Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

pa dobro, sem uobicajenih cestitki za dobar pazar, sta reci a ne ponoviti se u ovom trenutkumeni je kosa opala od ponavljanja mantre tehniks tehniks tehniks nad svim plastikanerima i prevarama napravljenim od iverice, blazujke i ostalih nedolicnih materijala.... provereno naucno dokazano da prvi gramofoni koji zvucno staju na crtu tehniksu - ali ne i ergonomski sto nije nimalo zanemarivo - kostaju oko 1000Esto se tice dileme sumiko headshell ili ne, postoji opravdana sumnja da se OEM verzija headshella koju prodaje sumiko pojavila za daleko manje pare:http://www.juno.co.uk/products/331095-1.htmto bi svakako trebalo proveriti, postavicu ovo pitanje na jednom verziranijem stranom forumu.najbolja stvar u vezi tehniksa je sto ce u fabrickom izdanju svirati dobro, a koga ne mrzi da se malo pozabavi igranjem i finim tjuningom, takoreci bez vecih investicija kvalitet reprodukcije zalazi u ozbiljne vode. prva stvar je zamena fabrickih nozica (najslabija tacka!), tu se stavljaju ili spajkovi, ili M6 srafovi, uz malo opreza prilikom montaze da se ne osteti dosta osetljiva veza izmedju matica i gumene baze (donjeg dela gramofona). sledeca stvar je zamena mata za kvalitetniji. dalje, treba napraviti dobar clamp, to ovdasnji metalostrugari rade za 20-tak evra, dobri nacrti postoje na netu. za neke glave (denon MC program) bitno je otezavanje rucice i par drugih trikova ali je to vezano za izbor glave. i konacno, dobar support - tehniks voli granit, promisljeno oslonjen na policu ili na cemu vec sve to stoji. prepravke iz domena vece komplikacije kao sto je promena strujnog napajanja i dampiranje rucice (na razne nacine, od pur pene do silikonske kadice) ostaju kao poslednja opcija za najzahtevnije.apsolutna preporuka za glavu su grado MM varijante (slusao sam grado blue, vrlo korektno za 100-nak E novo) a pre toga denon 103 ko ima MC preamp ili 110 ili 160 varijante kao hi output MC koji prakticno ide u MM phono. denon 103 je apsolutno najbolji kada se posveti velika paznja izvlacenju maksimuma iz njega sto moze da bude pain in the ass za nestrpljive tako da sam u poslenje vreme skloniji opciji denona 160 za malo vise para ili denona 110 za malo manje.

Link to comment
apsolutna preporuka za glavu su grado MM varijante (slusao sam grado blue, vrlo korektno za 100-nak E novo)
Sinoć sam naleteo na Grado Gold (top u Prestige seriji) na nekom britanskom sajtu (ubi me ako sada mogu da se setim kojem) za oko 100Ł, novo naravno.Bilo je na ino- vinil forumima informacija da Grado menja celu Prestige seriju. Ostaju isti modeli (Black, Green, Blue i Gold) i to bez sufiksa, ili bilo kakvih spoljnih oznaka koji bi ih razlikovali od već postojećih. U skladu sa tim, navodno je naloženo dilerima da se otarase zaliha starih.Mislim da vredi kopati, ako neko želi neku od ovih zaista dobrih zvučnica za razumne pare.
Link to comment
Kakav je kvalitet DJ varijanti tehniksa u poredjenju sa ovim audiofilskim? Kad vec uzmem gramofon(e) da se malo igram dilejisanja.
koji bre audiofilski, pa nema audifilskog tehniksa. o tome pricamo sve vreme - zato je sprava dobra:)
Link to comment
Gramofon je za dokone ljude :unsure:
Apsolutno tačno!Recimo:- moraš na svakih 20-tak minuta menjati stranu/ploču;- ako želiš izvući maksimum iz glave (tj. zvučnice), potrebno je satima "igrati" se sa azimutima ručice/glave/igle, gaznom silom, anti-skejtingom, nagibom (gramofon mora biti apsolutno vodoravan), etc.;- održavanje i čuvanje ploča iziskuje o-ho-ho mnogo strpljenja (i para);- ploče su (kod nas) uglavnom pravljene od reciklirane plastike, a neretko su bile decentrirane i/ili deformisane pa je to umelo neopisivo da frustrira;- (dodati po želji i nahođenju)Ali, s druge strane, kada stavim ploču na gramofon osetim se 25 godina mlađe i tih četrdesetak minuta (koliko u proseku traje LP) zaboravim na sve brige (a nikad ne preslušam samo jednu ploču) i, što bi rekli hipici, osetim se "povezanim" sa muzikom (što mi kod CD-a nikako ne uspeva)!Da rezimiramo:GRAMOFON NIJE ZA SVAKOGA!!!Ko ga je voleo ranije, voleće ga i danas, a ko nije, 'ebiga...
Link to comment

gramofoni su zakon bre!ja imam neki philips automatic 660, mogu i tuner i tape da se ustekaju u njega...jes malo cimanje sa menjanjem strana i ploca, ali covek se na dobro lako navikne cool.gif

Link to comment

hvala svima :)

Ako nameravaš da nastaviš koristiti dotičnu "Pro" glavu (samo mi reci, jel' to ova?)...
valjda... prodavac je reklamirao samo kao om pro, a igla je zamnejena srebrnim laznjakom tako da se vidi samo OM. ne znam nista o S i ostalim ekstenzijama... mada s eto mozda i odnosi samo na iglu?
sto se tice dileme sumiko headshell ili ne, postoji opravdana sumnja da se OEM verzija headshella koju prodaje sumiko pojavila za daleko manje pare:http://www.juno.co.uk/products/331095-1.htmto bi svakako trebalo proveriti, postavicu ovo pitanje na jednom verziranijem stranom forumu.
stvarno isto izgleda...u principu za jedni nuje problem i 30 funti, ali ne bi bilo lose znati.a inace u sumiko vredelo uzeti umesto originalnog technicsa?mada opet, bar jos jedna mi treba svakako pa cu videti...(nikako da se odlucim da li je headshell musko ili zensko)
najbolja stvar u vezi tehniksa je sto ce u fabrickom izdanju svirati dobro, a koga ne mrzi da se malo pozabavi igranjem i finim tjuningom...
ok, polako sa granitom itd :)za sada smao malo da probam neku drugu glavu/e.mat sam prebacio sa rege, cisto sto mi je lepsi od izlizanog "parental advisory" (doduse naopacke okrenutog iz estetskih razloga), nemam pojma da li utice na zvuk.
apsolutna preporuka za glavu su grado MM varijante (slusao sam grado blue, vrlo korektno za 100-nak E novo) a pre toga denon 103 ko ima MC preamp ili 110 ili 160 varijante kao hi output MC koji prakticno ide u MM phono. denon 103 je apsolutno najbolji kada se posveti velika paznja izvlacenju maksimuma iz njega sto moze da bude pain in the ass za nestrpljive tako da sam u poslenje vreme skloniji opciji denona 160 za malo vise para ili denona 110 za malo manje.
grado ima pun kontinualan asortiman po razumnim cenama... mantragligorov mi je vec preporucio denon 103 cak i sa jeftinim mc preampom (cambridge 640p, pro-ject phono box ii...)u principu me inace interesuje i za MM da li vec i tako jeftin preamp moze da zvuci bolje/drugacije od onoga sto je ugradjeno u moj MF A2.. tako d aako to ima iole sanse rado bih se igrao i imao ond aposle i MC opciju...druga stvar je da su neke goldring glave navodno sada povoljne, one iz serije 1006, 1012... moze i jeftinije malo od ovoga... mantra goldringi naravno imam svoj goldring elektra pa mogu i to da probam cim kupim neki headshell.ne bih se za sada nesto previse zaletao, prvo me interesuje da li uopste cujem razliku lako (u bilo kom smeru)
Kakav je kvalitet DJ varijanti tehniksa u poredjenju sa ovim audiofilskim? Kad vec uzmem gramofon(e) da se malo igram dilejisanja.
manje ili vise dj varijanta se samo odnosi na to da li mozes pitch da menjas +/- 8% ili 16% i tome slicno.cak i za igranje dj-a ne vredi platiti vise za te stvari. imas na wikipediji spisak svih modela, ali mkii je neki optimum cini mi se.
Link to comment

jebote al ne umme da kucam.pretpostavljam da se cak i ako imas MC ulaz (ali nemas izbor tri nivoa na phono preampu) high output MC gura u MM ulaz?mislim njemu je ipak blizi (cirka -4dB, dok je u odnosu na low output MC bar +15dB)to mi deluje malo iritirajuce... meni cak i kod 5mV MM-a malo smeta sto moram da menjam volume izmedju gramofona i cd-a (zbog cega me 7mV glave mame, all other thing being equal, mada sumnjam da bi ih i to ucinilo jednakim)glede rega bashinga moram ipak malo da se ogradim, obzirom kako me sluzila tolke godine... a i i dalje mislim da kulje izgleda.osim toga treba imati u vidu da je (u engleskoj) novi 1210 skoro duplo skuplji od p2 ili nad-a.samo je razlika sto 1210 ima ko pleve i nije ga lako unistiti pa ga je zbog toga lako, bezbedno i povoljno kupiti polovnog.i glede onog drugo bashinga - cd vs. vinil - meni se ipak cini da tu stvari dosta variraju od izdanja do izdanja i od muzike do muzike.ja onako subjektivno obicno imam jasan osecaj da li bih nesto vise voleo na ploci ili cd-u, i nije uvek isti odgovor.a objektivnije - ako gledas razna (rana) izdanja koja su unakazena na cd-u razlika je ogromna (klasicni primeri su iz novog americkog roka, ili recimo can... il recimo neki dan sam poredio box tops gde je razlika groteskna), pa jos plus postoji gomila (domacih) ploca koje i postoje samo na vinilu, i plus je osecaj mnogo bolji generalno, i mislim ukratko ploce su bolje... hm, to je dakle bilo objektivno, ali jos objekivnije, ako cemo skroz fer poredjenje mozemo recimo da gledamo ova nova izdanja (recimo secretly canadian) gde dobijes i cd i vinil. osim sto je ploca kulja ja tu ne mogu da kazem da je neka velika razlika u zvuku (kad poredim 1210/om-pro i roksan kandy)

Link to comment

Oni koje zanima verovatno već znaju, a možda ima još potencijalno zainteresovanih:

Prolećni Hi-Files ShowLOKACIJAMesto na kome se održava Hi-Files Show je hotel Holiday Inn, u ulici Španskih boraca 74 na Novom Beogradu. Holiday Inn je naslonjen na EXPO XXI, a nalazi se na raskrsnici dijagonalno od Super Vera.VREMEShow se održava 4. i 5. aprila 2009. godine. U pitanju su subota i nedelja. Ulaz je omogućen od 12 do 19 časova.IZLAGAČINavedeni izlagači koji su do sada potvrdili svoje učešće su:4. i 5. april 2009AVItechAV impuls + IB sistemOne HiFi (2 sale)Vox TradeULAZNICECena ulaznica je 200 dinara po danu. Ulaz je besplatan za predstavnice lepšeg pola i decu ispod 14 godina.
http://www.hi-files.com/
Link to comment

jel zna neko nesto o musical fidelity phono-premapu - onom najjeftinijem, x serija?moze da se nadje jeftino (u odnosu na regularnu cenu), prakticno po cenu cambridga 640phttp://cgi.ebay.co.uk/Musical-Fidelity-X-L...%3A1|240%3A1318znaci interesuje me kakav je mc i da li je i mm (potencijalno) bolji od mog ugradjenog u a2.mada sada vidim i da mf a3.2 ima integrisanu mc opciju... st je isto mozda opcija za upgrade...hvala.

Edited by kurdi
Link to comment

na to pitanje ce ti tesko bilo ko odgovoriti.640p sam slusao u prolazu, nisam seo na dupe ali ja sam snob i sto se gramofona tice mnogo sam visoko digao letvicu pa mi je tu poremeceno rasudjivanje. posebno mi se cini da mu je MC usko grlo. ali to vazi za svaki cheapo phono baziran na opampovima, da ima jedan blago sinteticki zvuk koji prakticno negira ono dobro sto MC glava donosi.ako je taj MF cevni, ne bih ga zaobisao, dobices organskiji zvuk uz poneku zrtvu - moguce meksi bas ili oborenije visoke - zlatno pravilo za RIAA-e, gde god mozes da stavis cev, stavi je:). dobro, preterujem, ali prosto cevne RIAA-e po defaultu zvuce slusljivije i naglasavaju dobre strane analogije.ako MF nije cevni onda nemam pojma sta da ti kazem.jos nesto, MC deo sigurno nije uradjen onako kako bog zapoveda - trafo, skupo - tako da nisam siguran da je investicija u ovo zbog MC dela najracionalnija stvar. i zato bi se na tvom mestu drzao denona 160 a ne 103 (koji mi je prilicno lobotomizirao mozak dok sam ga doveo u stanje duhovne elevacije da svira kako treba - trebalo je da ga stavim u skupu rucku (stogi, citaj ittok) i na skupu RIAA-u (EAR 834p) i da jos uvek petljam sa MC trafoima (haufe) do konacne optimizacije. nije za slabe zivce i plitak dzep, iskreno.koliko me secanje drzi u A1 i A2 je gori deo uredjaja bio preamp ali to ne mora nista da znaci - veliko je pitanje sta se tu i koliko cuje na tvom sistemu. ako si pri parama i dosadno ti je, kupi taj MF, uvek mozes da ga zavalis za slicne pare. jedini je problem sto je sa slabom funtom engleski ebay postao steciste raznih bolida sirom planete koji biduju ko blesavi i cene nerealno divljaju. taj se MF verovatno lakse da naci i za manje pare na oglasima nekih od audio foruma, znas vec kojih.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...