Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

Eno ti Denon u Playeru sa popustom, ukoliko insistiraš na novom: DENON (player.rs)

 

Kvalitativnih razlika između plejera različitih proizvođača baš i nema, a izbor je stvar ukusa. Uvek je bolje ukoliko možeš da čuješ uređaj pre kupovine, makar i u ambijentu kod prodavca.

 

Imaš NAD C538 u tom cenovnom rangu i nešto skuplju Yamahu CDS303, sa usb ulazom ukoliko ti to nešto znači.

 

 

Plejeri | Audio plus | HI-FI Shop

 

CD plejeri - 4Audio

 

 

  • +1 1
Link to comment

Ja sam se oprostio od novih CD transporta odavno, zajedno sa FM tjunerima, ima jedno 15 godina. 

To pitanje kvalitetnog DAC-a iz uređaja se rešava danas lako za 150-250€, tolko mi je dovoljno za moje potrebe i ostareli sluh.  Izvori za slušanje su danas, meni bar isključivo, u mojoj lossless arhivi od par TB, strimovi sa Net-a za neke novotete, ali je i njih sve manje osim raznoraznih remastersa itd ... 

 

Pitanje CD/DVD transporta - source-a sam rešio kupovinom polovnih BR/DVD playera. Ima ih danas u opsegu od 25-100€ sa kakvim god oćeš kvalitetom dekodera zvuka, DAC sa blistavom stavilnošću, nivoima izlaza na bar dva standarda i ostalim karakteristikama po potrebama.

 

Zadnje što sam kupio pre par godina su tri Blu-ray plejera za ispod 150€ ukupno, i služe bez ikakvih problema. Svaki ima po neku manu oko video reporodukcije, ali su za za zvuk tata mate, rade optičli izlazi, primaju USB uređaje ..... meni dovoljno.

 

 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Kupljen Lanco 78. Kolega, koji ih renovira i prodaje, je sve sredio (novi kablovi, motor zamjenjen). Radi perfektno (automatski se prekine na kraju diska). 200€ 

20230718_153933.jpg

Edited by borris_
  • +1 3
  • Wub 1
Link to comment
On 13. 7. 2023. at 9:03, jms_uk said:

Za malo mi pobeze deal decenije (Amerikanci koji se sele nazad odavde)
 
 
8d57b964b6070ad17d74650d09475fd5.jpg

 

Marantze uzimaj samo napravljene pre 1980 :)

btw, postoji nesto sto se u vintage hi-fi lingu naziva "marantz tax" posto se vintage receiveri <1980 te tvrtke prodaju i po 2x visim cenama od drugih maraka iz istog vremena i iste snage, recimo Pioneer receivera, koji su po kvalitetu isti a nekad cak i bolji.

  • +1 2
Link to comment
  • 2 weeks later...

Danasnji apdejt od Tidal-a:


 

Quote

 

Version 2023.08.02
Released 8/2/2023


Baby Got (Hi-Res) FLAC
We like HiRes FLAC and we cannot lie. Oh my...HiFi Plus members are in for an absolute treat with this audio quality upgrade. Prepare your ears for a sonic adventure like never before, as you now have access to a jaw-dropping selection of over 6 million songs in HiRes FLAC! It's time to clear your calendar and take time to listen to your favorites in crystal-clear bliss. 🌊 🎶

 

New Audio Quality Settings
We've renamed the audio quality levels to make it easier for you to pick based on your hardware and signal strength. Formats available on each level are as follows:

 

Max – High fidelity lossless audio up to 24-bit, 192 kHz with HiRes FLAC (Free Lossless Audio Codec) and Master Quality Authenticated audio (MQA).
High – Lossless audio with FLAC (16-bit, 44.1 kHz)
Low (up to 320 kbps) – Listen to the music you love using lower data usage with compressed AAC files.

 

 

  • Wub 1
  • Hvala 1
Link to comment

Drugari, imam pitanja koja ima tendenciju da se razliju u besmisleno mnogo nedoumica...

 

Dakle, imam Yamaha avr (rx-v685) i za njega zakačena 2 ei niš zvučnika (hzk 12034, model sa 2 8" niskotonca jedan iznad drugog i srednje)visokotoncem navrhu jedan pored drugog). Zvučnici su matori, nikad reparirani, sa malim poderotinama na srednjetoncima ali sviraju iznenađujuće dobro (za moje nepismeno laičko uvo). Cela sprava služi i za zvuk sa tv-a (filmovi i crtaći, ne live tv) i za muziku (99% spotify, možda uskoro tidal).

 

Prvo pitanje je ima li smisla servisirati zvučnike i šta bi to podrazumevalo (krpiti ili menjati pocepane srednjetonce, menjati kondenzatore? još nešto? nosio bih negde na servis, ne bih se sam upuštao). Da li bi dobitak u zvuku bio primetan ili nije realno očekivati čuda? Ne bih da menjam zvučnike novima (mada verujem da bi to bio instant win) jer sam za ove emotivno vezan, a i volim da produžim život starim stvarima.

 

Drugo pitanje je da li ima smisla podizati te zvučnike na stalke s obzirom da su poveliki (i pravljeni da stoje na podu?)? Malo su mi prenisko za poziciju na kojoj se sedi, a jedan je i neprijatno blizu delu ugaone garniture (donji niskotonac bije pravo u tapacirano sedište sa <1m daljine), pa kontam da podizanjem 'oslobodim' zvuk.

 

Dalje nedoumice su vezane za proširivanje setapa na 2.1 / 3.1 / 5.1 ili čak 5.1.2, al to drugom prilikom :D

Link to comment

zavisi prvo od toga koliki ti je budzet. ako su ti na vuferima samo istrulili penasti ringovi za suspenziju onda ih vredi popravljati naravno ako ti se bas svidjao njihov zvuk i ako neces da kupujes nove zvucnike.

ja sam sa ulice pokupio stare Infinity rs3000 sa istrulelim ringovima, narucio ringove i zamenio sam ih sam i to su mi sada najbolji zvucnici.

Link to comment

Svrljiški drajveri 8" i 10" su veoma dobri drajveri i za današnje kriterijume.

 

Ako su vešanja propala, pocepana ili pucaju vredi ih promeniti kod majstora.

Ako su površine prebledele, onda vredi prefarbati najobišnijim crnim tušem (školski tuš iz knjižare). Lagano i tanko nekom četkicom.

Link to comment

Meni je na jednim zvučnicima ta guma na zvučnicima, pošto sam ih izvukao iz šteka prost krenula da se "mrvi".
Uzeo bih u obzir obnavljanje tih zvučnika, no nemam pojma gde...
A i naravno koliko bi koštalo i isplati li se?





...shiit has hit the fan...

Link to comment
9 hours ago, jezovuk said:

Drugari, imam pitanja koja ima tendenciju da se razliju u besmisleno mnogo nedoumica...

 

Dakle, imam Yamaha avr (rx-v685) i za njega zakačena 2 ei niš zvučnika (hzk 12034, model sa 2 8" niskotonca jedan iznad drugog i srednje)visokotoncem navrhu jedan pored drugog). Zvučnici su matori, nikad reparirani, sa malim poderotinama na srednjetoncima ali sviraju iznenađujuće dobro (za moje nepismeno laičko uvo). Cela sprava služi i za zvuk sa tv-a (filmovi i crtaći, ne live tv) i za muziku (99% spotify, možda uskoro tidal).

 

Prvo pitanje je ima li smisla servisirati zvučnike i šta bi to podrazumevalo (krpiti ili menjati pocepane srednjetonce, menjati kondenzatore? još nešto? nosio bih negde na servis, ne bih se sam upuštao). Da li bi dobitak u zvuku bio primetan ili nije realno očekivati čuda? Ne bih da menjam zvučnike novima (mada verujem da bi to bio instant win) jer sam za ove emotivno vezan, a i volim da produžim život starim stvarima.

 

Drugo pitanje je da li ima smisla podizati te zvučnike na stalke s obzirom da su poveliki (i pravljeni da stoje na podu?)? Malo su mi prenisko za poziciju na kojoj se sedi, a jedan je i neprijatno blizu delu ugaone garniture (donji niskotonac bije pravo u tapacirano sedište sa <1m daljine), pa kontam da podizanjem 'oslobodim' zvuk.

 

Dalje nedoumice su vezane za proširivanje setapa na 2.1 / 3.1 / 5.1 ili čak 5.1.2, al to drugom prilikom :D

 

Reparacija zvučnika ima smisla, ukoliko postoji ekonomsko opravdanje (cena reparacije u odnosu na vrednost tog zvučnika). Drugo, zvučnik može imati emotivnu vrednost za tebe, pa u tom smislu niko drugi ne može da proceni opravdanost investiranja u njih.

Obzirom na opisane navike i da praktično slušaš samo mp3 format, verovatno će 99% zvučnika na ovom svetu zadovoljiti tvoje potrebe.

Problem postavljanja zvučnika u prostoru kompleksniji je samo od te prepreke koju opisuješ: zapravo ta vrsta  prepreke i ne smeta na niskim frekvencijama. Fizičke prepreke smetaju na srednjim i visokim frekvencijama. Prosto je proveriti: zakloni visokotonac i on se ne čuje, zakloni bas jedinicu i ti ćeš i dalje čuti bas.

Mnogo veću ulogu u čistijem bas odzivu ima udaljavanje zvučnika od zadnjeg i od bočnih zidova, kao i obezbeđivanje oslanjanja na odgovarajuću podlogu, pri čemu su stalci po pravilu bolji izbor od bilo kojeg komada namešataja (polica, komoda,....) ili postavljanja zvučnika na pod.

I gabaritni zvučnici se postavljaju na stalke:

  • smanjuje se kontaktna površina kutija-pod, čime se postiže precizniji bas odziv (manje muljanja)
  • zvučnik se dovodi u optimalnu poziciju za slušaoca, da visokotonci budu nešto iznad ušiju kada je slušaoc u poziciji za slušanje.

 

Edit: Ukoliko ti zvučnici stoje na podu oslonjeni čitavom donjom površinom, najpre probaj sa samolepivim gumenim/silikonskim podloškama. 

Edited by Ras
  • Hvala 1
Link to comment

Thnx. Što se tiče kvaliteta izvora (spotify), probavao sam pre nekog vremena tidal (bila neka promocija za neki od viših kvaliteta), nisam čuo razliku. E sad, da li je to do zvučnika ili mojih ušiju ili mu nisam dao dovoljno šanse, boga pitaj...

 

Oko postavljanja - da, stoje na podu celom površinom, pa još blizu zida (zid iza njih). Nema gde drugo. Krećem da razmatram stalke definitivno :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...