Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

Kudravi, Gotivac ja sam u onoj nasoj raspravi od ranije pricao o univerzalnom znacenju reci gain, nisam ni znao da vi mislite konkretno na gitarska pojacala. Naravno, znacenje ostaje isto samo sam mogao da imam drugaciji pristup raspravi. Coveku, koji je se baktao ili se bakce, gitarskim pojacalima je lako da pogresno shvati sta je gain jer kada okreces tockic na kome pise gain primetis da se menja ulaz u pojacalo. Ipak, kada okreces potenciometar na kome pise gain ti menjas pojacanje (dobitak, gain) predpojacala. Posledica toga jeste promena snage na izlazu predpojacala i samim tim promena snage na ulazu pojacala.Dakle, tacno je da ces okretanjem potenciometra na kome pise gain promeniti pobudu pojacala. To naravno ne znaci da je gain=pobuda (iako ga tako snimatelji zovi, ali oni su samo korisnici pa im je oprosteno) i potpuno je pogresno tako ga zvati. To uopste nije stvar necega sto je to opste prihvaceno, vec fundamentalni tehnicki termin koji ima univerzalno znacenje. Reci da je gain u stvari pobuda je u najboljem slucaju laicki.Pobuda pojacala je samo direktno proporcionalna onome sto ti u stvari menjas okretanjem potenciometra na kome pise gain.

Link to comment

Hevisajd, reci za proizvodjace, projektante i korisnike neke opreme da su laici, izaziva pitanje - a ko su onda eksperti? No, realno, cini mi se da smo rekli sta smo imali, bar znam da ja nemam sta da dodam.

Link to comment

e da vidim da se gadjate sa "pojacavanjem" gainagain ne moze da se povecava - on je definisana kategorija koja zavisi od nacina primene aktivnih elementa (cevi, tranzistori, operacioni pojacivaci, integralna kola, chipovi bla bla) u topologiji uredjaja. na pojacalu moze da bude fiksan (recimo izlazna pojacala koja nemaju podesavanje istog na sebi) i varijabilanu ovom drugom slucaju gain se NE povecava nego se smanjuje, od svoje nominalne maksimalne vrednosti i zato se taj tockic koji ovde pogresno nazivate potenciomentrom ispravno naziva atenuator iliti smanjivac.inace, FYI, najbolje zvuce uredjaji ciji je gain 0. naucno dokazano. postoje cak i izlazna pojacala sa gainom 0.toliko od hifilisticara.:)

Edited by gazza1
Link to comment
Hevisajd, reci za proizvodjace, projektante i korisnike neke opreme da su laici, izaziva pitanje - a ko su onda eksperti? No, realno, cini mi se da smo rekli sta smo imali, bar znam da ja nemam sta da dodam.
Ni ja nemam nista da dodam.Zamiolio bih samo za quote posta u kome sam projektante i proizvodjace nekog uredjaja nazvao laicima u oblasti kojoj pripada taj uredjaj.
Link to comment
  • 2 weeks later...
...na sta se prikljuceni...neke starudije i lampase, ili ove nove nadrndane risivere sa 7.1 i usb prikljucima....a kakve su vam kutije?
Zapravo lampasi su danas najskuplje sprave a jedino im oni uredjaji sa MOSFET tranzistorima u izlazu prave konkurenciju.Ja imam
Link to comment

drkamo se o tome (gazza mene savetuje) vec duze na muzici... bas u tom rangu cena.ja blenem u ebay s vremena na vreme. i ima dosta stvari.my 2 cents (iz ne bas poznavlackog ugla)...gramofon zapravo i nema mnogo da se razmislja za te pare - ako neces mnogo da juris neke stare opcije (sto moguce da jeste isplativo, al je tesko pohvatati) rega p3 je kanonicni budget izbor i nova kosta 500 funti sa glavom (od 100).moze i polovna (navodno) dobro ocuvana (mada nedavno je posle dugo vremena izasao novi model koji ne moze polovno, a ne znam da li je bolji od starog) za 250.al polovan gramofon moze da ispadne drkanje; ako vec ima novi za 500 ne znam da li vredi nerava.mada moze da se desi na ebay-u da nadjes skoro nov sa kutijom i svime, a da ustedis nesto para.zvucnike polovne, ima mnogo opcija povoljno (novi ispod 800 tesko da ima nesto da valja).mada desi se za (bas) sitne pare da ti stigne nesto gde ne radi jedan tweeter i slicno.pojacalo isto moze polovno svasta, a moze i novo na rasprodaji preko ebay-a.ja bih kupio (a i jesam) musical fidelity, nesto sto je bilo u rangu 600-1000 kupis dobro ocuvano za 200-300.sad je izasao i povampireni A1, al nov kosta 1000 funti, nisam ga vidjao ispod 700 i ne znam kakav je.ne preterano pouzdani what hi-fi sad hvali novi roksan (ja imam cd) koji je oko 700, verovatno moze skoro nov za 500 da se nadje.generalno sve malo vece firme (arcam i sl) se mogu naci na ebay-u nove na ponizenju, rasprodaju razni manji distributeri i sl., al manje firme teze.btw, dobio sam (uslovno receno) na poklon neke matore gale 301 zvucnike (covek se kune da su u doba kad su rucno pravljeni, pre nego sto ih je kupio konfekcijski richer sounds, bili bolji od heybrooka iz istog perioda) - jos stoje u kutiji, treba da probam ovih dana cim stignem.

Link to comment
Dobra stvar je da na robu iz UK izgleda ne placam carinu. Pojacalo cu sigurno polovno, a verovatno i zvucnike. Problem je sto ne znam sta valja, uvek sam terao muziku sa kanti. Gramofon mora da ispunjava jedan uslov, da bude lep i jos jedan, da lepo svira. Na kraju cu verovatno da puknem pare za neku ezoteriju koju cu morati sam da sredjujem. OK onda, gnjavicu vas sa konkretnim pitanjima kad dodje vreme za nabavku.
kurdi te lozi da besmisleno spucas gomilu para na tu regu.uzmi project, po svim testovima i kriterijumima odlican gramofon.pitaj apacha decko je skoro kupio
Link to comment

ima i rega p1 sada za 200 funti (nova), sto je je ko pro-ject debut ili vec tako neki model.doduse pro-ject sada ima i genie za 100 funti, tu rega nema pandan, al taj je je jebiga stvarno ko igracka, vido ga ja, rucka samo sto nije savitljiva.

Gramofon mora da ispunjava jedan uslov, da bude lep i jos jedan, da lepo svira. Na kraju cu verovatno da puknem pare za neku ezoteriju koju cu morati sam da sredjujem.
zavisi sta volis...Roksan_xerxes20_img0002.jpgredpt1.jpggyrodec_mkiii.jpgmontegiro-lusso-turntable-1.jpg
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...