Jump to content
IGNORED

stednja


nexus13

Recommended Posts

Oročena štednja nije mnogo popularna u Italiji, a kamate na takva sredstva variraju. U proseku su negde oko 1,5-1,7%.Svi koji žele da oročavaju pare, kupuju Državne obveznice sa anuitetima, ili Blagajničke zapise trezora. E, tu je već ogroman promet, a kamate idu i do 10%, u zavisnosti od vremena dospeća.
Hvala
Link to comment
  • 2 weeks later...

Ako se uloze neke pare u stednju na npr. 6 meseci da li se oslobadja poreza deo kamate? Tj. onaj deo koji je pre 31.12.2009. (posto do tad traje ona odluka o ukidanju poreza). Sto mu dodje nekako logicno. Ili, ako se razorocava posle 31.12.2009. onda se i obracunava na celu kamatu onaj porez koji tada vazi?S tim u vezi, da li one silne kamate unapred sto pojednine banke sada daju imaju veze sa tom poreskom olaksicom koja traje do 31.12.2009.?

Link to comment

Nisam siguran, mislim da se porez obračunava u momentu nastanka obaveze, u ovom slučaju obračuna kamate. Ako tad važi biće i obračunat za ceo period?S obzirom da banke prilikom oročavanja daju i plan otplate gde je prikazana i kamata ne verujem da će se porez vratiti jer bi onda morali ponovo da prave planove otplate i i bitne elemente za sve štediše što nije mali posao. A opet državi treba novaca...

Link to comment

Sigurno da ima veze kamata unapred sa porezom. Iz prve ruke znam da se većina štediša u 1 banci koja ima tu mogućnost odlučuje za kamatu unapred, baš zbog poreza.

Link to comment
Ako se uloze neke pare u stednju na npr. 6 meseci da li se oslobadja poreza deo kamate? Tj. onaj deo koji je pre 31.12.2009. (posto do tad traje ona odluka o ukidanju poreza). Sto mu dodje nekako logicno. Ili, ako se razorocava posle 31.12.2009. onda se i obracunava na celu kamatu onaj porez koji tada vazi?S tim u vezi, da li one silne kamate unapred sto pojednine banke sada daju imaju veze sa tom poreskom olaksicom koja traje do 31.12.2009.?
Na isplaćene kamate se obračunava tzv. porez po odbitku, tj. banka, prilikom isplate iznosa kamate tebi, odbija 10% i uplaćuje državi na ime poreza. Tako da ti nisi obavezan da kasnije na to plaćaš porez na dohodak gradjana. Tačnije, taj iznos ti ne ulazi u poresku osnovicu.E, sad dok važi ova odluka, ona obuhvata sve isplaćene iznose do 31.12.2009 u ponoć. Mada bi bilo korektnije i više u smislu same odredbe da se primenjuje na sve iznose kamata vezane za period 2009, čak i ako su isplaćeni u 2010, što će u najvećem broju slučajeva i biti tako.Kao što rekoše gore, verovatno zato i to sve sa isplatom kamata unapred. Edited by Tresko
Link to comment
  • 1 year later...

zasto su ovako drasticno pale kamate na orocenu evro stednju?http://www.kamatica.com/stanovnistvo-devizna-stednjaposlednji put sam gledao pre i oko nedelje stednje i bilo je barem za 1% vise.

Link to comment
zasto su ovako drasticno pale kamate na orocenu evro stednju?http://www.kamatica.com/stanovnistvo-devizna-stednjaposlednji put sam gledao pre i oko nedelje stednje i bilo je barem za 1% vise.
Mozda je oborila kamatne stope NBS, ili ECB, ili je pao EURIBOR, ili neka kombinacija tih faktora. Obicno to utice na kamate koje nude banke.
Link to comment
  • 3 months later...

vidim da alpha banka ima zanimljive kamate, 5% na orocenje od 1 mesec, sto je rizika radi (grcka banka) verovatno pametnija opcija nego 5.25% na 3m ili 5.70% na 6m ili 5.80% na 6m...jel ima neki katastrofolog verziran u banke da mi kaze da je ovo glupo i da ne treba drzati nikakve pare u grckoj banki cak ni sa jednomesecnim orocenjeminace, danas su pokusali da mi zapale ozbiljnu kintu u komercijalnoj. tamo sam orocio neku kintu krajem 2008 tromesecno, i nakon prva tri meseca su mi pripisali tu kamatu. ugovor je takav da se sredstva automatski reorocuju. danas odem da vidim sta se nakupilo, kad gospodja majstorica na salteru mi izlista isti iznos kao posle ta tri meseca. ja joj kazem nemoguce, niste mi uradili obracun za period od tada, ona krene, jesmo, evo sve se vidi, to vam je tacan iznos. izvadim ugovor i overen papir iz banke da su duzni da me na kucnu adresu obavestavaju o svakoj promeni kamate sto nisu uradili, ona krene da crveni, kao sacekajte da proverim, mozda ste u pravu, da vidim sa seficom bla bla. 20 minuta kasnije dolazi sa tacno obracunatom kamatom za celokupni period.posle mi ortak kaze da su njemu isto pokusali u societeu. ne mogu da verujem da banke u srbiji rade po principu APP, ko da prodaju banane na pijaci i kradu na meri.

Link to comment
ne mogu da verujem da banke u srbiji rade po principu APP, ko da prodaju banane na pijaci i kradu na meri.
mislis, da banke rade kao tuzilastvo*?*kradu na meri.edit:meni je lova u efg-u. alpha je trebalo pre par meseci da se spoji sa nbg (ako se ne varam).the propast se ocekuje za oko 6 meseci ali to ne bi trebalo da se tice stednje gradjana. Edited by najgori
Link to comment
inace, danas su pokusali da mi zapale ozbiljnu kintu u komercijalnoj. tamo sam orocio neku kintu krajem 2008 tromesecno, i nakon prva tri meseca su mi pripisali tu kamatu. ugovor je takav da se sredstva automatski reorocuju. danas odem da vidim sta se nakupilo, kad gospodja majstorica na salteru mi izlista isti iznos kao posle ta tri meseca. ja joj kazem nemoguce, niste mi uradili obracun za period od tada, ona krene, jesmo, evo sve se vidi, to vam je tacan iznos. izvadim ugovor i overen papir iz banke da su duzni da me na kucnu adresu obavestavaju o svakoj promeni kamate sto nisu uradili, ona krene da crveni, kao sacekajte da proverim, mozda ste u pravu, da vidim sa seficom bla bla. 20 minuta kasnije dolazi sa tacno obracunatom kamatom za celokupni period.posle mi ortak kaze da su njemu isto pokusali u societeu. ne mogu da verujem da banke u srbiji rade po principu APP, ko da prodaju banane na pijaci i kradu na meri.
Cekaj ona je pokusala da te zapali za sve kamate posle prvog tromesecja ili su oni smanjivali kamate a da te nisu obavestavali?Zanima me jer mi je poznanik preporucio kombanku za orocenje...
Link to comment

Kombanku bih preporučio za izbegavanje što se vidi i iz ovog primera. Žena nije pokušala da ga zapali za kamatu nego verovatno nije dobro gledala period, recimo da je gledala promet samo za 3ri meseca mada je logično da prvo pogleda stanje :unsure:. Nema šanse da1)pogrešno obračunaju kamatu jer su to ipak neke aplikacije koje se testiraju a test kamate je nešto osnovno, za grešku u kamati bi popili ohoho kaznu od NBSa. Već bi se neko bunio za pogrešan pripis kamate od 2008. i eventualni bag bi se ispravio.2)sve i da postoji bag nema šanse da ga isprave za 20 minuta.Preostaje ljudski faktor to jest šalterska radnica ne zna da čita partije/bila je na drogama.

Link to comment

pa kombanka je na glasu kao satro safe jer je drzavna banka, povezana sa deutche bankom bla bla. oni imaju pravo da menjaju kamatu tj aplicira se kamata koja vazi za period novog reorocenja - recimo sada je 3.65% a kada sam poceo je bila 6.5% (promo plus pale kamate).riba nije bila salterska sluzbenica nego nekakav faktor, usao sam u neki boks. inace sam alert dobio kada sam prosle nedelje otvarao namenski racun i uzgred pitao za stanje na racunu, gde je ta sluzbenica isto ocitala taj manji iznos. radi se o tome da nista od kamata nakon isteka prvog orocenja (3 meseca) uopste nije bilo uracunato, nothing, nada, njet. siguran sam da im fora sigurno prolazi kod nekog.@najgori - koja je to prica za alpha bank?

Edited by gazza1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...