Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

Šta znam, razumem potpuno kad se pokušava da se tako neka stvarčica održi u životu, i ja sam nekom prastarom stubu vadio creva godinama jer sam po servisima dobijao savete da kupim drugi. 

 

Šteker je najmanji problem, a nađe se i prostor.:happy:

@goofs

Edited by ragasto
Link to comment
  • 2 weeks later...

drugovi audiofili,

dajte neki predlog za kupovinu pristojnog gramofona sa ugrađenim zvučnicima.

 

nisam opterećen toliko kvalitetom zvuka, ali ne bih baš ni da kupim neki krš.

ograničenje primarno dolazi zbog površine u dnevnoj sobi gde bi to stajalo.

 

Link to comment
4 hours ago, Svarog said:

drugovi audiofili,

dajte neki predlog za kupovinu pristojnog gramofona sa ugrađenim zvučnicima.

 

nisam opterećen toliko kvalitetom zvuka, ali ne bih baš ni da kupim neki krš.

ograničenje primarno dolazi zbog površine u dnevnoj sobi gde bi to stajalo.

 

Kupiš male aktivne Kurzweille za 100e.

Pristojan gramofon možeš naći za 100e cca u oglasima, ako nema zvučnicu i iglu to će ti biti značajan dodatni trošak pa možda razmisliš o nekoj novoj audio-tecnici za 300-400e. 
Btw čini mi se da su audio-technice bile 100e jeftinije pre par meseci.

  • +1 1
Link to comment

Imaš čak i aktivne zvučnike sa ugrađenim phono pojačalom (Dual Ls100)  pa možeš da ih povežeš direktno na bilo koji gramofon.

Ili aktivni zvučnici, mali phono preamp i gramofon po izboru. 

 

Imaš Rega Planar1 na kupujemprodajem za 22000 što je solidna cena a odličan entry level gramofon. Bonus mu je što stvarno lepo izgleda 

 

Link to comment

@Svarognisi ni spomenuo koliko para i za koju kolekciju vinila, pa da predlozi budu smisleni?

 

All-in-one plastikanere tipa Denver, Crosley, .... ne treba ni razmatrati.

Ukoliko se razmatra kupovina takvog uređaja, treba se zapitati da li uopšte postoji potreba za gramofonom? Po definiciji ti "uređaji" su krš, a svaka ploča vrednija od njih samih.

 

Najozbiljniji gramofoni malih dimenzija koji se još uvek mogu tu i tamo naći po pristojnim cenama su Technics tangencijalni gramofoni poput SL5, ili SL7 (i još neki drugi).

SL5 i SL7 su praktično dimenzija LP ploče, nezahtevni su za pozicioniranje i ne zahtevaju nikakvo cinculiranje oko podešavanja. Možeš da uzmeš gramofon u ruke i premeštaš ga po sobi i on će i dalje da svira kao da se ništa ne događa. Nisu predviđeni da se koriste vertikalno na zidu, iako sviraju i u tom položaju . Ovde se može videti na koji način se gramofon može postaviti u kosi položaj, čime se stvara mogućnost da se ispod postavi gramofonsko pojačalo npr: Technics SL-10, SL-15, SL-7 stand replacement- Vinyl Engine

 

Ograničenje kod ovih gramofona (mada se i ono može prevazići adapterima), je sužen izbor zvučnica, obzirom da zahtevaju P tip montaže, odnosno T4P, kako ih je Technics označavao.

Kvalitetnih i ne skupih rešenja još uvek ima: Audio-Technica 81 i 85

Adapter koji omogućava da se montira praktično bilo koja zvučnica: THAKKER Adapter for cartridge/ T4P to 1/2 inch | THAKKER 

 

Na KP pronalazim samo jedan Technics SL7.

 

Na tržištu s/h uređaja postoje i gramofoni koji su integrisani sa pojačalom/resiverom, pri čemu preporučujem Dual.

Na KP postoji čak i jedan all-in-one Dual sistem po zaista pristojnoj ceni: Gramofon Dual HS39 sa zvucnicima - KupujemProdajem

Edited by Ras
  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

@Ras, neki okvir mi je da ne bih davao, za nov, više od 200-300 EUR.

obzirom da fizički mi je zeznuto da postavim neke zvučnike zato bi tražio gramofon sa ugrađenim.

u suprotnom imam neke svoje zvučnike već, koje bih iskoristio.

 

vinile još uvek nemamo :)

ovo bi bio "povratak u detinjstvo" u tom smislu.

ne planiram da jurim neke kolekcionarske raritete, verovatno bi smo išli na to da kupimo određene svoje omiljene (komercijalne) albume.

ne znam da li tip/kvalitet vinila menja nešto prilikom odabira gramofona?

 

ja kao čitao nešto o svemu ovome da probam da se samo-informišem, al što više čitam samo sve dublje tonem u vrtloge audiofilije :D i sramota me što nemam pojma i koliko sam malo spreman da potrošim :D 

Link to comment

zaboravih da napišem - gledao sam neke modele proizvođača Audio-Technica na audiopro.rs.

to mi deluje negde prihvatljivo cenovno 20k-40k. iako nisu sa ugrađenim zvučnicima.

je l to valja čemu? :blush:

 

nemam svoje pojačalo.

Edited by Svarog
Link to comment

Ukoliko gledaš te AT gramofone, onda si ti već spreman da kupiš uobičajen sistem: gramofon - pojačalo - zvučnici.

Nemam ništa protiv AT gramofona, ali koji izabrati - ne znam odgovor, ne pratim detaljno. Pioneer takođe može da se kupi kod nas (identičan AT gramofonima, svi su proizvedeni kod istog proizvođača u Kini, Hanpin recimo).

U tom rangu cene, možda na malo skupljoj strani su i Rega, Project (koji ima i modele sa ugrađenim gramofonskim pretpojačalom), itd...

Po blic pretrazi, recimo da ne vidim šta je vredno kupovine ispod 30.000,00 dinara?

Možda ovaj AT LP2X, obzirom da koristi standardnu zvučnicu i ima ugrađeno gramofonsko pretpojačalo: AudioPro | Audio Technica AT-LP2X GREY | Fully Automatic Belt Drive Stereo Turntable Grey

  • +1 1
Link to comment
19 hours ago, Svarog said:

drugovi audiofili,

dajte neki predlog za kupovinu pristojnog gramofona sa ugrađenim zvučnicima.

 

nisam opterećen toliko kvalitetom zvuka, ali ne bih baš ni da kupim neki krš.

ograničenje primarno dolazi zbog površine u dnevnoj sobi gde bi to stajalo.

 

 

Ukoliko nije u pitanju neka baš zavidna kolekcija ploča, ne vidim razlog da se sada počinje sa tim delom "HiFi bolesti".

Ploče jesu hit danas, i cene su sasvim OK sa tendencijom rasta i tiraža i cena, i ukoliko je neka "redovna" kolekcija već u posedu, ja bih sve rasprodao što pre.

Od tih para nabavio vrlo kvalitetan streaming uredjaj, par DAC-a, jedno stereo 2x120W i jedno AVR pojačalo osrednje klase 5.1, i dva para kvalitetnih zvučnika, jedan aktivni 2.1 i par podnostojećih da popune sobu i kombinovao  i uživao kolko mogu.

 

 

Edited by zmanic
Link to comment

+ za sve ovo, plojke se slusaju samo i jedino radi superiornog zvuka, ti portabl gramofoni sa zvucnjakom su imali smisla dok je vinil bio dominantan format, pa onda kao aj da uzmemo za decju sobu

Link to comment
6 minutes ago, zmanic said:

Kvalitetan analogni zvuk danas košta milionskim cenama u domaćoj valuti.

Ne, naravno.

 

Slažem se da treba preispitati razloge da se uđe u svet vinila, ali razlozi koje je @Svarog naveo takođe su legitimni, pa je potrebno pronaći mu proizvode koji odgovaraju njegovim potrebama.

Edited by Ras
  • +1 2
Link to comment

Mislim da su popularnosti jeftinih gramofona doprineli i neki Youtuberi (ugl Amerikanci) koji imaju pristup "thrift stores" gde je moguće naći vel broj naslova (ne uvek impresivne muzike, ali nebitno) za cene tipa $2 ili $5. Jednom pitah jednog, pa koji je smisao gramofona od 60 dolara kad za to ne mogu ni dve LP ploče da se kupe, a čovek mi lepo odgovori: "I don't care how much new LPs cost because I hardly ever buy them. Most of my records were hand-me-downs or <$1 thrift store finds."

 

OK.:fantom:

  • +1 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...