Jump to content
IGNORED

Kafa


dig_chohano

Recommended Posts

@dùda ja koristim mokka pot i ukus je odlican, mada zavisi od kafe koju uzimas. Ja obicno koristim Lavazza Crema Gusto, crna Perla i sl. Obicno pravim za nijansu jacu kafu i to je ok.

Ne mogu da procenim koliko kosta jedna soljica. Jedna ciglica traje oko 7 dana i dnevno pravim 2 do 3 ibrika od 4 male solje.

 

Imam i Nesspreso sa malim kapsulama. Meni je ta kafa isto dobra, pogotovo Volluto, Arpeggio i Livanto. Moj probem je sto nemam gtanice i mogao bih da popijem 10 kom dnevno.

 

  • Hvala 2
Link to comment
5 minutes ago, x500 said:

Ne mogu da procenim koliko kosta jedna soljica. Jedna ciglica traje oko 7 dana i dnevno pravim 2 do 3 ibrika od 4 male solje.

:mellow:
 

7x2,5x4=70

’ciglica’ ~ 360din 

360/70=5,14

Sadržaj koji iznese taj ‘ibrik’ što se reklamira da je za 4 šolje ja pijem kao jednu kafu tako da je oko 20 kinti jedna kafa™.

Ja pijem espresso poslednju godinu i kod kuće. 
Potić sam poneo na neki put pa sam na indukcionoj ploči posredstvom tiganja vreo™ kavu. 
i neki dan me je Instagram naveo na greh pa sam mesto vode turio sweet vermouth. Istini za volju takav okafljen vermut je trebao ići dalje u negroni. 
 

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, dùda said:

Koliko otprilike košta ta kafa za moka pot ? 

Mislim, po šoljici ?

 

@morgana  @levi @Ras ?

 

Zavisi kolika ti je soljica : )
Kolicina kafe zavisi od velicine moka pota (tj. korpice). 
Odnos kafa/(kafa+voda) je moze biti kao za espreso: 1/2. Za dupli espreso je 18-20g, single 9-10g kafe u zrnu. A moze ici i do 1/10.

Kafa moze kostati od 80 dinara do 8k dinara za 250g pa racunaj : )

Edited by kozha_klima
kafa/voda
  • Hvala 1
Link to comment

dobro, ne treba sada preterivati, nije moka pot bolji od bilo kog kucnog parata posto u kucne aparate spadaju i masine od $1000 pa i vise.

vec i moj skromni Gevi ($100) pravi sasvim dobar espresso i formira lepu cremu.

vaznije je imati dobar mlin sa zrvnjem, ja koristim Breville i odlican je.

  • +1 3
Link to comment

Razlika izmedju tuzne i bez pene Moka pot kafe I ekspresa u kucnoj masini je kao pica iz kucne pecnice od 250 stepeni i napolitanske pice iz peci na drva od 450 stepeni. I tu ne mislim na kapsule vec na sveze mlevenu kafu za espreso masinu.

Link to comment

dobro, ok, malo sam i preterao :D
poslednjih godina fakat ima aparata koji su ok, ali je i dalje sjajna kafa iz moka pota. a ne traži mesto u kuhinji pa plus mesto za mlin i osamstopesto evra investiciju

  • +1 6
Link to comment

što se pene u moka potu tiče, nemoj da spustiš poklopac i eto peni se

 

ili kupiš onu spravicu što radi po principu moka pota ali kahva ide napolje pravo u šolju

 

70

 

 

  • +1 1
  • Wub 1
  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, Poludziber said:

Razlika izmedju tuzne i bez pene Moka pot kafe I ekspresa u kucnoj masini je kao pica iz kucne pecnice od 250 stepeni i napolitanske pice iz peci na drva od 450 stepeni. I tu ne mislim na kapsule vec na sveze mlevenu kafu za espreso masinu.

e to mi jutros muž kaže i tako me mi it's

Neće tu "tužnu i bez pene" kafu 

:sad:

21 minutes ago, ivy said:

@dùda

 

a sta ima veze sto pijete razlicite kafe?

pa neka svako pije sta voli..

Pa ima veze jer trošim puno para na tu domaću kafu, pravim puru a ne kafu i njemu nikada nije dobra i nije dovoljno jaka  :isuse:

On u suštini voli espreso kafu, volim je i ja ali ja mogu i instant, za mene je manji problem 

Link to comment

Kafa je ritual i izrazito individualna stvar - pravila i saveta za pripremu ima toliko i idu do najsitnijih crevaca. Iskreno verujem da je SpaceX manje energije uložio u lansiranje rakete u kosmos.

 

Moka pot imate, pa ga probajte, a ako oboje volite espreso, onda lepo isplanirajte kupovinu espreso aparata.

 

Aparati se mogu kupiti i polovni i ne moraju da budu od hiljadu evra. Kakav i koji, neka daju savete oni koji ih koriste, a imajući u vidu vaše potrebe.

 

Eventualno mogu da prenesem predloge od druga koji voli da petlja oko kafe, eksperimentiše sa temperaturama, pritiscima, dužinom ekstrakcije, krupnoćom mlevenja, tvrdoćom vode, .... Možda bolje da ne prenosim?

 

Edited by Ras
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Ja prvi put čujem za sve ovo o čemu pišete :unsure:

Doduše, pijem tursku kafu, ali eto ne bi bilo loše i nešto još da probam

Šta od svega toga liči najviše na turkiš?

Link to comment
5 minutes ago, Svemir Zeka said:

Ja prvi put čujem za sve ovo o čemu pišete :unsure:

Doduše, pijem tursku domaću kafu, ali eto ne bi bilo loše i nešto još da probam

 

:D

  • -1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...