Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

stednja

Featured Replies

Ove godine nema nigde preko 4% ? A i to jedva. Findomestik lagano prepolovio prošlogodišnjih 5%, sad daju 2,81 posle poreza. I to mi je nagrada za vernostJavljajte ako se neko malo otvori, samo je kamata bitna trenutno ostali bankarski 'proizvodi' i pogodnosti me ne zanimaju

  • 2 weeks later...
  • Replies 473
  • Views 57.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Lezilebovich
    Lezilebovich

    Mislim da je ideja stedeti, a ne kockati se

  • kud u maglu Simoviću
    kud u maglu Simoviću

    gde će ti duša da na sestri zelenašiš     ili joj pomozi bez kamate, ili se ne mešaj

  • mi smo pre 3 ili 4god kupili nesto zlatnika,malo, za nekoliko hiljada eura...i pre neki dan pricam sa drugaricom koja radi u zlatari/zalagaonici i kaze mi da je zlato jako poskupelo i bas proverim kol

Posted Images

u cemu je fora sa ovako niskim kamatama na stednju? mislim da se ne secam da su bilo ovako lose kamate u ovom sistemu...
meni su u mojoj, sa nilskim konjem, banci rekli da je to preporuka NBS. i da će kamate za uloge po viđenju za EUR da padnu na 0,1%. na 1000€ kamata varira par evra gore-dole ako odbaciš ekstreme.

Na ovom sajtu se moze pogledati trenutna ponuda banaka, prema stednom iznosu i roku orocenja. Ne znam da li su potpuno azurni, ali za par primera sam proverio telefonom i bili su tacni, pretpostavljam da sve update-uju redovno. Kada se otvore "detalji stednje" za odredjenu ponudu, vidi se EKS koji uzima u obzir porez od 15% (na evre, naravno; na dinarsku stednju nema poreza).http://www.kamatica.com

  • 6 months later...

Imam par dilema. Nadam se savetu, ili par, jer sam ovde waay-off daleko od nekih mojih interesovanja te stvarno nisam pametan niti odakle da pocnem niti kome bih mogao da se obratim..

Elem, dve godine sam i inostranstvu, radim za proklete kapitaliste i placen sam dolarom. Para se pomalo nagomilala, gomila nije prevelika ali dovoljno da me ubije u pojam oko toga gde bih ja to mogao zastekati, cuvati, uloziti, stediti.

Valjda mi je prva dilema/pitanje ta sta je najbolje u danasnjoj ekonomskoj situaciji, a uzevsi u razmatranje nekih period od 5-10 godina u buducnost - stedeti u dolarima, dinarima, eurima? Da li bih bio uopste u mogucnosti da se opredeljujem za valutu u domacim bankama / institucijama?

Reseno to, postavlja se naredno pitanje - kakav vid stednje, ako uopste postoje razliciti, razmatrati a da je iznad svega - siguran. U ovom slucaju mnogo vise naginjem sigurnosti nego jurenjem za procentima i visinama kamate.

Dalje, meni je interesantno, a ne znam odgovor na ovo pitanje - da li kao drzavljanin SRB mogu otvoriti racun u nekoj od USA banaka, s obzirom na zaposlenje i sve ovo uraditi tamo ? Ima li to smisla i ima li ikakvih opipljivih prednosti?

Edited by lord_s

Navodno, država™ garantuje za štednju do 50.000,- eura za jedan račun, na to-i-to-ime, po banci.

50.000 je suma svega, po jmbg-u, koliko god racuna. Sve iznad 50.000 drzava srecom ne garantuje.

cekaj, zivis&radis u US a nemas 1 bank account? ako je tako, treba ti preporuka za 1 kvalitetan sef?

50.000 je suma svega, po jmbg-u, koliko god racuna. Sve iznad 50.000 drzava srecom ne garantuje.

 

..nisam to znao. Izvinjavam se na dezinformaciji.

cekaj, zivis&radis u US a nemas 1 bank account? ako je tako, treba ti preporuka za 1 kvalitetan sef?

 

Nemam green card, imam working visu sa kojom odradjujem visemesecne ugovore na tlu USA.

Zivim ovde, u Srbiji. Za sada.

 

USA account nemam, zbog toga sam i pitao da li bi iko znao da li sam u stanju kao foreigner da apliciram i izvadim isti. Platu primam na prepaid karticu (solution umesto 'kesh-u-ruke') koja ima nizak limit i ne uliva mi nikakvo poverenje u smislu cuvanja novca na istoj. Sve to funkcionise bez greske, ali bi trebao da stekam taj novac na pravom mesto i na pravi nacin, pa stoga i upitah..

Nemam green card, imam working visu sa kojom odradjujem visemesecne ugovore na tlu USA.

Zivim ovde, u Srbiji. Za sada.

 

USA account nemam, zbog toga sam i pitao da li bi iko znao da li sam u stanju kao foreigner da apliciram i izvadim isti. Platu primam na prepaid karticu (solution umesto 'kesh-u-ruke') koja ima nizak limit i ne uliva mi nikakvo poverenje u smislu cuvanja novca na istoj. Sve to funkcionise bez greske, ali bi trebao da stekam taj novac na pravom mesto i na pravi nacin, pa stoga i upitah..

 

 

Jesi li makar proguglao i dobio bar ovo?

Jesi li makar proguglao i dobio bar ovo?

 

Nisam. Valjda sam naivno pretpostavljao da je procedura mnogo komplikovanija.

 

Hvala!

good luck! /verovatno nece biti neka posebna pomoc ali cu se ovih dana raspitati u mojoj banci + kad si u US sledeci put skokni do banke, naravno/

odokativno, izgleda da se to resava u 1 face2face kontaktu; gnjavice te ko I prosecna salterusa u srbijici - ponesi kilo dokumenata /npr. papiri kojima dokazujes tvoju US adresu etc./; mozda ce te cimati za soc.sec.# odnosno poreski broj od IRS u nedostatku soc.sec.

opet, obzirom da je kamata nulta - vredelo bi razmisliti o 1 mutual fund ili ETF - mislim da se tu radi o istom ili manjem cimanju uz napomenu da je moguce da ces platiti 30% poreza na dobit /mislim da ne mozes otvoriti takav account kod npr. fidelity ili vanguarda ali definitivno kod scottrade etc. - naravno, raspitaj se face2face u scottrade, posebno oko raznoraznih fees&pomenutih 30%/

  • 5 months later...

stiglo mi obavestenje od kombank o automatskom reorocavanju novca, da li je moguce da je kamata za 3-mesecno orocenu stednju pala na 0.60% na godisnjem nivou? pa to je propast.

Moguće je,.Navodno, imaju (deviza) dovoljno ali nemaju gde da ih ulože. Tako nešto.

 

A što se reoročavanja tiče - nisam pametan šta bih uradio.

Jer bankrot.

stiglo mi obavestenje od kombank o automatskom reorocavanju novca, da li je moguce da je kamata za 3-mesecno orocenu stednju pala na 0.60% na godisnjem nivou? pa to je propast.

 

Ništa neobično, sad su se svi uredno ukartelisali, na oročenje od 12 meseci je skoro svuda kamata ispod 2%. 

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.