Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

Mda, kupindo bez da pogledam surface i ostecenja. Na ulici pak cijene od 10e pa navise:( dgjbm, izgleda nema jeftinije

 

+123 za Ljakseov Discogs. Tu ćeš naći bogatu ponudu novih i polovnih naslova, a prodavci su korektni. Takođe, Discogs ima sjajnu bazu muzičkih izdanja, koja ti može poslužiti kao referenca pri kupovini. Obrati pažnju da može postojati drastična razlika u zvučnom kvalitetu različitih izdanja istog albuma.  

 

Što se drugog dela tvog posta tiče - jbg, skupe su čuple. U domaćim radnjama teško da ćeš naći neki novi naslov da košta ispod dva soma. Otkad je krenuo ovaj globalni vinil rivajval, potražnja za pločama se ustostručila, pa su, sledstveno tome, cene skočile u nebo. Na stranu to što mnogi albumi na vinilu ne zvuče bolje od svojih digitalnih pandana ili pažljivo odrađenih vinil ripova.Tu pretežno mislim na moderna reizdanja starih naslova (koja mahom potiču sa digitalnog snimka a ne sa originalnih analognih mastera). Licencna ex-yu izdanja su priča za sebe i obično su primetno inferiorna u odnosu na originale.

 

Sa druge strane, ploče imaju svoj šmek i poseduju taj topli zvuk uz koji smo odrastali, vizuelno su superiorne u odnosu na bilo koji drugi nosač zvuka, a kad neka ploča zvuči dobro, to je nešto stvarno posebno. Tako da vredi skupljati ploče, ali to, nažalost, danas nije jeftin sport, naročito ako si u fazonu da praviš kompetentnu kolekciju. Tako da - good luck.

 

Btw, na "muzici" postoji tema o pločama, pa kad nabaciš neki naslov, dođi malo da se pohvališ :)

Edited by Willow
Link to comment

+123 za Ljakseov Discogs. Tu ćeš naći bogatu ponudu novih i polovnih naslova, a prodavci su korektni. Takođe, Discogs ima sjajnu bazu muzičkih izdanja, koja ti može poslužiti kao referenca pri kupovini. Obrati pažnju da može postojati drastična razlika u zvučnom kvalitetu različitih izdanja istog albuma.  

 

Što se drugog dela tvog posta tiče - jbg, skupe su čuple. U domaćim radnjama teško da ćeš naći neki novi naslov da košta ispod dva soma. Otkad je krenuo ovaj globalni vinil rivajval, potražnja za pločama se ustostručila, pa su, sledstveno tome, cene skočile u nebo. Na stranu to što mnogi albumi na vinilu ne zvuče bolje od svojih digitalnih pandana ili pažljivo odrađenih vinil ripova.Tu pretežno mislim na moderna reizdanja starih naslova (koja mahom potiču sa digitalnog snimka a ne sa originalnih analognih mastera). Licencna ex-yu izdanja su priča za sebe i obično su primetno inferiorna u odnosu na originale.

 

Sa druge strane, ploče imaju svoj šmek i poseduju taj topli zvuk uz koji smo odrastali, vizuelno su superiorne u odnosu na bilo koji drugi nosač zvuka, a kad neka ploča zvuči dobro, to je nešto stvarno posebno. Tako da vredi skupljati ploče, ali to, nažalost, danas nije jeftin sport, naročito ako si u fazonu da praviš kompetentnu kolekciju. Tako da - good luck.

 

Btw, na "muzici" postoji tema o pločama, pa kad nabaciš neki naslov, dođi malo da se pohvališ :)

 

Vinil je krš od medija (na stranu naša nostalgija), 24-bitni digitalni snimak ga baca direktno u kantu za đubre. Ko hoće dobro analogno, nek lepo kupi stari, dobri studijski magnetofon, uopšte više nisu skupi i nek' potraži, šta ja znam, treće studijske kopije albuma.

 

Digitalizovanje vinila ima jedino svrhu što je digitalizovano, pa možeš to da puštaš do smrti a da ne poče da krcka, inače je besmisleno, ne možeš dobiti bolji zvuk nego što je na vinilu, jedino možeš lošiji.

Edited by Anonymous
Link to comment

Vinil nije apriori krš, jbg, ima on mnoge lepe strane koje ga čine vrlo dopadljivim.  

 

A 24-bitni hi-res digitalni snimak sam po sebi ništa ne znači ako iza njega ne stoji kvalitetno odrađen mastering. Postoji iks 16-bitnih "red book" snimaka koji zvuče bolje od svoji 24-bitnih pandana.    

 

Digitalizovanje vinila u obliku vinil rip-ova ima puno smisla, posebno kada se radi o ripovanju starih, originalnih izdanja. Mi danas na tržištu ploča imamo nova reizdanja mnogih "klasičnih" albuma. Ta reizdanja obično ne potiču sa origalnog mastera, već sa nekog digitalnog izvora. Neka od tih reizdanja zvuče super, ali ima i suprotnih slučajeva. Prvo mi na pamet padaju nedavna reizdanja prva tri albuma Metalike, koja su ispod svake kritike. Digitalni vinil rip-ovi originalnih izdanja ova tri albuma zvuče iks puta bolje od ovih modernih zasranih reizdanja. Eto, to je jedan slučaj kada digitani vinil rip nekog albuma zvuči bolje od istog tog albuma u formi vinila. 

 

Dakle, nije vinil sam po sebi nešto uzvišeno, ima tu smeća koliko voliš, ali i sjaja.    

 

Link to comment

Naravno, ja imam tih ripovanih vinila onoliko (i veselo ih slušam), ali se jedino bunim povodom ovog novonastalog vinilskog hajpa. Takođe +1 da sam hi-res ne znači ništa sam po sebi, recimo snimak Bahove solo violine, meni najkvalitetniji do dana današnjeg je Šeringov iz pedesetih godina prošlog veka. Snimak je mono, ali tadašnja linija je bila kompletno cevaška.

Edited by Anonymous
Link to comment

Svaka čast vinilu, ali meni digitalizovanje ima smisla prvenstveno sa mastera. Ima da se nađe i dosta vinil ripova koji vrede, ali ne vidim razlog da to budu zvanična izdanja.

 

Recimo, ko je deigitalizovao Carevca zaslužio je nacionalnu penziju, realno. To je ozbiljan doprinos nacionalnoj kulturi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...