Jump to content
IGNORED

stednja


nexus13

Recommended Posts

Bio članak u novinama, digao se malo bio hajp, šatro će početi da naplaćuju ležarinu. Nema narod pare, niko neće da se zadužuje, a njima slabo pada na pamet da spuste kamate.

 

Koliko sam ja shvatio od rodbine koja radi u banci, nije da niko neće, nego da ima vrlo malo kvalitetnih kandidata, tj. kreditno sposobnih klijenata. Banke su vrlo rade da uvaljuju kredite, ali nemaju kome - ne u smislu da niko neće, nego da je velika većina onih koji hoće previše rizična.

Link to comment

Obrni-okreni, ti što hoće su bankama rizični, neki što bi bili manje rizični neće zbog visokih kamata. Mene samo tu interesuje kako ne proradi tržište jer je, je li, ponuda novca nikad veća a potražnja za njim (bar među građanstvom, mada ni privreda ne cveta) mala.

 

Što ne padaju (aktivne) kamate na kredite? Pasivne tj. ove na štednju su, fala bobu, odmah ispoobarali.

Link to comment

Ja mislim da tržište ne ,,prorađuje" jer u ovom trenutku bankama najlakše da obrću novac kupovinom vrednosnih zapisa NBS i Trezora. To je daleko manje rizično nego da se juri više klijenata, bilo fizičkih bilo pravnih lica.

 

Mislim da se tu ne razlikuje u suštini previše situacija od ostatka Evrope i Zapada, niko ne bi da rizikuje, svi sede na parama ili ih plasiraju u najsigurnije moguće hartije, a to su državne obveznice.

Link to comment

 

 

Što ne padaju (aktivne) kamate na kredite? Pasivne tj. ove na štednju su, fala bobu, odmah ispoobarali.

Kako nisu pale, kamate na keš kredite su prepolovljene.

Link to comment

Što ne padaju (aktivne) kamate na kredite? Pasivne tj. ove na štednju su, fala bobu, odmah ispoobarali.

 

Bankarske marze, bar na kredite u EUR se drze. +EURIBOR nikad nije bio nizi, pa samo lici da je doslo do pada

Link to comment

jel ovo lici da se opet isplati drzati pare u nekretninama i vaditi kamatu od rente? sa ovom 0% kamatom i predvidjanjem minus kamata tj lezarina (nemacka uskoro), nisam siguran da ima bilo sta trece.

Link to comment

jel ovo lici da se opet isplati drzati pare u nekretninama i vaditi kamatu od rente? sa ovom 0% kamatom i predvidjanjem minus kamata tj lezarina (nemacka uskoro), nisam siguran da ima bilo sta trece.

Cilj obaranja referentnih kamatnih stopa upravo i jeste isterivanje para sa racuna u ulaganja/privredu. To sto odlaze u minus samo govori o poverenju investitora u bolje sutra.

Link to comment

Banka Inteza obavestila da je od juna kamata na sve uloge kod njih 0%.

Da, mojoj ženi stigao sms. Šta to zapravo znači, sem toga očiglednog što piše?
Link to comment

jel ovo lici da se opet isplati drzati pare u nekretninama i vaditi kamatu od rente? sa ovom 0% kamatom i predvidjanjem minus kamata tj lezarina (nemacka uskoro), nisam siguran da ima bilo sta trece.

Zavisi od odnosa cene nekretnine i zaradive kirije. Neko pravilo je da je dobar prinos na nekretnine 5% (dakle ukupna godišnja kirija treba da bude 5% vrednosti nekretnine). Na vrhuncu nekretninskog buma u Beogradu to nije bilo moguće i kupovati stan radi izdavanja bilo je glupo. Sad možda već ima smisla, nisam pratio cene.
Link to comment

Zavisi od odnosa cene nekretnine i zaradive kirije. Neko pravilo je da je dobar prinos na nekretnine 5% (dakle ukupna godišnja kirija treba da bude 5% vrednosti nekretnine). Na vrhuncu nekretninskog buma u Beogradu to nije bilo moguće i kupovati stan radi izdavanja bilo je glupo. Sad možda već ima smisla, nisam pratio cene.

Mislim da je nategnuto 5%...

Nego to onda ispada da bez dodatnih ulaganja isplatiš stan za 20 godina?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...