Jump to content
IGNORED

stednja


nexus13

Recommended Posts

Ove godine nema nigde preko 4% ? A i to jedva. Findomestik lagano prepolovio prošlogodišnjih 5%, sad daju 2,81 posle poreza. I to mi je nagrada za vernostJavljajte ako se neko malo otvori, samo je kamata bitna trenutno ostali bankarski 'proizvodi' i pogodnosti me ne zanimaju

Link to comment
  • 2 weeks later...
u cemu je fora sa ovako niskim kamatama na stednju? mislim da se ne secam da su bilo ovako lose kamate u ovom sistemu...
meni su u mojoj, sa nilskim konjem, banci rekli da je to preporuka NBS. i da će kamate za uloge po viđenju za EUR da padnu na 0,1%. na 1000€ kamata varira par evra gore-dole ako odbaciš ekstreme.
Link to comment

Na ovom sajtu se moze pogledati trenutna ponuda banaka, prema stednom iznosu i roku orocenja. Ne znam da li su potpuno azurni, ali za par primera sam proverio telefonom i bili su tacni, pretpostavljam da sve update-uju redovno. Kada se otvore "detalji stednje" za odredjenu ponudu, vidi se EKS koji uzima u obzir porez od 15% (na evre, naravno; na dinarsku stednju nema poreza).http://www.kamatica.com

Link to comment
  • 6 months later...

Imam par dilema. Nadam se savetu, ili par, jer sam ovde waay-off daleko od nekih mojih interesovanja te stvarno nisam pametan niti odakle da pocnem niti kome bih mogao da se obratim..

Elem, dve godine sam i inostranstvu, radim za proklete kapitaliste i placen sam dolarom. Para se pomalo nagomilala, gomila nije prevelika ali dovoljno da me ubije u pojam oko toga gde bih ja to mogao zastekati, cuvati, uloziti, stediti.

Valjda mi je prva dilema/pitanje ta sta je najbolje u danasnjoj ekonomskoj situaciji, a uzevsi u razmatranje nekih period od 5-10 godina u buducnost - stedeti u dolarima, dinarima, eurima? Da li bih bio uopste u mogucnosti da se opredeljujem za valutu u domacim bankama / institucijama?

Reseno to, postavlja se naredno pitanje - kakav vid stednje, ako uopste postoje razliciti, razmatrati a da je iznad svega - siguran. U ovom slucaju mnogo vise naginjem sigurnosti nego jurenjem za procentima i visinama kamate.

Dalje, meni je interesantno, a ne znam odgovor na ovo pitanje - da li kao drzavljanin SRB mogu otvoriti racun u nekoj od USA banaka, s obzirom na zaposlenje i sve ovo uraditi tamo ? Ima li to smisla i ima li ikakvih opipljivih prednosti?

Edited by lord_s
Link to comment

50.000 je suma svega, po jmbg-u, koliko god racuna. Sve iznad 50.000 drzava srecom ne garantuje.

 

..nisam to znao. Izvinjavam se na dezinformaciji.

Link to comment

cekaj, zivis&radis u US a nemas 1 bank account? ako je tako, treba ti preporuka za 1 kvalitetan sef?

 

Nemam green card, imam working visu sa kojom odradjujem visemesecne ugovore na tlu USA.

Zivim ovde, u Srbiji. Za sada.

 

USA account nemam, zbog toga sam i pitao da li bi iko znao da li sam u stanju kao foreigner da apliciram i izvadim isti. Platu primam na prepaid karticu (solution umesto 'kesh-u-ruke') koja ima nizak limit i ne uliva mi nikakvo poverenje u smislu cuvanja novca na istoj. Sve to funkcionise bez greske, ali bi trebao da stekam taj novac na pravom mesto i na pravi nacin, pa stoga i upitah..

Link to comment

Nemam green card, imam working visu sa kojom odradjujem visemesecne ugovore na tlu USA.

Zivim ovde, u Srbiji. Za sada.

 

USA account nemam, zbog toga sam i pitao da li bi iko znao da li sam u stanju kao foreigner da apliciram i izvadim isti. Platu primam na prepaid karticu (solution umesto 'kesh-u-ruke') koja ima nizak limit i ne uliva mi nikakvo poverenje u smislu cuvanja novca na istoj. Sve to funkcionise bez greske, ali bi trebao da stekam taj novac na pravom mesto i na pravi nacin, pa stoga i upitah..

 

 

Jesi li makar proguglao i dobio bar ovo?

Link to comment

good luck! /verovatno nece biti neka posebna pomoc ali cu se ovih dana raspitati u mojoj banci + kad si u US sledeci put skokni do banke, naravno/

odokativno, izgleda da se to resava u 1 face2face kontaktu; gnjavice te ko I prosecna salterusa u srbijici - ponesi kilo dokumenata /npr. papiri kojima dokazujes tvoju US adresu etc./; mozda ce te cimati za soc.sec.# odnosno poreski broj od IRS u nedostatku soc.sec.

opet, obzirom da je kamata nulta - vredelo bi razmisliti o 1 mutual fund ili ETF - mislim da se tu radi o istom ili manjem cimanju uz napomenu da je moguce da ces platiti 30% poreza na dobit /mislim da ne mozes otvoriti takav account kod npr. fidelity ili vanguarda ali definitivno kod scottrade etc. - naravno, raspitaj se face2face u scottrade, posebno oko raznoraznih fees&pomenutih 30%/

Link to comment
  • 5 months later...

stiglo mi obavestenje od kombank o automatskom reorocavanju novca, da li je moguce da je kamata za 3-mesecno orocenu stednju pala na 0.60% na godisnjem nivou? pa to je propast.

 

Ništa neobično, sad su se svi uredno ukartelisali, na oročenje od 12 meseci je skoro svuda kamata ispod 2%. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...