Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

ma pusti, razum left the building... napalio sam se od kada sam kupio novi gramofon pa se zaletim bezveze kad mi nesto padne na pamet pa posle i sam vidim da realno nema smisla.i ja (posle) razmisljam da je MC iz ociglednih razloga toliko intrinzicno zahtevniji da je besmisleno siliti budget varijantu, a isto tako i zaletati se sad odmah na nebudgetnu.jebiga trenutno mi glava + (nepostojeci) dedicated phono pre-amp kostaju ukupno 30 funti, i to je vec super, pa je skroz razumno da sledeci korak bude 100 a ne u cugu 300.daklem sada mi kao razuman(iji) plan deluje kupiti prosto MM ili high output MC od cirka 100 funti, a na low output MC (denon 103) ici tek ako se iz nekog drugog razloga dodje do MC ulaza - bio to slucajni bargain za phono stage ili namerna kupovina pre-ampa prevashodno zbog MM-a, ili novo pojacalo pa kad vec kupujem gledati da ima MC. ako se vec ima ulaz onda samih 100 funti za 103 ima smisla, ionako se glave kolko kapiram ne bacaju posle, ok je imati vise komada bez da zalis...elem citajuci vase a i tudje komentare, deluje mi da su mi neke standardne opcije:grado - neki, od black do goldgoldring - 1012gx deluje optimalnodenon - 110/160kod denona moram da priznma imam malo paranoju :) od onog stylus garda koji mi sve deluje da ce da padne na plocu...osim toga ne znam da li da mi prvi bude MC, bez da sam cuo pristojan MM, nekako mi to deluje kao osnova za edukaciju i dalje poredjenje.

Link to comment
elem citajuci vase a i tudje komentare, deluje mi da su mi neke standardne opcije:grado - neki, od black do goldgoldring - 1012gx deluje optimalnodenon - 110/160kod denona moram da priznma imam malo paranoju :) od onog stylus garda koji mi sve deluje da ce da padne na plocu...osim toga ne znam da li da mi prvi bude MC, bez da sam cuo pristojan MM, nekako mi to deluje kao osnova za edukaciju i dalje poredjenje.
Apropos Grado linije, 'netom kruže urbane legende o tzv. "Grado Hum & Dance" sindromu.Grado zbog svoje slabe oklopljenosti ume da "hvata" magnetno polje Technics-ovih direct-drive gramofona i da zbog toga "bruji", otuda "Hum" sindrom.Ma koliko da sam radoznao da čujem Grado zvuk, ne daje mi se uzalud minimum 50-tak EUR za glavu koja će možda da bruji (niko mi ne garantuje da neće), a da posle kod ovlašćenog prodavca ne mogu da je zamenim (takva je praksa ovde u zemlji Srbiji, no money-back guarantee).A onaj "Dance" sindrom sam lično doživeo, ali sa Audio Technica AT-MG44 glavom: u jednom trenutku, tokom reprodukcije, glava je počela da drhti, a to se negativno odražavalo na zvuk.Kada sam istu ploču (Bruce Springsteen - Born To Run, englesko izdanje) slušao sa Stanton 681EEE glavom, tog sindroma nije bilo.Jedino što sam primetio je bila razlika u dužini tzv. cantilever-a (kod AT je bio duži, a kod Stantona kraći), pa mi to delovalo kao jedini logični razlog da jedna drhti, a druga ne.A ako ti nije mrsko, idi na sajt www.cartridgedb.com, klikni na polje "Resonance Evaluator", zatim u polje "Tone Arm Description" unesi, ako je na gramofonu i dalje originalna ručica, "SL-1210 Mk2", a u polje "Tone Arm Effective Mass" unesi broj 12 (u pitanju su grami, ali to se podrazumeva) i klikni na "Generate Report". Dobićeš tabelu ispod koje imaš objašnjenje pojedinih kolona, a ispod objašnjenja imaš još jedan dijalog, gde možeš odabrati "Cartridge Type" (Moving Magnet, Moving Coil...) a po volji možeš uneti izlazni napon i cenu glave i kliknuti na "Search The Cartridge Database". Kao rezultat dobićeš listu glava sa karakteristikama koje najbolje odgovaraju tom tipu ručice.Možda nađeš nešto iznenađujuće dobro...
Link to comment

grado blue odlicno radi na 1210, sa standardnim tehniksovim matom. nema nikakve interference sa magnetnim poljem motora. apsolutna preporuka ako mora MM. 681EEE je (za moje usi) osetno slabiji izbor, manje mikrodinamike, generalno monohromatskiji zvuk. ali gazi kroz brazde kao crvena armija, nezaustavljivo. kao i svaki stanton.licno bih uzeo denon 110. mislim da za te pare glava ubija, a razlike u odnosu na 160 su zvucno kozmeticke - a po secanju mi se cini da njena komplijansa vise pasuje tehniksovoj rucki nego 160.

Link to comment
hvala, izucicu :)
grado blue odlicno radi na 1210, sa standardnim tehniksovim matom. nema nikakve interference sa magnetnim poljem motora. apsolutna preporuka ako mora MM.
ali ako uzimam blue onda mogu bolje red?red su odabrane iz blue serije (green iz black, gold iz silver), za 10 funti vise (80 vs 70)mozda je to i prevara, ali mirnija savest za 10 funti.
681EEE je (za moje usi) osetno slabiji izbor, manje mikrodinamike, generalno monohromatskiji zvuk. ali gazi kroz brazde kao crvena armija, nezaustavljivo. kao i svaki stanton.
e to sam hteo da kazem, mada nemam stanton.pretpostavljam da je to do oracke dj glave, nekada mi se cini da mi neke ploce manje krckaju nego pre (da li je to uopste moguce?), a siguran sam za bar jednu da je ranije preskakala, a sada na technicsu vise ne preskace.bem li ga, valjda je to dobro.
licno bih uzeo denon 110. mislim da za te pare glava ubija, a razlike u odnosu na 160 su zvucno kozmeticke - a po secanju mi se cini da njena komplijansa vise pasuje tehniksovoj rucki nego 160.
razlika u ceni je isto skoro kozmeticka 80 vs 104(obe su trenutno jeftinije od 103)tako da ako ne postoji razlog protiv 160, tu razliku u ceni cu brzo zaboraviti.a goldring 1012 niko ne preporucuje?
Link to comment
grado gold izbacuje kao da se slaze dobro sa 1210.(ostale iz serije ne, al ne znam kolko to bas ima smisla)nego sto je bre grado toliko jeftiniji u americi??? cak i po novom kursu, o starom da ne govorimo.prakticno moze da se nadje dolar = funtato mi deluje kao ozbiljan argument protiv kupovine sada i ovde, mogu ga nekada nabaviti odande.denon pak deluje da je ok deal ovde... na kraju cu poslusati gazzu, a bio je u pravu i za 1210 (doduse to se mnogi slazu)
Link to comment

samo prvo proveri na tom sajtu sta se bolje slaze, 110 ili 160. los matching moze vise da zabrlja nego sto je razlika izmedju te dve glave.btw jel neko zna nesto za sumiko pearl? vidim da kod slobe miljkovica u BM audio kosta 80E.

Link to comment

sajt mi je i dalje zbunjujuci...ali procitao sam razne druge diskusije, cesto porede bas grado i denon i cesto neko spomene bas 1210 (jos jedna prednost rasprostranjeng gramofona). ima komentara na obe strane, ali cini mi se da statisticki pobedjuje denon, i za 1210 110.jos me jedino i dalje brine kolka je ta razlika izmedju 1.6 i 5mV na volume knobu (koji mi naravno nije nikako kalibrisan, a svakako ne u db) i sto mi je pojacalo 25w.i i dalje mi treba headshell, ali mozda prosto za sada kupim jedan originalni sumiko.

Link to comment

narucio sam sumiko i dl110 pa javljam utiske...

sledeca stvar je zamena mata za kvalitetniji.
npr?
grado blue odlicno radi na 1210, sa standardnim tehniksovim matom.
i sta je technics standardni, i navodno postoji "audiofilski" i "dj"gneralno mi nije bas jasno sta tu moze da utice, osim ako motor nesto bas bruji....doduse gledajuci sta vidim ispod mata vise ima smisla da nesto utice na direct nego na belt drivu (gde razumme platter, al posle toga sta stavis odgore...)sa svoja dva jeftina (onaj sto sma dobio i regin) svakako ne cujem ociglednu razliku, a ni kada stvaim oba odjednom.
Link to comment

grado blue sam slusao na mk5 ali nema veze, motor je isti kao mk2, radi bez problema. problem je sto neke glave imaju svoj magnetni mehanizam toliko osetljiv da se u elektromagnetom polju direct drive motora (koje je neuporedivo jace nego belt drive) prosto 'lepe' za tanjir. matovi sviraju definitivno i tu samo empirija pomaze. googlaj po netu, vidi sta ljudi stavljaju. ja sam koristio jedan vintage domaci mat iz sredine osamdesetih, i dobro se pokazao ali toga nema da se kupi. nesto tipa isomat ili ako se ne varam isoblue (ili nesto sa blue u naslovu, a mat je btw logicno plav) se dosta hvalilo ali ko ce ga znati.

Link to comment

elem, izvestaji, pitanja i prikljucenija...prvo sumiko headshell mi je krajnje neimpresivna...nisam se igrao kombinacijama glava i shellova da poredim zvuk (time bih ponistio lepotu bajoneta) ali onako cisto inzenjerski ne deluje impresivno... i mozda sam ja smotan (sigurno) ali cinjenica da sam vec uspeo da je ogrebem ne govori bas mnogo u njenu korist - loosely stavio srafove da mi ne poispada sve iz ruku pa onda pomerao glavu da podesim overhang i onda mi ona ruckica za prst zagrebala sam shell odgore.. ok, nema veze, mozda su jeftinije jos gore.i da - podesavanje ugla oko ose definisane ruckom (azimuta?) - ovo sam malo pomerio, pa se moze reci da je bilo od koristi, ali to je mozda prosto zato sto u startu nije bilo postavljeno horizontalno.drugo dl 110... prvi utisci...ok, prvo 1.6mV nije problem, to mi je pomeraj za 1 sat na pojacalu.drugo jes lepse, nekako je audiofilskije, prostornije, popunjenije... i attack i decay mi zvuce bolje i na gulicevim bubnjevima i sabanu kad pukne glas (to su mi tehnicki parametri :) )ali moram da kazem da se cheapo ortofon sasvim dobro drzao.mali egonomski minus - teze je videti gde je igla za pustanje trece psme nego na ortofonu gde igla strci.i generalno mi je jos uvek sve malo frka i sve mi deluje pipavije nego sa onom orackom glavom.tu je pretpostavljam faktor sto je ortofon prosto podesen na dva puta vecu tezinu pa nekao rucka deluje sigurnije u ruci i stabilnije kad je spustis negde.u uputstvu za dl110 pise da zbog jakog magneta ne moze da se koristi na metalnim gramofonima? sto bi za 1210 ocigledno bio problem, ali svi korsite i ja neki problem na primecujem.ali tacno je da se srafovi lepe za glavu.te sam umesto sumiko srafova stavio one koji su dosli sa glavom.jedna stvar koju mislim da sam provalio, ali svjedno da podelim/pitam...kod rege me je uvek nerviralo sto mi se glava i pri dizanju i pri spustanju vracala malo unazad (ka spoljnjem obodu ploce), sto je opet problem pri nabadanju trece pesme.kod 1210 mi je bilo drago sto toga nema, ali mi se efekat malo pojavio promenom glave...e sad mislim da sam provalio dve stvari:prvo ovaj efekat se izgleda eliminise stavljame anti-skatinga na nulu. kakva su generalno iskustva sa eksperimentima sa anti-skatingom?drugo, provalio sam sada da je efekat mozda uvek tu ali je samo ocigledniji ako je arm rest vise podignut pa je vertikalni put veci. kod denona je taj put veci (niza je glava, i celu rucku sam spustio par milimetara da bude horizontalna) pa je zato postalo primetno.al sad sam sa nasao sraf koji podesava visinu arm resta (koji kod rege ne postoji) pa sam to spustio blize ploci i sad je ok.komentari? jel ovo u principu normalan problem i razumno resenje (minimizacija)?i za kraj glede denona, dva dana posto sam ja kupio z a80, izto prodavac objavio:On 30-Mar-09 at 14:44:16 BST, seller added the following information:New Denon rrp is ?149.99 - our price now ?129.99 :) e sad novi... problem.udjem u radnju i pitam da mi pozajme pro-ject phono box ii (80 funti) cisto da cujem sta bude kad nabodes dl110 u mc ulaz, a i da li je mozda mm bolji od mog mf-a.al oni (picke) kazu jebiga ne mozemo da ti damo da nosis kuci i otvaras nesto sto realno ni mi ne mislimo da ces da kupis, nece jebiga biti bolji od mf-a.ali evo ovaj model od 200 dindzi (isto phono box ii, samo special edition, cirka 20db je bolji s/n, podesava se input impedance i tako neke gluposti... ima i onu subsonic izolaciju sto mi svakako deluje kao glupost, al aj to nije bitno) mozes da nosi slobodno kuci, tu smo spremni da se kladimo da ga neces vratiti...i jebem ti zivot, bolje je. nije mnogo al cuje se. otprilike slicna (kvantitativno, ako s eto moze meriti) razlika ko izmedju denon i ortofon glava, samo za vise para...na standardnim mi tehnickim testovima gde je muzika dosta razlozena je bas ocigledno bolji.ali plus ova kombinacija (denon + pre-amp) prvi put polaze dodatni ispit sa zamuljanom muzikom od kojeg sam vec bio odustao - prvi put warnerova izdanja huskera ne zvuce kao da je neko ispeglao ploce posle rezanja.i sta sad? kupio sam zesci bargain gramofon sve sa poklonjemom glavom za 165 i to je vec zvucalo dobro.a sad nova glava, headshell i phono stage kostaju jos 310.al cuje se jebiga. a razlika koja se definitivno cuje bez da moras da prebacujes vamo tamo da proveravas je veliki faktor...pa kazem sebi opet je to sve u zbiru manje od cd playera (ili nove rege sa elys 2 glavom), jos nisi magarac... valjda.psa nabadanje hih output mc glave u (relativno budgetni) mc ulaz izgleda bas i nije neka ideja...prvo iznenadjujce je da 20db i nije tako mnogo, ali svejedno deluje mi d amalo boom-uje sve zajedno.verovatno zavisi i od glavnog pojacala, ali bar kod mene mi za sada deluje da je bolje staviti manji gain na phonostage-u pa pojacati na mf-u.

Edited by kurdi
Link to comment

denon 110 ce se dosta opustiti nakon jedno 30-40-tak sati svirke. ortofon sa kojim poredis je tek usviran.drugo, nemoj da bodes hi out MC u MC ulaz. to je skaredno, zasicujes MC stage prejakim signalom koji sigurno onda pada u overload i distorzira na neki nacin. ja se uvek lozim i pokusavam i lo out MC da vozim kroz MM stage posto nekim cudom imam nasviran gain u izlaznom pojacalu sto ponekad odradi foru, recimo sa 0.5mV ili tu negde glavamatrece, jbga, sad znas sta znaci power of diminishing returns. dobro je dok si jos u zoni 100-200 funti, kad bi znao kako se lako dodaje jedna nula na sve to, pa cak i dve. tako da...jbga, uzivaj dok mozes. kad te uhvati upgraditis, boga nema da se smiris.

Link to comment

kupio tuner ARCAM T61 po sistemu ima se moze se na inetrnet ne gleda se mogao sam verovatno mnogo manje doloresa da spickam da sam gledao.umalo da se ispucam duplo za neki stari cevas, McIntosh.sad konacno ne moram da kupujem ni ploce ni cedeje volim brate zivu muziku i ljude koji pricaju kakva su inace iskustva sa tunerima?

Edited by 3opge
Link to comment

ja mislim da su super, mada nemma., vleo nekada davno da slusam bbc 1.ima za sistne patre svasta, al svejedno je 10 ili 50, [pa sam mislio i ja da uzmem neki pd 50, ilin10.zici glas je cudo.isto su super oni mali tivoli, nisu tuner nego radio obican, model one i te fore.

Link to comment
ja mislim da su super, mada nemma., vleo nekada davno da slusam bbc 1.ima za sistne patre svasta, al svejedno je 10 ili 50, [pa sam mislio i ja da uzmem neki pd 50, ilin10.zici glas je cudo.isto su super oni mali tivoli, nisu tuner nego radio obican, model one i te fore.
sta ti je to pd50 i n10 ?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...