Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

bravo!nije to zajebancija, to je jedna uzivancija. i malo zajebancija.taj stanton 500 kosta $30 na amazonu, tako da nema neke potrebe da cekas i stavljas stari.ja ne znam kakav je (sigurno svira), ali znam da je ortofon om pro s sa kojim je moj stigao ok, $50 na amazonu.inace tu je i grado black $60 (bolji deal nego u engleskoj), ali eno i na amzonu se neko zali na hum na technicsu, al gazza kaze da ga ne cuje.

Link to comment
bravo!nije to zajebancija, to je jedna uzivancija. i malo zajebancija.taj stanton 500 kosta $30 na amazonu, tako da nema neke potrebe da cekas i stavljas stari.ja ne znam kakav je (sigurno svira), ali znam da je ortofon om pro s sa kojim je moj stigao ok, $50 na amazonu.inace tu je i grado black $60 (bolji deal nego u engleskoj), ali eno i na amzonu se neko zali na hum na technicsu, al gazza kaze da ga ne cuje.
imam u Munzi na mom Thorensu neki jeftiniji ortofon jebiga da ne govorim o pojacalu rucno pravljenom sa fetovima po semi nekog psihofanatika koje iskreno moze da jebe majku klasi od 3000$ pa navise al to naravno prosrpski radi na 220V ima dva zverska toroida, bljuje sigurno jedno 150W i vise na 8 oma dok ovaj jadni kurac od Arcama koji ovde imam ima samo jedan. tesko je jedno 30 kila cak i da to dovucem ovde treba se zajebavati sa naponom ne znam dal je vredno.koju glavudzu da kupim od oko 100$?
Link to comment
koju glavudzu da kupim od oko 100$?
Koliko sam iz prethodnog pisanija shvatio, ti se nalaziš u USA, pa ti izbor neće biti problem.Iz mog ličnog i subjektivnog iskustva, mogu ti preporučiti dva modela:- Ortofon Super OM10 (83 US$ + PTT) i- Audio Technica AT-440MLa (120 US$ + PTT).Ortofon je odličan za svakodnevno slušanje, dosta je "glasan" i čistog je zvuka, a Audio Technica je apsolutni šampion u odnosu cena/kvalitet reprodukcije, tj. čućeš svaki detalj urezan u brazdu, a ako su ploče još i pristojno očuvane, mislićeš da slušaš Audio CD. Ako ti razlika od 37 US$ nije problem, uzmi AT-440MLa, oduševićeš se!Opet iz ličnog iskustva, bez obzira koliko je hvale, Grado Prestige seriju ti ne preporučujem, očajni su "trackeri" i zadnju trećinu strane ploče će ti reprodukovati sa puno distorzije i sibilanata (to je ono kada umesto "S" čuješ "š"). "Hum" nije toliko primetan, mada ga ima.Pretpostavljam da je jasno da je meni važnija čistoća zvuka glave/igle nego "boja" njene reprodukcije (hladno/toplo).Mnogi se neće složiti sa mojim mišljenjem, ali kod mene je tako...'Ajd' pa uživaj!
Link to comment

jel moze neko sukcintno da mi objasni podelu na telo i iglu (sta prevashodno odredjuje cenu, kvalitet, tracking force...) i da li je uopste ista kod svih kompanija/serija?kod nekih deluje (uprosceno) da je bitno telo a onda nataknes neku iglu... tipa ima 5 razlicitih tela koja se dosta razlikuju u ceni, i onda za svako imas malo skuplju i malo jeftiniju verziju koje se razlikuju samo u igli.kod drugih pak nekada deluje da je sve u igli...(kod trecih ne moze da se menja igla pa ne moram da razmisljam)specificno me najvise zbunjuje ortofon (a i najbitnije mi je posto imam jednog) sa svojih milion modela, gde na jednom mestu pise da sve om glave imaju identicno telo (a razlike u ceni su tipa faktor 10 zavisno od igle), cak i dj i hi-fi, a na drugom kako ove laznjacke igle mogu da se koriste kao zamena za bilo koju om iglu... kojoj tacno igli onda uopste odgovaraju?i ako tracking force itd u tom slucaju zavise od igle a ne tela, kako uopste znas kako da podesis?

Link to comment
jel moze neko sukcintno da mi objasni podelu na telo i iglu (sta prevashodno odredjuje cenu, kvalitet, tracking force...) i da li je uopste ista kod svih kompanija/serija?kod nekih deluje (uprosceno) da je bitno telo a onda nataknes neku iglu... tipa ima 5 razlicitih tela koja se dosta razlikuju u ceni, i onda za svako imas malo skuplju i malo jeftiniju verziju koje se razlikuju samo u igli.kod drugih pak nekada deluje da je sve u igli...(kod trecih ne moze da se menja igla pa ne moram da razmisljam)specificno me najvise zbunjuje ortofon (a i najbitnije mi je posto imam jednog) sa svojih milion modela, gde na jednom mestu pise da sve om glave imaju identicno telo (a razlike u ceni su tipa faktor 10 zavisno od igle), cak i dj i hi-fi, a na drugom kako ove laznjacke igle mogu da se koriste kao zamena za bilo koju om iglu... kojoj tacno igli onda uopste odgovaraju?i ako tracking force itd u tom slucaju zavise od igle a ne tela, kako uopste znas kako da podesis?
evo imas ovde malo o poredjenju glave sa razlicitim iglama:obicnom i shibata iglom (parabolicni vrh)http://www.stereotimes.com/acc032307.shtml
Link to comment

@ kurdi:Cenu u velikoj većini slučajeva određuje igla, tj. kojeg je oblika njen dijamantski vrh: spherical, elliptical, special elliptical, nude elliptical, line contact, nude fine line, stereohedron, shibata, nude shibata...!što je igla sitnija/finija, cena joj je veća (uporediti veličinu dijamantskog vrha kod n.pr. Stanton 500 i Audio Technica AT-440MLa), a zato što je igla sitnija, ona dublje ulazi u brazdu i "vadi" više zvučnih detalja iz nje.Takođe na cenu utiče i kvalitet cantilever-a (aluminijumska cevčica na koju je zalepljen dijamantski vrh), kakva je suspenzija tj. guma koja drži cantilever (a tracking force određuje njen kvalitet: veći tracking force - grublji kvalitet gume i obrnuto).Ovo je odgovor "na brzinu", žurim na prevoz, pa ću sutra pokušati da nađem neke korisne linkove sa slikovitijim objašnjenjima.Do tada, budi(te) strpljiv(i).

Link to comment
@ kurdi:Cenu u velikoj većini slučajeva određuje igla, tj. kojeg je oblika njen dijamantski vrh: spherical, elliptical, special elliptical, nude elliptical, line contact, nude fine line, stereohedron, shibata, nude shibata...!što je igla sitnija/finija, cena joj je veća (uporediti veličinu dijamantskog vrha kod n.pr. Stanton 500 i Audio Technica AT-440MLa), a zato što je igla sitnija, ona dublje ulazi u brazdu i "vadi" više zvučnih detalja iz nje.Takođe na cenu utiče i kvalitet cantilever-a (aluminijumska cevčica na koju je zalepljen dijamantski vrh), kakva je suspenzija tj. guma koja drži cantilever (a tracking force određuje njen kvalitet: veći tracking force - grublji kvalitet gume i obrnuto).Ovo je odgovor "na brzinu", žurim na prevoz, pa ću sutra pokušati da nađem neke korisne linkove sa slikovitijim objašnjenjima.Do tada, budi(te) strpljiv(i).
btw, ne znam da li ti ovo nesto znaci:http://www.needledoctor.com/Stanton-681-EE...mp;category=983
Link to comment

Evo mene opet, kao što sam obećao, sa nekim manje-više korisnim linkovima o iglama i njihovim raznoraznim oblicima i međusobnim poređenjima:Turntable Basics Advice PageThe Microscopy of Vinyl Recordings. The Elliptical Stylus and Stylus wear.Spherical vs "elliptical" styliiconical vs. elliptical stylus...Micro-Line vs. Elliptical for less surface noise?AT Stylus Hyperelliptic, Shibata difference?Cartridge Advice... Stanton, Audio Technica, Shure, or Ortofonšto se "Ortofon" papazjanije tiče, teorija ide ovako:Telo "OM 5E" glave zadovoljavajuće radi samo sa odgovarajućom "Stylus 5E" iglom. Glava je slabijeg kvaliteta od ovih ostalih, pa je to jedan od razloga što nije podesna za ove druge (kvalitetnije) igle.Vinilski forumski znalci vele da su unutrašnjosti tela "OM 10", "OM 20", "OM 30" i "OM 40" identična, dok je unutrašnjost tela "OM 5E" različita od njih (iako svi spolja isto izgledaju), pa ako staviš iglu "Stylus 10", "Stylus 20", "Stylus 30" ili "Stylus 40" na telo "OM 5E", zvuk neće biti ni za primirisati onom zvuku koji bi imale ako bi te igle kombinovao sa ovim ostalim telima."Ortofon" je prestao da proizvodi "OM 10, 20, 30 i 40", dok se "OM 5E" još proizvodi (Bog te pita zašto...).Ah, da, verovatno si video i glave "Super OM 10", "Super OM 20", "Super OM 30" i "Super OM 40". To su bile tzv. new and improved verzije ovih bez "Super" u imenu (korišćen još kvalitetniji materijal za magnete, kalemove, tela, etc.), ali i one su, na žalost, prestale da se proizvode.Ne dao ti Bog da uletiš u "Stanton" teritoriju (kao ja), tu tek ima nekompatibilnih kombinacija: "Stanton" serija 680/681, iako spolja izgleda identično seriji 881/890, međusobno uopšte nisu kompatibilne zbog totalno drugačijeg rešenja magneta i kalemova.A o međusobnim kombinacijama "Stanton" i "Pickering" zvučnica ima mali milion teorija...Moja preporuka: učlani se u sve one forume iz gornjih linkova (plus VinylEngine i Steve Hoffman), potraži i pročitaj postove u vezi svakakvih problema vezanih za gramofone, glave, igle, ploče i uživaj u zabavi za "dokone" (prim. "Pirate"-a)...'Bye!

Znači, itekako, pogotovu što među zemljama u koje šalju ima i "Serbia"!Hvala!
Link to comment

ok, hvala, bice proucavanja...pogledao sam malo ovog zo-ovog manijaka, boles. treba sat vremena da se podesava gramofon za svaku plocu posebno...al znaci nemam pojma koje OM telo imam, pa je besmisleno da ulazem u neku skuplju iglu (na stranu to sto ionako slusam denona), ako nekada budem hteo boljeg ortofna da cujem kupim sve novo.slusao sam danas stanton 500 (kupio za efektivno 10-ak dindzi cisto da cujem). zanimljivo je, makar akademski, cuti sta znaci kad je razlika ocigledna. plus je interesantno da uz svo brljanje stanton ima nekog nostalgicnog sarma, zvuci nekako naglaseno vinilno.

Link to comment

pa ima taj stanton 500 taj bazicni fun factor vinila, stravican drajv u basu koja ga cini nepogresivo anti-CD u svoj toj gomili gresaka - da ne kazem naglasenoj distorziji u srednjem i visokom spektru - cinela je za 2 broja deblja nego sto bi trebalo biti - ali anyway, imam uvek pri ruci 1 komad ove glave zlu netrebalo, napoklanjao sam ih se onoliko raznim dobrim ljudima kojima je trebalo nesto da im sviri. iskreno bih ovo uvek uzeo nego neki cheapo ortofon koji je nesumnjivo cistiji i artikulisaniji ali ume biti do zla boga dosadan..... za razliku od stantona koji je fun fun fun, sa gomilom nesavrsenosti ali ipak zabavno pre i posle svega. ipak - razumecu ako me neko popljuje posle svega, ovde smo duboko na teritoriji licnog ukusa.inace pocinjem malo da se nerviram - denon 103 i stogi, naglaseno pocinjem da cujem los tracking na zadnjim stvarima na strani. jbga, izgleda da 103 mora da ide u rucku od 12 incha, majku joj bozju.

Link to comment

pa to, naglaseno vinilno, anti-cd.mislim kada bih nekog skeptika koji nikada nije slusao gramofon morao na brzinu da ubedim da ploca zvuci drugacije od cd-a (ne ulazeci u to da li je bolje, nego da to za pocetak ostavimo ukusu) stanton bi bio jaci (brzi) argument od denona.a distorzija, distorzija. kurioziteta radi slusao sam poslednju stvar sa t-bone burnettovog behind the trap door, gde ima vazda finog rada. stanton pola izbacuje a pola izmislja, ali sve zajedno zvuci kao da bi mozda moglo i tako, i da je to ono sto vinil cini uzbudljivijim.plus se stanton i dl110 lako menjaju, ista visina rucke plus im se nule na tegu slucajno razlikuju za tacno 1g, pa mogu i napamet da podesim.sve me vise ubedjujes da se ne zalecem sa 103-jkom.

Link to comment

Podseti me to na negde kasne 80-te, kada je jedan moj drugar prvi nabavio CD plejer. Dotle smo se kod njega okupljali i slusali njegove sjajne ploce koje su se vrtele na jednom lepom Dualu (direct drive). Elem, secam se tog prvog iskustva sa CD-om, mislim da je bio u pitanju Jan Garbarek. Elem, izmedju kompozicija, apsolutna tisina. Iz zvucnika se savrseno nista ne cuje. Novo iskustvo. Zatim grune. Suze na oci podju. Muzika oslobodjena od diktature materijalizma. Pojma nismo imali da slusamo neki stepenasti signal, to su nam posle objasnili.EDIT. Nije Garbarek bio, vec Weather Report - Heavy Weather.

Edited by Indy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...