austriji), Moskovsku zato sto nema narocit kredit rejting, AIK zbog situacije oko Nibensa, Findomestic zato sto su u vlasnistvu BNP Paribas. To su banke koje su ponudile preko 5% na 12 meseci (ako nisam nekoga zaboravio). Onda sam dosao do ovih sa 5% (dve sa po 5.08%, sto mu dodje isto) - Unicredit, Volks, Intesa, KBC, Komercijalna, Raiffeisen. Izbacio Italijane (mozda preoprezno, ali kreditni rejting zemlje im ne ide bas u zeljeno smeru), Volks zbog perioda konsolidacije (preuzimaju ih Rusi), KBC ima grckog duga. Ostaju Komercijalna i Raif, od njih sam birao. Izabrao Austrijance na kraju, poucen zivotnim iskustvima iz svih oblasti izbegao domace. Mada, u Komercijalnoj EBRD ima 25% vlasnistva, uvek su bili konzervativni u davanju kredita pa nemaju puno losih zajmova, mislim da je i to sigurna prica. Ipak, ja sam na kraju odabrao Raiffeisen (5%). Izvini ako sam udavio, hteo sam da ti objasnim koja je bila moja logika kod izbora. Ja prvi ne bih poslusao savet oko finansijskih stvari bez obrazlozenja i podloge, pa sam zato detaljisao. Jos jedna stvar, ja sam birao (po meni) sigurniju varijantu, uz malo nizu kamatu. Neko skloniji riziku ce verovatno sa istim informacijama napraviti drugaciji izbor. U svakom slucaju, nadam se da ce ti sve ovo pomoci oko odluke. Pozdrav!
Link to comment

Evenutalno može da se doda Erste kao treća opcija. Kod mene bi zapravo bili druga jer nema tog EBRD faktora koji će me naterati da koristim usluge banke koja čuva državni heroin u svom trezoru.

Link to comment
Moody's reviews Erste Group Bank's A1/C- ratings for downgrade (Austria)Frankfurt am Main, November 04, 2011 -- Moody's Investors Service has today placed on review for downgrade Erste Group Bank AG's (Erste) standalone bank financial strength rating (BFSR) of C- (mapping to Baa1 on the long-term scale) and the A1 long-term debt and deposit ratings. Consequently, several subordinated and junior subordinated debt ratings were placed on review for downgrade. The P-1 short-term rating was affirmed. A full list of affected ratings is listed at the end of this press release. The review for downgrade on the BFSR follows the bank's report of a major loss that partly stems from previously undisclosed credit default swap (CDS) exposures. Accordingly, the review will focus on Erste's risk management, internal controls and financial transparency as well as the risk-adjusted profit generating capacity of its business model. The review for downgrade of the A1 long-term ratings follows the review on the BFSR.
Austrijiske banke su jako izlozene po centralnoj i istocnoj Evropi.
Link to comment
Evenutalno može da se doda Erste kao treća opcija. Kod mene bi zapravo bili druga jer nema tog EBRD faktora koji će me naterati da koristim usluge banke koja čuva državni heroin u svom trezoru.
haha, druze, pa tvoja firma je revizor u toj banci, ako ja nisam nesto opasno promasio.erste banka je usla u srbiju preuzevsi novosadsku banku. ja kontam da oni od tada ni u jednom trenutku nisu uspeli da usloze analiticke racune sa glavnom knjigom....sto se stednje tice, ako stedite u srbiji, apsolutno je svejedno u kojoj banci drzite pare, jer i pored dobre kapitalizovanosti vecine banaka u srbiji (ako se gledaju revidirani bilansi, koji, btw, veze s mozgom nemaju) ako pukne jedna banka ostale ce da se sruse kao kula od karata....
Link to comment
sto se stednje tice, ako stedite u srbiji, apsolutno je svejedno u kojoj banci drzite pare, jer i pored dobre kapitalizovanosti vecine banaka u srbiji (ako se gledaju revidirani bilansi, koji, btw, veze s mozgom nemaju) ako pukne jedna banka ostale ce da se sruse kao kula od karata....
Upravo to.Pored toga, meni je potpuno neshvatljivo da će se neko odreći svojih para na 12 meseci u ovako kriznom trenutku zarad ~5% kamate.
Link to comment
haha, druze, pa tvoja firma je revizor u toj banci, ako ja nisam nesto opasno promasio.erste banka je usla u srbiju preuzevsi novosadsku banku. ja kontam da oni od tada ni u jednom trenutku nisu uspeli da usloze analiticke racune sa glavnom knjigom....sto se stednje tice, ako stedite u srbiji, apsolutno je svejedno u kojoj banci drzite pare, jer i pored dobre kapitalizovanosti vecine banaka u srbiji (ako se gledaju revidirani bilansi, koji, btw, veze s mozgom nemaju) ako pukne jedna banka ostale ce da se sruse kao kula od karata....
Pa ja rekoh eventualno, između ostalog i zbog onoga što si rekao o kuli od karata... Niko tu nije zaista zdrav, ali ako je Raiffeisen prvi na listi onda nema razloga da Erste ostane mimo priče (pri čemu odluka da li treba ići kod njih na štednju ima veoma malo ili nimalo veze sa njihovom sposobnošću da usklade analitičke račune sa glavnom knjigom). Kao što si rekao, svi su manje-više isti i funkcionišu unutar iste kule od karata, s tim da neki primaju štedne depozite i u evrima i u pakovanjima heroina od pola kilograma.
Link to comment
Pored toga, meni je potpuno neshvatljivo da će se neko odreći svojih para na 12 meseci u ovako kriznom trenutku zarad ~5% kamate.
Ljudska pohlepa je čudo. Pretpostavljam da se ne sećaš redova ispred Dafimenta i Jugoskandika, a krizni trenutak bio je jedno 20x gori nego sada.Osim toga, mnogi ljudi se boje da drže novac u kući i zato ga nose u banku uz sve rizike.
Link to comment
Pa ja rekoh eventualno, između ostalog i zbog onoga što si rekao o kuli od karata... Niko tu nije zaista zdrav, ali ako je Raiffeisen prvi na listi onda nema razloga da Erste ostane mimo priče (pri čemu odluka da li treba ići kod njih na štednju ima veoma malo ili nimalo veze sa njihovom sposobnošću da usklade analitičke račune sa glavnom knjigom). Kao što si rekao, svi su manje-više isti i funkcionišu unutar iste kule od karata, s tim da neki primaju štedne depozite i u evrima i u pakovanjima heroina od pola kilograma.
Ako nisam prevideo neku bolju ponudu na njihovom sajtu, Erste nudi kamatu od 4.0% do 4.4% (zavisno od iznosa) na EUR stednju orocenu na 12 meseci. Zato sam ih iskljucio, posto sam nasao prihvatljive banke sa po 5%, a ne zbog toga sto mislim da su rizicni po nekom osnovu (nisam ih narocito ni razmatrao posto sam video da je ponudjena kamata niska).
Link to comment
  • 6 months later...

Za takve sume je bolje da sačekaš razvoj situacije sa vladom.Možda ti je bolje da šetaš do menjačnice na 2 dana i da prosto kupuješ i prodaješ.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...