Jump to content
IGNORED

Kafa


dig_chohano

Recommended Posts

4 minutes ago, 3opge said:

Oldicna kafa moze se napraviti u French presi.  Evo kako:

Stavite u presu 3 vrhom pune kasicice fino mlevene kafe na vecu solju vruce vode.

Promesate malo i stavite poklopac sa klipom skroz gore.

Sacekate da se slegne 5-8 min i onda sipate veoma polako kafu u solju. 

Najvaznije je da ne pritiskate kafu klipom PRE sipanja u solju.

Znaci polako sipate (dekantujete) kafu i istovremeno polako pritiskate klip kako bi kafa isticala.

 

 

 

 

 

brt ja lakse i brze skuvam rucak

  • +1 1
  • Haha 7
Link to comment
2 hours ago, 3opge said:

Oldicna kafa moze se napraviti u French presi.  Evo kako:

Stavite u presu 3 vrhom pune kasicice fino mlevene kafe na vecu solju vruce vode.

 

Meni slican recept bolje ispadne sa krupnije mlevenom kafom (morska so i krupnije).

 

Odnos kafa/voda 1/16 - 1/18, 30g na 500ml vode npr.

Link to comment
26 minutes ago, dùda said:

Hvala svima koji ste pisali svoja iskustvu, ali ja tek sada ništa ne znam :D.

Sipaj vodu u donjuposudu, kafu u srednju, zavrni i stavi na ringlu/plin. 

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment
5 hours ago, kozha_klima said:

visual-coffee-grind-chart-1024x768.jpg

 

to je cista glupost da se melje toliko gromadno za french pres, valjda da ne bi kafa prolazila kroz filter za one koji ne znaju kako se pravi pa nabiju klip pre nego sto sipaju i onda puno taloga ode gore.

sto je finije sameljes bolji je ukus.

 

Link to comment

sinoć sam u starom delu skopja našao turski kafe koji pravi kafu na pesku

 

jeste malo turistički zonfa ali realno kafa je bila možda ponajbolja turska koliko god mogu da se setim

 

vredela je svakog eurocenta turističke cene od 1.7e zaokruženo na 2e sa bakšišom

 

još uvek mi je miris u nosu

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
On 8. 11. 2023. at 12:05, Poludziber said:

Druga stvar je masina koja automatski melje zrnca pred upotrebe. Ni ona ne garantuje odlican ukus jer ta kafa koja stoji otvorena u plasticnoj kutiji podleze previse spoljnoj vazdusnoj atmosferi. Moj savet je kupiti jako kvalitetnu vec samlevenu kafu i drzati je u zatvorenoj mracnoj (npr limenoj) kutiji gde ce duze odrzavati svoju izvornu aromu. Naravno, sto duze stoji u toj kutiji to gore, ali ko pije kafu svakodnevno ne stize da je "iskvari"

ne u univerzumu u kom zivimo i sa zakonima fizike koji u njemu vaze.

 

mlevenjem zrna povecava se povrsina izlozena spoljnom svetu oko 400 puta (zato se kafa i melje a ne kuva od celog zrna), te ce i difuzija arome u okolni vazduh (tj gubitak iste) biti srazmerno brza u odnosu na kafu u zrnu

 

nije dzabe prvi savet svima koji hoce da poprave ukus kafe: kupi mlin i melji pred spremanje.

  • +1 4
Link to comment
16 hours ago, 3opge said:

Oldicna kafa moze se napraviti u French presi.  Evo kako:

Stavite u presu 3 vrhom pune kasicice fino mlevene kafe na vecu solju vruce vode.

Promesate malo i stavite poklopac sa klipom skroz gore.

Sacekate da se slegne 5-8 min i onda sipate veoma polako kafu u solju. 

Najvaznije je da ne pritiskate kafu klipom PRE sipanja u solju.

Znaci polako sipate (dekantujete) kafu i istovremeno polako pritiskate klip kako bi kafa isticala.

 

Iskustvo mi je pokazalo da je za pripremu kafe u (francuskoj) presi:

  • finije mlevenje bolje od obično preporučenog nešto krupnijeg (no, eno gore i drugačijeg iskustva),
  • svako natapanje kafe duže od 2-3, maksmalno 4 min, dovodi do koncentracije neprijatno gorkog ukusa kafe. Naravno, vreme natapanja u vezi je i sa finoćom mlevenja.

Akrobatsko sipanje nisam probao.

 

Kafu kupujem u zrnu. Meljem u običnom električnom mlinu, onoliko koliko stane u mlin. To mi je dovoljno kafe za dva-tri dana.

Ponekad me u 6 ujutru iznenadi prazna kutija, pa da ne bih šokirao komšije agresivnim zvukom, mlin prilikom mlevenja ušuškam jastukom i jorganom i sednem na njega.

 

  • Haha 3
  • Hvala 1
Link to comment
30 minutes ago, Eleniko said:

fejkara kumse, fejkara

pa ne stavljaju valjda divku u kapsule

 

volim kahfu, a volim je zato što je uglavnom vezujem za brejk dok me mleje mlin, ili za buđenje i paljenje motora ujutru. kad ustanem onako bunovan poslednje što mi treba je da odmeravam vodu, merim, meljem, blenem u džezvu, čekaj dok ne provri, dok ne baci ključ

 

 

sve ostale kafe tokom dana, mi uglavnom kuvaju drugi, ili iz automata na poslu koja je vrh vrhova(neke lavazza kapsule)

Link to comment
38 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

iz automata na poslu koja je vrh vrhova(neke lavazza kapsule)

 

ako je to mašina iz doba kad smo radili u istoj firmi sa 2 glave, ta jeste najbolja ikada, ali to su profi lavazza kapsule

 

jedno 2x veće zapreminski od ovih za nas bašibozuk 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...