Jump to content
IGNORED

Kardio i teretana


apotekarica

Recommended Posts

On 15.1.2023. at 11:26, Mindaugas Žukauskas said:

Pomoć teretandžije. Podigao sam neku tešku kutiju na poslu u bezveze položaju, sjebao donji deo leđa, i sad nikako da ful zaraste. Kako podignem bilo šta, imam osećaj da obnavljam povredu, jako nervira već nedelju dana. Pretpostavljam treba strogo mirovanje, možda još dodati neke pojase, flastere, medikamente? U apoteci mi dali da mažem diklofen gel. Smara me već jako, jer osećam se kao đed, navikao sam na trčanje, aktivnosti i sl.

Kombinuj hladjenje i grejanje.Gel koji hladi kad si aktivan i onda uvece recimo gel koji greje ili ona topla pakovanja da bi se pojacala cirkulacija.Vitamin B12 uvek pomaze za ukljesten nerv.

  • +1 1
Link to comment

teretanasi & vezbaci, treba mi mala pomoc. razmisljam o tome da pocnem da koristim protein powder ali toliko razlicitih brendova i varijanti ima u ponudi da mi se prosto zavrti u glavi. kako da razvrstam sta vredi a sta ne? 🙈

 

ne treba mi za mrsavljenje (primetila sam da neki powders targetuju fat-loss, sto mi ne treba) ali mi je bas bitno da mi ne dodaje mnogo vise kalorija na dnevnu ishranu. to isto nikako!

 

ono sto trazim je da mi pomogne izgradnju misica. nije mi cilj baulking vec imam delove gde hocu da targetiram skinny fat, da zamenim ratio masnoce u misic. tako da trazim nesto sto bi mi pomoglo u tom procesu, naravno uz redovne vezbe (u proseku 3-4x nedeljno)

 

isto tako, kakve su preporuke kada je najbolje da konzumira, pre vezbi, posle? i kako - u hrani, razmuceno s vodom? etc ako imate jos neka iskustva (pozitivna/negativna) sve je dobrodoslo. 🙏

 

p.s. razlog zasto sam postala znatizeljna u vezi protein suplemenata je zato sto sam probala da koristim kolagen puder (vital proteins) i vidim pozitivne efekte i bas mi prija. pa reko da probam i ovo. 

 

 

e: e da, i nije mi bitno da li je vegan-friendly ili ne. i da ne nadima! 😁

 

 

Edited by roksi
Link to comment

naicices na razne teorije, no ja sam posve siguran da je skoro pa svejedno kada ga uzimas, doklegod je to u nekom periodu od recimo 24h od momenta vedzbanja.

 

ja bih ga recimo uzimao (whey) posle bilderane kada bih i inace jeo, a dodao bih mozda i kasein pre spavanja, jer se on navodno mnogo bolje iskoristi od ovog zivotiljskog podrijetla u toku sna. da, mesao sam uvek sa mlekom, posto i inace volim sok od krave, a bude mi tako fakat ukusnije.

 

sto se brendova tice bemliga, posl put sam uzimao whey pre nekih 10tak godina, al kao i inace vazi da je skuplje ugl bolje.

odaberi par jacih firmi (koje su to sad trenutno, nemam zbilja ideju) i prostudiraj sastav, ti ozbiljniji brendovi ne bi smeli da se zajebavaju, pa odluci.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Ako si iz Srbije, mozes da probas Gorilla protein - to su biljni proteini na bazi graska sa, da se tako izrazim, manje stetnim zasladjivacima. 
Drugi koji bih preporucivao (mada ima kvaka) je BombBarr, isto solidnog sastava, s tim sto mislim da su to neki Rusi i da dovlace pakete iz Rusije posto su im cene apsurdno skocile od kada je poceo rat. Licno mi se cini preskupim u ovom momentu i ne uzimam ih vise.

 

Osim njih, probao sam i MusclePharm i Nectar, u sustini sve je to isto sranje, overly-processed food supplements, mozes krenuti od jednoga pa vidi kako ti prija za organizam i da li ti se svidja ukus, pa promeni sledeci put dok ne nadjes nesto sto ti pase. Ukusi su mi isto bitna stavka posto su neki blago slatki a neki ubijaju sa vestackom slatkocom.

 

U principu preporucuju da se pije sa vodom, no mozes ih i razmutiti u mleku, opet preporuka je nemasno mleko, no mislim da su te razlike poprilicno mizerne na nasem amatersko-sportskom nivou, da nije toliko bitno. Ja ga popijem nakon treninga jer sam tad uglavnom gladan, cesto drmnem i jednu bananu uz to, no mozes ga uzimati i bilo kad do kraja dana.

 

Takodje, nije nuzno piti ga samostalno, recimo ako pravis neku ovsenu kasu, sejk ili one americke palacinke mozes uvek da umutis kasiku proteina u to.

 

E da, imas i razliku izmedju whey izolata i whey koncentrata. Izolati su po pravilu bolji/efikasniji, ali i skuplji.

  • Hvala 1
Link to comment

Ja bih uzeo sa Steviom  sa Myprotein ako si u Jevropi.Meni su whey za periode smanjenja kalorija jer me mrzi da jedem kuvano belo i ta sranja i onda doteram do nekih 100,120gr proteina bez da prebacim kolicinu kalorija.

  • Hvala 1
Link to comment
21 hours ago, ToniAdams said:

naicices na razne teorije, no ja sam posve siguran da je skoro pa svejedno kada ga uzimas, doklegod je to u nekom periodu od recimo 24h od momenta vedzbanja.

 

ja bih ga recimo uzimao (whey) posle bilderane kada bih i inace jeo, a dodao bih mozda i kasein pre spavanja, jer se on navodno mnogo bolje iskoristi od ovog zivotiljskog podrijetla u toku sna. da, mesao sam uvek sa mlekom, posto i inace volim sok od krave, a bude mi tako fakat ukusnije.

 

sto se brendova tice bemliga, posl put sam uzimao whey pre nekih 10tak godina, al kao i inace vazi da je skuplje ugl bolje.

odaberi par jacih firmi (koje su to sad trenutno, nemam zbilja ideju) i prostudiraj sastav, ti ozbiljniji brendovi ne bi smeli da se zajebavaju, pa odluci.

 

super, puno hvala, toni! e da, i casein sam otkrila tragajuci za proteinom. moracu i u to malo da virnem. ta kombinacija mi deluje primamljivo 👍

 

 

pretpostavljam da nema razlike za musko/zenske subjekte? mislim, isto nam je, odnosno preporucuje se podjednako za sve? 

 

 

13 hours ago, goofs said:

Ako si iz Srbije, mozes da probas Gorilla protein - to su biljni proteini na bazi graska sa, da se tako izrazim, manje stetnim zasladjivacima. 
Drugi koji bih preporucivao (mada ima kvaka) je BombBarr, isto solidnog sastava, s tim sto mislim da su to neki Rusi i da dovlace pakete iz Rusije posto su im cene apsurdno skocile od kada je poceo rat. Licno mi se cini preskupim u ovom momentu i ne uzimam ih vise.

 

Osim njih, probao sam i MusclePharm i Nectar, u sustini sve je to isto sranje, overly-processed food supplements, mozes krenuti od jednoga pa vidi kako ti prija za organizam i da li ti se svidja ukus, pa promeni sledeci put dok ne nadjes nesto sto ti pase. Ukusi su mi isto bitna stavka posto su neki blago slatki a neki ubijaju sa vestackom slatkocom.

 

U principu preporucuju da se pije sa vodom, no mozes ih i razmutiti u mleku, opet preporuka je nemasno mleko, no mislim da su te razlike poprilicno mizerne na nasem amatersko-sportskom nivou, da nije toliko bitno. Ja ga popijem nakon treninga jer sam tad uglavnom gladan, cesto drmnem i jednu bananu uz to, no mozes ga uzimati i bilo kad do kraja dana.

 

Takodje, nije nuzno piti ga samostalno, recimo ako pravis neku ovsenu kasu, sejk ili one americke palacinke mozes uvek da umutis kasiku proteina u to.

 

 

 

 

nisam iz srbije ali potrazicu te sto preporucujes online, makar cisto da vidim sastave itd. da skontam sta valja. mnogo hvala! 

 

i ja bih najradije da nadjem neki koji mi je dovoljno ok da pijem s vodom, cisto da izbegnem dodatne kalorije, nemasno mleko ionako iskljucivo pijem tako da bi to bilo to ok. ma ja vecito moram da pazim unos kalorija, ja pogledam nesto i lepi se 🙈 tako da bez discipline ne bi uspela da odrzavam kilazu koju zelim. (btw, ta disciplina je odrziva, nisam asketa! 😁  imam ja svoje svakodnevne treats koje mi balansiraju sve i osecam se zadovoljno, inace sigurno ne bih uspela to na vec dugorocne staze). zbog toga mi je bitno da ne krenem u nesto sto ce da bude pozitivan dodatak i da mi pomogne kreiranju misicne mase ali ne i da mi napravi dzumbus u uhodanom sistemu i bas mi nabudzi kalorije. 

 

 

Quote

E da, imas i razliku izmedju whey izolata i whey koncentrata. Izolati su po pravilu bolji/efikasniji, ali i skuplji.

 

super info, thx! 

 

 

13 hours ago, askeladden said:

Ja bih uzeo sa Steviom  sa Myprotein ako si u Jevropi.Meni su whey za periode smanjenja kalorija jer me mrzi da jedem kuvano belo i ta sranja i onda doteram do nekih 100,120gr proteina bez da prebacim kolicinu kalorija.

 

taj Myprotein mi je ovde downunder izlazio medju prvima u pretrazi i taj mi je privukao paznju ali nisam bila sigurna da li je samo nabudzeni marketing ili su stvarno ok. super, onda cu ih definitivno pogledati. puno hvala! definitivno pomaze da suzim fokus u moru raznih opcija.

 

sve u svemu, po vasem pisanju whey (izolati) deluje kao naj opcija. 👍

 

 

 

 

inace, a sidenote, kakav haos od pakovanja ima masa proteina! bomba boja i fontova, zavrti mi se u glavi! upravo mi je taj Myprotein zapao za oko bas zato sto nema eksploziju boja i nekog macho vajba 😆

 

 

 

 

 

Edited by roksi
  • +1 1
Link to comment

ma nema razlike, vidi otprilike koliko proteina nameravas da uneses (mislim da je za zene otprilike nekih gram ipo po kilogramu telesne mase sasvim ok kad se vezba) i zvekni to iz jednog ili vise puta. ne mislim da ce mleko da ti pravi nekakvu bitnu razliku, al ako ti ok sa vodom, sto da ne.

uzmi svakako whay  isolate prvenstveno, a mozes i taj kasein da dodas uvece.

i videces, zbilja po mom iskustvu pravi finu razliku, a sam whey je prirodan koliko recimo i jogurt ili kiselo mleko, tako da, svaka preporuka.

  • Hvala 1
Link to comment

da se ispravim, lupio sam za ovu cifru od 1 ipo grama po kilogramu telesne mase, evo sta kaze gugal:

image.png.dbd8759d13a253f0ff867ac4a39e890b.png

 

znaci fazon ono sto se unosi klasicnim jedenjem plus merica ili dve ueja, bemliga kolko ima grama u jednoj dozi

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, ToniAdams said:

da se ispravim, lupio sam za ovu cifru od 1 ipo grama po kilogramu telesne mase, evo sta kaze gugal:

image.png.dbd8759d13a253f0ff867ac4a39e890b.png

 

znaci fazon ono sto se unosi klasicnim jedenjem plus merica ili dve ueja, bemliga kolko ima grama u jednoj dozi

 

👍🙏

 

 

inace zagrizla sam metak! 😆

 

narucila sam myprotein uei isolate (i to kupila dva, unflavoured + vanilu jer su trenutno 35% na akciji, pa da vidimo:)) krecem s tim prvo da vidim efekte. onda mozda probam casein (ili/i creatin - i taj mi se pojavljuje cesto u istrazi pa cu da uzmem u obzir - javite ako imate neka iskustva/savete thx!). mada ne znam da li meni sa 3-4 puta amaterskog vezbanja nedeljno treba i to dodatno 😆 

  • +1 1
Link to comment

mozes slobodno kreatin, nece ti svakako skoditi, jedino sto su neke osobe "imune" na isti pa im fakticki nikakve benefite ne donosi.

al to ne znas dok ne probas.

to prilicno zavisi i od ishrane, ako si vegunka svakako ces primetiti mnogo vecu razliku posto kreatina u hrani ima skoro pa iskljucivo u govedu i ribi.

i batali one savete o "punjenju" itd, sa vrha kasicice ubacis u sejker sa proteinom i to je to.

 

3-4 puta nedeljno je taman.

  • Hvala 1
Link to comment

Nemam reakcije jer moderacija,Pa mora ovako.
Zavisi i koliko si unosila proteina pre,ako si hronicno manje od grama moze da se desi da u pocetku telo vapi za proteinom i da ti glad bude veca za mesom i to.

Creatin zadrzava vodu,ja nemam neki efekat od Creatina,jer sam porodicno sklon zadrzavanju vode.Nisam imao 6pack ni sa 70kg u treningu.Obavezno uzmi Creapure monohidrat,Njemacki Creatin najkvalitetniji,za cudo ne i najskuplji.Najmanje nusefekata podbulosti sam imao sa njim.Moras da Vidis u periodu meseca kad zene zadrzavaju vodu prirodno Kako reagujes,mozes da smanjis dozu tada.

Fokusiraj se na hranu,meso i casein mozes od Skyr,I slicnih mlecnih proizvoda,mladi sir za veceru ,Cottage namaz sa avokadom…Mislim da je preskup Casein protein u odnosu na ekvivalent.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
21 hours ago, ToniAdams said:

mozes slobodno kreatin, nece ti svakako skoditi, jedino sto su neke osobe "imune" na isti pa im fakticki nikakve benefite ne donosi.

al to ne znas dok ne probas.

to prilicno zavisi i od ishrane, ako si vegunka svakako ces primetiti mnogo vecu razliku posto kreatina u hrani ima skoro pa iskljucivo u govedu i ribi.

i batali one savete o "punjenju" itd, sa vrha kasicice ubacis u sejker sa proteinom i to je to.

 

3-4 puta nedeljno je taman.

 

e kul, super, hvala! nisam veganka (ma ni vegetarijanac!:) ali ima dana kada prirodno preskacem meso jer mi nekada organizam jednostavno vise zudi za zelenisem i mahunarkama pa onda to i sledim. 

 

15 hours ago, askeladden said:

Nemam reakcije jer moderacija,Pa mora ovako.
Zavisi i koliko si unosila proteina pre,ako si hronicno manje od grama moze da se desi da u pocetku telo vapi za proteinom i da ti glad bude veca za mesom i to.

Creatin zadrzava vodu,ja nemam neki efekat od Creatina,jer sam porodicno sklon zadrzavanju vode.Nisam imao 6pack ni sa 70kg u treningu.Obavezno uzmi Creapure monohidrat,Njemacki Creatin najkvalitetniji,za cudo ne i najskuplji.Najmanje nusefekata podbulosti sam imao sa njim.Moras da Vidis u periodu meseca kad zene zadrzavaju vodu prirodno Kako reagujes,mozes da smanjis dozu tada.

Fokusiraj se na hranu,meso i casein mozes od Skyr,I slicnih mlecnih proizvoda,mladi sir za veceru ,Cottage namaz sa avokadom…Mislim da je preskup Casein protein u odnosu na ekvivalent.

 

iskreno nemam pojma, nikada nisam tacno pratila unos proteina, ma ni ostalog, to ja odokativno a i do sada znam sta mi uglavnom utice na vagu, pa po tome povecam ili smanjim unos masnoca, secera, karbohidrata ali nikada nisam pratila detaljno makroe, protein i ostalo. a i nema sanse 😆 znam sebe! ne mogu bas toliko detaljno, odustala bi ja vrlo brzo:)) nevezano za suplemente, znam da mi je kombo protein + veggies (pogotovo za veceru) def pomogao da skinem extra kilazu bez osecaja gladi kada mi je kg otisla gore. sve u svemu, imam pozitivno iskustvo kada dajem prioritet proteinu, pa cemo da vidimo.

 

uh da, potencijal za zadrzavanje vode kod creatina me malo plasi jer rado bih da izbegnem nadutost. nista, prvo cu da pocnem sa proteinom da vidim kako moj organizam procesuje dodatni unos, pa onda mozda probam creatin ili casein. tada cu mozda bolje prepoznati izvor pozitivnih ili negativnih efekata. mozda to sto toni predlaze apropo kolicine, s vrha kasicice umesto pune kasicice, pomogne (i'll def keep that in mind!).

 

super, puno hvala jos jednom @ToniAdams i @askeladden :)

 

 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment

pazi skupljanje vode je deo procesa, voda se talozi u misicima a zauzvrat imas benefite u vidu povecane energije i boljeg razvitka misica koje zapravo nastaje posto telo sanira te "mikropovrede" u strukturi misicnih vlakana koje nastaju tokom tjelovezbe.

nova vlakna nose donose nove receptore za insulin, plus sam misic trosi energiju i eto skidanja sala. 

znaci sam mehanizam je prilicno jednostavan i nedvosmislen, cak i da dodje do nekog zadrzavanja vode, u konacnici sto bi rekli xrvati smo na dobitku.

sto se mene tice, dok sam ga uzimao nisam zaista mogao da primetim vizuelno bilo kakvo zadrzavanje vode, al to je mozda zato sto imam 200 kila pa svakako delujem volumenast i sto zaista nisam preterane doze konzumirao.

mogu da slobodno kazem da sam nula sajdefekata ovako na prvu detektovao. 

al opet, to je individualno, sve kapiram najvise zavisi od toga koliko cije telo inicijalno proizvodi kreatina, od ishrane i ostalih faktora.

imas sad u onim tableticama neke varijante, ja bih na tvom mestu kupio neku minimalnu dozu pa isprobao.

 

 

  • +1 1
Link to comment

Dobar je kreatin, kazu uz protein jedini zaista realno potreban suplement, ako ne racunamo vitamine koje treba uzimati nevezano za vezbanje.

 

Sto se tice marki, svaki od 70-80gr proteina na 100gr ce raditi posao nama amaterima, treba birati samo po ukusu i da ima sto manje secera i zasladjivaca. Recimo belgijski QNT pravi super ukuse, secam se od pre kad sam uzimao, MusclePharm je sigurica od tih skupljih, Optimum Nutrition naravno, ima ih mali milion. Bolje s vodom posle treninga a ako mora mleko moze neko s niskim procentom masti. I kazein je ok pre spavanja s mlekom, ko ima viska para i hoce dva puta dnevno unos proteina kroz prah. 

  • Hvala 1
Link to comment

Resio sam da se dovedem u red do 40. rodjendana ali vremena jedva imam za vezbanje pa bih probao nesto kod kuce bez tegova. Pitanje je koliko su realni oni programi vezbanja "dva meseca do trbusnjaka" i takve budalastine? Imate li neku preporuku za tako nesto i za neke aplikacije za vezbanje?

Sent from my M2101K7BNY using Tapatalk

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...