Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

Zavisi od sistema, ali, Audiotechnica AT440 je dobra investicija. Nema onaj ortofonski bas i malo je svetlija ali odlično se uklapa sa Technicsom i ima najbolju  iglu koja može da se nadje za te pare.

 

Pogledaj net, recimo Audiokarma forum. Taj Technics je jedan od najprodavanijih gramofona, ima puno preporuka za njega. Dosta ljudi stavlja Denon zvučnice na njega ali ih nisam slušao. Goldring 1012gx je odlična ali je sada preskupa. Grado Red ili Silver takodje hvale. Slušao sam Grado Black i Green(i Gold, ako se ne varam) i nisu mi se svidele. Red, Silver i Gold su, manje više, to isto, samo sa boljim iglama. No, na Audiokarmi je sad hit kupovina jeftine, polovne Grado Black i stavljanje neke bolje igle, ne sećam se modela, pa se tako dobije odlična zvučnica. Grado zvučnice su potpuna suprotnost Ortofonu, nema onih svetlih visokih ali nema ni oštrine i grubosti, nema ortofonskog snažnog i brzog basa ali...pa, nema takvog basa. Neki ih vole jer zvuče toplo ali meni su uvek zvučale nekako zrnasto.

 

Može se, uz sve ograde, reći da te firme imaju nekakvu svoju školu zvuka. Pa, ako ti se, recimo, svidja AT zvuk, tražiš neki model sa boljom iglom. Dakle, ako imaš nekoga voljnog da ti pozajmi svoju zvučnicu radi probe, ne propuštaj priliku, čisto da čuješ otprilike o čemu se tu radi.

 

No, na kraj se sve svodi na budžet i kvalitet i stanje kolekcije ploča.

Link to comment

Moja okolina baš ne rabi lp-ije pa nemam baš varijantu isprobavanja..

Pre par godina sam buo na korak od kupovine AT-a ali odustah zbog cene, bila je paprena (ne sećam se modela)

Verovatno ću vrteti i dalje ove što imam a možda ću ako me ne bude mrzelo odraditi upgrade "žica",spajkove sam odavno pripremio kao i zidno postolje ali sve to čeka negde sa strane jer sam, moram priznati,postao malo lenj za te stvari...recimo poslednji put sam lepkirao...ima jedno dve-tri godine a ima materijala za to.Nekako mi je želja samo da sednem i da slušam, nikakvi radovi i zafrkancije.

Link to comment

Jes'm zajebano je kad nema gramofondžija u okruženju.

Onda se moraš pouzdati u internet. Srećom, ima baš puno informacija o tom gramofonu a ima i nekih, može se reći, koncenzusa.

 

http://forums.stevehoffman.tv/threads/what-cartridge-for-technics-sl-1200mkii.142415/

 

http://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?t=46041

 

Ima još mnogo toga.

 

Audiokarma forum je manje više midbudget forum. Tamo možeš naći odlične savete.

Link to comment

Švrljam ja po netu, znam karmu i još kojekakve adrese, forume...mislio sam, niko od mojih drugara i poznanika ne koristi vinil te nemam od koga da pozajmljujem i pravim testove...svi su isključivo na 101000101 formatima.Iskustva drugih i praksa u sopstvenom sistemu se, znaš i sam, vrlo često razlikuju...a tek organ slušni....

Link to comment

Da, istina.

No, postoje i neka opšta mesta. Recimo, sumnjam da je moguće pomešati Grado i Ortofon ili Shure i AT.

 

Ja sam, vremenom, došao do zaključka da je u tom nekom "razumnom" price range-u (par stotina evra) najvažnija igla. Probao sam dosta zvučnica sa Microline, Fine line, Gyger II Shibata i sličnim vrhovima i prednosti su vrlo čujne. Pride, takve igle traju duže i manje oštećuju ploče. Naravno, pod uslovom da je sve dobro podešeno. Zato i koristim Ortofon Salsu. Em je MC em ima Fine line vrh em je mogla da se nabavi za nekih 270 evra. Sada takvih zvučnica više nema. Ako hoću MC sa takvom iglom, treba mi više od 400 evra.

 

Zbog toga uglavnom i preporučujem AT440MLa, ima odličnu iglu, odličan je tracker, bukvalno bez IGD, ali mora dobro da se podesi (nije teško) i ploče moraju biti čiste. Može da se nadje kod nas za nekih 150 evra. Zvukom je skoro ista kao AT95E ali je mnogo detaljnija i preciznija. Ako ti sistem ne naginje previše na svetlu stranu, to je odlična investicija. Uostalom, ako ti se i ne svidi, prodaćeš je relativno lako, s malim gubitkom. Voleo bih da je uporedim sa Denon DL110 koju mnogi hvale ali sam siguran da je Denon lošiji tracker.

Link to comment

Da, preporučivan mi je i Denon svojevremeno, imah prilike da ga poslušam i odustao sam.

Malo sam van tokova u poslednje vreme...gde se može naći 440-ica kod nas?

(150 ojra je sasvim prihvatljiva investicija)

Lira?

Edited by Barti66
Link to comment

Nisam, jbg. Trebalo je da rganizujemo poredjenje Salse i Bronze (ili beše Black) dok sam još bio na Hi Files forumu ali se izjalovilo. No, ima dobru iglu(Fine line) a zvuk bi trebalo da je sličan Red i Blue zvučnicama. Mis'im, engine je isti, manje više.

Link to comment

Prestalo je da mi biva prijatno tamo a i sastavio sam dobar sistem kojim sam zadovoljan već više od dve godine pa me ni HiFi više ne zanima.

Odem povremeno na Audiosarmu, ima tamo interesantnih ljudi za dopisivanje.

Link to comment

Ja kupio polovnu Bronze pre par godina, još šljaka izvrsno. Ne slušam ploče baš suviše, možda par puta nedeljno obrnem po par komada, tako da kontam da će još dugo trajati.

 

2M Red otišla u rezervu, a ni ona nije imala više od par stotina sati reprodukcije, max 300.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...