Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

Crepajac, u cemu je fora s tim Stantonom, zasto bas njega juris?
Ufff, kako da to objasnim, a da ne ispadnem folirant...Evo: ZBOG NOSTALGIJE!Kada je moj matori krajem '70-tih, a na nagovor kolega sa posla kupio STANTON 681 EEE (stari model, bez MK III, a sa Stereohedron iglom) da bi na kombinaciji AKAI/LENCO svoje jazz i soul ploče najzad čuo onako kako treba, nije ni slutio da ću gramofon više arčiti ja nego on.Naime, dok matori bude na poslu, ja zbrišem iz škole kući da bih moje ploče (Ultravox, Madness, Specials, The B-52's, The Stranglers, Adam & The Ants...) slušao na ćaletovoj, a ne na mojoj drndavoj PHILIPS liniji 2 x 5 W.Par godina kasnije, kada je matori napravio kardinalnu grešku i pozajmio skoro sve svoje ploče kumu, koji je nedugo zatim, kao član prevodilačkog tima tokom Olimpijade 1984. prebegao u USA (a ploče, naravno, nikad nije vratio), AKAI/LENCO/STANTON sam dobio ja, a matori je počeo da se teši noću uz neke starinske radio aparate sa dugim, srednjim i kratkotalasnim opsezima (bez FM-a), slušajući jazz i soul na Radio Moskvi, Radio Pragu, Radio Londonu... Srećom, Radio Milevu nije slušao.Postao sam glavni baja u selu, sa najboljim zvukom sa ploča, a sve zbog tog STANTON-a.E, taj STANTON sada ima 30 godina, korodirao je spolja (a kamo li iznutra) i nije više (zvučno) ni približno ono što je nekad bio.Ja sam svestan da ovaj MK III nema Stereohedron, već standardnu 0.3 x 0.7 eliptičnu iglu, ali žal za mlados' je toliko jak da mu se ne mogu odupreti i moram da imam tog novog STANTON-a, kakav god zvuk bude imao (a ne verujem da će biti kao iz kante).A čitajući impresije na stranjskim audio forumima, na AudioKarmi sam našao najzanimljiviju definiciju:"The 681EEE could be best called a cart that doesn't do anything wrong."Need I say more? Edited by Crepajac
Link to comment

kupio AT440MLa, sada to treba nekako da namontiram a da ne polomim nozice.one buksne na zicicama su dosta tesne, ne znam da li da ih guram na nozice ili da ih malkice prosirim prvo?

Link to comment
kupio AT440MLa, sada to treba nekako da namontiram a da ne polomim nozice.one buksne na zicicama su dosta tesne, ne znam da li da ih guram na nozice ili da ih malkice prosirim prvo?
Gurni slobodno - bolji kontakt kad je tesno.Aklo baš ne ide, proširi buksne.
Link to comment
kupio AT440MLa, sada to treba nekako da namontiram a da ne polomim nozice.one buksne na zicicama su dosta tesne, ne znam da li da ih guram na nozice ili da ih malkice prosirim prvo?
Ja sam papučice/buksne navlačio špicastim klještima jer sa pincetom nije išlo glatko, ali sam ipak morao malo da ih proširim.Više sam se znojao i drhtao dok sam posle vraćao iglu na glavu.Onaj cantilever je toliko tanak da sam mislio da ću ga slomiti.A vrh igle skoro da se ne vidi golim okom.Ali kada sam pustio ploču na kojoj ima dosta sibilanata (Haustor: Bolero), ni traga od njih...A kind of magic! Edited by Crepajac
Link to comment

montirao sam odokativno glavu i probao na dve ploce, jedna je stara i prilicno izorana druga je bila potpuno nova [the Eraser, Thom Yorke].zvuk mi je krajnje sumnjiv, kao da ima nekog grebanja i izoblicenja.imam nekoliko pitanja:kako cu znati da je glava dobro montirana i kakav je uticaj loseg kalibrisanja na zvuk?koliko je vazno da bude tacno montirana i nastelovana?skinuo sam neke templejte za stelovanje Technicsa ali to je prilicno tesko precizno izvesti ako nekako ne vidis tacan trag igle.ima li tu nekih trikova?najzad, kako da znam da u startu glava nije bila neispravna?

Link to comment

Jao, 3opge, ja sam te u ovo uvalio, ja ću se potruditi da te i izvučem.Daklem, koji Technics imaš?Ako je neki sa "S" ručkom, kao što je ova:TONEARM.JPGbiće ti potreban "Technics Baerwald Arc Protractor" sa uputstvom, a koji možeš skinuti na ovoj stranici, samo skroluješ do pretposlednjeg protraktora i skineš njega i uputstvo, ali se pre toga moraš registrovati/logovati na taj forum (ako već nisi).Mala napomena: skidaš onaj iznad kojeg piše "Technics Arc Protractor Instructions", bez obzira što na slici piše "THE THORENS BAERWALD ARC PROTRACTOR". Nešto su zaj*bali, ali kada klikneš na njega, dobijaš onaj za Technics-a.U jednom postu na tom forumu jedan član je "štelovanje" glave otprilike objasnio ovako:

Position the protractor so the stylus tip is at the beginning of the curved arc line when it moves over the platter. Move the cartridge forward and move the protractor forward until I can get the tip of the stylus to follow the path of the arc without having to move the protractor. From this point the protractor is not moved. Then I align the tip of the stylus in the box closest to the outside of the platter. Then I move the arm towards the second box and angle the cartridge to get it aligned in the second box. Return the arm to the first box and see if it is still aligned. Adjust. Go back and forth until it's aligned in both boxes.
Može se desiti da, nakon što ga odštampaš, mere koje su na njemu zadate, nisu iste na odštampanom papiru.Zato sam ti mislio poslati .jpg tog protraktora da ga možeš deformisati u n.pr. PhotoShop-u ili sl. da bi dobio tačne mere, pa mi na PM javi tvoj e-mail da ti pošaljem .jpg u attachment-u.Ja ću za vikend uraditi fotografije moje AT440MLa onako kako je podešena na mom headshell-u i još neke ako treba, pa ću i njih poslati na tvoj e-mail, da ti bude lakše vizuelno da "nacentriraš" tvoju 440-ku.Aj' pa javi se na moj PM sa informacijom o tvojoj e-mail adresi.
Link to comment

@ 3opgeAko si uspeo precizno da odštampaš protraktor iz .pdf-a, svaka čast, a ako te zeza štampač, poslao sam ti na e-mail Technics Baerwald Arc Protractor.jpg pa ga u nekom editoru za slike stretch-uj dok ne dobiješ tačne mere (200 mm/140 mm) na print-u.Posle toga precizno iseci onaj crni krug u sredini i stavi neku ploču na gramofon pa protraktor na ploču.Vrati anti-skating na "0" a opterećenje igle neka ne bude veće od 0.5 grama.Isključi gramofon tako da se tanjir ne vrti kada budeš pomerao ručku iznad ploče.Skini headshell sa ručke i iglu sa glave (za ne-daj-Bože) i olabavi šrafove tek toliko da možeš da pomeraš glavu u headshell-u bez nekog preteranog otpora.Pomeri glavu skroz do onog kraja headshell-a suprotnog od pinova/kontakta headshell-a.Sada pomeri glavu nazad, ali samo za nekih 2 mm.Zarotiraj glavu tako da vrh glave (onaj gde dođe igla) okreneš ka centru ploče (tj. etiketi/nalepnici) za nekih 2-3 stepena u odnosu na headshell.Pažljivo vrati iglu na glavu i vrati headshell na ručku, ali nemoj još stezati šrafove na glavi.Važna napomena: Svo dizanje i spuštanje ručke nemoj raditi ručno već isključivo onom polugicom za dizanje i spuštanje! Naime, igla je tako sitna da ako je malo više pritisneš, može se desiti da se odlomi!Dakle,1) Pomeri ručku do iznad one rešetke bliže obodu/periferiji ploče (iliti početka ploče), pomeraj tanjir dok ne proceniš da će vrh igle da se spusti tačno na presek krsta i luka u centru rešetke i pažljivo spusti ručku.2) Kada postigneš da se igla spusti tačno u presek, digni ručku i ne pomeraj tanjir.3) Sada pomeri ručku do one rešetke bliže centru/etiketi ploče. I dalje ne pomeraj tanjir.4) Odokativno naciljaj i spusti iglu da pada na dužu liniju krsta u centru rešetke.Pogledaj da li je vrh igle pao tačno u presek krsta i luka.Ako jeste, mašala! Postignut je tačan "overhang".A ako nije, već je pao levo od preseka po onoj dužoj liniji krsta, postupak je sledeći:- digni ruču i vrati je u ležište i zaključaj je,- nežno pomeri glavu ka pinovima headshell-a za polovinu razmaka koliko je vrh igle bio levo od krsta.A ako je vrh igle pao desno od preseka po onoj dužoj liniji krsta, postupak je sledeći:- digni ruču i vrati je u ležište i zaključaj je,- nežno pomeri glavu suprotno od pinova headshell-a za polovinu razmaka koliko je vrh igle bio desno od krsta.Ponavljaj postupak 1)-4) dok se vrh igle ne spusti tačno u presek kod obe rešetke, tj. dok ne postigneš tačan "overhang".Kada to postigneš, spusti vrh igle u presek rešetke bliže obodu ploče i pogledaj na headshell od gore.Da li su ivice glave paralelne sa linijama rešetke?Ako jesu, digni ručku i pomeri je ka drugoj rešetki.Spusti vrh igle u presek i opet pogledaj na headshell od gore.Da li su ivice glave paralelne sa linjama te rešetke?Trebalo bi da jesu.Ukoliko ivice glave nisu paralelne sa linijama kod prve i/ili druge rešetke, rotiraj glavu u headshell-u dok ne budu dovoljno paralelne kod obe rešetke.Onda opet pogledaj da li se vrh igle spušta u preseke kod obe rešetke, jer se možda glava pomerila iz tzv. "overhang" položaja.Kada su se "sve kockice složile", skini headshell i pažljivo stegni šrafove ali pazi da se glava ne pomeri iz tog položaja.Ako misliš da se glava ipak pomerila iz položaja, vrati headshell na ručku i proveri sa protraktorom.(Znam da je pipavo, ja sam se zezao dva sata da to postignem, ali sam posle shvatio da je to stvarno bilo neophodno.)Posle svih provera, podesi opterećenje igle na 1.25 g i antiskating isto na 1.25 i pusti neku ploču.Gledaj glavu spreda dok je na ploči i utvrdi da li je glava vertikalna u odnosu na ploču.Ako je malo nagnuta, zarotiraj headshell dok je na ručki tačno toliko da vratiš glavu u vertikalan položaj.To bi bilo to.Kada se malo otreznim od ovog kuckanja, diskutovaćemo o onom "grebanju", mislim da znam šta je u pitanju...

Link to comment
3orge, jel si razmisljao da se ipak vratis na CD :lol:
ne, ali robinja sa iskustvom u preciznoj mehanici zaduzena za podesavanje i odrzavanje gramofona bi odradila stvar
Link to comment
3orge, jel si razmisljao da se ipak vratis na CD :lol:
Mislim da Crepajcevu poruku treba odstampati i deliti kao letak upozorenja svim audiofilima. Posle toga, sagledao sam sa novim ocima moj iPod. Hvala ti, Steve Jobs. Upravo tragam za necim pogodnim da se iPod izrazi... Bose, JBL? Ima li ko kakvih god preporuka? Neki dan zamalo da kupim ovo, ali mi treba jos iMformacija (unapred zahvalan):34e579x.jpgVers iPod Sound System
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...